filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 21 Ιούλ 2016, 22:23

Νομίζω πως η λίστα εδώ θα σε βοηθήσει. biggrinsmile
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 20

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό constantior » 22 Ιούλ 2016, 14:22

Σελήνη έγραψε:Νομίζω πως η λίστα εδώ θα σε βοηθήσει. biggrinsmile

Σε ευχαριστώ πολύ :thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
constantior

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (κλασικό)
Φύλο: αειθαλές
Ευχαριστώ: 3

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρακι(φ.π.ψ) » 04 Σεπ 2016, 23:07

Καλησπέρα σας,
Φέτος έδωσα πανελλήνιες με απώτερο στόχο μου την εισαγωγή στο τμήμα της ψυχολογίας του ΕΚΠΑ. Τελικά όμως δεν συγκέντρωσα τον προαπαιτούμενο αριθμό μορίων και γι' αυτό τον λόγο θα εγγραφώ στο τμήμα Φ.Π.Ψ, το οποίο θεωρώ ενδιαφέρον, όπως άλλωστε και το επάγγελμα του φιλολόγου, ενώ αν δεν βρίσκω δουλειά ως φιλόλογος και εξακολουθώ να ενδιαφέρομαι για το τμήμα της ψυχολογίας, θα δώσω κατατακτήριες εξετάσεις . Θα ήθελα λοιπόν να μάθω τις εντυπώσεις σας από την σχολή, αλλά και να μου λύσετε ορισμένες απορίες ( οι απαντήσεις των οποίων ίσως φαντάζουν αυτονόητες, αλλά λόγω του γεγονότος ότι είμαι πρωτοετής δεμ γνωρίζω τις απαντήσεις τους, ούτε πως λειτουργεί το πανεπιστήμιο). Αρχικά λοιπόν,θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια είναι η διαφορά μεταξύ του πάσου και της ακαδημαϊκής ταυτότητας κι αν χρειάζεται η απόκτηση και των δύο. Επιπλέον, θα ήθελα να γνωρίζω αν θα χρειαστώ τα φροντιστηριακα και σχολικά βιβλία μου ( αρχαία, ιστορία, λατινικά, νεοελληνική γλώσσα) για τα μαθήματα της σχολής. Επιπροσθετως, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε σχετικά με την γραφική ύλη που θα χρειαστεί ( πχ τετράδια ή ίσως κόλλες αναφοράς) κατά την φοίτηση μου στην σχολή. Επίσης, δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει η εξεταστική του Σεπτεμβρίου, εφόσον δηλαδή υπάρχουν δύο διδακτικοι περίοδοι, γιατί υπάρχουν τρεις εξεταστικές. Τέλος θα μου ήταν αρκετά χρήσιμες οι εντυπώσεις σας σχετικά με το γυμναστήριο και το διδασκαλείο ξένων γλωσσών ( βρίσκονται κοντά στην σχολή;), αλλά και την σίτιση που παρέχεται στην σχολή. Με συγχωρείτε για τον μεγάλο όγκο της δημοσίευσης μου και την πληθώρα των ερωτήσεων, αλλά το άγχος μου για την σχολή είναι μεγάλο κι οι απορίες μου πολλές. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και θα χαρώ να ακούσω τις απαντήσεις σας είτε σε προσωπικό μήνυμα, είτε εδώ., ενώ ενδιαφέρομαι και για επικοινωνία με πρωτοετεις του ίδιου τμήματος. :thxx: :happy:
Άβαταρ μέλους
Μαρακι(φ.π.ψ)

Ευχαριστώ: 1

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 05 Σεπ 2016, 00:17

Μαρακι(φ.π.ψ) έγραψε: Αρχικά λοιπόν,θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια είναι η διαφορά μεταξύ του πάσου και της ακαδημαϊκής ταυτότητας κι αν χρειάζεται η απόκτηση και των δύο.

Είναι ακριβώς το ίδιο και την αίτηση για την απόκτησή του θα την κάνεις ηλεκτρονικά.

Επιπλέον, θα ήθελα να γνωρίζω αν θα χρειαστώ τα φροντιστηριακα και σχολικά βιβλία μου ( αρχαία, ιστορία, λατινικά, νεοελληνική γλώσσα) για τα μαθήματα της σχολής.

Νομίζω πως το μόνο που θα χρειαστείς είναι η γραμματική του λυκείου σε λατινικά και αρχαία.

Επιπροσθετως, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε σχετικά με την γραφική ύλη που θα χρειαστεί ( πχ τετράδια ή ίσως κόλλες αναφοράς) κατά την φοίτηση μου στην σχολή.

Στυλό ή μολύβι και κόλλες αναφοράς ή τετράδια. Ό,τι σε βολεύει.

Επίσης, δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει η εξεταστική του Σεπτεμβρίου, εφόσον δηλαδή υπάρχουν δύο διδακτικοι περίοδοι, γιατί υπάρχουν τρεις εξεταστικές.

Για να περνάς τα μαθήματα που δεν πάτησες το πόδι σου στην αντίστοιχη εξεταστική περίοδο. :peace:
Απλά θα δεις ότι ενώ νομίζεις ότι έχεις περάσει μάθημα θα έχεις κοπεί. Ουσιαστικά, η εξεταστική του Σεπτεμβρίου είναι μία επιπλέον ευκαιρία να περάσεις τα μαθήματα που κόπηκες ανεξάρτητα από το εξάμηνο. Μαθήματα που είχες δηλώσει και στο εαρινό και στον χειμερινό εξάμηνο τα δίνεις πάλι τώρα.

αλλά και την σίτιση που παρέχεται στην σχολή.

Υπάρχουν 2 επιλογές. Ή θα πληρώνεις ( :funny: ) ή θα κάνεις τα χαρτιά σου στην λέσχη στο κέντρο (Ιπποκράτους) και θα περιμένεις αν θα σε δεχτούν για να έχεις δωρεάν σίτιση. Για περισσότερες πληροφορίες κοίτα εδώ και εδώ.
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρακι(φ.π.ψ) » 05 Σεπ 2016, 01:35

Σελήνη έγραψε:
Μαρακι(φ.π.ψ) έγραψε: Αρχικά λοιπόν,θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια είναι η διαφορά μεταξύ του πάσου και της ακαδημαϊκής ταυτότητας κι αν χρειάζεται η απόκτηση και των δύο.

Είναι ακριβώς το ίδιο και την αίτηση για την απόκτησή του θα την κάνεις ηλεκτρονικά.

Επιπλέον, θα ήθελα να γνωρίζω αν θα χρειαστώ τα φροντιστηριακα και σχολικά βιβλία μου ( αρχαία, ιστορία, λατινικά, νεοελληνική γλώσσα) για τα μαθήματα της σχολής.

Νομίζω πως το μόνο που θα χρειαστείς είναι η γραμματική του λυκείου σε λατινικά και αρχαία.

Επιπροσθετως, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε σχετικά με την γραφική ύλη που θα χρειαστεί ( πχ τετράδια ή ίσως κόλλες αναφοράς) κατά την φοίτηση μου στην σχολή.

Στυλό ή μολύβι και κόλλες αναφοράς ή τετράδια. Ό,τι σε βολεύει.

Επίσης, δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει η εξεταστική του Σεπτεμβρίου, εφόσον δηλαδή υπάρχουν δύο διδακτικοι περίοδοι, γιατί υπάρχουν τρεις εξεταστικές.

Για να περνάς τα μαθήματα που δεν πάτησες το πόδι σου στην αντίστοιχη εξεταστική περίοδο. :peace:
Απλά θα δεις ότι ενώ νομίζεις ότι έχεις περάσει μάθημα θα έχεις κοπεί. Ουσιαστικά, η εξεταστική του Σεπτεμβρίου είναι μία επιπλέον ευκαιρία να περάσεις τα μαθήματα που κόπηκες ανεξάρτητα από το εξάμηνο. Μαθήματα που είχες δηλώσει και στο εαρινό και στον χειμερινό εξάμηνο τα δίνεις πάλι τώρα.

αλλά και την σίτιση που παρέχεται στην σχολή.

Υπάρχουν 2 επιλογές. Ή θα πληρώνεις ( :funny: ) ή θα κάνεις τα χαρτιά σου στην λέσχη στο κέντρο (Ιπποκράτους) και θα περιμένεις αν θα σε δεχτούν για να έχεις δωρεάν σίτιση. Για περισσότερες πληροφορίες κοίτα εδώ και εδώ.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου :thxx: :thxx: :thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Μαρακι(φ.π.ψ)

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 05 Σεπ 2016, 13:21

Μαρακι(φ.π.ψ) έγραψε:Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου :thxx: :thxx: :thxx: :thxx: :thxx:

Τίποτα. Για το διδασκαλείο και το γυμναστήριο είναι καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα απ' εμένα. :tease:
Ξέχασα να σου πω και για το φαγητό της λέσχης (που είναι δίπλα) στην φιλοσοφική. Μέχρι τώρα τρώγεται, αλλά δεν θα πλήρωνα με τίποτα για να φάω από εκεί. :harhar:
Αν έχεις και άλλες απορίες, εδώ είμαστε! :peace:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρακι(φ.π.ψ) » 19 Σεπ 2016, 14:43

Καλησπέρα σας, σας έχω ζαλισει με τα ποστ μου, αλλά όπως είπα και παραπάνω σαν πρωτοετής και σαν άτομο με ιδιαίτερα αυξημένο άγχος θα ήθελα να σας εκφράσω τις ανησυχίες μου κι αν μπορείτε να με βοηθήσετε... Διάβασα στο φόρουμ σε ένα άλλο θέμα πως το φπψ σαν τμήμα δεν είναι ό,τι καλύτερο διότι με την απόκτηση πτυχίου το άτομο δεν διαθέτει επαρκεις γνώσεις για την άσκηση του επαγγέλματος του φιλολόγου.Προσωπικα η πρώτη μου επιλογή ήταν το τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ, σαν δεύτερη λοιπόν επιλογή έβαλα το φπψ καθώς συνδυάζει την φιλολογία με την ψυχολογία, που μ αρέσουν εξίσου κι οι δυο. Αναρωτιέμαι όμως μήπως θα έπρεπε να είχα επιλέξει το τμήμα της φιλολογίας, καθώς φοβάμαι μήπως δεν λάβω τις γνώσεις που απαιτούνται για το επάγγελμα του φιλολόγου. θα σας ήμουν λοιπόν ευγνώμων αν κάποιος που φοιτα στο τμήμα μου έδινε πληροφορίες για αυτό. Ακόμα, θα ήθελα να γνωρίζω αν κάποιος αποκτήσει πτυχίο φπψ με κατεύθυνση ψ, μπορεί να εργαστεί ως ψυχικος σύμβουλος σε διάφορα ιδρύματα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :thxx: :thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Μαρακι(φ.π.ψ)

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BONGo » 27 Σεπ 2016, 05:25

Στις 21 Οκτωβριου ορκιζομαι!Θα ηθελα να ευχαριστησω το φορουμ για τη βοηθεια που παρειχε!Καλη δυναμη στους εν ενεργεια φοιτητες,το φορουμ βοηθαει παρα πολυ και ευχαριστω ολους τους καλοθελητες που εδωσαν τα φωτα τους και συνεισεφεραν στην προσπαθεια μου!Σας υπερευχαριστω!Καλη ζωη!
Άβαταρ μέλους
BONGo

Ευχαριστώ: 0

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 27 Σεπ 2016, 12:10

Καλή συνέχειαααααα!
Συγχαρητήριααααααα! :congratulations: :firework: :firework: :firework: :firework: :wave: :firework: :firework: :firework: :firework: :firework: :wave:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eleni18 » 17 Οκτ 2016, 14:43

Καλησπερα! Θα ηθελα τη βοηθεια σας αν ειναι ευκολο.. Εχω εισαχθει στη σχολη το 2009. Εχω περασει επιτυχως 29 μαθηματα και χρωσταω 13 για πτυχιο. Απο το 2014 εχω να ασχοληθω διοτι εκανα παιδακι και τα παρατησα.. Μου εχουν σημειωσει απ τη γραμματεια τη μαθηματα πρεπει να δωσω για να τελειωσω αλλα εχω καταμπερδευτει γιατι δε καταλαβαινω με αυτα που χρωσταω τι γινεται. Εχουν αλλαξει προφανως ολα με τις αντιστοιχιες. Εγω τωρα τι δινω? επιλεγω αυτα π μ εχουν σημειωσει απο οποιο εξαμηνο να ειναι? και απο το πρωτο ας πουμε? ας με ξεμπερδεψει καποιος ευχαριστω πολυ!!
Άβαταρ μέλους
Eleni18

Ευχαριστώ: 0

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρακι(φ.π.ψ) » 02 Νοέμ 2016, 03:13

Καλησπέρα σας, Θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως γνωρίζετε για λατινικά α' εξαμήνου ( με την καλή.Γκαράνη αν θα ήταν χρήσιμη η γραμματική bescerelle ή το συντακτικο Lerout ως συγγραμα του Ευδοξου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Μαρακι(φ.π.ψ)

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό House-ίνα:Ρ » 09 Νοέμ 2016, 22:55

Καλησπέρα, συγγνώμη αν σπαμμάρω σε λάθος θέμα, αν χρειαστεί, παρακαλώ ανακατευθύνετέ με :)

Να σας ρωτήσω, κατέθεσα αίτηση ορκωμοσίας την Δευτέρα και μου είπαν πως ο έλεγχος των μαθημάτων θα γίνει μέσα σε πέντε εργάσιμες. Πώς θα καταλάβω ότι η διαδικασία προχωράει και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Θα δω κάποια αλλαγή στο my-studies;

Ευχαριστώώώώώ εκ των προτέρωνννννν :thxx:
I'm fightin' the power...:D
Άβαταρ μέλους
House-ίνα:Ρ

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφίας,Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας
Ευχαριστώ: 2

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρακι(φ.π.ψ) » 10 Φεβ 2017, 15:47

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Γνωρίζετε ποτέ περίπου βγαίνουν οι βαθμοί από την εξεταστική ( είμαι πρωτοετής και δεν ξέρω πότε περίπου να τους περιμένω).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Άβαταρ μέλους
Μαρακι(φ.π.ψ)

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 10 Φεβ 2017, 15:51

Είναι ανάλογα τον καθηγητή. Είναι κάποιοι που σε λίγες μέρες έχουν διορθώσει γραπτά και παραδίδουν βαθμολογίες. Είναι άλλοι που είσαι στα μισά του επόμενου εξαμήνου και περιμένεις ακόμα να δεις βαθμό. Οπότε απλά περίμενε και μην αγχώνεσαι. :cool:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρακι(φ.π.ψ) » 10 Φεβ 2017, 15:54

Σελήνη έγραψε:Είναι ανάλογα τον καθηγητή. Είναι κάποιοι που σε λίγες μέρες έχουν διορθώσει γραπτά και παραδίδουν βαθμολογίες. Είναι άλλοι που είσαι στα μισά του επόμενου εξαμήνου και περιμένεις ακόμα να δεις βαθμό. Οπότε απλά περίμενε και μην αγχώνεσαι. :cool:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Μαρακι(φ.π.ψ)

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 10 Φεβ 2017, 16:03

Τίποτα. Καλά αποτελέσματα! :goodluck:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρακι(φ.π.ψ) » 10 Φεβ 2017, 16:05

Σελήνη έγραψε:Τίποτα. Καλά αποτελέσματα! :goodluck:

Ευχαριστώ. Και σε εσένα σε περίπτωση που έδινες :) :)
Άβαταρ μέλους
Μαρακι(φ.π.ψ)

Συζητησεις Φ.Π.Ψ. !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 11 Φεβ 2017, 18:30

Καλησπέρα! Είμαι στο 5ο εξάμηνο του Ιστορικού-Αρχαιολογικού και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Έχουμε ένα μάθημα, "Παιδαγωγική Ψυχολογία" (ΠΔ300), με την κυρία Σμυρναίου. Ξέρει κανείς πώς εξετάζει και τι θέματα βάζει συνήθως σ' αυτό το μάθημα, γιατί δεν μπορώ να βρω πουθενά παλιά της θέματα (ούτε στο forum του ιστορικού) :?: :?: :help:
Τελευταία επεξεργασία από may queen και 11 Φεβ 2017, 18:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
may queen

Ευχαριστώ: 5

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες