filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Discussion topic (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Discussion topic Ν. 2 (Συζητήσεις Ιστορικού-Αρχαιολογικού)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hello Kitty » 25 Ιαν 2013, 12:20

Καλημέρα. Μήπως θυμάται κανείς πότε περίπου θα βγει το πρόγραμμα του εαρινού εξαμήνου;;;

:thxx: :thxx:
" Η τέχνη είναι ο δρόμος από όπου το άτομο επιστρέφει στην ομάδα!", Έρνστ Φίσερ
Άβαταρ μέλους
Hello Kitty

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό - Αρχαιολογικὀ ΕΚΠΑ
κατεύθυνση Ιστορίας.
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sayra2 » 25 Ιαν 2013, 12:35

συνηθως βγαινει την τελευταια βδομαδα της εξεταστικης...
Άβαταρ μέλους
sayra2

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marismi13 » 25 Ιαν 2013, 16:37

:help: :help: :help: :help: :help: :help: !!!!!καλησπερα!εχω μπερδευτει παρα πολυ και θελω τη βοηθεια σας!ειναι δυο επιλεγομενα μαθηματα απο αλλα τμηματα και δεν μπορω με τιποτα να βρω ποτε εξεταζονται!!το ενα ειναι σχολικη ψυχολογια[ΨΧ10] και το αλλο ιστορια της ιταλικης λογοτεχνιας Ι[ΙΑ011] καποια βοηθεια παρακαλω???
credendo vides...
Άβαταρ μέλους
marismi13

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 25 Ιαν 2013, 17:08

μία ανακοίνωση της κοσμητείας για τις απεργίες
Ανακοινώνεται ότι οι εξετάσεις θα αναβάλλονται ΜΟΝΟ σε περίπτωση που ΟΛΑ τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς προκηρύξουν 24ωρη απεργία.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, οι εξετάσεις θα διεξάγονται κανονικά.

Παρακαλούμε να επισκέπτεστε συχνά τον ιστότοπο της Κοσμητείας για νέες ανακοινώσεις.

http://www.deanphil.uoa.gr/proboli-newn ... riodo.html
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό RITAKI86 » 25 Ιαν 2013, 17:31

Δηλαδή,απ΄οτι καταλαβαίνω απ΄την ανακοίνωση της Κοσμητείας,οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν κανονικά,γιατί όλα τα Μ.Μ.Μ δεν μπορούν να απεργήσουν,αφού οι εργαζόμενοι στο μετρό είναι επιταγμένοι και δεν έχουν δικαίωμα απεργίας.Απ΄την άλλη,μόνο με το Μετρό,δεν έχει κανείς πρόσβαση στη σχολή,γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει σταθμός του μετρό στου Ζωγράφου.Εσείς,πώς ερμηνεύετε την ανακοίνωση αυτή της Κοσμητείας;Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
RITAKI86

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό
Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gfalcone » 25 Ιαν 2013, 17:52

Γεια,ξέρει κανένας πότε είναι οι εξετάσεις για τους επ πτυχίο στην ιστορία τέχνης Β??και αν πρέπει να το έχεις δηλώσει στο γραφείο του??
Άβαταρ μέλους
gfalcone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sayra2 » 25 Ιαν 2013, 20:20

RITAKI86 έγραψε:Δηλαδή,απ΄οτι καταλαβαίνω απ΄την ανακοίνωση της Κοσμητείας,οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν κανονικά,γιατί όλα τα Μ.Μ.Μ δεν μπορούν να απεργήσουν,αφού οι εργαζόμενοι στο μετρό είναι επιταγμένοι και δεν έχουν δικαίωμα απεργίας.Απ΄την άλλη,μόνο με το Μετρό,δεν έχει κανείς πρόσβαση στη σχολή,γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει σταθμός του μετρό στου Ζωγράφου.Εσείς,πώς ερμηνεύετε την ανακοίνωση αυτή της Κοσμητείας;Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κοιτα, μπορει να μην υπαρχει απευθειας συνδεση με σχολη, αλλα απο τον Ευαγγελισμο εχεις ενα 20λεπτο περπατημα μεχρι την πύλη και απο εκει παιρνεις το εσωτερικο, οποτε δεν ειναι αδυνατο.
Εγω τη θεωρω λογικη την αποφαση, αν όολα απεργουν πραγματικα δεν εχεις τροπο να πας, αν υπαρχει εστω καποιο μεσο, οι πιο πολλοι εχουν καποιο τροπο να πανε. Απο την αλλη, σκεφτειτε και τι χαμος θα γινοταν εαν ακυρωνονταν απανωτα ολα τα μαθηματα λογω των ΜΜΜ, η εξεταστικη μπορει να τραβαγε ενα μηνα παραπάνω, να τελειωναμε εξεταστικη τον Αυγουστο κ.ο.κ
Ισως να ειναι αδικο γιατι ολοι θα ταλαιπωρηθουνε αλλα δε γινεται αλλιως, η σχολη πρεπει να λειτουργησει, αφου δεν μας αφορα αμεσα (πχ απεργια των καθηγητων ή καταληψη). Στο κατω κατω εαν δουλευαμε δε θα μας δινανε αδεια επειδη απεργουν τα μεσα
Άβαταρ μέλους
sayra2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό puffy » 26 Ιαν 2013, 01:34

marismi13 έγραψε::help: :help: :help: :help: :help: :help: !!!!!καλησπερα!εχω μπερδευτει παρα πολυ και θελω τη βοηθεια σας!ειναι δυο επιλεγομενα μαθηματα απο αλλα τμηματα και δεν μπορω με τιποτα να βρω ποτε εξεταζονται!!το ενα ειναι σχολικη ψυχολογια[ΨΧ10] και το αλλο ιστορια της ιταλικης λογοτεχνιας Ι[ΙΑ011] καποια βοηθεια παρακαλω???

Για σχολικη ψυχολογια δεν ξερω αλλα ιταλ λογοτεχνια δινουμε 12/2 Τριτη 7-9. Ας το επιβεβαιωσει καποιος σε περιπτωση που κανω λαθος.
Άβαταρ μέλους
puffy

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό falithecrazyosrich » 26 Ιαν 2013, 15:54

Εάν κάποιοι καθηγητές δεν έχουν αναρτήσει ύλη στο e-class, παρότι διαθέτουν υπάρχει περίπτωση να την έχουν αναρτήσει σε κάποιον πίνακα ανακοινώσεων εντός φιλοσοφικής; :?: Δεν έχω ιδέα γι'αυτό ρωτάω :tease:
Άβαταρ μέλους
falithecrazyosrich

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Medusa » 26 Ιαν 2013, 16:57

Γεια σας παιδιά!! Όπως είδα το πρόγραμμα της εξεταστικής, τη Δευτέρα 4-2 δίνω Κλασική Αρχαιολογία Α στις 9, αλλά την ίδια ώρα έχω και προφορική εξέταση Ιστορία Τέχνης Α! Έστειλα email στη Μαυρομιχάλη άμα γίνεται να πάω σε προφορικό άλλη μέρα πριν τις 4-2 αλλά δεν έχει απαντήσει ακόμα! Τι να κάνω;; Άμα δεν απαντήσει γίνεται να πάω στα προφορικά στις 1 ή 2 Φεβρουαρίου πχ και να της πω να εξετάσει και εμένα ακόμα και αν δεν είμαι στην ομάδα της συγκεκριμένης μέρας λόγω επιθέτου; Θα δεχτεί; Δε γίνεται να χάσω όλο το εξάμηνο σε 1 από τα 2 μαθήματα! :help:
Άβαταρ μέλους
Medusa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 26 Ιαν 2013, 17:05

μην αγχωνεσαι! Σε τετοιες περιπτωσεις μπορει να σε μεταφερει...τωρα αν δεν σου απαντησει μπορεις να επιμεινεις λιγο... :confused:
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Medusa » 26 Ιαν 2013, 17:10

Έτσι πιστεύω και εγώ, αλλά αγχώνομαι γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως θα του τη δώσει του κάθε καθηγητή!!
Ευχαριστώ πολύ πάντως! :thnks:
Άβαταρ μέλους
Medusa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sayra2 » 26 Ιαν 2013, 19:08

Μαλλον θα σου ζητησει βεβαιωση απο τον αλλον καθηγητη οτι οντως δινεις μαθημα εκεινη την ωρα, οποτε να εισαι προετοιμασμενη..
:goodluck:
Άβαταρ μέλους
sayra2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Medusa » 26 Ιαν 2013, 21:41

οκ όπως το βλέπω δεν πρόκειται να απαντήσει..άρα θα πάω σε κάποιο από τα προφορικά που έχει τις προηγούμενες μέρες και άμα ζητήσει βεβαίωση θα της τη δώσω! Και άμα θέλει με το καλό, αλλιώς θα μπω να μου κάνει προφορικό με το ζόρι! :peace: Την εξεταστική δεν τη χάνω πάντως!
:thxx:
Άβαταρ μέλους
Medusa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sayra2 » 27 Ιαν 2013, 20:14

Να ρωτησω κατι αν ξερετε, ειναι λιγακι ασχετο..
Αν καποιος τελειωσει με τα μαθηματα, παιρνει αυτοματα πτυχιο στην επομενη ορκωμοσια, ή γινεται να το καθυστερησει?
για παραδειγμα αν εγω παρω πτυχιο ιουνιο, θα μπορεσω να κανω αποδοχη πτυχιου μετά τον σεπτέμβριο ή τον φεβρουάριο ξερω'γω?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
sayra2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikkitz » 27 Ιαν 2013, 23:34

Από το site της Κοσμητείας:
Εξετάσεις Δευτέρας 28/1

Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα πληροφορίες αύριο Δευτέρα θα έχουν απεργία τρόλεϊ και λεωφορεία, αλλά το μετρό, ο ηλεκτρικός και το τραμ θα λειτουργήσουν κανονικά (όπως και τα δημοτικά λεωφορεία). Σύμφωνα λοιπόν με την προηγούμενη ανακοίνωση της Κοσμητείας οι εξετάσεις θα διεξαχθούν κατά το πρόγραμμα.

Σημειώνεται ότι το εσωτερικό λεωφορείο της Πανεπιστημιούπολης θα λειτουργεί όλη την ημέρα. Η πύλη της Ούλοφ Πάλμε (Ιλισίων), όπου βρίσκεται η αφετηρία του, απέχει περίπου 10' με τα πόδια από τον σταθμό του μετρό στον Ευαγγελισμό.

Σημειώνεται επίσης ότι, μεταξύ των πολλών λόγων που οδήγησαν στην απόφαση της Κοσμητείας, ένας από τους σοβαρότερους είναι ότι υπάρχει μεγάλος αριθμός φοιτητών οι οποίοι έχουν κλείσει και έχουν πληρώσει ήδη αεροπορικά, ακτοπλοϊκά και οδικά εισιτήρια για να προσέλθουν στις εξετάσεις.

http://www.deanphil.uoa.gr/proboli-newn/e3etaseis-deyteras-28-1.html
Άβαταρ μέλους
nikkitz

Ευχαριστώ: 2

Γ εξάμηνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katestef » 28 Ιαν 2013, 16:17

Γεια σας παιδιά! Επειδή έχω μπερδευτεί τελείως θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα μαθήματα που χρωστάμε και την εξεταστική του Σεπτεμβρίου! Εγώ είμαι Γ εξάμηνο και έχω δηλώσει αυτή την στιγμή 7 μαθήματα σιν ένα από το πρώτο μου εξάμηνο! Κανονικά χρωστάω 3 από το πρώτο εξάμηνο και άλλα 3 από το δεύτερο εξάμηνο! Αυτά μπορώ να τα δώσω τον Σεπτέμβρη μαζί με αυτά που θα μου μείνουν από το 2ο έτος?
Άβαταρ μέλους
katestef

Γ εξάμηνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 28 Ιαν 2013, 16:42

katestef, αρχικά, καλως ήρθες στο φόρουμ! :cool:
Στην εξεταστική Σεπτεμβρίου μπορείς να δώσεις όσα μαθήματα θέλεις αρκει να τα έχεις δηλώσει κανονικά στο χειμερινό και στο εαρινό εξάμηνο. Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις δηλώσει όλα τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου, σωστα; Οπότε δεν μπορείς να τα δώσεις το σεπτέμβρη.

Σχετικα με τη λειτουργία του φόρουμ, ήθελα να σου πω ότι καλύτερα να μην ανοίγεις νέο θέμα εφόσον υπάρχει ήδη. Για όποια απορία έχεις μπορείς να δημοσιεύεις στις συζητήσεις viewtopic.php?f=14&p=741436#p741436 ή στην αντίστοιχη ενότητα του μαθήματος που μπορείς να τη βρεις από τον Οδηγο Ευρεσης Μαθημάτων viewtopic.php?f=15&t=1213 :cool:
Καλή επιτυχία! :goodluck: :goodluck:
Η ενότητα αυτή θα συγχωνευτεί με τις συζητήσεις! :cool:
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Γ εξάμηνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katestef » 28 Ιαν 2013, 18:23

Όχι όχι όλα τα έχω δηλώσει!! Απλά είχα ακούσει ότι δεν μπορείς να δώσεις τον Σεπτέμβρη άλλα μαθήματα εκτός των μαθημάτων του έτους που είσαι!! οχ δεν το ήξερα! συγγνώμη!! Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως!
Άβαταρ μέλους
katestef

Γ εξάμηνο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 28 Ιαν 2013, 18:30

όχι, μια χαρα μπορείς! Όσα μαθηματα χρωστας, απο όλα τα έτη αρκεί να τα έχεις δηλωμένα! :cool: Τιποτα, να σαι καλα!
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης