filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Κατατακτήριες εξετάσεις για το τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Yol Anda » 27 Ιούλ 2015, 16:06

\m/ tolkien nerd \m/ έγραψε:
Yol Anda έγραψε:Παιδιά, η μετάφραση Μαρωνίτη δεν είναι προτιμότερη από αυτή των Κακριδή Καζαντζάκη για Ιλιάδα- Οδύσσεια? Ξέρουμε τι προτιμά η Μακρυγιάννη ή τι προτείνει??

Απ' ό,τι την είχα κόψει πέρσυ (που είχα παρακολουθήσει και μερικές διαλέξεις της) δεν την ενδιαφέρει ποιά μετάφραση κάνεις,, αρκεί να την κάνεις. Και γενικά έχω καταλάβει ότι δεν είναι της παπαγαλίας. Όπως σου 'ρθει καν'την.. :peace2:

Σ' ευχαριστώ! Θα δώσεις κι εσύ κατατακτήριες ή έχεις ήδη περάσει?
Άβαταρ μέλους
Yol Anda

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό \m/ tolkien nerd \m/ » 27 Ιούλ 2015, 21:26

Περσυ εδωσα πρωτη φορα και θα ξαναδωσω και φετος. Εκανα βλακεια και προετοιμαστηκα στα Αρχαια καλα για Ομηρο, ενω τα θεωρητικα ειχαν σχεση πιο πολυ με τον Ησιοδο και την πατησα...
"I amar prestar aen. Han mathon ne nen. Han mathon ne chae. A han noston ne 'wilith."
(The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air.)
Άβαταρ μέλους
\m/ tolkien nerd \m/

Σχολή/Τμήμα: (ελπίζω :) ) Ιστορικό-Αρχαιολογικό/ Κατεύθυνση Αρχαιολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Yol Anda » 25 Αύγ 2015, 11:41

\m/ tolkien nerd \m/ έγραψε:Περσυ εδωσα πρωτη φορα και θα ξαναδωσω και φετος. Εκανα βλακεια και προετοιμαστηκα στα Αρχαια καλα για Ομηρο, ενω τα θεωρητικα ειχαν σχεση πιο πολυ με τον Ησιοδο και την πατησα...

κατάλαβα...καλή επιτυχία! Να σε ρωτήσω, μπορεί δηλαδή να βάλουν μετάφραση από Όμηρο και ερμηνευτικό σχολιασμό από λυρική ποίηση πχ?
Άβαταρ μέλους
Yol Anda

Κατατακτήριες 2014

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ronnie9092 » 25 Αύγ 2015, 21:24

Γεια σας! Θα δώσω κατατακτήριες το Δεκέμβριο και θα ήθελα λίγη βοήθεια για να πραγματοποιήσω το όνειρό μου να μπω στη σχολή...Έχω 2 βασικές απορίες για τα αρχαία:
1) Με τις μεταφράσεις τι παίζει; Πχ στην Ιλιάδα μπορώ να γράψω τη μετάφραση του Καζαντζάκη-Κακριδή που είναι πιο ελεύθερη-ποιητική, ή μπορώ να αυτοσχεδιάσω, αρκεί να είναι σωστή η μετάφραση;
2) Με το μέτρο τι παίζει; Έχω μάθει ότι δίνεται μεγάλη σημασία, αλλά πέρα από τη θεωρία, δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να ζητηθεί να κάνουμε.
Ίσως φαίνονται αυτονόητες οι απαντήσεις σε κάποιους, αλλά δεν είμαι από παρεμφερή σχολή και δεν θέλω να πάω τελείως απροετοίμαστος!
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
ronnie9092

Φύλο: Άντρας

Κατατακτήριες 2014

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panaiotis13 » 26 Αύγ 2015, 02:16

Αγαπητέ Ronnie,
κατ΄αρχάς καλή επιτυχία σου εύχομαι. Οι απορίες σου είναι εύλογες, εφόσον δεν είσαι "του χώρου" και τώρα σχεδιάζεις να μπεις στα φιλολογικά μονοπάτια. Εγώ είχα τελειώσει Φιλολογία πριν τις κατατακτήριες στο Ιστορικό, οπότε αυτά που ρωτάς τα έχω φάει στη μάπα πολλά χρόνια και ελπίζω να μπορέσω να σε διευκολύνω. Τα παίρνω με τη σειρά:

1. Μετάφραση: Με αυστηρούς όρους θα πρέπει να ξέρεις ότι η σωστή φιλολογική μετάφραση πληροί τρεις προϋποθέσεις: α) είναι δικιά σου και όχι προϊόν απομνημόνευσης, β) είναι κατά λέξη, όσο αυτό είναι εφικτό και γ) είναι σε ρέον νεοελληνικό κείμενο (άρα προσαρμόζεις την κατά λέξη μετάφραση κατ' ανάγκην). Αυτά, όμως, με αυστηρούς όρους. Εσύ δίνεις κατατακτήριες, οπότε τα πράγματα θα είναι λίγο πιο χαλαρά και γενικά η κα Μακρυγιάννη, που συνήθως εξετάζει, είναι λογικός άνθρωπος και κατανοεί την ιδιαιτερότητα των συγκεκριμένων εξετάσεων. Επί της ουσίας και αν αποφασίσεις να γίνεις από τώρα φιλόλογος σου προτείνω τις εξής μεταφράσεις ειδικά για την Ιλιάδα:
α) Πήγαινε στις εκδόσεις Παπαδήμα στην οδό Ιπποκράτους και ζήτα τα μικρά βιβλιαράκια που έχουν σχόλια και μετάφραση ανά ραψωδία. Δυστυχώς δεν υπάρχουν για όλες τις ραψωδίες, αλλά για αυτές που υπάρχουν είναι πραγματικά σωτήριες.
β) Σε καμιά μεγάλη και παλιά βιβλιοθήκη (Εθνική ή της Φιλοσοφικής ή της Πανεπιστημιακής Λέσχης ή ίσως του παππού σου) θα βρεις κάτι πανάρχαιες μεταφράσεις των εκδόσεων Πάπυρος του Καραπαναγιώτου. Μπορεί το χαρτί να είναι κιτρινισμένο και η μετάφραση στην καθαρεύουσα, αλλά τις περισσότερες φορές θα σε κατευθύνουν προς τη σωστή κατεύθυνση.
γ) Επειδή τώρα είδα ότι υπάρχουν αρκετοί με το ίδιο πρόβλημα, θα ανεβάσω το Σ/Κ τις σημειώσεις που είχα φτιάξει, όταν έδινα, στις οποίες έχω ψάξει σε λεξικά μεγάλο μέρος του λεξιλογίου. Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς οι ίδιοι στίχοι, αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι και εντελώς διαφορετικοί. Ίσως φανούν βοηθητικές.
Αν έχεις παρόμοιο πρόβλημα και σε άλλα κείμενα πλην Ομήρου, πες μου, μήπως ξέρω καμιά καλή μεταφρασούλα.

2) Μέτρο: Δεν νομίζω ότι για τις Κατατακτήριες θα παίξουν καθοριστικό ρόλο οι μετρικές σου ικανότητες! Κοινώς, μπορείς να περάσεις και χωρίς να απαντήσεις, γιατί, αν θυμάμαι καλά, έπιανε 1 ή 2 στα 20. Παρόλα αυτά πρόκειται για το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο, αν μπεις στο νόημα, οπότε είναι κρίμα να το χάσεις. Η ερώτηση είναι απλή. Σε έναν από τους στίχους που σου έχει δώσει σου λέει να βγάλεις το μέτρο και να εντοπίσεις την τομή ή την διαίρεση (ό,τι υπάρχει). Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Για μένα είναι αυτονόητο, αλλά ίσως για σένα όχι. Αν είναι πες μου να το αναλύσω.

Ελπίζω να βοήθησα. Και πάλι καλή επιτυχία και, αν θες, τσέκαρε στον τομέα Σημειώσεις από βδομάδα για τις σημειώσεις μου.
Άβαταρ μέλους
panaiotis13
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό \m/ tolkien nerd \m/ » 26 Αύγ 2015, 22:48

Yol Anda έγραψε:
\m/ tolkien nerd \m/ έγραψε:Περσυ εδωσα πρωτη φορα και θα ξαναδωσω και φετος. Εκανα βλακεια και προετοιμαστηκα στα Αρχαια καλα για Ομηρο, ενω τα θεωρητικα ειχαν σχεση πιο πολυ με τον Ησιοδο και την πατησα...

κατάλαβα...καλή επιτυχία! Να σε ρωτήσω, μπορεί δηλαδή να βάλουν μετάφραση από Όμηρο και ερμηνευτικό σχολιασμό από λυρική ποίηση πχ?

Η μετάφραη ούτως ή άλλως είναι πάντα Όμηρος και πάντα Ιλιάδα (τουλάχιστον από τα θέματα που βλέπω εδώ ότι πέφτουν κάθε χρόνο). Ερμηνευτικό σχολιασμό δεν είχε ούτε πέρσυ που έδωσα (αν θυμάμαι καλά) ούτε πρόπερσυ. Εκτός μια μετατροπή λέξεων και ένα χωρισμό συλλαβών, είχε δύο ερωτήσεις σχετικές με τον Ησίοδο σε σύγκριση με τον Όμηρο. Τα θεώρησα πολύ εύκολα τα θέματα γενικότερα, απλά δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο να προετοιμαστώ καταλλήλως. Δηλαδή κυρίως σε αυτούς τους δύο επικεντρώνεται γενικότερα. Τέσπα, να δούμε και φέτος τί θα μπει.. :peace2:
"I amar prestar aen. Han mathon ne nen. Han mathon ne chae. A han noston ne 'wilith."
(The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air.)
Άβαταρ μέλους
\m/ tolkien nerd \m/

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Yol Anda » 08 Σεπ 2015, 19:13

Παιδιά, αν κάποιος διαβάζει ή έχει δώσει πιο παλιά κατατακτήριες, συναντήσατε κι εσείς στο μέτρο στη Ζ της Ιλιάδας καμιά 5αριά εκτάσεις του βραχέος σε μακρό και καμιά 5αριά συναλοιφές ; Γενικά ζητούν κάτι τέτοιο πιο εξεζητημένο ; Επίσης το μέιλ της Μακρυγιάννη είναι αυτό emakrigi@phil.uoa.gr ;; Ξέρει κανείς αν απαντάει ποτέ σε μέιλ ή να μην περιμένω πια :happy: ;!!!
Άβαταρ μέλους
Yol Anda

Κατατακτήριες 2014

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ronnie9092 » 26 Σεπ 2015, 13:45

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Panaiotis13! (Τώρα είδα την απάντησή σου, αν είναι δυνατόν...) Εντάξει με τη μετάφραση, ηρέμησα με αυτά που μου είπες...Πιο πολύ με ανησυχούν τα "ερμηνευτικά" πλέον...Να ήταν μόνο από το βιβλίο της Romilly, που λέει στο site ότι είναι στην ύλη, να έλεγα...αλλά απ' ό,τι φαίνεται θέλει και διάβασμα σημειώσεων κτλ...Τέλος πάντων, κάτι θα κάνουμε! Γενικά απ' ο,τι καταλαβαίνω, παίζει πολύ Ιλιάδα ε...; Κάποια άλλα SOS, που ξέρετε ότι δίνει βάρος...;
Άβαταρ μέλους
ronnie9092

Φύλο: Άντρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diti22 » 09 Οκτ 2015, 18:17

Καλησπέρα,

Α΄: Διάγραμμα της ιστορίας της Αρχαίας Ελληνικής Λογοτεχνίας (Περίοδοι, χρονο­λογικά όρια).

- Εμφάνιση, ανάπτυξη, εξέλιξη των λογοτεχνικών ειδών από την αρχαϊκή έως και την κλασική περίοδο.

- Είδη του ποιητικού και πεζού λόγου. Σημαντικότεροι εκπρόσωποι των ειδών.

- Χαρακτηριστικά της επικής ποίησης, του αρχαϊκού λυρισμού, της δραματικής ποίησης, της ιστοριογραφίας, της ρητορικής, της φιλοσοφίας

αυτά θα τα βρούμε στη γραμματολογία της Romilly;
"Η τέχνη θα σώσει και η αγάπη..."
Άβαταρ μέλους
diti22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό judaskostas » 16 Οκτ 2015, 12:02

Γεια σας παιδιά.Θα ήθελα την ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ του BENGTSON καθώς επρόκειτο να δώσω κατατακτήριες στο ιστορικό Ιωαννίνων και θα αρχίσω το διάβασμα για του χρόνου.'Όποιο παιδί το έχει και μπορεί να το δώσει ας στείλει ένα μήνυμα
Άβαταρ μέλους
judaskostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό \m/ tolkien nerd \m/ » 20 Οκτ 2015, 16:24

diti22 έγραψε:Καλησπέρα,

Α΄: Διάγραμμα της ιστορίας της Αρχαίας Ελληνικής Λογοτεχνίας (Περίοδοι, χρονο­λογικά όρια).

- Εμφάνιση, ανάπτυξη, εξέλιξη των λογοτεχνικών ειδών από την αρχαϊκή έως και την κλασική περίοδο.

- Χαρακτηριστικά της επικής ποίησης, του αρχαϊκού λυρισμού, της δραματικής ποίησης, της ιστοριογραφίας, της ρητορικής, της φιλοσοφίας

Ναι και στο αλλο της Lesky. :peace2:
Άβαταρ μέλους
\m/ tolkien nerd \m/

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Champollion » 20 Οκτ 2015, 16:59

...του Lesky.
Je tiens l'affaire! (Jean-François Champollion)
Veni, vidi, vici! (Gaius Iulius Caesar)
Άβαταρ μέλους
Champollion

Σχολή/Τμήμα: Ἀρχαιολογικὸ
Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Yol Anda » 21 Οκτ 2015, 00:01

Παιδιά συνήθως πότε πέφτουν οι εξετάσεις? γύρω στις 15/12 ή νωρίς νωρίς? Επίσης κάποιος που έχει δώσει στο παρελθόν μπορεί να μας πει αν είναι μεγάλη η συμμετοχή.....
Άβαταρ μέλους
Yol Anda

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό \m/ tolkien nerd \m/ » 21 Οκτ 2015, 20:24

Champollion έγραψε:

...του Lesky.

Άι στο καλό και εγώ νόμιζα στην αρχή ότι ήταν άντρας, αλλά μετά κάπου είδα ότι ηταν γυναίκα. Τελικά άντρας είναι, το κλειδώσαμε!! :lola: :lola: ::D:
Άβαταρ μέλους
\m/ tolkien nerd \m/

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diti22 » 28 Οκτ 2015, 18:02

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; εμείς με το πτυχίου του αρχαιολογικού, απαλασσόμαστε από κάτι κατά την εξέταση; (για κατατακτήριες στο ιστορικό προφανώς :D )
Άβαταρ μέλους
diti22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Yol Anda » 03 Νοέμ 2015, 00:10

Κατά την εξέταση όχι δεν απαλλάσσεστε σε κάτι. Αν περάσεις, σου αναγνωρίζονται νομίζω όλα τα μαθήματα πλην αυτών της κατεύθυνσης. Σκέφτεσαι να δώσεις;
Άβαταρ μέλους
Yol Anda

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diti22 » 04 Νοέμ 2015, 13:58

αν έχω το κουράγιο!! :study:
Άβαταρ μέλους
diti22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petfros » 15 Νοέμ 2015, 14:07

Yol Anda έγραψε:

Η μετάφραη ούτως ή άλλως είναι πάντα Όμηρος και πάντα Ιλιάδα (τουλάχιστον από τα θέματα που βλέπω εδώ ότι πέφτουν κάθε χρόνο). Ερμηνευτικό σχολιασμό δεν είχε ούτε πέρσυ που έδωσα (αν θυμάμαι καλά) ούτε πρόπερσυ. Εκτός μια μετατροπή λέξεων και ένα χωρισμό συλλαβών, είχε δύο ερωτήσεις σχετικές με τον Ησίοδο σε σύγκριση με τον Όμηρο. Τα θεώρησα πολύ εύκολα τα θέματα γενικότερα, απλά δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο να προετοιμαστώ καταλλήλως. Δηλαδή κυρίως σε αυτούς τους δύο επικεντρώνεται γενικότερα. Τέσπα, να δούμε και φέτος τί θα μπει.. :peace2:

Προσοχή στα αρχαία: Πέρσι η ύλη ήταν διαφορετική δηλ. είχε Όμηρο κάποια χωρία μόνο μετάφραση, μέτρο και γλωσσικά. Δεν είχε ερμηνευτικά. Λυρική πάλι είχε μόνο ερμηνευτικά. Δεν εξεταζόταν απ' τα κείμενα αυτά μετάφραση ή μετρική ή γλωσσικά. Φέτος νομίζω ότι έχουν μειώσει τα κείμενα αλλά εξετάζονται όλα (μετάφραση, μετρική κτλ.) σε όλα.
Εγώ έδωσα πέρσι. Τα θέματα δεν ήταν δύσκολα. Έβαλαν Ιλιάδα μετάφραση, μετρική και μετατροπή λέξεων από την ομηρική στην αττική διάλεκτο. Γραμματολογία Ησίοδο και λυρική να σχολιαστούν οι ιδέες του Σόλωνα συνδυάζοντας 3 αποσπάσματά του. Δεν ξέρω όμως φέτος πώς θα δομηθούν τα θέματα.
Τελευταία επεξεργασία από petfros και 15 Νοέμ 2015, 14:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
petfros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petfros » 15 Νοέμ 2015, 14:14

Yol Anda έγραψε:Παιδιά από πού θα διαβάσετε μετάφραση για τα αποσπάσματα των αρχαίων, μιας και δεν προτείνουν στην ύλη συγκεκριμένα βιβλία;;;;

Εγώ πέρσι έδωσα και πέρασα. Αρχαία κατά τύχη βρήκα μια σειρά Ευστράτιος Τσουρέας, Αρχαία Ελληνική Ποίηση και Αρχαία Λυρική ποίηση, με ανθολογημένα αποσπάσματα, πάρα πολλά απ' αυτά που ήταν στην ύλη, σχολιασμένα πολύ καλά (μετρικά, γλωσσικά, ερμηνευτικά). Με βοήθησε πάρα πολύ. Τα έχει όλα το βιβλιοπωλείο Πολιτεία.
Άβαταρ μέλους
petfros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 23 Νοέμ 2015, 03:17

Κατατακτήριες εξετάσεις ακαδημαϊκού έτους 2015 - 2016

ΜΑΘΗΜΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ
ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ
14/12/2015 15.00-18.00 434
ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΡΙΤΗ
15/12/2015 15.00-18.00 436
ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΜΠΤΗ
17/12/2015 15.00-18.00 436

http://www.arch.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/e3etaseis/katataktiries-e3etaseis.html

:kali:
"Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά..." ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: (ΙΣΤΟΡΙΚΟ-)ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Φύλο: ΜΑΓΙΚΟ
Ευχαριστώ: 2

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες