filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ!

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 09 Δεκ 2017, 01:20

Mhtrogoal έγραψε:Για παπαδατο τα pdf που ανεβαζει διαβαζουμε μονο αν θυμαμαι καλα;

ναι αρκουν !
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 11 Δεκ 2017, 00:02

Νομίζω πως δεν καλύπτουν αρκετά, όσο το βιβλίο στο κομμάτι των μεγάλων ανασκαφών ή "σημαντικών" αρχαιολογικών χώρων. Που ήταν μέχρι πρόσφατα στάνταρ η μία ερώτηση στις εξετάσεις σχετική και βγαλμένη κυρίως από τα θέματα του βιβλίου.
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikmark » 02 Φεβ 2018, 19:15

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω για την κ. Μαρία Μαμούρα ΠΔ 301 Διδακτική της Ιστορίας αν ειναι επιθετικη στην εξεταση ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
Άβαταρ μέλους
nikmark

Σχολή/Τμήμα: istoriko arxaiologiko Athinas
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό κολιμπρί » 02 Φεβ 2018, 19:56

Χαίρετε! Μήπως τυχαίνει να γνωρίζει κάποιος γενικά για το σεμιναριακό της κ. Μούλιου; Πώς το διαχειρίζεται; Καθοδηγεί;
Άβαταρ μέλους
κολιμπρί

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας - Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 05 Φεβ 2018, 14:38

Καλημέρα! Θα μπορούσε κάποιος να πει πώς είναι ο κ. Χατζηβασιλείου στο σεμινάριό του;; :thxx:
Άβαταρ μέλους
may queen

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mhtrogoal » 06 Μαρ 2018, 20:04

Γνωμες για τους:

Αρχαία Ιστορία Β' - ΙΙ 11 (Ανεζίρη)
Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως Α' - ΙΙ 12 (Γιαντσή )
Προϊστορική Αρχαιολογία Α' - ΙΑ 02 ( Χασιακού)
Κλασσική Αρχαιολογία Β' - ΙΑ 12 (Κατάκης)
Εισαγωγή στην Επιστήμη της Ιστορίας της Τέχνης - ΙΑ 17 (Παυλόπουλος)
Λατινική Φιλολογία Ι : Θεματογραφία - ΦL 03 (Μιχαλόπουλος)

Ποιοι χρειαζονται παρακολουθηση και πως ειναι το διαβασμα για τον καθεναν;
Άβαταρ μέλους
Mhtrogoal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 06 Μαρ 2018, 21:43

Θα απαντήσω συνοπτικά, γιατί ρωτάς για πολλά, οπότε αν κάτι σε προβληματίζει περαιτέρω, το λες:

Διάβασμα το σχολιασμό των πηγών (=αποσπασμάτων) που δίνει στο αμφιθέατρο και αναρτά στο eclass.
Η πηγή στις εξετάσεις είναι υποχρεωτική.
Επίσης, καλό διάβασμα το βιβλίο της, με βάση τα παλιά θέματα του φόρουμ.
(Εγώ τουλάχιστον αυτά έκανα και, με μεγάλη μου έκπληξη, μη έχοντας καν πατήσει στις διαλέξεις λόγω δουλειάς, πήρα...10! :jawdrop: )

Διάβασμα τις σημειώσεις του eclass σε συνδυασμό με το βιβλίο, με εντοπισμό των απαντήσεων των παλιών θεμάτων που θα βρεις στο φόρουμ. (Το είχα περάσει στις κατατακτήριες, χωρίς παρακολούθηση)

Γνώμη μου, μην ασχοληθείς καθόλου με το βιβλίο με τα πιθηκια, όπως το αποκαλούν οι παλιοί.
Οι σημειώσεις στο eclass είναι υπεραρκετες, εφόσον δεν έχουν αλλάξει από τότε που το έδωσα στις κατατακτήριες, χωρίς παρακολούθηση επίσης.
9 φορές στις 10, ρωτάει ταφικά. Αν εξαντλήσεις τα προηγούμενα θέματα του φόρουμ, για να καλύψεις και τη 1 στις 10, είσαι 100% ΟΚ νομίζω.

Το πέρασα πέρυσι με Πλαντζο, οπότε ας απαντήσει κάποιος που τον έχει δώσει. Λογικά, πάλι το βιβλίο του Πλαντζου θα είναι, αλλά δεν ξέρω πού δίνει έμφαση ο Κατάκης.

Προφορικό μάθημα, άρα πολύ απαιτητικό.
Έχει καλό eclass, αλλά επειδή η ύλη είναι αχανής, βοηθάει πολύ να παρακολουθείς.
Επίσης, ο Παυλόπουλος κάνει πολλές επισκέψεις που ανακοινώνει στο eclass, οπότε, ειδικά αν σου αρέσει η ιστορία της τέχνης, αξίζει να πηγαίνεις.

Δίνει μεγάλη έμφαση στη γραμματική και το συντακτικό και, δυστυχώς για μένα, λιγότερο στη μετάφραση.
Αν μπορείς να παρακολουθείς το φροντιστηριακο που συνήθως κάνει, θα βοηθηθείς πολύ.

Αυτά, όσο πιο σύντομα μπορούσα!
"Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά..." ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: (ΙΣΤΟΡΙΚΟ-)ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Φύλο: ΜΑΓΙΚΟ
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 06 Μαρ 2018, 22:03

maritime archaeology έγραψε:Θα απαντήσω συνοπτικά, γιατί ρωτάς για πολλά, οπότε αν κάτι σε προβληματίζει περαιτέρω, το λες:

Διάβασμα το σχολιασμό των πηγών (=αποσπασμάτων) που δίνει στο αμφιθέατρο και αναρτά στο eclass.
Η πηγή στις εξετάσεις είναι υποχρεωτική.
Επίσης, καλό διάβασμα το βιβλίο της, με βάση τα παλιά θέματα του φόρουμ.
(Εγώ τουλάχιστον αυτά έκανα και, με μεγάλη μου έκπληξη, μη έχοντας καν πατήσει στις διαλέξεις λόγω δουλειάς, πήρα...10! :jawdrop: )

Διάβασμα τις σημειώσεις του eclass σε συνδυασμό με το βιβλίο, με εντοπισμό των απαντήσεων των παλιών θεμάτων που θα βρεις στο φόρουμ. (Το είχα περάσει στις κατατακτήριες, χωρίς παρακολούθηση)

Γνώμη μου, μην ασχοληθείς καθόλου με το βιβλίο με τα πιθηκια, όπως το αποκαλούν οι παλιοί.
Οι σημειώσεις στο eclass είναι υπεραρκετες, εφόσον δεν έχουν αλλάξει από τότε που το έδωσα στις κατατακτήριες, χωρίς παρακολούθηση επίσης. 9 φορές στις 10, ρωτάει ταφικά. Αν εξαντλήσεις τα προηγούμενα θέματα του φόρουμ, είσαι 100% ΟΚ νομίζω.

Το πέρασα πέρυσι με Πλαντζο, οπότε ας απαντήσει κάποιος που τον έχει δώσει. Λογικά, πάλι το βιβλίο του Πλαντζου θα είναι, αλλά δεν ξέρω πού δίνει έμφαση.

Προφορικό μάθημα, άρα πολύ απαιτητικό.
Έχει καλό eclass, αλλά επειδή η ύλη είναι αχανής, βοηθάει πολύ να παρακολουθείς.
Επίσης, ο Παυλόπουλος κάνει πολλές επισκέψεις που ανακοινώνει στο eclass, οπότε, ειδικά αν σου αρέσει η ιστορία της τέχνης, αξίζει να πηγαίνεις.

Δίνει μεγάλη έμφαση στη γραμματική και το συντακτικό κσι, δυστυχώς για μένα λιγότερο στη μετάφραση.
Αν μπορείς να παρακολουθείς το φροντιστηριακο που συνήθως κάνει, θα βοηθηθείς πολύ.

Αυτά, όσο πιο σύντομα μπορούσα!
Mhtrogoal έγραψε:Γνωμες για τους:

Ποιοι χρειαζονται παρακολουθηση και πως ειναι το διαβασμα για τον καθεναν;

Στα περισσότερα συμφωνώ με την maritime
Ανεζίρη όντως το άλφα και το ωμεγα είναι οι πηγές. Η ανάλυση τους ειναι στο ικλας και κυριως στο βιβλιο που θα πάρεις. Συμφωνώ οτι μπορείς να το περάσεις και χωρίς παρακολούθηση απλά έχει μεγάλη ύλη οπότε θεωρώ οτι αμα το παρακολουθήσεις θα την διαχειριστείς καλύτερα.
Η Γιαντσή κάνει καλό μάθημα οπότε εγώ θα συνιστούσα να πηγαίνεις. Τα θέματα που βάζει είναι από το βιβλίο του Νίκολας οπότε μην πας τόσο για να κρατήσεις σημειώσεις. Επίσης από όσο θυμάμαι (γιατί πανε και 4 χρόνια) το μάθημα έχει στυλ χαλαρής συζήτησης κυρίως.

Χασιακού βάζει τα ιδια και τα ίδια κάθε φορά. Ένα θέμα για τα χαρακτηριστικά νεολιθικής ένα για τους ταφικούς κύκλους των μυκηναίων. Αυτά διάβασε και παίρνεις 9 ή 10. Όντως δεν θέλει βιβλιο. Οι σημειώσεις του ικλας υπεραρκούν. Στο μάθημα είναι λίγο πολυλογού αλλά καλή.
Κατάκης είναι καλός στο μαθημα αν και προτιμώ Πλάντζο. Και χωρίς παρακολούθηση μπορείς να τον περάσεις αν διαβάσεις συνδιαστικά ικλας και το βιβλιο του πλάντζου

Τα άλλα δύο μάθηματα είναι κατα τη γνώμη μου αυτά που χρειάζονται σιγουρα παρακολούθηση.

Ο Μιχαλόπουλος κάνει φοβερό μάθημα (και το λέω εγω που δεν μ αρεσουν ουτε τα λατινικά ουτε η γραμματική) και τα λατινικά είναι τέτοια η φύση τους που δεν μπορείς να τα πάρεις την παραμονή της εξέτασης και να τα διαβάσεις, θέλει μία προετοιμασία.
Ως προς τον Παυλόπουλο δεν τον είχα στο συγκεκριμένο μάθημα ωστόσο κάποια πράγματα ισχυουν για κάθε μάθημα που κάνει. Θέλει παρακολούθηση γιατί ρωτάει ότι έχει πει. Δεν θεωρώ οτι είναι απαιτητικός στην εξέταση, μερικές φορές είναι λίγο ειρωνικός αλλά είναι ο τρόπος του χιουμορ του λίγο περιεργος δεν ειναι κακός πάντως. Από ιστορίες της τέχνης η Μαυρομιχάλη είναι ΠΟΛΥΥΥ πιο απαιτητική στην εξέταση (παρ οτι βέβαια την λατρευω ως καθηγητρια)
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mhtrogoal » 15 Οκτ 2018, 18:48

Καλησπέρα, απο τα μαθήματα Γ' Εξαμήνου ποια θεωρείτε οτι χρειάζονται οπωσδήποτε παρακολούθηση και προσωπικές σημειώσεις;
Άβαταρ μέλους
Mhtrogoal

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης