filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Πρακτική για Π. / Ειδική διδακτική Α χειμερινού

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φ.Π.Ψ.

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Πρακτική για Π. / Ειδική διδακτική Α χειμερινού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SKOUDOULF » 24 Σεπ 2009, 15:09

ξερετε ποτε γραφομαστε για να κανουμε τη πρακτικη?
Άβαταρ μέλους
SKOUDOULF

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 24 Σεπ 2009, 16:31

scoudoulf καλα εκανες κ ανοιξες καινουρια ενοτητα.απο οτι ειδα υπηρχε μονο για το φ κ το ψ.
παιδια μην περιμενετε να γινουν οι εγγραφες.μπορει σε αυτο να γραφτειτε νωριτερα..μπορει κ αργοτερα.να κοιτατε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα τον πινακα ανακοινωσεων της γραμματειας κ μετα τον πινακα εξω απο το εργαστηρι πειραματικης παιδαγωγικης στον πεμπτο.
θα χρειαστειτε κ μια φωτογραφια.μολις γραφτειτε μετα πρεπει να κοιτατε ποτε θα ειναι η ομαδα σας..αρα θα πρεπει να ελεγχετε παλι τον πινακα μεχρι να ανακοινωθουν οι ημερομηνιες
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lio19 » 25 Σεπ 2009, 14:30

Ποιος ειναι ο κωδκος του μαθηματος αυτου που χρειαζεται πρακτικη; Ρωταω γιατι εχουν αλλαξει οι τιτλοι καποιων μαθηματων στον οδηγο σπουδων...
--για επικοινωνια --> προφιλ lioII--
Άβαταρ μέλους
lio19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 25 Σεπ 2009, 14:44

ΠΔ 49 νομιζω
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lio19 » 25 Σεπ 2009, 14:48

Ωραια καλα το υποπτευομουν! Το μαθημα λεγεται διδακτικη φιλολογικων μαθηματων πλεον! :D:D
Άβαταρ μέλους
lio19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 25 Σεπ 2009, 17:05

:jawdrop: οκ σε ευχαριστω.οταν παρω κ το προγραμμα στα χερια μου θα το αλλαξω κ εδω
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lio19 » 25 Σεπ 2009, 18:17

Θα μπορουσες ισως να μας διαφωτισεις για το τι μας ζητειται στην πρακτικη αυτη να κανουμε;;;
Άβαταρ μέλους
lio19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 25 Σεπ 2009, 19:52

πατε γραφεστε κ σας δινουν αριθμο ομαδας.
οταν βγει ανακοινωση θα λεει οτι η ομαδα σας θα κανει πρακτικη τις ταδε μερες.κ θα εχει ενα πινακα που θα λεει.δευτερα στο ταδε σχολειο την ταδε ωρα,τριτη στο ταδε σχολειο την ταδε ωρα κλπ.εσεις θα πηγαινετε εκει.αυτα ειναι πειραματικα σχολεια.μερικα ειναι πραγματικα καλα,αλλα ειναι χαλια μαυρα...
η ομαδα σας θα εχει εναν υπευθυνο καθηγητη.αυτος θα σας συνοδευει.αφου θα συναντιεστε ολοι στην πορτα θα μπαινετε για μαθημα.θυμαμαι κ μενα στο δημοτικο μου ειχαν ερθει!!θα καθεστε πισω η διπλααπο τα παιδια κ θα παρακολουθειτε φιλολογικα μαθηματα.ο καθηγητης των παιδιων μπορει να σας μοιρασει κ καποιες σημειωσεις για το πως εγινε το μαθημα.
εσεις πρεπει να κρατατε σημειωσεις.αφου παρακολουθησετε δεκα ωρες θα πρεπει να γραψετε σε δεκα χαρτια τι παρακολουθησατε(τα χαρτια αυτα ειναι φορμες που θα σας εχουν ηδη μοιραστει)

πχ...σημερα παρακολουθησα το ταδε μαθημα
εκανε το ταδε κεφαλαιο
χρησιμοποιησε δασκαλοκεντρικη μεθοδο με κατευθυνομενο διαλογο
τετοια...συνηθως ο ιδιος ο καθηγητης του σχολειου θα σας πει τι εκανε(απλα κρατα κ συ σημειωσεις με το πως κανει το μαθημα)

παραλληλα θα σου εχουν δωσει ενα δελτιο πρακτικης..πανω εκει θα σημειωνεις σε ποια σχολεια πηγες κ ποτε κ θα στο υπογραφει ο υπευθυνος καθηγητης..σαν παρουσιολογιο.οταν σημειωσεις 10 παρουσιες εισαι ετοιμος να πας στο επομενο λεβελ.

ηρθε η σειρα σου να διδαξεις.με τον υπευθυνο καθηγητη θα συζητησετε κ θα σου αναθεσει σχολειο,ταξη κ μαθημα.ας πουμε στο πειραματικο στη σκουφα,πρωτη γυμνασιου,αρχαια(αυτο εκανα εγω!)εσυ πας στο σχολειομια καθημερινη,πας στο διευθυντη να του πεις οτι ηρθες κ ξεκινας κ μετα βρισκεις την καθηγητρια που διδασκει το συγκεκριμενο μαθημα.συζητατε μαζι,κανονιζετε τι θα διδαξεις κ μελετας σπιτι σου με την βοηθεια της(ζητα της να βγαλεις φωτοτυπειες το βιβλιο του καθηγητη θα σεβοηθησει πολυ).παραλληλα με την προετοιμασια σου πηγαινεις στην ταξη γνωριζεις τα παιδια κ παρακολουθεις κανα δυωρο να δεις πως κανει εκεινη το μαθημα.

αυτα πανω κατω.οτι αποριες εχεις στην πορεια θα τις συζηταμε εδω κ μεταξυ μας θα βοηθηθουμε για να βγουν ολες οι διδασκαλιες καλυτερες.ακουγεται τρομακτικο αλλα ηταν η καλυτερη εμπειρια της ζωης μου.

αα υποτιθεται σε βαθμολογουν κ ο βαθμος προστιθεται σε αυτο που θα γραψεις στο μαθημα(εμενα ποτε δεν μου παν τι βαθμο πηρα)κ πρεπει να περασεις κ το μαθημα μεσα σε δυο χρονια αλλιως χανεις την πρακτικη κ πρεπει να την ξανακανεις
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lio19 » 25 Σεπ 2009, 20:25

Α σοβαρα;; νομιζα οτι μονο στο τελευταιο εξαμηνο εχουμε κατι τετοιο!!!! δεν εχω περασει το προηγουμενο μαθημα βεβαια που λεγεται γενικη διδακτικη κι εχει σκοπους στοζους κλπ..
ερωτηση α: μηπως ειναι κατι σαν μαθημα προαπαιτουμενο; μαθημα-αλυσιδα για την πρακτικη αυτη το μαθημα με κωδικο ΠΔ29;
ερωτηση β: αν πηγαινουμε σε σχολεια σημαινει οτι δε θα μπορουμε να παρακολουθουμε τα μαθηματα της σχολης!!!
ερωτηση γ: Στην επομενη πρακτικη τι κανουμε αν κανουμε αυτα ολα σε αυτην;;;

ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
lio19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 25 Σεπ 2009, 21:50

η κατευθυνση π το εχει στο ζ εξαμηνο κ οι αλλες κατευθυνσεις στο η!

αμα κανεισ την πρακτικη αυτη εσυ ως π στο τελευταιο εξαμηνο δεν θα εχεις τπτ μονο το μαθημα ειδικη διδακτικη β (ΠΔ51) που το δινεις κανονικα ως θεωρητικο.αρα δεν υπαρχει επομενη πρακτικη

εννοειται δεν θα μπορεις να παρακολουθεις στην σχολη,αλλα κραταει μονο μια βδομαδα κ ειναι υποχρεωτικο..σε αντιθεση με τα μαθηματα τα υπολοιπα

κ ναι..παλια ο οδηγος σπουδων μου ελεγε οτι για να περασεις ειδικη διδακτικη α (ΠΔ49) πρεπει να χεις περασει γενικη διδακτικη α (ΠΔ 29 ε'εξαμηνου)δενξερω αν αυτο συνεχιζει να ισχυει.
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lio19 » 25 Σεπ 2009, 22:01

Aχα οποτε λογω μαθηματων μπορουμε να διαλεξουμε να κανουμε την πρακτικη στο τελευταιο εξαμηνο; χμ... και να δωσουμε το μαθημα ως θεωρητικο απλα σ αυτο το εξαμηνο;;
Άβαταρ μέλους
lio19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 25 Σεπ 2009, 22:22

δεν ξερω καθολου...η πρακτικη που γινεται στο τελευταιο εξαμηνο αφορα τα παιδια του φ κ του ψ...δεν ξερω αν θα σε αφησουν.
παντως ξερω οτι μπορεις να θες ας πουμε να την κανεις του χρονου κ να δωσει το μαθημα φετος ή το αντιστροφο.οποτε παντως τα τελειωσεις κ τα δυο τοτε σου ερνανε βαθμο
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lio19 » 25 Σεπ 2009, 22:41

Α τελεια! ευχαριστω πολυ! Να σαι καλα!
Άβαταρ μέλους
lio19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 28 Σεπ 2009, 17:22

εχω νεεαααα.βγηκε ανακοινωση,την ειδα εξω απο την γραμματεια κ στην 547.
δηλωνετε πρακτικη απο αυριο (29/9) εως κα στις 12/10.απο τις 10-13! απαραιτητο τριπτυχο κ φωτογραφια!!
Τελευταία επεξεργασία από dwdwnis και 29 Σεπ 2009, 02:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimixal » 28 Σεπ 2009, 22:07

τι φωτοτυπία dwdwnis μου?!!!!
για το πτυχίο ρε γαμώτο!!!
Άβαταρ μέλους
dimixal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 29 Σεπ 2009, 02:25

α καλαααα..φωτογραφια εννοουσα!!!το διορθωνω.

dont shoot the messenger!!
σορυ αν σας αναστατωσα
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimixal » 30 Σεπ 2009, 16:30

:jaugh: τ :jaugh: το κατάλαβα σήμερα που πήγα και μου ζήτησαν φωτογραφία και τους κοιτούσα σαν χάνος..δεν πειράζει θα ξαναπάω αυριο να τους δωσω το αυτόγραφο μου.
για το πτυχίο ρε γαμώτο!!!
Άβαταρ μέλους
dimixal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SKOUDOULF » 30 Σεπ 2009, 16:57

παιδια στο παιδαγωγικο εργαστηριο γραφομαστε?
Άβαταρ μέλους
SKOUDOULF

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 30 Σεπ 2009, 17:37

dimixal έγραψε::jaugh: τ :jaugh: το κατάλαβα σήμερα που πήγα και μου ζήτησαν φωτογραφία και τους κοιτούσα σαν χάνος..δεν πειράζει θα ξαναπάω αυριο να τους δωσω το αυτόγραφο μου.

:jaugh: :jaugh: sory που ημουν η αιτια...βασικα να σε παιδεψω ηθελα. :peace: αντε ελπιζω να μην με μισησεις.
στο εργαστηριο παιδαγωγικης ειναι στην 547
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό StraWberRy_20 » 01 Οκτ 2009, 09:10

Παιδιά, να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε ποιον μήνα περίπου θα την κάνουμε την πρακτική μας??? επειδή θέλω να κανονίσω την άδεια από τη δουλειά μου...(ελπίζω να βγει γρήγορα το πρόγραμμα!!!!)..... επίσης, είναι μια βδομάδα συνεχομενη ή διάσπαρτες οι μέρες???έχω αγχωθεί σχετικά με το θέμα της δουλειάς!!!!!!!!!!!!!! :lola:
Άβαταρ μέλους
StraWberRy_20

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες