filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Φ, Π ή Ψ?

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Φ, Π ή Ψ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aurora » 23 Ιουν 2009, 22:51

Θα ήτανε υπέροχο εάν κάποιος είχε την υπομονή και την γνώση να μου εξηγήσει ακριβώς τι παίζει με τις κατευθύνσεις!!
Ποια τα χαρακτηριστικά της κάθε μίας? Που υπερτερεί της άλλης? Που χάνει? Ποια είναι με λίγα λόγια τα συν και τα πλην για κάθε κατέυθυνση? Πόσο ρόλο παίζει η κατεύθυνση που θα πάρεις με το τι θα κάνεις μετά?

γενικότερα κάθε πληροφορία είναι δεκτή!

Έχω οργώσει το διαδίκτυο και δεν μπορώ να βρω μια περιεκτική απάντηση.
Παρακαλώ , μη το μεταφέρετε διότι πρώτον αφορά πολλούς και θα βοηθήσει να είναι αυτό το θέμα κάποιο πιο φανερά όπως εδώ, και δεύτερον , για να το δουν όλοι και όσοι ξέρουν να απαντήσουν. Κάπου αλλού το θέμα θα θαφτεί.
Δείξτε κατανόηση ,απλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ...
Σας χιλιοευχαριστώ!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από Aurora και 10 Μαρ 2011, 12:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Aurora

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό butterfly » 24 Ιουν 2009, 06:20

Η κάθε κατεύθυνση διαφέρει απο τις άλλες μόνο στο ποιά μαθηματα παρέχει...κι αυτό φαίνεται απο την ονομασία:
Η Φ εχει περισσότερα μαθηματα φιλοσοφιας. Η Π παιδαγωγικά και η Ψ ψυχολογίας..
Υπάρχει βέβαια και ο κοινός κορμός μαθηματων..που τον έχουν και οι 3 κατευθύνσεις..
Αυτά όλα μπορείς να τα δεις αν παρεις απο τη γραμματεία έναν οδηγό σπουδών..

Πλην και συν μπορείς να βρεις σε καθε μια κατευθυνση...Αλλα αυτά εξαρτώνται απο το τι θες και απο τον τρόπο με τον οποίο βλέπεις το θέμα της εκπαίδευσης γενικότερα και φυσικά απο το ποιές ΕΣΥ θες να είναι οι γνώσεις σου ως φιλολογος..Σ'αυτό το θέμα δεν υπαρχει αντικειμενική αλήθεια..Είναι καθαρά υποκειμενικό..
Αν θεωρείς οτι οι ψυχολογικες διεργασίες που γίνονται κατά την παραδοση του μαθηματος αλλα και γενικότερα είναι πιο σημαντικές απο την ύλη και απο τον τρόπο διδασκαλίας και επομένως πιο καίριες για σένα να τις γνωρίζεις, τότε επιλέγεις Ψ.
Αν θεωρείς οτι οι μέθοδοι διδασκαλίας και οι τρόποι να διδάξεις ένα αντικείμενο είναι πιο σημαντικά απο την ύλη και απο την ψυχολογική κατασταση και "διαδρομή" που κανουν οι μαθητές κατα τη διδασκαλία, τότε επιλέγεις Π.
Τέλος, αν θεωρείς οτι η ύλη του μαθηματος είναι αυτή που έχει τη μεγαλύτερη βαρύτητα και τα άλλα 2 στοιχεία που ειπα παραπανω είναι δευτερεύοντα, τότε επιλέγεις Φ.
Το θέμα λοιπον είναι εσύ τι θες..
Απ'ό,τι βλέπεις, η καθε κατευθυνση έχει να προσφέρει (χοντρικά) το ένα κομματι απο τα 3 που απαρτίζουν τη διδασκαλία: ύλη (τι διδάσκεις), πώς να διδάξεις (παιδαγωγικές μέθοδοι) και ψυχολογικές διεργασίες των μαθητών( και μεμονωμένα αλλα και ως ομάδα..καθώς και δικές σου)
Και τα 3 είναι βασικότατα..Δε γίνεται να γίνει σωστή διδασκαλία χωρίς καποιο απο τα3.
Κι αυτό είναι το μειονέκτημα της σχολής μας...Πρέπει να διαλέξεις ένα απο τα 3, ενώ θα σου ζητηθεί απο τις καταστάσεις να γνωρίζεις και τα άλλα 2..
Εκεί μπαίνει το πόσο θα ψάχνεσαι εσύ ως εκπαιδευτικός αργότερα και να επιδιώξεις να ενημερωθείς και για τα άλλα 2 ..

Εννοείται βέβαια πως υπαρχουν μερικά μαθηματα της καθε κατευθυνσης και στις άλλες..Δλδ υπαρχουν μαθηματα φιλοσοφιας στην Π και Ψ, παιδαγωγικών στην Φ και Ψ κτλ..Αλλα είναι θέμα ποσότητας και συνεπώς περισσότερης γνώσης..

Κατα την άποψή μου, το ποιά κατευθυνση θα ακολουθήσεις δεν παίζει κανένα ρόλο στο τι (όχι στο πώς..στο πώς έχει μεγαλη διαφορά το τι θα διαλέξεις) θα κανεις μετά..
Δε θα σε ρωτήσουν στο γυμνασιο ή λυκειο που θα πας αν είσαι Φ, Π ή Ψ για να δουν ποιό μαθημα θα σου δώσουν..Υποτίθεται πως πρέπει να μπορείς να διδάξεις όλα τα φιλολογικά μαθηματα..Έστω κι αν αυτό δεν γίνεται πρακτικά..

Αυτά...πολύ γενικά.. :peace2:
Τελευταία επεξεργασία από butterfly και 26 Ιουν 2009, 06:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
butterfly
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό under_a_veil » 25 Ιουν 2009, 22:12

butterfly έχεις δώσει την καλύτερη απάντηση που έχω ακούσει μέχρι τώρα για το θέμα της κατεύθυνσης!

Ξέρει κανείς αν παίζει ρόλο η κατεύθυνση για το ποια μεταπτυχιακά μπορείς να κάνεις μετά?
Άβαταρ μέλους
under_a_veil
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aggelos » 26 Ιουν 2009, 00:00

Είσαι πολύ κατατοπιστική, να επισημανω μόνο ότι η κατεύθυνση που ακουλουθεις, αναγραφεται στο πτυχιο και το λεω αυτο, επειδη εχω ηδη παρει πτυχιο.
Άβαταρ μέλους
aggelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό butterfly » 26 Ιουν 2009, 06:14

Ααα, αλήθεια???δεν το ήξερα...
Απ'ό,τι θυμαμαι δεν αναγραφόταν..μπορεί να άλλαξε..ή μπορεί να κανω και λάθος.. :confused:
Τεσπα..παω να το διορθώσω στη δημοσίευση μου..
Thx!! :peace2: :peace2:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
butterfly
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό evelinaki » 26 Ιουν 2009, 20:19

Βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα την ενότητά σας κ έρχομαι να διατυπώσω κι εγώ την απορία μου:Δηλαδή οι φοιτητές του ΦΠΨ με κατεύθυνση ψ είναι ουσιαστικά φιλόλογοι?Έχω ακούσει ότι μπορούν να διοριστούν ως σύμβουλοι ψυχικής υγείας σε κέντρα απεξάρτησης,γενικότερα κέντρα ψυχικής υγιεινής και σε ό,τι αφορά στην ειδική εγωγή.Ισχύει κάτι τέτοιο??Σας ευχαριστώ!! :huglove:
Άβαταρ μέλους
evelinaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aurora » 29 Ιουν 2009, 14:51

Σε ευχαριστώ ( έστω και καθυστερημένα )για την πολύ κατατοπιστική σου απάντηση!

Να ρωτήσω, πόσα φιλολογικά μαθήματα υπάρχουν μέσα στα 42 σε κάθε κατεύθυνση???

Ακόμη, οι διδακτικές ασκήσεις ( διδασκαλία σε σχολείο) ισχύουν για όλες τις κατευθύνσεις???

και τέλος, κατά πόσο επηρεάζει η επιλογή κατεύθυνσης την επιλογή μας για μεταπτυχιακό??? ( υπάρχει πχ. περίπτωση σε ένα μεταπτυχιακό σχετικά με την παιδαγωγική να μη με επιλέξουν γιατί ήμουν φιλοσοφία?)

α! και κάτι ακόμη, στο Φ δεν έχουν ,αν δεν κάνω λάθος , επιλογή μαθήματος άλλων τμημάτων??
Άβαταρ μέλους
Aurora

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lunatic » 30 Ιουν 2009, 11:54

Στο Φ δεν έχουμε όντως επιλογή μαθημάτων από άλλα τμήματα.

Σχετικά με τα φιλολογικά μαθήματα, στο Φ έχουμε 13 υποχρεωτικά φιλολογικά και 5 υποχρεωτικά του Ιστορικού. Επίσης 4 παιδαγωγικά, 4 ψυχολογίες και 16 φιλοσοφίες.

Οι διδακτικές ασκήσεις ισχύουν για όλες τις κατευθύνσεις απ'όσο γνωρίζω.
Together we stand, divided we fall.
Άβαταρ μέλους
Lunatic

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 30 Ιουν 2009, 12:40

πηγαινε στη γραμματεια κ ζητα εναν οδηγο σπουδων
δεν ειναι τπτ μια φωτοτυπεια δισελιδη, να επιμεινεις να στο βγαλουν
εκει μεσα γραφει για καθε κατευθυνση τα μαθηματα της..
θα σε βοηθησει πολυ να διαλεξεις
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό educator » 15 Ιούλ 2009, 19:09

Αν και αναφέρθηκα σε άλλο topic (Συζητήσεις Φ.Π.Ψ.) για τις κατευθύνσεις και τα μαθήματά τους (σε γενικές και κάποιες ειδικές γραμμές), θα συμφωνήσω με τα παραπάνω και θα προσθέσω τα εξής: Η κατεύθυνση όντως αναγράφεται στο πτυχίο. Οι πτυχιούχοι τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας γίνονται καθηγητές φιλόλογοι ΠΕ02, όπως ακριβώς και οι πτυχ. τμημάτων Φιλολογίας και Ιστορίας & Αρχαιολογίας, ειδικευμένοι σε μία από τις 3 επιστήμες του τμήματος. Για την κατ. Ψ όμως, σε αντίθεση με τις άλλες δύο κατευθύνσεις, υπάρχει πλέον το εξής πρόβλημα: Ο πτυχιούχος της είναι καθηγητής φιλόλογος με κάποια ψυχολογική κατάρτιση, αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ: Ψυχολόγοι επιστήμονες γίνονται ΜΟΝΟ οι απόφοιτοι του Προγράμματος ή Τμήματος Ψυχολογίας. Για ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών λαμβάνεται υπόψη η κατεύθυνση που επέλεξε ο φοιτητής, καθώς και τα προπτυχιακά μαθήματα και ο βαθμός τους (πχ για τα μεταπτυχιακά ΘΕΠΑΕΕ, ΔΙΜΕΝΤΕ κτλ. οι πτυχ. της Παιδαγωγικής παίρνουν επιπλέον μόρια, κατόπιν βέβαια επιτυχίας στις γραπτές εξετάσεις). Ο καθένας επιλέγει την κατεύθυνση με βάση τα προσωπικά του ενδιαφέροντα. Κάθε επιστήμη έχει το δικό της αντικείμενο και προσφέρει τις ανάλογες γνώσεις, απαραίτητες για το εκπαιδευτικό έργο (ιδίως παιδαγωγικές-διδακτικές και ψυχολογικές). Το γεγονός ότι οι επιστήμες μας συνυπάρχουν στο τμήμα σημαίνει ότι έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους, αλληλοσυμπληρώνονται (όπως πχ η Ιστορία με την Αρχαιολογία ή η Φιλολογία με τη Γλωσσολογία). Αυτά θα τα μελετήσατε και στα βιβλία της Εισαγωγής στην Παιδαγωγική Α΄ (Δανασσή ή άλλων) για τις σχέσεις αυτές. Επίσης, τη θέση αυτή ενισχύει και η ύπαρξη κλάδων όπως της Παιδαγωγικής Ψυχολογίας (Ψυχοπαιδαγωγικής), Φιλοσοφίας της Παιδείας & Αγωγής, Φιλοσοφικής Ψυχολογίας κτλ.

Η κατεύθυνση Π σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα σπουδών προσφέρει:
18 μαθ. Παιδαγωγικής (13 υποχρεωτικά και 5 επιλογής)
5 μαθ. Ψυχολογίας (3 υποχρεωτικά και 2 επιλογής)
3 μαθ. Φιλοσοφίας (2 υποχρεωτικά και 1 επιλογής)
11 μαθ. τμ. Φιλολογίας (5 αρχαίας και 3 νέας ελλ. φιλολογίας, 1 λατινικής φιλολ., 1 γλωσσολογίας, 1 επιλογής)
4 μαθ. τμ. Ιστορίας & Αρχαιολογίας (1 αρχαίας, 1 νεότερης ευρωπαϊκής & 1 νεότερης ελληνικής ιστορίας, 1 επιλογής)
και 1 ελεύθερης επιλογής
= σύνολο 42.

Διδακτική άσκηση κάνουν οι φοιτητές όλων των κατευθύνσεων του τμήματος με τη διαφορά ότι οι φοιτητές της κατεύθυνσης Παιδαγωγικής έχουν 2 μαθήματα Ειδικής Διδακτικής (Ζ΄ & Η΄ εξάμ.) και 1 υποχρεωτική διδασκαλία σε γυμνάσιο ή λύκειο στο πλαίσιο της άσκησης. Επίσης, ο Τομέας Παιδαγωγικής προσφέρει τα παιδαγωγικά μαθήματα & τη διδακτική άσκηση σε όλα τα καθηγητικά τμήματα του πανεπιστημίου όχι μόνο της σχολής μας (Φιλολογίας, Ιστορίας & Αρχαιολογίας), αλλά και της Θεολογικής και της Φυσικομαθηματικής σχολής.
Τελευταία επεξεργασία από educator και 24 Αύγ 2009, 21:37, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
educator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lavcost » 01 Αύγ 2009, 11:29

Θα ηθελα να με κατατοπισετε σε κατι... προκειται να επιλεξω κατευθυνση ψυχολογιας! Αλλα κοιταξα τον οδηγο σπουδων κ ειλικρινα δεν καταλαβαινω τιποτα! Για το γ' εξαμηνο μου τι μαθηματα πρεπει ν επιλεξω? και ποια ειναι τα υποχρεωτικα? ειλικρινα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει το συστημα....Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας!
Άβαταρ μέλους
lavcost

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό educator » 03 Αύγ 2009, 05:22

Μετά τα 10 υποχρεωτικά μαθήματα του πρώτου έτους, επιλέγοντας κατεύθυνση Ψυχολογίας στο τρίτο εξάμηνο θα διδαχτείς Εισαγωγή στη Νεότερη Ευρωπαϊκή Φιλοσοφία, Σύγχρονα Φιλοσοφικά Ρεύματα, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία Α΄, Νεοελληνική Φιλολογία και 2 μαθήματα Ψυχολογίας (πχ Κοινωνική Ψυχολογία και Μεθοδολογία Επιστ. Έρευνας-Στατιστική ή κάποιο επιλεγόμενο χειμερινού εξαμήνου). Η σειρά ή το εξάμηνο που θα επιλέξεις τα υποχρεωτικά ή επιλεγόμενα μαθήματα Ψυχολογίας είναι καθαρά προσωπική σου υπόθεση. Το θέμα είναι ότι για να λάβεις το πτυχίο, θα πρέπει να έχεις διδαχτεί όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα Ψυχολογίας χειμερινών και εαρινών εξαμήνων και όποια από τα επιλεγόμενα επιθυμείς.
Άβαταρ μέλους
educator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lavcost » 04 Αύγ 2009, 13:12

Σ ευχαριστω παρα πολυ η βοηθεια σου μου ειναι πολυτιμη γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει! Ν α ρωτησω κ κατι αλλο? Στο γ εξαμηνο δηλαδη δε θα εχω ν επιλεξω ισπανοαμερικανικο κ αραβολογια και κατι αλλα επιλεγομενα π υπαρχουν οπως π.χ. τα λατινικα απο το φιλολογικο?
Άβαταρ μέλους
lavcost

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό educator » 05 Αύγ 2009, 05:14

Για να επιλέξεις Αραβολογία κτλ. θα πρέπει στο εξάμηνο που φοιτάς να υπάρχει η ένδειξη "Μάθημα άλλου τμήματος" ή "ελεύθερη επιλογή", ανάλογα και με ποια μαθήματα προσφέρουν τα άλλα τμήματα (τη λίστα θα τη βλέπεις κάθε φορά στον πίνακα ανακοινώσεων της γραμματείας μας). Προσωπικά θεωρώ πως αν σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση, οι επιλογές σου θα ήταν προτιμότερο να κινούνται σε μαθήματα είτε Φιλολογίας είτε Ιστορίας είτε Παιδαγωγικής είτε Γλωσσολογίας και όχι σε εύκολα αλλά άσχετα με το μελλοντικό εκπαιδευτικό σου έργο μαθήματα.
Άβαταρ μέλους
educator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lavcost » 05 Αύγ 2009, 14:27

Ναι το ιδιο σκεφτομουν κι εγω...Σ ευχαριστω για αλλη μια φορα με βοηθησαν πολυ οσα μ ειπες επιτελους ξεκαθαρισα το τοπιο! :up:
Άβαταρ μέλους
lavcost

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό educator » 05 Αύγ 2009, 15:40

Παρακαλώ, καλή συνέχεια στις σπουδές σου! :up:
Άβαταρ μέλους
educator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μArίA » 24 Αύγ 2009, 20:18

Θα μπορούσε κάποιος να γράψει ποιά είναι τα 42 μαθήματα που παίρνεις από την κατεύθυνση ψυχολογίας όπως έγινε σε παραπάνω δημοσιεύσεις για την κατεύθυνση παιδαγωγικής και φιλοσοφιας?Να πει δηλαδή πόσα υποχρεωτικά φιλοσοφίας έχει, πόσα από άλλα τμήματα όπως το φιλολογικό κλπ...Ευχαριστώ πολύ!
"Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς... στα πιο μεγάλα θέλω κάνουν πίσω...δεν άντεξαν μαζί και χάθηκαν μακρυά... κρυφτήκαν στις σπηλιές χαμένων παραδείσων..."
Άβαταρ μέλους
μArίA
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ips » 24 Αύγ 2009, 20:57

μArίA έγραψε:Θα μπορούσε κάποιος να γράψει ποιά είναι τα 42 μαθήματα που παίρνεις από την κατεύθυνση ψυχολογίας όπως έγινε σε παραπάνω δημοσιεύσεις για την κατεύθυνση παιδαγωγικής και φιλοσοφιας?Να πει δηλαδή πόσα υποχρεωτικά φιλοσοφίας έχει, πόσα από άλλα τμήματα όπως το φιλολογικό κλπ...Ευχαριστώ πολύ!

Λοιπόν, Μαρία, έχεις 12 μαθήματα ψυχολογίας, 8 υποχρεωτικά (Εξελικτική Α', Β', Κοινωνική ψυχολογία, Γνωστική ψυχολογία, Εξελικτική ψυχοπαθολογία, Δυσκολίες προσαρμογής, Στατιστική Α', Β') και 4 επιλογής, 6 μαθήματα παιδαγωγικής (Παιδαγωγική Α', Β', Παιδαγωγική ψυχολογία, Γενική Διδακτική Α', Β', Ειδική Διδακτική), 4 φιλοσοφίας (Εισαγωγή φιλοσοφίας, Αρχαία ελληνική φιλοσοφία, Συστηματική φιλοσοφία, Σύγχρονα φιλοσοφική ρεύματα), 10 μαθήματα υποχρεωτικά από φιλολογικό - ιστορικό (Αρχαία Ι, ΙΙ, Νέα Ι, ΙΙ, Αρχαία γλώσσα - γραμματεία Ά', Β', Αρχαία ιστορία, Ευρωπαϊκή ιστορία, Θέματα νεοελληνικής ιστορίας, Θεωρητική γλωσσολογία), 8 μαθήματα επιλογής (3 από φιλολογικό, 4 από φιλολογικό ή ιστορικό, 1 από ιστορικό) και 2 ελεύθερης επιλογής (ό,τι θέλεις). Ως απόφοιτος του τμήματος αυτής της κατεύθυνσης, θα σε συμβούλευα εντελώς φιλικά - όπως έγραψε και ο educator πιο πάνω - να αξιοποιήσεις όλα τα επιλογής με μαθήματα που θα σου χρησιμεύσουν στην εκπαίδευση, εφόσον το πτυχίο σε καθιστά φιλόλογο(δηλ. αρχαία, νέα, ιστορίες, λατινικά κ.λ.π.) και όχι τόσο με λαογραφίες, αραβολογίες, θεατρολογίες κ.α. που πρακτικά δεν θα σου χρησιμεύσουν σε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
ips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό educator » 24 Αύγ 2009, 21:23

Ips, τα 4 από φιλολογικό ή ιστορικό που γράφεις παραπάνω είναι αυτά με την ένδειξη "μαθήματα άλλου τμήματος", έτσι; Θέλω να ξέρω μήπως έγινε καμιά αλλαγή στο πρόγραμμα της κατεύθυνσης ψυχολογίας. Και από ό,τι θυμάμαι "άλλου τμήματος" εννοούσαν το Φιλολογίας, το Ιστορίας & Αρχαιολογίας, το Θεατρικών Σπουδών και τα μαθήματα Αραβικού και Ιαπωνικού πολιτισμού.
Άβαταρ μέλους
educator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μArίA » 24 Αύγ 2009, 21:45

Σ ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ...Το έχω υπόψην μου αυτό για τα επιλεγόμενα και μάλλον θα τα πάρω από φιλολογικό και ιστορικό.Και πάλι ευχαριστώ!
"Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς... στα πιο μεγάλα θέλω κάνουν πίσω...δεν άντεξαν μαζί και χάθηκαν μακρυά... κρυφτήκαν στις σπηλιές χαμένων παραδείσων..."
Άβαταρ μέλους
μArίA
*Notes donor*
*Notes donor*

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης