filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά από Φ.Π.Ψ!

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά από Φ.Π.Ψ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tasosfpps » 08 Ιαν 2008, 18:13

Σε αυτό το θέμα, προτείνω να γράψουμε για τα μεταπτυχιακά που μπορεί να κάνει κάποιος απόφοιτος Φ.Π.Ψ! Τα μεταπτυχιακά στην κλινική ψυχολογία του εξωτερικού, μας δίνουν το δικαίωμα να εργαστούμε ως ψυχολόγοι στο μέλλον? Μιλώ για αποφοίτους Φ.Π.Ψ (με κατετεύθυνση ψυχολογία)!
Άβαταρ μέλους
Tasosfpps

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 09 Ιαν 2008, 01:33

Αν μείνεις κ εργαστείς στο εξωτερικό ίσως, στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται απ οτι ξέρω..
Ξύπνησες καλά και έχεις διάθεση να βοηθήσεις?? Ψαχνεις ποια θα είναι η καλή πράξη της ημέρας σου?? Στείλε μου πμ για να ανεβάσεις σημειώσεις στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας!!
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Felicia » 19 Ιαν 2008, 18:17

Όντως προς το παρόν στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται, δεν ξέρω τι επιφυλλάσει το μέλλον, αλλά έχω μάθει ότι επειδή οι απόφοιτοι του Φ.Π.Ψ. δεν παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μπορούν να δουλέψουν ως σύμβουλοι γάμου, ζευγαριών, οικογένειας κ.ά. Απλά η θεραπεία που θα παρέχουν θα είναι πιο πολύ σε συμβουλευτικό πλαίσιο και λιγότερο θεραπευτικό.
Αυτά μας τα είπαν στην Ακαδημία Ψυχοθεραπείας και Συμβουλευτικής, όπου έχουμε και φοιτητές του Φ.Π.Ψ οι οποίοι κάνουν μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία.
Άβαταρ μέλους
Felicia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tasosfpps » 19 Ιαν 2008, 21:29

Τα παράλογα του κράτους μας! Απ' όσο ξέρω αν είσαι απόφοιτος Αγγλικού Πανεπιστημίου, τότε κανονικά εργάζεσαι εδώ σαν να είχες τελειώσει την αντίστοιχη σχολή στην Ελλάδα! Τα μεταπτυχιακά όμως σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν αναγνωρίζονται! Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σας!
Άβαταρ μέλους
Tasosfpps

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 23 Ιαν 2008, 21:11

Τασο, εκτος απο τα μεταπτυχιακα σε καποιους κλαδους της ψυχολογιας που μπορεις να κανεις, μπορεις επισης να κανεις μεταπτυχιακο και σε ολα τα μεταπτυχιακα της σχολης. πχ λαογραφια, φιλολογια, παιδαγωγικα, φιλοσοφια...

Εισαι ακομα πρωτο ετος κ πιστευω θα δεις στη πορεια τι σου αρεσει, εξαλλου το πρωτο ετος εχει λιγο απο ολα.

Αυτο που ειναι καλο ομως να εχεις στο μυαλο σου ειναι οτι στα περισσοτερα μεταπτυχιακα ζητανε βαθμο πτυχιου λιαν καλως (πανω απο 6.5) Αυτο σημαινει βεβαια οτι οσο παραπανω απο τη "βαση" εχεις τοσο το καλυτερο..
Η Καλυτερη Μερα Ειναι Αυτη Που Στα Ονειρα... Αντεχει..

Φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι φανερώνει
ό,τι αγαπούσα και το άφησα ό,τι μισούσα και το κράτησα
φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι ξεδιπλώνει
τον εαυτό μου που τον ξέχασα το μέσα κόσμο μου που έχασα....
Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emily the strange » 19 Φεβ 2008, 16:57

διλαδη μονο ο βαθμος πτυχιου μετραει?και πςσ ωγαινει αο βαθμος???με μεσο ορο ή καποια μαθηματα μετρανε παραπανω?
Άβαταρ μέλους
emily the strange

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 19 Φεβ 2008, 17:01

τα περισσοτερα μεταπτυχικα εχουν εξετασεις για να μπεις.
ο βαθμος πτυχιου μετραει διοτι σε ορισμενα μεταπτυχιακα αν δεν εχεις πανω απο 6.5 δεν εχεις καν το δικαιωμα να δωσεις εξετασεις ( ή να υποβαλεις δικαιολογητικα αν το μεταπτυχιακο που θες ειναι χωρις εξετασεις)

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό labros » 19 Φεβ 2008, 17:54

παιδια εγω ειμαι "π"....τα μεταπτυχιακα στα παιδαγωγικα τελικα χρησιμευουν καπου;; η απλα ειναι ενα ακομα χαρτι;;που μπορεις δηλαδη να εργαστεις;;;επισης, ξερετε αν ειναι καλυτερα να πας εξωτερικο για μεταπτυχιακο;; η καλυετρα ελλαδα;;
Άβαταρ μέλους
labros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kyriaki » 19 Φεβ 2008, 18:55

Felicia έγραψε:Όντως προς το παρόν στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται, δεν ξέρω τι επιφυλλάσει το μέλλον, αλλά έχω μάθει ότι επειδή οι απόφοιτοι του Φ.Π.Ψ. δεν παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μπορούν να δουλέψουν ως σύμβουλοι γάμου, ζευγαριών, οικογένειας κ.ά. Απλά η θεραπεία που θα παρέχουν θα είναι πιο πολύ σε συμβουλευτικό πλαίσιο και λιγότερο θεραπευτικό.
Αυτά μας τα είπαν στην Ακαδημία Ψυχοθεραπείας και Συμβουλευτικής, όπου έχουμε και φοιτητές του Φ.Π.Ψ οι οποίοι κάνουν μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία.
χωρίς μεταπτυχιακό κάποιος απόφοιτος του φπψ μπορεί να δουλέψει σαν σύμβουλος?
Άβαταρ μέλους
kyriaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό σταρ1702 » 19 Φεβ 2008, 21:50

μια φιλη μου τελειωσε φ.π.ψ. με κατεύθυνση 'ψ' και επειδή ήθελε να γίνει ψυχολόγος το έψαξε και κοίταξε και τα μεταπτυχιακά στην αγγλία και τελικα δεν γίνεται να γίνεις ούτε καν σύμβουλος. το μεταπτυχιακό δεν αναγνωρίζεται ούτε εδώ ούτε στο εξωτερικό. από το φ.π.ψ. δυστυχώς γίνεσαι μόνο φιλόλογος. ακόμα κι αν έχεις πάρει κατεύθυνση ψυχολογίας. Ψυχολόγος γίνεσαι μόνο από τμήματα ψυχολογίας ή από το πρόγραμμα.
Άβαταρ μέλους
σταρ1702

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kyriaki » 19 Φεβ 2008, 22:33

εγώ ξέρω ότι ότι και να σπουδάσεις, το μεταπτυχιακό είναι αυτό που μετράει μετά.
Άβαταρ μέλους
kyriaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 12 Μαρ 2008, 22:25

Χμμμ.. πέρα από διάφορες απορίες περί μεταπτυχιακών που μπορούμε να λύσουμε στην ενότητα αυτή, τι λέτε να γίνουμε κ λίγο πιο πρακτικοί :?: Ανακοινώστε το εδώ αν πέσει στην αντίληψή σας κάποια προκήρυξη μεταπτυχιακού που μας αφορά :dfg: Κ αρχίζω εγώ :dfg: Προκηρύχθηκαν θέσεις ματαπτυχιακών σπουδαστών φιλοσοφίας :dfg: Για περισσότερες πληροφορίες βλ. www.uoa.gr :up:
Ξύπνησες καλά και έχεις διάθεση να βοηθήσεις?? Ψαχνεις ποια θα είναι η καλή πράξη της ημέρας σου?? Στείλε μου πμ για να ανεβάσεις σημειώσεις στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας!!
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 27 Μαρ 2008, 17:10

Προκήρυξη ΠΜΣ "Θεωρία, πράξη και αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου" για την κατεύθυνση "Διαπολιτισμική εκπαίδευση" :arrow: http://thepae.ppp.uoa.gr/prokhryxi.html
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 09 Απρ 2008, 21:28

από μέλος tsoup84

καλησπερα παιδια!ειμαι στο τριτο ετος του φ.π.ψ με κατευθυνση "ψ".Εχω αρχισει ήδη να ψάχνω μεταπτυχιακά στο εξωτερικό κι επειδή έχω αρχίσει να ανησυχώ,μήπως ξέρει κανείς αν μπορούμε να κανουμε μεταπτυχιακό ψυχολογίας εμεις, ή ό,τι κι αν κάνουμε φιλόλογοι είμαστε?Μιλάω για μεταπτυχιακά εξωτερικού,επαναλαμβάνω.
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 20 Απρ 2008, 18:36

ακομα και αν κανεις μεταπτυχιακο ψυχολογιας στο εξωτερικο, ψυχολογοας δε γινεσαι. πρεπει να βγαλεις καθαρο τμημα ψυχολογιας στην ελλαδα..

εχω τηυν αισθηση αλλα δε το ξερω σιγουρα, οτι απο φπψ, κατευθυνση ψ μπορεις να εργαστεις μονο σαν συμβουλος...

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tina! » 27 Απρ 2008, 22:42

οτι δε μπορεις να γινεις ψυχολογος απο το φπψ ειναι σιγουρο....
μπορεις να γινεις μονο σχολικος ψυχολογος-κανοντας το αντιστοιχο μεταπτυχιακο και ισως με αυτο να μπορεις να γινεις και συμβουλος Σ.Ε.Π...
Άβαταρ μέλους
tina!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΙΜΙΚΑ » 01 Μάιος 2008, 20:20

Από το Φ.Π.Ψ νομιζω και μεταπτυχιακο στη σχολικη να κανεις δε γινεσαι σχολικος ψυχολογος. :jawdrop:
Άβαταρ μέλους
ΜΙΜΙΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vikaki » 07 Μάιος 2008, 16:19

ποια ειναι τα συνηθεστερα μεταπτυχιακα των φοιτητων της παιδαγωγικης κατευθυνσης?
Άβαταρ μέλους
vikaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 07 Μάιος 2008, 16:41

Ε καλά δεν έχει γίνει κ καμία έρευνα για να σου πει κάποιος μετά βεβαιότητας οτι οι περισσότεροι κάνουν το τάδε.. λογικά μεταπτυχιακά πάνω στα παιδαγωγικά θα προτιμούν :up:
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΙΜΙΚΑ » 08 Μάιος 2008, 20:20

της σχολικής πρέπει να είναι καλό και πρέπει να έχει μεγάλη ζήτηση από το Φ.Π.Ψ. Επίσης και κάτι με ειδική αγωγή ή κάτι τέτοιο θα μπορείς να κάνεις ευκολά από την κατεύθυνση Π. :lola: :huglove: :dfg: :dfg: :dfg:
Άβαταρ μέλους
ΜΙΜΙΚΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες