filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ!

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hello Kitty » 24 Φεβ 2013, 14:52

sayra2 έγραψε:
ΚΓ έγραψε:
retz έγραψε:Είναι πολύ οργανωμένη και έχει διάθεση να βοηθήσει και να σε κάνει να καταλάβεις το μάθημα. Την ενδιαφέρει να είναι καλή καθηγήτρια και φαίνεται! Γενικά θα έλεγα ότι είναι πολύ συμπαθητική :cool: Βέβαια έχω την αίσθηση ότι στο σεμιναριακό της θα είναι αρκετά απαιτητική!

εγω παλι την θεωρω εξαιρετικα διπροσωπη...θελει να το παιζει καλη αλλα ειναι πολυ προσβλητικη οταν θες να την ρωτησεις ή να ερθεις σε επαφή μαζι της...τουλαχιστον για μενα μιλαω...την ειχα συμπαθησει παρα πολυ οταν την πρωτοειδα, εκανε πραγματικα πολυ ωραιο μαθημα αλλα απο συμπεριφορα ηταν χαλια!!!αλλα ο καθενας εχει τη γνωμη του! :peace2:

Συμφωνώ με την ΚΓ... δεν ήταν κακή στο μάθημα, αλλα δε ξερω, είχα μόνιμα την εντύπωση οτι υποτιμάει την νοημοσύνη του ακροατηρίου, παρότι έλεγε συνεχώς το αντίθετο... Γενικά δε μου έχει αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσης, η ίδια μπορεί να ξέρει πολλά πράγματα, αλλα ο τρόπος που παρεδιδε το μάθημα (σαν μασημενη τροφή) αλλα και η απόφαση να εξετάσει με αντιστοιχήσης και συμπληρωση κενων (κάτι που ευτυχώς άλλαξε), δειχνει σαν να μην πιστεύει οτι μπορουμε να αρθρώσουμε ιστορικό λόγο, και καλλιεργει την συνήθεια της "συσσωρευσης πληροφοριών", που δεν είναι ουσιαστικά ιστορικη επιστήμη. Το να ξέρεις πχ οτι τους Βαράγγους τους λένε έτσι δεν σε κάνει καλό ιστορικό, αλλα το να ξέρεις τί έκαναν και γιατί, κάτι το οποιο δεν φαίνεται απο αντιστοιχήσεις!! Και δεν ξερω πως δεν το είχε σκεφτεί απο την αρχη
Κατά τη γνώμη μου πάντα.

Συμφωνώ με όλα. Να προσθέσω ότι έκανε και διακρίσεις μεταξύ των φοιτητών. Όσοι παρακολουθούσαν μπορούν να καταλάβουν!
" Η τέχνη είναι ο δρόμος από όπου το άτομο επιστρέφει στην ομάδα!", Έρνστ Φίσερ
Άβαταρ μέλους
Hello Kitty

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό - Αρχαιολογικὀ ΕΚΠΑ
κατεύθυνση Ιστορίας.
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΓ » 24 Φεβ 2013, 15:31

Hello Kitty έγραψε:
sayra2 έγραψε:
ΚΓ έγραψε:
retz έγραψε:Είναι πολύ οργανωμένη και έχει διάθεση να βοηθήσει και να σε κάνει να καταλάβεις το μάθημα. Την ενδιαφέρει να είναι καλή καθηγήτρια και φαίνεται! Γενικά θα έλεγα ότι είναι πολύ συμπαθητική :cool: Βέβαια έχω την αίσθηση ότι στο σεμιναριακό της θα είναι αρκετά απαιτητική!

εγω παλι την θεωρω εξαιρετικα διπροσωπη...θελει να το παιζει καλη αλλα ειναι πολυ προσβλητικη οταν θες να την ρωτησεις ή να ερθεις σε επαφή μαζι της...τουλαχιστον για μενα μιλαω...την ειχα συμπαθησει παρα πολυ οταν την πρωτοειδα, εκανε πραγματικα πολυ ωραιο μαθημα αλλα απο συμπεριφορα ηταν χαλια!!!αλλα ο καθενας εχει τη γνωμη του! :peace2:

Συμφωνώ με την ΚΓ... δεν ήταν κακή στο μάθημα, αλλα δε ξερω, είχα μόνιμα την εντύπωση οτι υποτιμάει την νοημοσύνη του ακροατηρίου, παρότι έλεγε συνεχώς το αντίθετο... Γενικά δε μου έχει αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσης, η ίδια μπορεί να ξέρει πολλά πράγματα, αλλα ο τρόπος που παρεδιδε το μάθημα (σαν μασημενη τροφή) αλλα και η απόφαση να εξετάσει με αντιστοιχήσης και συμπληρωση κενων (κάτι που ευτυχώς άλλαξε), δειχνει σαν να μην πιστεύει οτι μπορουμε να αρθρώσουμε ιστορικό λόγο, και καλλιεργει την συνήθεια της "συσσωρευσης πληροφοριών", που δεν είναι ουσιαστικά ιστορικη επιστήμη. Το να ξέρεις πχ οτι τους Βαράγγους τους λένε έτσι δεν σε κάνει καλό ιστορικό, αλλα το να ξέρεις τί έκαναν και γιατί, κάτι το οποιο δεν φαίνεται απο αντιστοιχήσεις!! Και δεν ξερω πως δεν το είχε σκεφτεί απο την αρχη
Κατά τη γνώμη μου πάντα.

Συμφωνώ με όλα. Να προσθέσω ότι έκανε και διακρίσεις μεταξύ των φοιτητών. Όσοι παρακολουθούσαν μπορούν να καταλάβουν!

εντελως!!!!!!!!!!!!!!1 :up:
Ad astra per aspera...
Άβαταρ μέλους
ΚΓ
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό papaki papaki » 24 Φεβ 2013, 19:13

Σας ευχαριστώ όλους!Η αλήθεια είναι πως και εγώ νομίζω ότι έχετε δίκιο... :thxx:
Άβαταρ μέλους
papaki papaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό papaki papaki » 25 Φεβ 2013, 22:14

Παιδιά μια άποψη για τον Καραμανωλάκη παρακαλώ...
Άβαταρ μέλους
papaki papaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KaterinaArc » 25 Φεβ 2013, 23:39

Είμαι στο Β' εξάμηνο και σήμερα έκανα 1η φορά Μεσαιωνική ιστορία της Δύσης με την Ντούρου-Ηλιοπούλου αλλά δε μου άρεσε το μάθημα της.Κλασική αρχαιολογία Β' έχω τον Πλάντζο.Μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη για αυτούς τους 2;Ευχαριστώ!! :thxx:
Τελευταία επεξεργασία από KaterinaArc και 25 Φεβ 2013, 23:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
KaterinaArc

Σχολή/Τμήμα: ΤΜΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ-ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 26 Φεβ 2013, 05:00

.
Τελευταία επεξεργασία από D.Maniac και 04 Νοέμ 2013, 22:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 26 Φεβ 2013, 07:38

Για τη Λαμπροπούλου (Ιστορία Νεότερου Ελληνισμού Α) τι γνώμη έχετε;
:thxx:
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό retz » 26 Φεβ 2013, 18:09

D.Maniac έγραψε:Η Ντούρου είναι αρκετά ήρεμη, υποτονική μπορώ να πω.. και βρίσκεται σε κατάσταση νιρβάνας την ώρα του μαθήματος! Δεν μιλάει δυνατά και μικρόφωνο, επίσης, δε χρησιμοποιεί, κάτι που κάνει το μάθημα λίγο δύσκολο αφού από την 4η σειρά και πίσω δε νομίζω να ακούει και κανένας. Όμως, είναι πολύ καλή σαν χαρακτήρας και πρόθυμη να λύνει απορίες. Επίσης, κατά την παράδοση μιλάει σχετικά αργά και προλαβαίνουμε να κρατάμε σημειώσεις. Πάντως, για όποιον θέλει πιο hardcore καταστάσεις και έντονη προσωπικότητα από τον καθηγητή.... η Ντούρου αντενδείκνυται! Είναι αυτό που λέμε ''relax, take it easy" :cool:

Συμφωνώ.. Εγώ δεν άντεξα να παρακολουθήσω πάνω από 3-4 μαθήματα παραήταααν βαρετό για τα γούστα μου! Και νομίζω είναι κρίμα γιατί το αντικείμενο του μαθήματος έχει ενδιαφέρον..
Να κάνεις ό,τι σε κάνει να χαμογελάς!
Άβαταρ μέλους
retz
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Filosofiki » 26 Φεβ 2013, 21:48

Έχει παρακολουθήσει κάποιος την κ. Κόλια να μας πει πώς είναι, εντυπώσεις, κ.λπ.;
Ευχαριστώ :up:
"Στου βούρκου μέσα τα νερά ποια γλώσσα μου μιλάνε, αυτοί που μου ζητάνε να χαμηλώσω τα φτερά;"
Άβαταρ μέλους
Filosofiki

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό papaki papaki » 27 Φεβ 2013, 20:01

Mια γνωμη βρε παιδιά για τον κύριο Καραμανωλάκη....παρακαλώ...
Άβαταρ μέλους
papaki papaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 27 Φεβ 2013, 20:14

^δεν τον εχω παρακολουθησει αλλα απο φιλους εχω ακουσει καλα λογια...
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elenitsa234 » 27 Φεβ 2013, 20:14

παιδια ο Μπενετος βοηθαει καθολου στις βαθμολογιες τους επι πτυχιω?τι εμπειριες εχετε???
μακρυά απο κάθε τι άγονο...
Άβαταρ μέλους
elenitsa234

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό papaki papaki » 27 Φεβ 2013, 20:50

Ευχαριστώ πολύ rania91!
Άβαταρ μέλους
papaki papaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ballena » 27 Φεβ 2013, 21:35

Μην ανησυχείς για το Μπενέτο, βοηθάει!Είχε πει ο ίδιος όταν έδινα,οτι το 4 το κάνει 5 (για τους επί πτυχίω πάντα),δηλαδή αν δεις 4 σημαίνει οτι έχεις γράψει για 3,5.Επίσης είπε οτι δε βαθμολογεί αρνητικά επομένως αν έχεις κάνει λάθη απλά θα τα προσπεράσει δεν θα σου κόψει βαθμό... Αυτά!
Άβαταρ μέλους
ballena

Ευχαριστώ: 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elenitsa234 » 27 Φεβ 2013, 21:37

ευχαριστω για την απαντηση!
μακρυά απο κάθε τι άγονο...
Άβαταρ μέλους
elenitsa234

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ballena » 27 Φεβ 2013, 21:41

Τίποτα! :goodluck:
Άβαταρ μέλους
ballena

Ευχαριστώ: 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KaterinaArc » 28 Φεβ 2013, 23:44

Ο Καραμανωλάκης κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλός ως καθηγητής.Ήταν συγκεκριμένος στη ύλη που όρισε για τις εξετάσεις,έβαλε βατά θέματα,αυτά που είχε τονίσει, και κατά το το μάθημα προσπαθούσε να κάνει το αντικείμενο ενδιαφέρον.Μου άφησε καλές εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
KaterinaArc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KaterinaArc » 28 Φεβ 2013, 23:45

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :thxx:
Άβαταρ μέλους
KaterinaArc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 21 Μάιος 2013, 18:58

Μόλις σήμερα αναθεώρησα την άποψη μου για μία καθηγήτρια που την είχα σε μεγάλη εκτίμηση... :peace:
Τελικά πιο υπεροπτικό και ψυχρό άτομο δεν έχω ξαναδεί εκεί μέσα. :thumbdown: Κρίμα που θέλει (αν και δεν νομίζω να την ενδιαφέρει) να λέγεται και εκπαιδευτικός. Όπως βλέπω το μόνο που τη νοιάζει είναι να κάνει το καθιερωμένο, τρίωρο μάθημα και από εκεί και έπειτα οι φοιτητές ας κόψουν το λαιμός τους... Και αν τυχόν τους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο αντικείμενο κακό γι' αυτούς, εφόσον εκείνη δεν είναι διατεθειμένη ούτε καν τα αυτονόητα να κάνει ως καθηγήτρια Πανεπιστημίου, άκουσον, άκουσον! :mad2:

Αν και δεν το συνηθίζω να αντιδρώ έτσι... έπρεπε κάπως να ξεσπάσω αφού δεν τόλμησα να της ρίξω τον υπολογιστή στο κεφάλι μετά τα σημερινά! :boxing:
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dr. Jones » 22 Μάιος 2013, 09:31

D.Maniac έγραψε:Μόλις σήμερα αναθεώρησα την άποψη μου για μία καθηγήτρια που την είχα σε μεγάλη εκτίμηση... :peace:
Τελικά πιο υπεροπτικό και ψυχρό άτομο δεν έχω ξαναδεί εκεί μέσα. :thumbdown: Κρίμα που θέλει (αν και δεν νομίζω να την ενδιαφέρει) να λέγεται και εκπαιδευτικός. Όπως βλέπω το μόνο που τη νοιάζει είναι να κάνει το καθιερωμένο, τρίωρο μάθημα και από εκεί και έπειτα οι φοιτητές ας κόψουν το λαιμός τους... Και αν τυχόν τους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο αντικείμενο κακό γι' αυτούς, εφόσον εκείνη δεν είναι διατεθειμένη ούτε καν τα αυτονόητα να κάνει ως καθηγήτρια Πανεπιστημίου, άκουσον, άκουσον! :mad2:

Αν και δεν το συνηθίζω να αντιδρώ έτσι... έπρεπε κάπως να ξεσπάσω αφού δεν τόλμησα να της ρίξω τον υπολογιστή στο κεφάλι μετά τα σημερινά! :boxing:

Εγώ επιμένω στην αξιολόγηση των καθηγητών....Κάποιοι από εκεί πρέπει να αντικατασταθούν.
Άβαταρ μέλους
Dr. Jones
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 5

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες