filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Γιααααα δηλώστε συμμετοχή καλά μου παιδιά για την συνάντηση που θα γίνει τον Νοέμβρη! Γιαααα τσεκάρετε εδώ το θέμα!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Kατατακτήριες για το Φ.Π.Ψ.

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 12 Νοέμ 2012, 00:01

Μαρία2114 έγραψε:Δεν μου το είπαν από τη γραμματεία ότι θα εισαχθούν 30 άτομα. Τόσα όμως προβλέπεται, καθώς ό αριθμός των εισαχθέντων στο τμήμα το 2012, είναι 300, ενώ το ποσοστό εισαγωγής που προβλέπεται από τις κατατακτήριες, είναι το 10% ( ή 9%, δε θυμάμαι ακριβώς) του παραπάνω αριθμού.Μπορείς να δεις τη σχετική εγκύκλιο στις ανακοινώσεις της γραμματείας για τις κατατακτήριες ή ακόμα, μπορείς να δεις και τον αριθμό των ατόμων που μπήκαν με κατατακτήριες το 2011. Να τονίσω ότι το ποσοστό μοιράζεται σε πτυχιούχους ΑΕΙ, ΤΕΙ και ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ.

Μαρία2114 έγραψε:Σε συνέχεια της παραπάνω απάντησης μου, τελικά το ποσοστό είναι 9% στον αριθμό των εισαχθέντων, δλδ 15 άτομα από ΤΕΙ, 6 από ΑΕΙ και 6 από ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ. Οπως έχω ξαναγράψει, χρειάζομαστε τουλάχιστον τη βάση σε όλα τα μαθήματα. Επίσης, βρίσκεται στη διακριτική ευχέρια του τμήματος, σε περίπτωση που δεν καλυφθεί ο αριθμός των εισαχθέντων από πτυχιούχους κάποιας κατηγορίας, να συμπληρωθεί άπο άλλη κατηγορία που έγραψε καλά. Αυτό τουλάχιστον έχει γίνει στο παρελθόν. :goodluck:

Όπως έχω ήδη αναρτήσει εδώ και εδώ, ισχύουν τα ακόλουθα επί του αριθμού εισακτέων στα Πανεπιστήμια μέσω Κατατακτηρίων:

1. Βάσει νόμου (Φ.Ε.Κ., αρ. φ. 1517/05, τ. Β', Αρ Φ2/121871/Β3, άρθ. 1, παρ. 2, 4 & 5), το ποσοστό των κατατάξεων των πτυχιούχων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ορίζεται αυτοτελώς ως ποσοστό επί του αριθμού των εισακτέων κάθε ακαδημαϊκού έτους στο Τμήμα υποδοχής, ανεξάρτητα από το ποσοστό των μετεγγραφών.

2. Το ποσοστό των κατατάξεων πτυχιούχων Πανεπιστημίου και πτυχιούχων ανώτερων σχολών διετούς κύκλου σπουδών ορίζεται για τα Ιδρύματα του Λεκανοπεδίου Αττικής και του Νομού Θεσσαλονίκης σε ποσοστό 2% και για τα υπόλοιπα Ιδρύματα σε ποσοστό 4% του προβλεπόμενου αριθμού εισακτέων σε κάθε Τμήμα Πανεπιστημίου.

4. Κάτοχοι πτυχίων Τ.Ε.Ι. ή ισότιμων προς αυτά κατατάσσονται σε ξεχωριστό ποσοστό 5% επί του αριθμού εισακτέων σε κάθε Τμήμα Πανεπιστημίου.

5. Κάτοχοι πτυχίων ανώτερων σχολών υπερδιετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητας Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλων Υπουργείων, καθώς και κάτοχοι ισότιμων τίτλων προς αυτά, κατατάσσονται σε ξεχωριστό ποσοστό 2% του αριθμού εισακτέων σε αντίστοιχο ή συναφές Τμήμα Πανεπιστημίου.

Ο αριθμός των εισαχθέντων 2012 βάσει επίσημων εγγράφων τού Υπ. Παιδείας ήταν πράγματι 300 άτομα από τη Γενική Σειρά. Για να βγει όμως ο ακριβής αριθμός προβλεπόμενων θέσεων για τις Κατατακτήριες θα πρέπει να ληφθούν υπ’ όψιν και οι εισαχθέντες μέσω Ειδικών Κατηγοριών (Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι, Κοινωνικά Κριτήρια & των ίδιων κατηγοριών από ημερήσια και εσπερινά ΓΕΛ/ΕΠΑΛ Β' ετών) με βάση τα οποία οι εισαχθέντες 2012 για το Φ.Π.Ψ. ανήλθαν σε 377 τω συνόλω. Βέβαια δεν ανακοινώνεται πουθενά εάν τελικά πληρούνται σε Σχολές και Τμήματα όλες οι προκηρυσσόμενες θέσεις.

Να σημειώσω δε ότι δεν είναι στη διακριτική ευχέρεια Τμήματος εάν θα πληρώσει θέσεις της μιας κατηγορίας με κενές θέσεις, λόγω χαμηλής βαθμολογίας τής άλλης κατηγορίας, αλλά ρητή διάταξη νόμου, ως ακολούθως… Εάν υπάρχουν κενές θέσεις σε μια κατηγορία και κάποιος υποψήφιος από την άλλη περάσει τη βάση αλλά δεν περιλαμβάνεται στον προβλεπόμενο αριθμό επιτυχόντων της κατηγορίας του, έχει το δικαίωμα να εισαχθεί στο Τμήμα υποδοχής καθώς οι αδιάθετες θέσεις της μιας κατηγορίας μετακυλίονται στην άλλη κατηγορία, όπως αναφέρει και ο σχετικός νόμος:

Ν. 3794/09, ΦΕΚ Α΄, α.φ. 156, άρθρο 25: «Επιτρέπεται η πλήρωση των κενών θέσεων της κατηγορίας υποψήφιων για κατάταξη πτυχιούχων ΤΕΙ, που τυχόν προκύπτουν μετά από διενέργεια ενιαίων κατατακτήριων εξετάσεων, από επιτυχόντες της κατηγορίας πτυχιούχων Πανεπιστημίου. Επίσης επιτρέπεται η πλήρωση των κενών θέσεων της κατηγορίας υποψήφιων για κατάταξη πτυχιούχων Πανεπιστημίων, που τυχόν προκύπτουν μετά από διενέργεια ενιαίων κατατακτήριων εξετάσεων, από επιτυχόντες της κατηγορίας πτυχιούχων ΤΕΙ. Αν υπάρχουν περισσότεροι επιτυχόντες από την αυτή κατηγορία με την ίδια συνολική βαθμολογία, για την πλήρωση των κενών θέσεων και για την αποφυγή της υπέρβασης του ποσοστού των κατατάξεων, λαμβάνονται υπόψη τα κριτήρια της παραγράφου 4 του άρθρου 15 του νόμου αυτού.» (σημ: εννοεί τον ν. 3404/05)

:peace2:
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 12 Νοέμ 2012, 00:22, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasia123 » 12 Νοέμ 2012, 14:21

Ευχαριστώ πολύ Μαρία!!!!!Ποιο είναι το πρώτο σου πτυχίο με το οποίο θα συμμετάσχεις ;Εγώ είμαι τεχνολογικής -θετικής εκπαίδευσης!!Καλή επιτυχία !!! :happy: :goodluck:
Άβαταρ μέλους
nasia123

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία2114 » 12 Νοέμ 2012, 17:14

Καλησπέρα nasia123, όταν λες τεχνολογικής-θετικής κατευθυνσης, τι εννοείς; Προσωπικά, είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ (εδώ και αρκετά χρόνια...,όποτε δεν το ...έχω με τις κατευθύνσεις!) :goodluck:
Άβαταρ μέλους
Μαρία2114

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό THEOLIAN » 13 Νοέμ 2012, 13:38

Ξέρει κανείς αν είναι αύριο Τετάρτη ανοιχτή η Γραμματεία;;; Είναι τελευταία ημέρα κατάθεσης για τις κατατακτήριες και την Δυτέρα είχε απεργία!!!! Επίσης τίποτα σημειώσεις ή φωτοτυπίες για την ύλη θα μπορούσε κανείς να μου δώσει;; Πολύ χαοτική την βλέπω την ύλη!!!!! :bangin: Ευχαριστώωωωωωωωώ!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
THEOLIAN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasia123 » 13 Νοέμ 2012, 20:25

Καλησπέρα!!!Μαρια και εγω απο ΤΕΙ ειμαι!!!Η ύλη ειναι τεράστια!!Φέτος αύξησαν και την ύλη της ψυχολογίας!!!Καλό κουράγιο παιδιά!!Ημερομηνίες εξετάσεων δεν έχουν βγάλει ακόμη!!!Για να δούμε!!!!! :woohoo:
Άβαταρ μέλους
nasia123

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vily » 15 Νοέμ 2012, 23:20

Έχει αναφερθεί ένα "βιβλίο Δημητρακόπουλου" στη Φιλοσοφία. Μπορεί κάποιος να διευκρινίσει ποιο ακριβώς είναι; Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
Vily

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία2114 » 15 Νοέμ 2012, 23:29

Νομίζω Vily, ότι το βιβλίο του Δημητρακόπουλου αφορά παλιότερες κατατακτήριες. Η ύλη για τις επικείμενες εξετάσεις καλύπτεται από τα βιβλία του Πελεγρίνη (πιθανόν κάποιες ενότητες βέβαια, να μπορείς να τις βρεις και σε άλλα βιβλία, όπως του Δημητρακόπουλου).
Άβαταρ μέλους
Μαρία2114

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vily » 19 Νοέμ 2012, 14:30

σ' ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
Vily

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasia123 » 19 Νοέμ 2012, 18:08

Καλησπερα!!!
Τελευταία επεξεργασία από nasia123 και 28 Νοέμ 2012, 15:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nasia123

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexzong1 » 26 Νοέμ 2012, 17:46

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΨ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΕΡΣΙΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ??ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟΥ ΠΥΡΓΙΩΤΑΚΗ,ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΛΗΡΕΣ??
Άβαταρ μέλους
alexzong1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 28 Νοέμ 2012, 13:40

alexzong1 έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΨ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΕΡΣΙΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ??ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟΥ ΠΥΡΓΙΩΤΑΚΗ,ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΛΗΡΕΣ??

Δεν γράφουμε ποτέ με κεφαλαία γράμματα την ερώτησή/απάντησή μας στο forum καθώς θεωρείται ότι φωνάζεται στα μέλη ή απαιτείτε να σας απαντήσουν!!! Παρακαλώ πολύ τηρήστε αυτόν τον απλό κανόνα.
Για τους λατρεμενους μου κομματολαγνους και τους ψευτουπαλληλους του λαου:
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
http://www.youtube.com/watch?v=5CRO3xtYuY4
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική,Πρόγραμμα Ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasia123 » 09 Ιαν 2013, 17:54

Καλησπέρα σας!!!
Μήπως ξέρει κανεις πότε βγαίνουν τα αποτελεσματα των κατατακτήριων εξετάσεων του Φ.Π.Ψ;Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
nasia123

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosthegreek » 20 Ιαν 2013, 12:09

παιδιά, έχει κανείς ιδέα πότε θα βγουν τα αποτελέσματα των κατατακτηρίων;; Πέρασε ήδη ένας μήνας και τίποτα....!! Πήρα στη γραμματεία και δεν έχουν ιδέα... εξαρτάται από το πότε θα τα διορθώσουν οι καθηγητές, είπαν...
Άβαταρ μέλους
manosthegreek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasia123 » 21 Ιαν 2013, 09:45

Καλημέρα!!Πέρυσι είχαν βγει 26 Ιανουαριου!!!Κατα το τέλος της εβδομάδας υποθέτω!!!
Άβαταρ μέλους
nasia123

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosthegreek » 01 Φεβ 2013, 17:28

Μίλησε κανείς με τη γραμματεία να μας πει ποτε θα βγουν επιτελους τα αποτελεσματα??? Αργησαν πολυυ.!!
Άβαταρ μέλους
manosthegreek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosthegreek » 06 Φεβ 2013, 19:58

Βγηκαν τα αποτελεσματα!!!!! Περασααα!! :) Καλα αποτελεσματα σε ολους!~!!
Άβαταρ μέλους
manosthegreek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία2114 » 07 Φεβ 2013, 12:37

Χρειάζεται οδηγός/πρόγραμμα σπουδών από το τμήμα προέλευσής μας, για να γίνει η εγγραφή μας. Στο τμήμα μου δεν είχαν να μας δώσουν οδήγό σπουδών, ούτε κατά την φοίτηση μας! Γιατί διαφοροποίησαν τα δικαιολογητικά εγγραφής από πέρυσι; Γιατί δεν σηκώνουν ποτέ(!) το τηλέφωνο; Παρατήρησα ότι το Πρόγραμμα Ψυχολογίας ζητάει ότι και πέρυσι!
Άβαταρ μέλους
Μαρία2114

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ThodorisV » 04 Απρ 2013, 13:03

am
Τελευταία επεξεργασία από ThodorisV και 24 Απρ 2013, 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ThodorisV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό klimeni » 21 Ιούλ 2013, 10:43

Καλημέρα,σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις τον Δεκέμβριο.Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με προσανατολίσει για το που θα μπορούσα να βρω τα βιβλία χωρίς να αναγκαστώ να τα αγοράσω?Εχω ήδη ξεκινήσει διάβασμα με το βιβλίο του Πελεγρίνη Εισαγωγή στη Φιλοσοφία.Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου τα δανείσει?Πόσο διαβασμα χρειάζεται?
Άβαταρ μέλους
klimeni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ninitsa » 23 Ιούλ 2013, 16:14

θελω να δωσω κατατακτηριες στο τμημα φπψ θελω να μου πειτε ποια
βιβλια πρεπει να διαβασω
Τελευταία επεξεργασία από ninitsa και 23 Ιούλ 2013, 16:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ninitsa

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες