filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Κατατακτήριες εξετάσεις για το τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κατερίνα Περλ » 15 Οκτ 2018, 10:55

Καλημέρα!
Πρόκειται να συμμετάσχω στις κατατακτήριες εξετάσεις φέτος. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με σημειώσεις που αναζητώ. Είδα σε παλαιότερες απαντήσεις ότι μπορεί κανείς να ζητήσει κωδικούς από την γραμματεία για το e-class, για όσα μαθήματα δεν είναι ανοιχτά. Ωστόσο, πήρα τηλέφωνο και τους ζήτησα κωδικούς, μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν. Ήταν αρκετά απρόθυμοι όσες φορές τους έχω απευθυνθεί για κάτι.
Επομένως, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να προμηθευτώ σημειώσεις; Ιδίως, για το μάθημα της Μεσαιωνικής Δύσης.
Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Κατερίνα Περλ

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 31 Οκτ 2018, 23:44

Καλησπέρα!! όσοι έχουν δωσει κατατακτήριες με ύλη τη μεσαιωνική ιστορία μπορουν αν μας δώσουν κάποια συμβούλη (γιατί το βιβλίο είναι πολύ δυσανάγνωστο και με υπερβολικές λεπτομέρειες) και για το πως ήταν η δομή της εξέτασης??
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 04 Νοέμ 2018, 09:22

olga94 έγραψε:Καλησπέρα!! όσοι έχουν δωσει κατατακτήριες με ύλη τη μεσαιωνική ιστορία μπορουν αν μας δώσουν κάποια συμβούλη (γιατί το βιβλίο είναι πολύ δυσανάγνωστο και με υπερβολικές λεπτομέρειες) και για το πως ήταν η δομή της εξέτασης??

Καλημέρα! Σου έχω στείλει pm.
"Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά..." ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: (ΙΣΤΟΡΙΚΟ-)ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Φύλο: ΜΑΓΙΚΟ
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giotade » 04 Νοέμ 2018, 19:55

Καλησπέρα!
Κι εμένα θα με ενδιέφεραν σημειώσεις για τα μαθήματα των κατατακτηρίων,αν υπάρχουν! Δεν μπόρεσα να πάρω κωδικούς για σημειώσεις από τα e- class των καθηγητών,όπως συμβούλεψαν οι φίλοι σε προηγούμενες αναρτήσεις! Θα δώσω το Δεκέμβρη και η προετοιμασία μου, δυστυχώς, είναι ελάχιστη ( εργάζομαι κι έχω κι έναν μικρούλη 4 ετών που δε σηκώνει πολλά πολλά). Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να με βοηθήσει!
Άβαταρ μέλους
giotade

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Diana d » 15 Νοέμ 2018, 15:02

Παιδιά καλησπέρα πήγα σήμερα στο Πανεπιστήμιο να κάνω την αίτηση και ήταν κλειστά. Όμως στην ουσία η προθεσμία ισχύει μέχρι και σήμερα, γνωρίζει κανείς αν δινονται παρατάσεις σε τέτοιες περιπτώσεις;
Άβαταρ μέλους
Diana d

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » 20 Νοέμ 2018, 16:41

Πρόγραμμα κατατακτηρίων εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2018-2019: http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-dra ... -2019.html
Άβαταρ μέλους
Champollion

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κατερίνα Περλ » 28 Νοέμ 2018, 15:40

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος και έχει χρόνο φυσικά, να με κατατοπίσει λίγο σχετικά με το μάθημα της εξέλιξης της μεσαιωνικής Δύσης, για τις κατατακτήριες εξετάσεις. Είναι πολλές οι πληροφορίες και αναρωτιέμαι που να επικεντρωθώ. Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Κατερίνα Περλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jona » 08 Δεκ 2018, 21:49

Καλησπέρα, είμαι απόφοιτος του τμήματος Χημείας & Τεχνολογίας πετρελαίου & φ.α. (ΤΕΙ), ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας και θέλω να μου πείτε απο που να ξεκινήσω να διαβάζω, τι βοήθεια θα χρειαστώ για να προετοιμαστώ κατάλληλα. Θέλω να προετοιμαστώ κατάλληλα για τις εξετάσεις αλλά δεν γνωρίζω το πως. Αν μπορεί κάποιος να με φωτίσει..
:thxx:
Άβαταρ μέλους
Jona

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nefxat » 11 Δεκ 2018, 21:20

Χτεσινό θέμα Μεσαιωνικής Ιστορίας:
Τι γνωρίζετε για την αυτοκρατορική στέψη του Καρλομάγνου.
Σημερινά θέματα Προϊστορικής Αρχαιολογίας Α΄
1. Πρώϊμη εποχή του Χαλκού στο Αιγαίο. Χρονολόγηση. Ποιά τα χαρακτηριστικά της? (γενικά)
2. Μέση εποχή του Χαλκού στην Ηπειρωτική Ελλάδα. Χρονολόγηση. Ταφική αρχιτεκτονική και ταφικά έθιμα
3. Περιγράψτε τον θολωτό τάφο. Ποιά η κοινωνική του σημασία?

Αυτά. Για να ανταποδώσω κι εγώ κάπως τη βοήθεια που πήρα απο αυτό το forum. Ευχαριστώ παιδιά και για τις σημειώσεις που βρήκα εδώ και για τα προηγούμενα θέματα.
Άβαταρ μέλους
nefxat

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ514 » Χθες, 22:17

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟ- ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΥΣ 2018

Θέματα εξετάσεων
10-12-2018, Αρχαια ... Μετάφραση την προδοσία του Κινάδωντα. εσθιειν και αλλη μια λεξη για χρονικη αντικατασταση. να αναγνωρισουμε 3 λεξεις σοι, οντες και αλλη μια δεν τη θυμαμαι τωρα.
11-12-2018 , Ιστορια ....ενα θεμα ΜΟΝΟ με τεσσερις λεξεις : οι <<δυνατοι>> στο Βυζαντιο
12-12-2018 , αρχαιολογια .... δυο θεματα α) οι τυπολογια των ταφων στον μυκηναικο πολιτισμο και β) ιερο αφαιας στην αιγινα.
Άβαταρ μέλους
ΒΑΣΙΛΗΣ514

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » Χθες, 22:26

Αρχαία Ελληνική Φιλολογία Ι (Κατατακτήριες εξετάσεις, Φιλοσοφική Αθηνών, Τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας - Δεκέμβριος 2018)

Α. Ιλιάδα, Ι 308-320.
1. κεῖνος, Ἀΐδαο, πύλῃσιν, πεισέμεν, ἧεν, κάτθαν' . Μετατροπή των επικών τύπων στους αντίστοιχους αττικούς.
2. Στίχοι 312 και 313 μετρική ανἀλυση.
3. Ποιος μιλάει και γιατί εκφράζει τη δυσαρέσκειά του στο τελευταίο τμήμα του αποσπάσματος;
Β. Σόλων απ. 5 West.
1. Σε ποιον ανήκει το ποίημα και τι γνωρίζετε για τα ποιήματά του;
2. Μετάφραση του ποιήματος.
Γ. Τι γνωρίζετε για τον Ησίοδο και από πού αντλούμε πληροφορίες για τη ζωή του;

Καλά αποτελέσματα!
:goodluck:
Τελευταία επεξεργασία από Champollion και 12 Δεκ 2018, 22:50, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Champollion

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » Χθες, 22:29

ΒΑΣΙΛΗΣ514 έγραψε:ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟ- ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΥΣ 2018

Θέματα εξετάσεων
10-12-2018, Αρχαια ... Μετάφραση την προδοσία του Κινάδωντα. εσθιειν και αλλη μια λεξη για χρονικη αντικατασταση. να αναγνωρισουμε 3 λεξεις σοι, οντες και αλλη μια δεν τη θυμαμαι τωρα.
11-12-2018 , Ιστορια ....ενα θεμα ΜΟΝΟ με τεσσερις λεξεις : οι <<δυνατοι>> στο Βυζαντιο
12-12-2018 , αρχαιολογια .... δυο θεματα α) οι τυπολογια των ταφων στον μυκηναικο πολιτισμο και β) ιερο αφαιας στην αιγινα.

Σε ποια σχολή; Πάντως όχι στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό της Αθήνας!
Τελευταία επεξεργασία από Champollion και 12 Δεκ 2018, 22:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Champollion

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ514 » 22 λεπτά πριν

Champollion έγραψε:
ΒΑΣΙΛΗΣ514 έγραψε:ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟ- ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΥΣ 2018

Θέματα εξετάσεων

Σε ποια σχολή; Πάντως όχι στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό της Αθήνας!

Τα θεματα που εγραψα εγω ειναι για το ιστορικο αρχαιολογικο του ΑΠΘ στη Θεσσαλονικη.
Άβαταρ μέλους
ΒΑΣΙΛΗΣ514

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες