filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

(64647) ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ Ι (ΕΠΙΛΟΓΗΣ)

Από το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010 και μετά

Συντονιστές: Sissi St., Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Στις θεματικές ενότητες των μαθημάτων του Νέου Προγράμματος Σπουδών καλό είναι να συμβουλεύεστε πάντα την πρώτη δημοσίευση κάθε ενότητας για γενικές πληροφορίες σχετικά με τα μαθήματα (π.χ αντιστοιχία μαθημάτων με το Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών).

(64647) ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ Ι (ΕΠΙΛΟΓΗΣ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dragonfly » 13 Ιουν 2008, 14:59

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να προμηθευτώ το βιβλίο για αυτό το μάθημα? Κι αν είναι δυνατόν και ξέρει την ύλη να την γράψει? Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
dragonfly

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsgeorgia » 29 Αύγ 2008, 17:48

βιβλιοπωλειο καρδαμιτσα ιπποκρατουσ 8 για το βιβλιο
Άβαταρ μέλους
gsgeorgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bonaparte » 15 Δεκ 2008, 18:12

Καλησπέρα, θα μπορούσε ίσως κάποιος να δώσει λεπτομέρειες για την φύση του μαθήματος; Τι γίνεται μέσα στην τάξη και πως εξετάζεται στο τέλος; θα είχε τύχη κάποιος που δεν παρακολουθεί να περάσει το μάθημα;
Πληροφορίες για διπλώματα, επάρκεια, άδεια διδασκαλίας και οτιδήποτε αφορά την γαλλοφωνία
Κώδικας: Επιλογή όλων
http://mestoxotagallika.wordpress.com/

Tu as vaincu et je succombe. Mais dorénavant tu es mort aussi, mort au Monde, au Ciel et à l'Espérance! En moi tu existais, et vois dans ma mort, vois par cette image qui est la tienne, comme tu t'es radicalement assassiné toi-même!
Άβαταρ μέλους
Bonaparte

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό denantexwallo » 15 Ιαν 2009, 18:51

γενικα διαβαζεις θεωρητικα πραγματα για καποιους αρχαιους συγγραφεις κ για ειδη(τραγωδια,επος,λυρικη ποιηση...)ειναι ευκολο να το περασεις κ χωρις παρακολουθηση,απλα διαβαζεις καλα.....η εξεταση εχει αρκετεσ ερωτησεισ θεωριας κ ενα μικρο αποσπασμα για μεταφραση.αλλα κ τη θεωρια μονο να γραψεις περνας..
Άβαταρ μέλους
denantexwallo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tinkerbell » 06 Μάιος 2009, 15:53

Παιδιά, το μάθημα είναι χειμερινό ή εαρινό;
Άβαταρ μέλους
Tinkerbell
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antoine » 06 Μάιος 2009, 16:46

Λογικά χειμερινό, αφού δεν υπάρχει στο πρόγραμμα διδασκαλίας εαρινού.
"Elle se leva la nuit, et
allumant la chandelle prit une boîte et
s'oignit, puis avec quelques paroles
elle fut transportée au sabbat."

JEAN BODIN. - De la
Démonomanie des Sorciers
Άβαταρ μέλους
antoine
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anoula » 25 Αύγ 2009, 15:22

μήπως ξέρει κανείς τα αρχαία κείμενα που μας βάζει ποιανού είναι?παίζει τίποτα στανταρ? :study:
mademoiselle
Άβαταρ μέλους
anoula

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BIBY » 30 Αύγ 2009, 23:40

nomizw oti genika dn peftei keimeno gia metafrash,th teleutaia fora eixe mono erwthseis!8ewria!
Άβαταρ μέλους
BIBY

Αρχαια ελληνικη φιλολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BIBY » 01 Σεπ 2009, 16:23

SOS!!!Παιδια ξερει κανεις αν ειναι ολο το βιβλιο στην υλη η συγκεκριμενες σελιδες???αν γνωριζει καποιος κατι ας μου απαντησει αμεσα γιατι το δινουμε τη πεμπτη....η ισως τι ειναι sos!!
merci beaucoup!!!
Άβαταρ μέλους
BIBY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό k_a_t_e_r_i_n_a » 13 Δεκ 2009, 19:37

καλησπέρα!!έχω δηλώσει το μάθημα και δεν έχει βγει ανακοίνωση για το βιβλίο.δεν έχω παρακολουθήσει κ δεν ξέρω τι παίζει.αν το δίνει κάποιος κ ξέρει τι γίνεται πείτε μου κ μενα........ΣΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
k_a_t_e_r_i_n_a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tinkerbell » 13 Δεκ 2009, 23:19

Αυτό το μάθημα δε διδάσκεται φέτος κατά ένα περίεργο τρόπο. Πάρε τηλέφωνο στη γραμματεία να δεις τι θα σου πουν αν και πιστεύω ότι πάει, το έχασες το εξάμηνο. Μάλλον θα αναγκαστείς να επιλέξεις δυο μαθήματα επιλογής στο εαρινό.
Άβαταρ μέλους
Tinkerbell
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antoine » 13 Δεκ 2009, 23:58

k_a_t_e_r_i_n_a έγραψε:καλησπέρα!!έχω δηλώσει το μάθημα και δεν έχει βγει ανακοίνωση για το βιβλίο.δεν έχω παρακολουθήσει κ δεν ξέρω τι παίζει.αν το δίνει κάποιος κ ξέρει τι γίνεται πείτε μου κ μενα........ΣΟΣ!!!!

Στο site της γραμματείας ίσως να μην υπάρχει ανακοίνωση και για το σύγγραμα αυτού του μαθήματος για τον εξής λόγο: Αν κάποιος καθηγητής δε δώσει από μόνος του τις ανάλογες πληροφορίες στη γραμματεία ώστε με τη σειρά της εκείνη να τις ανακοινώσει στον Πίνακα Ανακοινώσεων καθώς και στο site, πολύ απλά, η γραμματεία δε θα το κάνει. Όταν συμβαίνει αυτό, συνήθως ο κάθε καθηγητής αναρτά τις σχετικές πληροφορίες στο γραφείο του. Θα σου συνιστούσα, αν στο μεταξύ δε δώσει κάποιο μέλος, που να γνωρίζει, καινούρια πληροφορία, ή να τηλεφωνήσεις στον καθηγητή ή -τελευταία λύση- να πας στο γραφείο του για να δεις αν έχει αναρτήσει κάτι. :up:
"Elle se leva la nuit, et
allumant la chandelle prit une boîte et
s'oignit, puis avec quelques paroles
elle fut transportée au sabbat."

JEAN BODIN. - De la
Démonomanie des Sorciers
Άβαταρ μέλους
antoine
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PANOS153 » 10 Ιαν 2010, 16:16

antoine έγραψε:
k_a_t_e_r_i_n_a έγραψε:καλησπέρα!!έχω δηλώσει το μάθημα και δεν έχει βγει ανακοίνωση για το βιβλίο.δεν έχω παρακολουθήσει κ δεν ξέρω τι παίζει.αν το δίνει κάποιος κ ξέρει τι γίνεται πείτε μου κ μενα........ΣΟΣ!!!!

Στο site της γραμματείας ίσως να μην υπάρχει ανακοίνωση και για το σύγγραμα αυτού του μαθήματος για τον εξής λόγο: Αν κάποιος καθηγητής δε δώσει από μόνος του τις ανάλογες πληροφορίες στη γραμματεία ώστε με τη σειρά της εκείνη να τις ανακοινώσει στον Πίνακα Ανακοινώσεων καθώς και στο site, πολύ απλά, η γραμματεία δε θα το κάνει. Όταν συμβαίνει αυτό, συνήθως ο κάθε καθηγητής αναρτά τις σχετικές πληροφορίες στο γραφείο του. Θα σου συνιστούσα, αν στο μεταξύ δε δώσει κάποιο μέλος, που να γνωρίζει, καινούρια πληροφορία, ή να τηλεφωνήσεις στον καθηγητή ή -τελευταία λύση- να πας στο γραφείο του για να δεις αν έχει αναρτήσει κάτι. :up:

κανενα νεο για το μαθημα βρε παιδια??!!!
ποτε,υλη κτλ...?!!
βοηθειααααα!!! :sadbye:
Άβαταρ μέλους
PANOS153

αρχαια ελληνικη λογοτεχνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chocolatitsa86 » 12 Ιαν 2010, 20:21

Καλησπέρα!Κατ'αρχην δεν τρελαινομαστε κατα δευτερον η υλη ειναι η ακόλουθη:σελ 17-70,σελ 82-93 και σελ 110-135..Το βιβλίο λέγεται Αρχαια Ελληνικη Γραμματολογία Εκδόσεις Καρδαμιτσα και μη χανεις χρόνο τουλαχιστον να το χεις διαβασμενο πήγαινε στο τμήμα Κλασσικης Φιλολογίας στον 7 όροφο και βγάλε το φωτοτυπίες(δυστυχώς δε δανείζουν)και όλα μια χαρα..Το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι δεν υπαρχει καν στο προγραμμα και αυτο ειναι ανησυχητικο.Την Δευτέρα που ανέβηκα και ήταν ανοιχτή η γραμματεία μου είπαν ότι θα βγει ανακοίνωση συντομα..Ελπίζω να σε βοήθησα και να χουμε Καλη επιτυχια γιατι το δίνω και γώ αυτο το μάθημα. :cool:
Άβαταρ μέλους
chocolatitsa86

Re: αρχαια ελληνικη λογοτεχνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PANOS153 » 13 Ιαν 2010, 13:05

chocolatitsa86 έγραψε:Καλησπέρα!Κατ'αρχην δεν τρελαινομαστε κατα δευτερον η υλη ειναι η ακόλουθη:σελ 17-70,σελ 82-93 και σελ 110-135..Το βιβλίο λέγεται Αρχαια Ελληνικη Γραμματολογία Εκδόσεις Καρδαμιτσα και μη χανεις χρόνο τουλαχιστον να το χεις διαβασμενο πήγαινε στο τμήμα Κλασσικης Φιλολογίας στον 7 όροφο και βγάλε το φωτοτυπίες(δυστυχώς δε δανείζουν)και όλα μια χαρα..Το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι δεν υπαρχει καν στο προγραμμα και αυτο ειναι ανησυχητικο.Την Δευτέρα που ανέβηκα και ήταν ανοιχτή η γραμματεία μου είπαν ότι θα βγει ανακοίνωση συντομα..Ελπίζω να σε βοήθησα και να χουμε Καλη επιτυχια γιατι το δίνω και γώ αυτο το μάθημα. :cool:

Σ ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!
δικιο εχεις,εχω τρελαθει αλλα ειναι ενα απο τα 5 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ μθμ για να παρω(αν θελει ο θεος)το πτυχιο!!!!!!
Σ ευχαριστω και παλι!!αν τυχον δεις κατι για ημερ. γραψτο και εδω!!! :sadbye:
Άβαταρ μέλους
PANOS153

Re: αρχαια ελληνικη λογοτεχνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PANOS153 » 07 Φεβ 2010, 20:51

chocolatitsa86 έγραψε:Καλησπέρα!Κατ'αρχην δεν τρελαινομαστε κατα δευτερον η υλη ειναι η ακόλουθη:σελ 17-70,σελ 82-93 και σελ 110-135..Το βιβλίο λέγεται Αρχαια Ελληνικη Γραμματολογία Εκδόσεις Καρδαμιτσα και μη χανεις χρόνο τουλαχιστον να το χεις διαβασμενο πήγαινε στο τμήμα Κλασσικης Φιλολογίας στον 7 όροφο και βγάλε το φωτοτυπίες(δυστυχώς δε δανείζουν)και όλα μια χαρα..Το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι δεν υπαρχει καν στο προγραμμα και αυτο ειναι ανησυχητικο.Την Δευτέρα που ανέβηκα και ήταν ανοιχτή η γραμματεία μου είπαν ότι θα βγει ανακοίνωση συντομα..Ελπίζω να σε βοήθησα και να χουμε Καλη επιτυχια γιατι το δίνω και γώ αυτο το μάθημα. :cool:

Καλησπερα!!!
εγω ακομη δεν εχω βρει ανακοινωση.
το εχασα??!!!!
Άβαταρ μέλους
PANOS153

Re: (64647) ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ Ι (ΕΠΙΛΟΓΗΣ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kalipsw » 13 Μάιος 2010, 12:03

Εγω εχω το βιβλιο."ιστορια της αρχαιας ελληνικης λογοτεχνιασ"Ποια ειναι η υλη απο αυτο το βιβλιο...?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elena! » 01 Ιουν 2010, 23:18

Καλησπέρα, έχω να δώσω αυτό το μάθημα, αλλά είδα οτι μαζί με το βιβλίο της JACQUELINE DE ROMILLY ("ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΟΛΟΓΙΑ") δίνουν κ ένα άλλο το "HOMERI OPERA τ 1-2" ξέρει κανείς την ύλη σε αύτο?Και γενικότερα να μας δώσει κάποιες πληροφορίες για την εξέταση...... :help:
Άβαταρ μέλους
Elena!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PANOS153 » 11 Ιουν 2010, 10:24

BONJOUR!!!
Ξερει κανεις βρε παιδια τι ερωτησεις παιζουν στο μαθημα αυτο??η εστω τα....sos!!!!???
:worthy:
Άβαταρ μέλους
PANOS153

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό JeannedArc » 11 Ιουν 2010, 13:52

δεν έχω ιδέα... αλλά μήπως μπορείς να μου πεις πότε το δίνουμε και σε ποιες αίθουσες ? :thxx:
Your never ending spree of death and violence and hate is gonna tie your own rope...
Άβαταρ μέλους
JeannedArc

Επόμενο

Επιστροφή στο Νέο Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης