filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Φ, Π ή Ψ?

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Φ, Π ή Ψ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 06 Ιούλ 2010, 20:53

ναι
εδω ειναι ο οδηγος που ισχυει ως τωρα
μελετησε τον αν θες
http://www.ppp.uoa.gr/proptyxiakes-spoy ... gikis.html
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chocoholic1989 » 07 Ιούλ 2010, 12:59

souzanaa,ναι εχει κ λατινικα η παιδαγωγικη κατευθυνση! :cool:
''Δώσε μου Θεέ μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ,την υπομονή να αντέξω όσα δεν μπορώ να αλλάξω και τη σοφία να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους''
Άβαταρ μέλους
chocoholic1989

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ballon » 05 Σεπ 2010, 13:03

παιδια μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος ποια ειναι η καλυτερη κατευθυνση για να ασκησει κανεις το επαγγελμα του φιλολογου? :confused: :thxx:
Άβαταρ μέλους
ballon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzanaa » 08 Σεπ 2010, 18:27

τι να σου πω ακμα το ψαχνω :wtf:
Άβαταρ μέλους
souzanaa

Σχολή/Τμήμα: φ.π.ψ.
Ευχαριστώ: 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chocoholic1989 » 01 Οκτ 2010, 17:03

εγω θα ελεγα η φ κ η π καλυτερα..η φ γτ εχει αρκετα αρχαια κ τετοια,κ η π που εχω επιλεξει κ ολας γτ μαθαινεις πως να διδασκεις..κ να προσελκυεις το ενδιαφερον των μαθητων σ! :cool:
''Δώσε μου Θεέ μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ,την υπομονή να αντέξω όσα δεν μπορώ να αλλάξω και τη σοφία να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους''
Άβαταρ μέλους
chocoholic1989

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoubina » 03 Οκτ 2010, 01:50

chocoholic1989 έγραψε:εγω θα ελεγα η φ κ η π καλυτερα..η φ γτ εχει αρκετα αρχαια κ τετοια,κ η π που εχω επιλεξει κ ολας γτ μαθαινεις πως να διδασκεις..κ να προσελκυεις το ενδιαφερον των μαθητων σ! :cool:

Ασχετο: τα παραπανω μαθηματα (αρχαια) που εχει το φ σε αντιθεση με τις αλες 2 κατευθύνσεις ειναι νομιζω 2. Οχι παραπανω... Οποτε μικρη η διαφορα..
λύκε λύκε, είσαι εδώ??
http://www.youtube.com/watch?v=fdsg0FbLnMM
Image

!
ΟΠΟΙΟΣ ξαναγράψει σε ενότητα του Νέου Προγράμματος Σπουδών σε μάθημα χωρις κωδικό ΘΑ ΤΟΝ ΣΦΆΆΆΆΞΩ!!!
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟ!!!!
Άβαταρ μέλους
nikoubina
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φου. Που. Ψουυ!!
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KRANE24 » 14 Οκτ 2010, 19:50

δηλαδη αν λεγαμε οτι "υστερει" σε κατι το π ειναι τα 2 παραπανω μαθηματα αρχαιων που εχει το φ??
Άβαταρ μέλους
KRANE24

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoubina » 15 Οκτ 2010, 21:16

KRANE24 έγραψε:δηλαδη αν λεγαμε οτι "υστερει" σε κατι το π ειναι τα 2 παραπανω μαθηματα αρχαιων που εχει το φ??

Καλα δεν υστερει το π...
Κοιτα το Φ σε σχεση με το Π κ το Ψ διαφερουν πολυ.
Το Φ εχει 2 παραπανω αρχαια και τα αλλα ειναι πολλες φιλοσοφιες επιλογής, απο (π.χ.) 20 υποχρεωτικες.
Το Π κ το Ψ εχουν 2 αρχαια λιγοτερα κ εχουν περισσοτερες κ μεγαλύτερες επιλογες ως προς τα μαθηματα επιλογης που θα επιλεξουν.
Χωρις αυτο να σημαινει οτι το Φ δεν ειναι καλο, ή το Π κ το Ψ ειναι ό,τι ναναι.
Καθε κατευθυνση εχει πολυ ωραια μαθηματα αν σαρεσει το καθε αντικειμενο.
Απλα πρεπει να δεις που θα επικεντρωσεις το ενδιαφερον σου, στους μαθητες, στον τροπο διδασκαλιας, ή στο αντικειμενο.
Σε κατατοπισα καπως??? :friends: :friends:
λύκε λύκε, είσαι εδώ??
http://www.youtube.com/watch?v=fdsg0FbLnMM
Image

!
ΟΠΟΙΟΣ ξαναγράψει σε ενότητα του Νέου Προγράμματος Σπουδών σε μάθημα χωρις κωδικό ΘΑ ΤΟΝ ΣΦΆΆΆΆΞΩ!!!
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟ!!!!
Άβαταρ μέλους
nikoubina
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φου. Που. Ψουυ!!
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KRANE24 » 17 Οκτ 2010, 17:11

με κατατοπισες nikoubina! σ'ευχαριστω πολυ! :thxx: :kiss: η αληθεια ειναι οτι π παρακολουθω εδω και 2 βδομαδες και ειμαι πολυ ικανοποιημενη και απο τα μαθηματα και απο τους καθηγητες που ειναι πολυ καλοι, αλλα ρωτησα καποιους καθηγητες μου απο το λυκειο που εχουν τελειωσει φπψ και μου ειπαν καλυτερα θα ηταν να παρακολουθησω το φ λογω περισσοτερων αρχαιων και για καλυτερη καταρτιση.... αλλα βολευτηκα στο π! :lola:
Άβαταρ μέλους
KRANE24

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex.k » 04 Νοέμ 2010, 01:16

καλύτερα για φιλόλογος το π ασυζητητή! έχει πολλά παιδαγωγικά και τώρα πια είναι απαραίτητα για την διδασκαλία. Συγκεγκριμένα από το φιλολογικό από εδώ και στο εξής θα πρέπει να κάνουν εξάμηνα σεμινάρια σε παιδαγωγικά μαθήματα πριν διδάξουν.
Άβαταρ μέλους
alex.k

Φ, Π ή Ψ kateu8hnsh

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιωανναβλα » 18 Σεπ 2012, 12:20

kalhspera tha mporouse kapoios na mou apanthsei an apanthsei an mporoume na allaxoume kateu8hnsh kai an nai poia einai h diadikasia euxaristw polu
Άβαταρ μέλους
ιωανναβλα

Φ, Π ή Ψ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agarx » 18 Σεπ 2012, 12:25

Φιλόλογος πάντως δεν βγαίνεις από πουθενά... Από άλλη σχολή βγαίνεις φιλόλογος...
Άβαταρ μέλους
agarx

Ευχαριστώ: 1

Φ, Π ή Ψ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Siashadow » 13 Δεκ 2013, 15:58

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν η κατεύθυνση παίζει ρόλο στις δουλειές...Πχ αν έχω τελειώσει το φ μπορεί να με δεχτούν ή αν έχω τελειώσει το ψ όχι;Και το αντίστροφο;Χωρίς τα μεταπτυχιακά.Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα;Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
Siashadow

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών
Φύλο: Γυναίκα

Φ, Π ή Ψ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό margarita@ » 05 Μαρ 2015, 15:00

Καλησπέρα!
Ονομάζομαι Μαργαρίτα και είμαι φοιτήτρια Ιστορικού -Αρχαιολογικού στην Θεσσαλονίκη. Πήρα ως επιλογής ένα μάθημα από το Φ.Π.Ψ. .
Το θέμα είναι ότι έχει μία εργασία, με θέμα "Ποιό νόημα δίνουν οι φοιτητές του Φ.Π.Ψ. στην επιλογή κατεύθυνσης;"
Πιστεύω ότι εννοεί με ποια κιτήρια, γιατί δηλαδή ο κάθε φοιτητής επιλέγει την κατεύθυνση (φ, π ή ψ) που διάλεξε; Ποιοι οι λόγοι και γιατί έκανε αυτή την επιλογή;
Υποτίθεται πως πρέπει να πάρω κάποιες συνεντεύξεις από άτομα που σπουδάζουν στο Φ.Π.Ψ. και δεν ξέρω κανέναν προσωπικά, ώστε να ρωτήσω.
Βέβαια, εγώ ως φοιτήτρια άλλου τμήματος δεν μπορώ να ξέρω να απαντήσω, αλλά δυστυχώς η εργασία πρέπει να γίνει (οπως λέει ο αδιάλλακτος καθηγητής)
Θα ήσασταν διατεθειμένοι όσοι μπορείτε και θέλετε, απλά να μου γράψετε εδώ ή σε προσωπικό μήνυμα σε μέιλ, όπως νομίζετε, ποιο από τα τρία τμήματα επιλέξατε και γιατί, με ποια κριτήρια και ποιες σκέψεις; Μια απλή απάντηση χρειάζεται, χωρίς πολλά πολλά...

Ευχαριστώ πολύ!

*ελπίζω να γράφω σε σωστή ενότητα, αλλιώς μετακινήστε το μήνυμά μου... μήπως να το γράψω καλύτερα στις συζητήσεις Φ.Π.Ψ.;

:help: :study:
Άβαταρ μέλους
margarita@

Φ, Π ή Ψ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό RAMBO » 26 Σεπ 2015, 15:58

Παιδιά βλέποντας το πρόγραμμα συνεπέρανα ότι το Ψ δεν έχει σεμινάρια..(σε αντιθεση με το Π και το Φ).Επομένως ως υποχρεωτικες παρουσίες σε μαθημα ισχύουν μόνο αυτές της διδακτικής ασκήσεως στα σχολεία στο δ΄έτος.Ισχύει αυτό? Ρωτάω διότι ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες , αλλά λόγω εργασίας θέλω να περιορίσω τις υποχρ. παρουσιες μου στο ελάχιστο.Ας μου απαντησει καποιος του Ψ ........Χίλια :thxx:
Άβαταρ μέλους
RAMBO

Ευχαριστώ: 1

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες