filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Γιααααα δηλώστε συμμετοχή καλά μου παιδιά για την συνάντηση που θα γίνει τον Νοέμβρη! Γιαααα τσεκάρετε εδώ το θέμα!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Kατατακτήριες για το Φ.Π.Ψ.

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Kατατακτήριες για το Φ.Π.Ψ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theologos » 14 Ιουν 2011, 15:25

Παιδιά καλησπέρα!!!!!!Είχα αποφασίσει να δώσω κατατακτήριες στο τμ. Φιλολογίας,άρχισα διάβασμα από το χειμώνα κι εκεί που νόμιζα ότι όλα πήγαιναν καλά...αλλάζουν την ύλη σε δύο από τα τρια μαθήματα!!!!Και όχι απλώς την άλλαξαν,αλλά σε ένα μάθημα έχουν δώσει μια τεράστια βιβλιογραφία που δεν βγαίνει με τίποτα μέχρι το Δεκέμβριο!!!Έχω απογοητευτεί,δεν ξέρω τι να κάνω.Αυτές τις ημέρες σκέφτομαι μήπως έδινα στο δικό σας τμήμα,αφού έτσι κι αλλιώς το διάβασμα που έκανα ως τώρα,σε μεγάλο βαθμό,πάει χαμένο.Αν έχετε την καλοσύνη,ήθελα να σας ρωτήσω,πόσα άτομα συνήθως συμμετέχουν στις κατατακτήριες του ΦΠΨ και πόσοι τελικά εισάγονται???Επίσης αν αρχίσω τώρα διάβασμα,προλαβαίνω να βγάλω την ύλη σε βαθμό που να έχω πιθανότητες εισαγωγής????Και ένα τελευταίο,θεωρείτε ότι χρειάζεται φροντιστήριο????Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!
Άβαταρ μέλους
theologos
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό phoebe1 » 01 Ιούλ 2011, 20:43

Πάει μια βδομάδα νομίζω που ανακοινώθηκε η ύλη κατακτητηρίων εξετάσεων... και έχω κάποια ερωτήματα:

1. Σε ποιους καθηγητές μπορεί κάποιος να απευθυνθεί για κάθε μάθημα;
2. Η βιβλιογραφία ανακοινώνεται κάπου; Απ' ότι διάβασα προτείνετε Κασσωτάκη-Φλουρή, Δανέση-Αφεντάκη, Κρίβα, Πελεγρίνη...αυτά καλύπτουν, έτσι;
3. Έχει κανείς τα θέματα που έπεσαν τις προηγούμενες χρονιές;

Η ύλη ευτυχώς δεν άλλαξε!

Ευχαριστώ! :thxx:
Άβαταρ μέλους
phoebe1

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katsampsoni » 27 Οκτ 2011, 18:46

HELLO!!!MHΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΣΙΝΑ ΘΕΜΑΤΑ (2010-11) ΓΙΑ ΦΠΨ;ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ;ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΒΟΣΝΙΑΔΟΥ(Α)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
katsampsoni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria-matiz » 05 Νοέμ 2011, 01:28

γιατι δεν δικαιουμαστε πασο??? ουτε σε ερασμους θα μπορουμε να παρουμε μερος?
Άβαταρ μέλους
maria-matiz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό feliciaroussi » 25 Νοέμ 2011, 02:40

Καλησπέρα....!!!!Θα δώσω στις ερχομενες κατακτήριες και θα ήθελα ξέρω τι θέματα επεσαν περισυ..όποιος μπορει ας βοηθησει παιδια...!!! :help: nikoletitsa αν ακους στείλε μια ακομη βοήθεια...!!!!
Άβαταρ μέλους
feliciaroussi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoletitsa » 02 Δεκ 2011, 11:24

ΩΧ!!Δεν πολυθυμάμαι......Παιδαγωγικά είχε πέσει η αυθεντία του δασκάλου...Ψυχολογία να πούμε 5 βασικούς σταθμούς στην εξέλιξη της ψυχολογίας...και φιλοσοφία δε θυμάμαι καθόλου....Κάτι από Αριστοτέλη ή Πλάτωνα...Από τις 5 εποχές της Φιλοσοφίας πάντως... :oops: Ελπίζω να βοήθησα λίγο...Τα θέματα κληρώνονται μέσα στο αμφιθέατρο.Μην έχετε άγχος...Από όσους έχουν δηλώσει ότι θα δώσουν οι μισοί και λιγότεροι έρχονται...Κάποιοι δεν έρχονται όλες τις μέρες...Οπότε μικραίνει ο αριθμός :goodluck: :goodluck:
«Αν μια μέρα, τα παιδιά του κόσμου γελάσουν όλα μαζί... θα ‘ναι μια μεγάλη μέρα»

ΤΖΙΑΝΙ ΡΟΝΤΑΡΙ
Άβαταρ μέλους
nikoletitsa

Σχολή/Τμήμα: φ.π.ψ κατεύθυνση παιδαγωγικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoletitsa » 02 Δεκ 2011, 11:32

katsampsoni ίσως να μην είναι στο βιβλίο της Βοσνιάδου αλλά αν πας στο σπουδαστήριο Ψυχολογίας στη φιλοσοφική υπάρχουν κάποια βιβλία εισαγωγής στην ψυχολογία σ'ένα ράφι!Μπορείς να ρωτήσεις και την κοπέλα εκεί να σου δείξει...Αν τα ξεφυλλίσεις λίγο κάποιο θα το λέει στις πρώτες σελίδες.Πάντως 1-2 σελίδες το πολύ να είναι. :goodjob:
«Αν μια μέρα, τα παιδιά του κόσμου γελάσουν όλα μαζί... θα ‘ναι μια μεγάλη μέρα»

ΤΖΙΑΝΙ ΡΟΝΤΑΡΙ
Άβαταρ μέλους
nikoletitsa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoletitsa » 02 Δεκ 2011, 11:52

Και ένα tip για δωράκι από μένα!!!Αντί να ψάχνετε παλιά θέματα κατατακτηρίων, δείτε παλία θέματα του α' έτους στα τρία αυτά μαθήματα!!! :goodluck:

ΤΖΙΑΝΙ ΡΟΝΤΑΡΙ
Άβαταρ μέλους
nikoletitsa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό phoebe1 » 02 Δεκ 2011, 15:07

nikoletitsa έγραψε:Και ένα tip για δωράκι από μένα!!!Αντί να ψάχνετε παλιά θέματα κατατακτηρίων, δείτε παλία θέματα του α' έτους στα τρία αυτά μαθήματα!!! :goodluck:

Τα θέματα αυτά που μπορούμε να τα βρούμε;
Άβαταρ μέλους
phoebe1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria :) » 06 Δεκ 2011, 16:00

Πώς σας φάνηκε η παιδαγωγική σήμερα?
Παρότι η ύλη που αναρτήθηκε στο ίντερνετ (παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά ρεύματα από το 18ο αιώνα μέχρι σήμερα, παγκοσμιοποίηση, κοινωνία της γνώσης και εκπαίδευση) παραπέμπει ξεκάθαρα στα θέματα του βιβλίου του Κασσωτάκη, που θεωρεί κανείς ότι διαβάζοντάς το είναι καλυμμένος όσον αφορά την εξέλιξη της παιδαγωγικής, το θέμα που έπεσε σήμερα υπήρχε στο βιβλίο του Δανασσή-Αφεντάκη.
Με πόση λεπτομέρεια δηλαδή αναμένεται από τους καθηγητές που έβαλαν το θέμα να διαβάσει κανείς για την εξέλιξη της παιδαγωγικής? Είναι δυνατόν να διαβάσουμε αναλυτικά όλους τους εκπροσώπους της εξέλιξης της παιδαγωγικής?
Άβαταρ μέλους
maria :)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nat_1 » 06 Δεκ 2011, 17:32

Πιστευω πως 2 στους 3 δε το χαν διαβασει αυτο γιατι πραγματικα δεν ηξεραν οτι υπαρχει καν στην υλη. Ο μονος τροπος να το ηξερε κανεις θα ηταν να ειχε τις σημειωσεις απτους συγκεκριμενους καθηγητες καθως σαν τιτλο δε προεκυπτε αυτουσιο πουθενα. Ωραιοτατο θεμα αν ηθελαν να κοψουν τους περισσοτερους.
Τελευταία επεξεργασία από nat_1 και 06 Δεκ 2011, 17:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nat_1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nat_1 » 06 Δεκ 2011, 17:34

Πιστευω πως 2 στους 3 δε το χαν διαβασει αυτο γιατι πραγματικα δεν ηξεραν οτι υπαρχει καν στην υλη. Ο μονος τροπος να το ηξερε κανεις θα ηταν να ειχε τις σημειωσεις απτους συγκεκριμενους καθηγητες καθως σαν τιτλο δε προεκυπτε αυτουσιο πουθενα. Ωραιοτατο θεμα αν ηθελαν να κοψουν τους περισσοτερους.
Άβαταρ μέλους
nat_1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna-ioli » 06 Δεκ 2011, 23:13

nat_1 έγραψε:Πιστευω πως 2 στους 3 δε το χαν διαβασει αυτο γιατι πραγματικα δεν ηξεραν οτι υπαρχει καν στην υλη. Ο μονος τροπος να το ηξερε κανεις θα ηταν να ειχε τις σημειωσεις απτους συγκεκριμενους καθηγητες καθως σαν τιτλο δε προεκυπτε αυτουσιο πουθενα. Ωραιοτατο θεμα αν ηθελαν να κοψουν τους περισσοτερους.

Συμφωνώ απολύτως πως μιας και χθες ήταν σχετικά εύκολο θέμα ήθελαν σήμερα να ξεσκαρτάρουν κόσμο...με τη λογική του θέματος που έβαλαν ΟΛΑ είναι στην ύλη ακόμα κι αν είναι πολύ εξειδικευμένα για κατατακτήριες..κακώς! ας ελπίσουμε αύριο να μην κινηθούν στο ίδιο πλαίσιο γιατί κάποιοι πραγματικά κοπιάσαμε για να είμαστε στις εξετάσεις..καλή επιτυχία σε όλους!!!
Άβαταρ μέλους
anna-ioli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria :) » 08 Δεκ 2011, 16:03

Mε μια ματιά που έριξα σε προηγούμενα θέματα του φιλολογικού εδώ στο φόρουμ είδα ότι ένας Σπανός που τους κάνει Παιδαγωγική το προτιμάει ιδιαίτερα το θέμα που μας έπεσε την Τρίτη...σε κάθε εξεταστική το βάζει!!!!!
Αλλά που να το ξέρει κανείς που δεν έχει σχέση με τη φιλοσοφική... :confused:
Άβαταρ μέλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 08 Δεκ 2011, 21:40

καλησπέρα για ποιο θέμα λέτε αναφέρετε παρακάλώ συγκεκριμένα,ακόμα,θέλω να μάθω κάτά πόσο αλλάζει η ύλη για κατατακτήριες κάθε χρόνο και πότε ανακοινωνεται καθως και τον τίτλο βιβλίου της βοσνιάδου,περιμένω απαντήσεις ευχαριστώ εκ των προτέρων!
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria :) » 09 Δεκ 2011, 15:50

aspirine το θέμα που έπεσε ζητούσε ορισμό για τις "παράλληλες τάξεις" και "κινητές τάξεις", την παιδαγωγική τους βάση και κριτική της αποτελεσματικότητας της εφαρμογής "παράλληλων τάξεων" στα σχολεία.
Στην ύλη για του χρόνου μπορεί να μπουν επιπλέον κομμάτια ή να αφαιρεθούν άλλα σε σχέση με τη φετινή. Αλλά μπορεί να μην αλλάξει και τίποτα. Κάπου τον Ιούνιο-Ιούλιο ανακοινώνεται κάθε χρόνο.
Το βιβλίο της Βοσνιάδου έχει τίτλο "Εισαγωγή στη Ψυχολογία" (τόμος Α).
Άβαταρ μέλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 09 Δεκ 2011, 18:53

ευχαριστώ πολύ μαρία
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 09 Δεκ 2011, 20:14

καλησπέρα και πάλι θέλω να ρωτήσω κάτι σχετίκό με την ύλη της φιλοσοφίας για τις ενότητες η έννοια η μέθοδος κ ο τρόπος άσκησης της φιλοσοφίας και ορισμός της φιλοσοφίας και η σχέση της με την επιστήμη την τέχνη και τη θεολογία ποιο απ τα 2 βιβλία του πελεγίνη μας καλύπτει;
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna-ioli » 17 Δεκ 2011, 02:48

aspirine έγραψε:καλησπέρα και πάλι θέλω να ρωτήσω κάτι σχετίκό με την ύλη της φιλοσοφίας για τις ενότητες η έννοια η μέθοδος κ ο τρόπος άσκησης της φιλοσοφίας και ορισμός της φιλοσοφίας και η σχέση της με την επιστήμη την τέχνη και τη θεολογία ποιο απ τα 2 βιβλία του πελεγίνη μας καλύπτει;

Nομίζω πως σε καλύπτει απόλυτα το Εισαγωγή στη φιλοσοφία..όμως ένα συνδυαστικό διάβασμα ποτέ δε βλάπτει αν έχεις χρόνο..Σου προτείνω ένα σχεδιάγραμμα που θα καθορίσεις με δικές σου σημειώσεις και μετά να επιστρέφεις σε κάθε κενό..Οι 5 εποχές καλύπτουν ίσως κάποια μικρά κενά της ύλης..π.χ τους Στωικους ή τον Επίκουρο.Καλό είναι να τα δεις από κει λοιπόν..θα τσεκάρεις εύκολα ποια κεφάλαια της ύλης δεν έχει η εισαγωγή πάντως.Παρεπιπτόντως είναι ένα εξαιρετικά καλογραμμένο βιβλίο,τόσο ξεκούραστο και ευχάριστο αλλά και περιεκτικό..(το εισαγωγή στη φιλοσοφία)
Άβαταρ μέλους
anna-ioli

aspirine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 17 Δεκ 2011, 18:45

ευχαριστώ πολύ
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ