filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Γιααααα δηλώστε συμμετοχή καλά μου παιδιά για την συνάντηση που θα γίνει τον Νοέμβρη! Γιαααα τσεκάρετε εδώ το θέμα!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Κατατακτήριες εξετάσεις για το τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » 14 Δεκ 2017, 00:10

Κατατακτήριες εξετάσεις Δεκεμβρίου 2017
Αρχαία Ελληνική Φιλολογία Ι
Α. Ὀδύσσεια ψ 205-217
1. Μετάφραση των οκτώ πρώτων στίχων (μέχρι: οὐδὸν ἱκέσθαι).
2. Ποιος/ποια ομιλεί; Πώς δικαιολογεί την αρχική του/της στάση απέναντι στον συνομιλητή του/της;
3α. Ποιο είναι το μέτρο των παραπάνω στίχων;
3β. Μετρική ανάλυση των στίχων 209 και 210.
4. Μετατροπή πέντε επικών τύπων (γούνατα, βάλλ’, Ὀδυσῆϊ, ἐπέεσσιν, κέρδεα) στους αντίστοιχους αττικούς.
Β. Μίμνερμος απ. 1 West
5. Ποιος είναι ο ποιητής; Σε ποιο λογοτεχνικό είδος ανήκει το ποίημα; Ποια χαρακτηριστικά του έργου του ποιητή διακρίνετε εδώ;
Γ. «Η ομηρική κοινωνία έχει δύο όψεις: τον πόλεμο και την ειρήνη» (J. de Romilly). Πώς διαφαίνεται η όψη της ειρήνης στην Ιλιάδα;
Άβαταρ μέλους
Champollion

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό radamanthis » 14 Δεκ 2017, 01:24

Γενικά πολύ καλά πήγε, μόνο άγχος τώρα τα αποτελέσματα. :goodluck:
Άβαταρ μέλους
radamanthis

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 15 Δεκ 2017, 12:04

Καλά αποτελέσματα παιδιά τώρα! :kali:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό butler » 29 Ιαν 2018, 14:53

Μήπως ξέρετε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα?
Άβαταρ μέλους
butler

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » 09 Φεβ 2018, 16:50

Αποτελέσματα επιτυχόντων κατατακτηρίων εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2017-2018: http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-dra ... -2018.html
Συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες! :clapping: :goodjob:
Άβαταρ μέλους
Champollion

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό radamanthis » 10 Φεβ 2018, 15:47

:thxx:
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα άτομα εδώ μέσα για τις πληροφορίες για την ύλη που βοήθησαν πάρα πολύ στην οργάνωση της μελέτης. Ξεκίνησα από τα μέσα Σεπτέμβρη και με καθημερινό διάβασμα πρώτα για την κάλυψη της ύλης και μετά από σημειώσεις τα κατάφερα. Κατά την διάρκεια της μελέτης όμως παράλληλα αγάπησα τα όσα μελέτησα, την εποχή του Καρλομάγνου, τα είδη ταφών της Μυκηναϊκής περιόδου και τον χαρακτήρα του Έκτορα, όπως και τόσα άλλα. Μακράν το πιο ευχάριστο διάβασμα της ζωής μου.
Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στον panagiotis13 του οποίου οι σημειώσεις ήταν άψογες αλλά και ξεκαρδιστικές, όπως και στην Maritime.archaeology που βοήθησε πολύ με την ανάρτηση των προηγούμενων θεμάτων για την κατανόηση της λογικής των εξετάσεων. Για όσους θα δώσουν μελλοντικά, μπορούν να μου στείλουν ένα PM για να τους δώσω ότι έχω συλλέξει από ύλη και σημειώσεις.
Άβαταρ μέλους
radamanthis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 11 Φεβ 2018, 01:08

Συγχαρητήρια σε όσες και όσους τα κατάφεραν! :goodjob:
Κι όσοι δεν τα κατάφεραν φέτος, να μην το βάλουν κάτω: θα τα καταφέρουν του χρόνου! :goodluck:
Κι εγώ έτσι είχα κάνει! :peace:
"Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά..." ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: (ΙΣΤΟΡΙΚΟ-)ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Φύλο: ΜΑΓΙΚΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 11 Φεβ 2018, 01:13

radamanthis έγραψε::thxx:
Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στον panagiotis13 του οποίου οι σημειώσεις ήταν άψογες αλλά και ξεκαρδιστικές, όπως και στην Maritime.archaeology που βοήθησε πολύ με την ανάρτηση των προηγούμενων.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο, απλά θέλησα κι εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω, οπως βοηθήθηκα από τους προηγούμενους.
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » 15 Φεβ 2018, 15:36

Εγγραφή επιτυχόντων κατατακτηρίων εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2017-2018: http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-dra ... -2018.html
Άβαταρ μέλους
Champollion

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » 16 Φεβ 2018, 16:05

Νέα ημερομηνία εγγραφής των επιτυχόντων στις κατατακτήριες εξετάσεις του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018: http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-dra ... -2018.html
Άβαταρ μέλους
Champollion

Θέματα κατατακτήριων Ιστορικού Θεσσαλονίκης παρελθόντων ετών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kxatzialexiou » 22 Απρ 2018, 22:32

Καλησπέρα σας, που μπορώ να βρώ τα θέματα των κατατακτήριων Ιστορικού Θεσσαλονίκης, απο ποηγούμενες εξετάσεις; :study:
Άβαταρ μέλους
Kxatzialexiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Florenc_e » 03 Μάιος 2018, 15:19

Γεια σας. Σήμερα ανακοινώθηκε η ύλη των κατατακτήριων εξετάσεων για το 2018-2019.
Πήρα την απόφαση να δοκιμάσω και εγώ και θα ήθελα να σας παρακαλέσω, επειδή δεν έχω πρόσβαση στο μάθημα της κα. Χασιακού στο eclass, αν υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει στέλνοντάς μου τις σημειώσεις της για το μάθημα της Προϊστορικής Αρχαιολογίας.
Το βιβλίο το έχω ήδη αγοράσει αλλά θα ήθελα και τις σημειώσεις για να υπάρχει μια καθοδήγηση.
Άβαταρ μέλους
Florenc_e

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » 03 Μάιος 2018, 16:15

Ύλη κατατακτηρίων εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2018-2019: http://www.arch.uoa.gr/proptyxiakes-spo ... aseis.html
Καλή μελέτη!
Τελευταία επεξεργασία από Champollion και 03 Μάιος 2018, 16:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Champollion

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » 03 Μάιος 2018, 17:09

Florenc_e έγραψε:Γεια σας. Σήμερα ανακοινώθηκε η ύλη των κατατακτήριων εξετάσεων για το 2018-2019.
Πήρα την απόφαση να δοκιμάσω και εγώ και θα ήθελα να σας παρακαλέσω, επειδή δεν έχω πρόσβαση στο μάθημα της κα. Χασιακού στο eclass, αν υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει στέλνοντάς μου τις σημειώσεις της για το μάθημα της Προϊστορικής Αρχαιολογίας.
Το βιβλίο το έχω ήδη αγοράσει αλλά θα ήθελα και τις σημειώσεις για να υπάρχει μια καθοδήγηση.

Καλησπέρα! Θα καλέσεις στο τηλέφωνο επικοινωνίας για το e-class 210 727 5600 και θα ζητήσεις προσωρινούς κωδικούς επισκέπτη, γιατί θέλεις να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις τον Δεκέμβριο στο τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ. Με αυτούς τους κωδικούς θα μπορείς να μπαίνεις στο e-class, να εγγραφείς σε οποιοδήποτε μάθημα θέλεις και να κατεβάσεις σημειώσεις ή οτιδήποτε άλλο έχουν ανεβάσει οι καθηγητές. Καλή μελέτη σού εύχομαι!
Τελευταία επεξεργασία από Champollion και 03 Μάιος 2018, 23:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Champollion

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Florenc_e » 26 Ιουν 2018, 23:11

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν προέρχομαι από κάποιον συναφή κλάδο, μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος προτείνοντάς μου τι να αγοράσω (για μετάφραση, ερμηνευτικούς σχολιασμούς, μετατροπές) για το μάθημα της αρχαίας ελληνικής φιλολογίας;
Τελευταία επεξεργασία από Florenc_e και 27 Ιουν 2018, 01:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Florenc_e

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 28 Ιουν 2018, 03:31

Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση, αλλά είμαι εν μέσω εξεταστικής και έχω πήξει...
Το βοήθημα που εγώ είχα χρησιμοποιήσει και θεωρώ ότι συνοψίζει καλά -κατά την προσωπική μου άποψη πάντα- την ύλη των αρχαίων είναι του Τσουρέα (είναι αυτοέκδοση, το είχα βρει στην Πολιτεία, απλά, να τσεκάρεις με την αναπροσαρμογή της ύλης, μήπως κάτι δεν έχει συμπεριληφθεί στο βοήθημά του και πρέπει να το καλύψεις από αλλού ή μήπως βγάλει κάποια καινούρια, ενημερωμένη έκδοση, όπως είχε γίνει όταν το είχα πάρει εγώ): έχει και μετάφραση και σχολιασμό και μετατροπή τύπων από επική σε αττική διάλεκτο (για τη μετρική ανάλυση, δεν θυμάμαι αν έχει, και το έχω δανείσει για να το κοίταζα. :tease: )
Ούτως ή άλλως, για τη μετρική ανάλυση, πιο χρήσιμες θα σου είναι οι σημειώσεις της Μακρυγιάννη από το e-class, καθώς και το βιβλίο του Λυπουρλή.
Και ιδανικά, για τη μετρική, θα πρέπει κάποιος να σου εξηγήσει 2-3 πραγματάκια και το πράγμα γίνεται απλό... :up:
Αν μπορείς να πας στο μάθημα από Σεπτέμβρη, ίσως βοηθηθείς περισσότερο.
Εγώ, λόγω δουλειάς, αδυνατούσα...
:goodluck:
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Florenc_e » 29 Ιουν 2018, 21:38

maritime archaeology έγραψε:Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση, αλλά είμαι εν μέσω εξεταστικής και έχω πήξει...
Το βοήθημα που εγώ είχα χρησιμοποιήσει και θεωρώ ότι συνοψίζει καλά -κατά την προσωπική μου άποψη πάντα- την ύλη των αρχαίων είναι του Τσουρέα (είναι αυτοέκδοση, το είχα βρει στην Πολιτεία, απλά, να τσεκάρεις με την αναπροσαρμογή της ύλης, μήπως κάτι δεν έχει συμπεριληφθεί στο βοήθημά του και πρέπει να το καλύψεις από αλλού ή μήπως βγάλει κάποια καινούρια, ενημερωμένη έκδοση, όπως είχε γίνει όταν το είχα πάρει εγώ): έχει και μετάφραση και σχολιασμό και μετατροπή τύπων από επική σε αττική διάλεκτο (για τη μετρική ανάλυση, δεν θυμάμαι αν έχει, και το έχω δανείσει για να το κοίταζα. :tease: )
Ούτως ή άλλως, για τη μετρική ανάλυση, πιο χρήσιμες θα σου είναι οι σημειώσεις της Μακρυγιάννη από το e-class, καθώς και το βιβλίο του Λυπουρλή.
Και ιδανικά, για τη μετρική, θα πρέπει κάποιος να σου εξηγήσει 2-3 πραγματάκια και το πράγμα γίνεται απλό... :up:
Αν μπορείς να πας στο μάθημα από Σεπτέμβρη, ίσως βοηθηθείς περισσότερο.
Εγώ, λόγω δουλειάς, αδυνατούσα...
:goodluck:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, με βοηθάς αρκετά!! :thxx:
Καλά αποτελέσματα και στην εξεταστική σου!! Σίγουρα θα κοιτάξω αυτά που ανέφερες. Έχω πάρει κωδικό για το eclass αλλά δυστυχώς στα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου έχει διαθέσιμο μόνο ένα μάθημα (αυτό της αρχαίας ελληνικής ιστορίας). Παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω αν έχεις κρατήσει τίποτα σημειώσεις και αν ναι, μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις;
Άβαταρ μέλους
Florenc_e

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thucydides » 02 Ιούλ 2018, 18:53

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι για σημειώσεις στην προϊστορική αρχαιολογία και στην μεσαιωνική ιστορία. Μήπως κάποιος τις έχει σε pdf και μπορεί να τις στείλει? Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
thucydides

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό radamanthis » 08 Ιούλ 2018, 16:25

Για την Αρχαία Ελληνική Φιλολογία σας καλύπτει ο Τσουρέας που είπε και η φίλη Maritime, μια έκδοση φτιαγμένη ακριβώς για το συγκεκριμένο μάθημα. Ό,τι λείπει από κείμενα το βρίσκετε εύκολα online. Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν πάρα πολύ καλές σημειώσεις του panagiotis13 στο θρεντ των σημειώσεων. Επίσης βρίσκεις εύκολα online τη Γραμματολογία της Ρομιγί και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Για τα άλλα όποιος θέλει διαφάνειες eclass μπορεί να μου στείλει PM να του/της δώσω.

Καλό διάβασμα! :study:
Άβαταρ μέλους
radamanthis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xelona » 21 Αύγ 2018, 01:02

Καλησπέρα, θα ήθελα να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα του ιστορικού. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σχετικα με τα αρχαία; έχω μονο το βιβλίο της αρχαίας ελληνικής γραμματολογίας. Για τους υπόλοιπους ποιητές από που μπορώ να διαβάσω; Δεύτερον, θέλουν μετάφραση, ιδεολογικά και από γραμματική τι ακριβώς;
Άβαταρ μέλους
xelona

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες