filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Kατατακτήριες για το Φ.Π.Ψ.

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Kατατακτήριες για το Φ.Π.Ψ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thepaschali » 24 Μαρ 2012, 20:54

Καλησπερα.
Θα μπορουσε καποιος απο αυτους που δωσαν φετος να αναφερει ποσοι ηταν οι υποψηφιοι και ποσοι περασαν?

Κοιτωντας της υλη απο το σαιτ της σχολης βλεπω θεματικες ενοτητες αλλα οχι προτεινομενα βιβλια. Τα βιβλία που αναφερετε πως τα επιλεξατε; επειδη είναι αυτα που διδασκονται στη σχολή;
Επισης οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη.
Σκεφτομαι για την επομενη χρονια... αλλα δεν το εχω αποφασισει ακομα.
Άβαταρ μέλους
thepaschali

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GUSTAV MAHLER » 10 Μάιος 2012, 22:11

Καλησπερα παιδια.Ενδιαφερομαι κι εγω να δωσω κατατακτηριες τον ερχομενο Δεκεμβρη.
Θελω να ρωτησω καποια πραγματακια.
Ας ξεκινησουμε με δεδομενο οτι η υλη μενει η ιδια με την περσινη.Απο ποια ακριβως βιβλια πρεπει να διαβασουμε?Γινεται να γραψει καποιος που ξερει,αναλυτικα,τους τιτλους και τους συγγραφεις τους??Υπαρχει καποιος καθηγητης που ειναι υπευθυνος για αυτα τα θεματα και ξερει να μου πει απο ποιο βιβλιο να διαβασω?Απ'οτι καταλαβα ειναι 2 βιβλια φιλοσοφιας,1 βιβλιο ψυχολογιας και 3-4 παιδαγωγικης,σωστα??Αυτα απο που τα παιρνουμε?Υπαρχουν καπου,σε καποιο σπουδαστηριο,βιβλιοθηκη,τα διδασκονται οι φοιτητες του πρωτου ετους??Ειναι κανενας που μπορει να δανεισει κανενα απο αυτα για λιγους μηνες?
Επισης,θεωρειτε οτι πρεπει να ψαξουμε να βρουμε παλια θεματα??Και αν ναι,θεματα εξετασεων προπτυχιακων,ή θεματα εξετασεων κατατακτηριων?Ξερει καποιος να απαντησει?Σε ποιον καθηγητη να απευθυνθω?
Τα βιβλια,αν δεν προτιθεται κανενας να δανεισει καποιο,που μπορω να τα βρω?Ποσο κανουν?Ηδη διαθετω αυτο το ροζ της Βοσνιαδου και το ''Μαθηση και Διδασκαλια'' του Κασσωτακη(ενα πρασινο-πορτοκαλι),οπως επισης και το ''5 εποχες τη φιλοσοφιας'' του Πελεγρινη.Εχει καποιος παλια θεματα?

Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος μου απαντουσε!
I AM THE WANDERER,I AM THE MOUNTAIN CLIMBER ZARATHUSTRA...
Άβαταρ μέλους
GUSTAV MAHLER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GUSTAV MAHLER » 17 Μάιος 2012, 14:58

Κανεις????
Άβαταρ μέλους
GUSTAV MAHLER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_K » 31 Μάιος 2012, 23:19

Καλησπέρα παιδιά
Τον Δεκέμβριο σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες στο ΦΠΨ έχω δει απο κάποιες αναρτήσεις ποια βιβλία χρειάζονται μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου τα δανείσει?
Άβαταρ μέλους
Dimitris_K

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GUSTAV MAHLER » 01 Ιουν 2012, 00:29

Dimitris_K έγραψε:Καλησπέρα παιδιά
Τον Δεκέμβριο σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες στο ΦΠΨ έχω δει απο κάποιες αναρτήσεις ποια βιβλία χρειάζονται μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου τα δανείσει?

Γεια σου Δημητρη!
Κι εγω θελω να δωσω,μολις τελειωσα Μαθηματικο.
Θα ηθελες να μου πεις ποια ειναι τα βιβλια,πως ενημερωθηκες για αυτα?
Πες μου,και αν ειναι να κανονισουμε να συναντηθουμε στη σχολη να συζητησουμε λεπτομερειες.Διοτι εγω δυστυχως δεν εχω βρει την ενημερωση που χρειαζομουν..
Άβαταρ μέλους
GUSTAV MAHLER

Πληροφορίες για ενδιαφερόμενους - ΦΠΨ συνοπτικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό christinelle » 07 Ιούλ 2012, 17:55

Σκέφτομαι το ΦΠΨ για δεύτερο πτυχίο και θα ήθελα μερικές πληροφορίες γιατί δεν έχω καταλάβει μερικά πράγματα...

Το πρόγραμμα ψυχολογίας και η κατεύθυνση ψυχολογίας είναι δυο διαφορετικά πράγματα? (αν ναι, ποιές οι διαφορές?)
Η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική σε κάποιο από τα 3 (ψυχολογία, παιδαγωγικά, φιλοσοφία)?
Πόσα είναι τα μαθήματα συνολικά μετά τις κατατακτήριες?
Περίπου πόσα μαθήματα θέλουν εργασίες?
Υπάρχει πρακτική? Πότε/που γίνεται? Πόσο κρατάει?

Το ξέρω ότι όλα αυτά υπάρχουν αναλυτικά, αλλά θέλω όσο πιό συνοπτικά γίνεται γιατί υπάρχουν τόσες σχολές που θέλω να δω και δεν μπορώ να διαβάζω 100 σελίδες οδηγό σπουδών για όλες....

Ευχαριστώ.
:thxx:
Άβαταρ μέλους
christinelle

Ευχαριστώ: 3

Πληροφορίες για ενδιαφερόμενους - ΦΠΨ συνοπτικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoubina » 16 Ιούλ 2012, 14:30

Αγαπητό μέλος θα απαντήσω στις περισσότερες αποριες σου κ μετά θα συγχωνέψω το θέμα σου με αυτό, καθώς βρίσκονται στο ίδιο μήκος κύματος.
Λοιπόν το πρόγραμμα ψυχολογίας είναι ένα ανεξάρτητο κ διαφορετικό τμήμα από το Φ.Π.Ψ. Είναι μόνο του ένα τμήμα όπως είναι π.χ. η Φιλολογία, το Αγγλικο κλτ κλτ. Η κατεύθυνση Ψυχολογίας (όπως λέει κ ο προσδιορισμός) είναι κατεύθυνση του τμήματος Φ.Π.Ψ. Την οποία κατεύθυνση την επιλέγεις στο 3ο εξάμηνο σπουδων σου. Είναι 3 (Φιλοσοφία-Παιδαγωγικά-Ψυχολογία) κ επιλέγεις τη 1 απαυτές.

Η παρακολούθηση στο ΦΠΨ ΔΕΝ είναι υποχρεωτική εκτός από τα σεμιναριακά μαθήματα κ την διδακτική άσκηση που θα πρέπει να κανεις.
ΕΔΩ βλέπεις το πρόγραμμα σπουδών κ μπορεις να μπεις κ στη γραμματεία να δεις αναλυτικά τι αναφέρει για τα μαθήματα κ πως διαρθρώνονται. από εδώ σελ. 33 κ.ε.

Λεπτομέριες που ρωτάς βρίσκονται στους συνδεσμους που σου εστειλα.
Υπάρχει 1 πρακτική, αλλά δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένα που βρίσκεται (έως το 4ο εξάμηνο πάντως δεν είναι).

Για εργασίες κ τέτοια είναι στο χέρι του εκάστοτε καθηγητή που αναλαμβάνει το μαθημα.

!
Οταν το διαβάσεις στειλε μου π.μ. να κάνω συγχώνευση! Ευχαριστώ, κ καλή συνέχεια
λύκε λύκε, είσαι εδώ??
http://www.youtube.com/watch?v=fdsg0FbLnMM
Image

!
ΟΠΟΙΟΣ ξαναγράψει σε ενότητα του Νέου Προγράμματος Σπουδών σε μάθημα χωρις κωδικό ΘΑ ΤΟΝ ΣΦΆΆΆΆΞΩ!!!
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟ!!!!
Άβαταρ μέλους
nikoubina
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φου. Που. Ψουυ!!
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marapap » 16 Ιούλ 2012, 18:46

Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...Τα βιβλία που αναφέρει η nikoletitsa παραπάνω ισχύουν και για τις κατατακτήριες του 2012; Από πού τα προμηθεύετεια κανείς; Τα αγοράζει; Υπάρχουν στη σχολή; Αν γνωρίζετε κάτι, απαντήστε , παρακαλώ!
Άβαταρ μέλους
marapap

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasia123 » 21 Αύγ 2012, 22:38

Καλησπέρα!!!!!!!Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε , οι επιτυχόντες , πόσο καιρό σας πήρε να προετοιμαστείτε για τις κατατακτήριες εξετάσεις;;Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω εξετάσεις!!!Ευχαριστώ!!!!! :friends:
Άβαταρ μέλους
nasia123

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasia123 » 24 Αύγ 2012, 15:52

Γεια σου Πετρο!!
Ευχαριστώ για την καλή σου πρόθεση να βοηθήσεις , αλλά έχω συγκεντρώσει την ύλη και έχω τα περισσότερα βιβλία!!Αν χρειαστώ κάτι θα σου πω!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
nasia123

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ευθύμης89 » 07 Σεπ 2012, 00:49

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το βιβλίο της ψυχολογίας.
Ποιο είναι το βιβλίο της Βοσνιάδη ; Στο διαδίκτυο τη βρίσκω ως Βοσνιάδου και όχι -αδη.

Αυτό είναι το βιβλίο που αναφέρθηκε :

http://www.perizitito.gr/product.php?pr ... 821&page=1

;;;
Τελευταία επεξεργασία από Ευθύμης89 και 07 Σεπ 2012, 00:49, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tzinaki » 15 Σεπ 2012, 21:20

Καλησπέρα παιδιά.. Σκέφτομαι να δώσω και εγώ φέτος αλλά είμαι λίγο χαμένη με την ύλη.θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει?? έχω βρει μερικά οπότε μπορούμε να κάνουμε και ανταλλαγή.
Άβαταρ μέλους
Tzinaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία2114 » 09 Νοέμ 2012, 17:13

Καλησπέρα, πρόκειται να δώσω κατατακτήριες στο ΦΠΨ και σήμερα υπέβαλα την αίτηση, όμως η γραμματεία δεν μου έδωσε αριθμό πρωτοκόλου υποστήριζε ότι δεν χρειάζεται. Έχει υποβάλει και κάποιος άλλος αίτηση, να μου πει αν του είπαν τα ίδια; Θα ήθελα και κάτι ακόμα να ρωτήσω, σε περιπτώση που τελικά περάσω, το μαθήμα της στατιστικής είναι υποχρεωτικό στην κατεύθυνση Π, η μόνο στην Ψ; (και οι δύο στατιστικές) ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Μαρία2114

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasia123 » 11 Νοέμ 2012, 01:08

Γεια σου Μαρια 2114!!!Ουτε εμενα μου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου!!!Μην ανησυχείς!Πως τα πας με το διαβασμα;;Εχεις δει την υλη της ψυχολογίας;;Πως σου φαίνεται;;
Άβαταρ μέλους
nasia123

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία2114 » 11 Νοέμ 2012, 15:14

Ευχαριστώ για την απάντηση nasia123. Η ψχλ δεν με προβληματίζει πολύ, αν και πολλαπλασίασαν την ύλη σε σχέση με πέρυσι, έκει που ψιλοχάνομαι είναι με τα ΠΔΓ, πολλα τα βιβλία και ακόμα δεν μπορώ να πω ότι έχω ταυτοποιήσει απόλυτα τις υπό έξεταση, θεματικές ενότητες. Ξέρεις μήπως αν υπάρχει μέγαλη συμμετοχή στις εξετάσεις; Γνωρίζω ότι θα εισαχθούν 30 άτομα στο σύνολο, τα μισά από το τει. Το βασικό, να γράψουμε τουλάχιστον τη βάση...
Άβαταρ μέλους
Μαρία2114

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosthegreek » 11 Νοέμ 2012, 18:27

30 ατομα?? Τοσα πολλα;;; Απο τη γραμματεια σας το ειπαν;
Άβαταρ μέλους
manosthegreek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία2114 » 11 Νοέμ 2012, 20:04

Δεν μου το είπαν από τη γραμματεία ότι θα εισαχθούν 30 άτομα. Τόσα όμως προβλέπεται, καθώς ό αριθμός των εισαχθέντων στο τμήμα το 2012, είναι 300, ενώ το ποσοστό εισαγωγής που προβλέπεται από τις κατατακτήριες, είναι το 10% ( ή 9%, δε θυμάμαι ακριβώς) του παραπάνω αριθμού.Μπορείς να δεις τη σχετική εγκύκλιο στις ανακοινώσεις της γραμματείας για τις κατατακτήριες ή ακόμα, μπορείς να δεις και τον αριθμό των ατόμων που μπήκαν με κατατακτήριες το 2011. Να τονίσω ότι το ποσοστό μοιράζεται σε πτυχιούχους ΑΕΙ, ΤΕΙ και ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ.
Άβαταρ μέλους
Μαρία2114

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία2114 » 11 Νοέμ 2012, 20:16

Σε συνέχεια της παραπάνω απάντησης μου, τελικά το ποσοστό είναι 9% στον αριθμό των εισαχθέντων, δλδ 15 άτομα από ΤΕΙ, 6 από ΑΕΙ και 6 από ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ. Οπως έχω ξαναγράψει, χρειάζομαστε τουλάχιστον τη βάση σε όλα τα μαθήματα. Επίσης, βρίσκεται στη διακριτική ευχέρια του τμήματος, σε περίπτωση που δεν καλυφθεί ο αριθμός των εισαχθέντων από πτυχιούχους κάποιας κατηγορίας, να συμπληρωθεί άπο άλλη κατηγορία που έγραψε καλά. Αυτό τουλάχιστον έχει γίνει στο παρελθόν. :goodluck:
Άβαταρ μέλους
Μαρία2114

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasia123 » 11 Νοέμ 2012, 21:49

Καλησπερα παιδιά!!! Ξερω ότι παίρνει η σχολή περίπου 30 άτομα!!Περισυ πηρε περι τους 29.Για την ψυχολογία καλύπτει κάποιο ικανοποιητικό κομμάτι της ύλης το βιβλίο της Βοσνιάδη;;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
Άβαταρ μέλους
nasia123

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία2114 » 11 Νοέμ 2012, 22:15

Καλησπέρα, τα βιβλία της Βοσνιάδου καλύπτουν τις θεματικές ενότητες που ζητάνε.
Άβαταρ μέλους
Μαρία2114

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες