filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Κατατακτήριες εξετάσεις για το τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Κατατακτήριες εξετάσεις για το τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Pyrra » 04 Δεκ 2010, 14:36

Απαράδεκτο :wtf: αυτό που συμβαίνει και έχει δίκαιο ο katataktirios εγώ που μένω στις Κυκλάδες τι θα κάνω??? Εχω και την ατυχία και δουλεύω και το αφεντικό μου δυστυχώς δεν είναι ο μπαμπάς μου και κάθε φορά που αλλάζω την άδεια φυσάει και ξεφυσάει?και πως θα πάρω άδεια? την μια ζητάω τρεις μέρες Δ ΤΡ Τε, μετά το αλλάζω για Τρ Τε Πε και τώρα τι θα γίνει? θα φύγω Τετάρτη για το νησί και θα ξαν' ανέβω Αθήνα πότε? και τα λεφτά για τα πήγαινε έλα? Για να μην πω ότι παίζει να ανακοινώσουν μια ημερομηνία τελευταια στιμή και να έχει καιρό και απαγορευτικό και ενώ θα έχω δώσει Αρχαιολογία και Αρχαία να μην μπορέσω να ανέβω και να πάει όλη η προσπάθεια μου στον αέρα...
Είναι τελικά τόσο δύσκολο να βγάλουν ένα πρόγραμμα εγκαίρως??? Μπαίνω στα side των ξένων Πανεπιστημίων, ακόμη και σε αυτό του ΕΑΠ που λειτουργεί περίπου ως ιδιωτικό και κάνω το μεταπτυχιακό μου και είναι όλα μήνες πριν κανονισμένα...Συγνώμη για την αγανάκτησή μου αλλά τα λέω σε σας γιατί θα με καταλάβατε
:thxx: που με ακούσατε.
Άβαταρ μέλους
Pyrra

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katataktirios » 05 Δεκ 2010, 11:15

Pyrra έγραψε:Απαράδεκτο :wtf: αυτό που συμβαίνει και έχει δίκαιο ο katataktirios εγώ που μένω στις Κυκλάδες τι θα κάνω??? Εχω και την ατυχία και δουλεύω και το αφεντικό μου δυστυχώς δεν είναι ο μπαμπάς μου και κάθε φορά που αλλάζω την άδεια φυσάει και ξεφυσάει?και πως θα πάρω άδεια? την μια ζητάω τρεις μέρες Δ ΤΡ Τε, μετά το αλλάζω για Τρ Τε Πε και τώρα τι θα γίνει? θα φύγω Τετάρτη για το νησί και θα ξαν' ανέβω Αθήνα πότε? και τα λεφτά για τα πήγαινε έλα? Για να μην πω ότι παίζει να ανακοινώσουν μια ημερομηνία τελευταια στιμή και να έχει καιρό και απαγορευτικό και ενώ θα έχω δώσει Αρχαιολογία και Αρχαία να μην μπορέσω να ανέβω και να πάει όλη η προσπάθεια μου στον αέρα...
Είναι τελικά τόσο δύσκολο να βγάλουν ένα πρόγραμμα εγκαίρως??? Μπαίνω στα side των ξένων Πανεπιστημίων, ακόμη και σε αυτό του ΕΑΠ που λειτουργεί περίπου ως ιδιωτικό και κάνω το μεταπτυχιακό μου και είναι όλα μήνες πριν κανονισμένα...Συγνώμη για την αγανάκτησή μου αλλά τα λέω σε σας γιατί θα με καταλάβατε
:thxx: που με ακούσατε.

Νομίζεις ότι τους νοιάζει? ΓΡΑΜΜΕΝΗ σε έχουνε όπως όλον τον κόσμο

Το να συγκρίνει κανείς τα Ελληνικά Πανεπιστήμια με αυτά του εξωτερικού, ΕΙΔΙΚΑ σε θέματα οργάνωσης, είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΥΒΡΙΣ

Ετούτοι εδώ είναι η καλύβα του Μπαρμπα-Θωμά, γιαυτό και δεν θέλουν καμμία αξιολόγηση
Άβαταρ μέλους
katataktirios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Pyrra » 07 Δεκ 2010, 11:11

Τελικά δεν κατάφερα να ανέβω για τις εξετάσεις, κοντεύω να σκάσω από την στεναχώρια μου...:smoke:
Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι θα συνεχίσω το διαβασμα και θα το κανω του χρόνου, άλλωστε δεν με πηραν τα χρόνια έχω ακόμη μέχρι τα 100 :cool: ...Πλάκα κάνω για να παρηγορηθώ!
Αν δεν είναι κόπος θα παρακαλούσα όποιον καταφέρει και δώσει να μας γράψει τα πάντα: δηλαδή το κλίμα που επικρατεί εκεί, τους καθηγητές, τα θέματα ...PLEASE.
Και μέσα από την καρδιά μου :goodluck: καλή επιτυχία σε όλους.
Άβαταρ μέλους
Pyrra

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dess » 07 Δεκ 2010, 18:11

Το θέμα σήμερα (07/12/2010) προϊστορική:
Η κοινωνική και πολιτική οργάνωση κατά τις αρχές της Υστερης Χαλκοκρατίας στην Ηπειρωτική Ελλάδα και τις Κυκλάδες.
(Αν κάτι δεν είναι σωστό, να το διωρθώσει όποιος το θυμάται. Το γράφω τώρα για να είναι όσο πιο φρέσκο γίνεται...).
Έδωσαν δικές τους κόλλες και επέτρεψαν να χρησιμοποιήσουμε για πρόχειρο το χαρτί που ήταν τυπωμένο το θέμα, το οποίο, όμως, το επιστρέψαμε πίσω.
Άβαταρ μέλους
dess

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dess » 08 Δεκ 2010, 18:42

Αρχαία 08/12/2010:
Το πρώτο κείμενο ήταν το άγνωστο και το υπαγόρευσαν. Και ζητήθηκε συντακτική αναγνώριση τεσσάρων όρων.
Το δεύτερο κείμενο ήταν το γνωστό. Ήταν Ισοκράτους Πλαταϊκός. Ζητήθηκε: 1) μετάφραση σε αυτό, 2) να αναγνωρισθεί και να αναλυθεί ο υποθετικός λόγος που υπήρχε και 3) να γίνει χρονική αντικατάσταση του έσχον (ήταν στο κείμενο).
Το τρίτο κείμενο ήταν Ιλιάδα. Ήταν η σκηνή από την περιγραφή της ασπίδα με τους δύο που μαλώνουν πάνω από τον νεκρό και ζητούν να παρέμβουν οι γέροντες. Ζητήθηκε 1) να σχολιαστεί η σκηνή (δεν έλεγε σκηνή ακριβώς, αλλά δε θυμάμαι πώς το έγραφε) και 2) να γράψουμε για τα λογοτυπικά επίθετα και τα ονόματα που τα συνοδεύουν (επίσης δε θυμάμαι με ακρίβεια τη διατύπωση).
Το πρώτο μόνο υπαγορεύθηκε. Τα άλλα 2 κείμενα και τα θέματα δόθηκαν σε κόλλα, την οποία είχαμε πάλι για πρόχειρο και την παραδόσαμε στο τέλος μαζί με το γραπτό.
Άβαταρ μέλους
dess

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dess » 08 Δεκ 2010, 18:45

Αν στα προηγούμενα υπάρχει κάτι λάθος εννοείται όποιος το θυμάται διορθώνει.
Άβαταρ μέλους
dess

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Pyrra » 09 Δεκ 2010, 10:16

Ευχαριστούμε πολύ Dess, από οτι βλέπω ήταν σχετικά εύκολα.
Τι κρίμα που δεν ήρθα να δώσω...
Αν θες γράψε αν προσήλθαν πολλοί, γιατι και αυτό είναι σημαντικό.
Καλή επιτυχία, άντε να μπεις και να μας τα λές από πρώτο χέρι :up:
Άβαταρ μέλους
Pyrra

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dess » 09 Δεκ 2010, 20:30

Το θέμα σήμερα (09/12/2010) στην Αρχαία Ιστορία:
(ήταν αρκετά μεγάλο, οπότε η διατύπωση ίσως να ξεφεύγει λίγο...)
Να αναφέρετε τα σημεία των μεταρρυθμίσεων του Εφιάλτη και του Περικλή ως προς την ενίσχυση της συμμετοχής των φτωχότερων Αθηναίων στις αρχές και τα όργανα του πολιτεύματος και να δείξετε με συνθετικό τρόπο πώς διαμορφώθηκε, μέσα από αυτά, η αθηναϊκή δημοκρατία.
(πραγματικά το καλύτερο που μπορώ από μνήμης)

Σχετικά με το αν προσήλθαν πολλοί... Είναι λίγο υποκειμενικό... Καθε μία μέρα ήταν και λίγο λιγότερα άτομα, αλλά δεν είδα αυτό που μου είχαν πει, ότι στις κατατακτήριες σε κάθε μάθημα έρχονται οι μισοί απ΄ότι στο προηγούμενο. Σήμερα μέτρησα πάνω κάτω 30 άτομα. Βέβαια δεν ήταν όλοι στην ίδια κατηγορία. (Στο χαρτί που ήταν αναρτημένο έξω από την αίθουσα στην κατηγορία από άλλες σχολές, δηλαδή πλην του ιστ.-αρχ., είχε 45 ονόματα και το ποσοστό σε αυτή την κατηγορία είναι, δυστυχώς, μόνο 2%.)

Επίσης για τους εξεταστές: Σήμερα ευτυχώς μας εξήγησε πώς ήθελε να γράψουμε, στα αρχαία πολύ καλή στην υπαγόρευση και προϊστορική πάλι μας είπε κάποια πράγματα που δεν χρειαζόταν να αναφέρουμε.
Άβαταρ μέλους
dess

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αρετή » 02 Ιαν 2011, 05:43

Καλησπέρα σε όλους.Ειμαι απο το ΦΠΨ το καλοκαιρι μαλλον θα παρω πτυχιο.Ηθελα να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα σας,για την ακρίβεια το θέλω πάρα πολύ.Μετράει ο βαθμός του πτυχίου?Απ ότι περιμένω μάλλον γύρω στο 7,5 θα βγάλω.Αν δεν λαμβάνουν υπ όψιν τον βαθμό σίγουρα θα τα καταφέρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Άβαταρ μέλους
Αρετή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Pyrra » 10 Φεβ 2011, 14:37

Αρετή δεν μετράει ο βαθμός πτυχίου αλλά η επιτυχή εξέταση στα μαθήματα στις κατακακτήριες τον Δεκέμβρη,
μπες στο side της σχολής να δεις την ύλη των μαθημάτων έχει αναρτηθεί.
Άβαταρ μέλους
Pyrra

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pireotaki » 10 Ιούλ 2011, 21:06

Καλησπέρα σας παιδιά!!!Θα ήθελα πολύ να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα σας αλλά έχω κάποια ερωτήματα,αν και το φόρουμ σας περιέχει ήδη πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής
1)στην ύλη αναφέρεται ότι θα ζητηθεί ερμηνευτικός σχολασμός της Ιλιάδος χωρίς όμως να προτείνεται κάποιο σύγγραμμα που να έχει σχολιασμό ανά στίχο,που μπορώ να βρω αυτά τα σχόλια???
2)η ύλη μας παραπέμπει στους καθηγητές για διευκρινήσεις χωρίς όμως να λέει τον αρμόδιο καθηγητή για κάθε μάθημα,μήπως τους ξέρετε εσείς???
3)κατά τη γνώμη σας ο χρόνος που απομένει μέχρι τις εξετάσεις επαρκεί για μια καλά προετοιμασία???
4)πιστεύετε ότι χρειάζεται φροντιστήριο???
5)πόσοι συμμετέχουν συνήθως στις κατατακτήριες του τμήματος σας και πόσοι εισάγωνται???
Συγγνώμη αν ρωτάω πολλά,αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει επαρκής και υπεύθυνη πληροφόρηση γύρω από τις κατατακτήριες.Σας ευχαριστώ πολύ πολύ,καλό καλοκαίρι σε όλους!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
pireotaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διοτίμα » 11 Ιούλ 2011, 17:34

pireotaki έγραψε:Καλησπέρα σας παιδιά!!!Θα ήθελα πολύ να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα σας αλλά έχω κάποια ερωτήματα,αν και το φόρουμ σας περιέχει ήδη πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής
1)στην ύλη αναφέρεται ότι θα ζητηθεί ερμηνευτικός σχολασμός της Ιλιάδος χωρίς όμως να προτείνεται κάποιο σύγγραμμα που να έχει σχολιασμό ανά στίχο,που μπορώ να βρω αυτά τα σχόλια???
2)η ύλη μας παραπέμπει στους καθηγητές για διευκρινήσεις χωρίς όμως να λέει τον αρμόδιο καθηγητή για κάθε μάθημα,μήπως τους ξέρετε εσείς???
3)κατά τη γνώμη σας ο χρόνος που απομένει μέχρι τις εξετάσεις επαρκεί για μια καλά προετοιμασία???
4)πιστεύετε ότι χρειάζεται φροντιστήριο???
5)πόσοι συμμετέχουν συνήθως στις κατατακτήριες του τμήματος σας και πόσοι εισάγωνται???
Συγγνώμη αν ρωτάω πολλά,αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει επαρκής και υπεύθυνη πληροφόρηση γύρω από τις κατατακτήριες.Σας ευχαριστώ πολύ πολύ,καλό καλοκαίρι σε όλους!!!!!!!!!!!

Καλωσόρισες στην παρέα και καλή επιτυχία σε αυτό που διάλεξες!
Λοιπόν ως προς το πρώτο ερώτημα, μπορείς να απευθυνθείς στο σπουδαστήριο της κλασικής φιλολογίας και να φωτοτυπήσεις από κάποιο βιβλίο το υλικό που χρειάζεσαι αλλά αν δεν προλαβαίνεις μπορείς να πας στο βιβλιοπωλείο Καρδαμίτσα ή Παπαδήμα (βρίσκονται και τα δύο στην Ιπποκράτους) και να ζητήσεις να σου προτείνουν κάποιο βοήθημα, συνήθως υπάρχουν πολλές επιλογές. Τώρα για τους καθηγητές μπορώ να σου με βεβαιότητα ότι στην Αρχαία Ιστορία Α υπεύθυνος είναι ο κος. Μπιργάλιας και στην Προϊστορική Αρχαιολογία οι κα. Σγουρίτσα, η κα. Γραμμένου, η κα.Χασιακού και ο κος. Παπαδάτος (βλέπεις οι φοιτητές σε αυτό το μάθημα χωρίζονται σε κλιμάκια ανάλογα με το αρχικό γράμμα του επιθέτου τους), τώρα σε ότι αφορά τα Αρχαία δεν γνωρίζω ποιος είναι ο αρμόδιος όμως να ξέρεις γενικά ότι στα φιλολογικά μαθήματα οι καθηγητές αλλάζουν αρκετά συχνά και δεν διδάσκουν πάντα οι ίδιοι κάθε χρόνο.
Επειδή δεν ξέρω αν είσαι θεωρητικής κατεύθυνσης ή πόσο χρόνο έχεις στη διάθεσή σου για να προετοιμαστείς δεν μπορώ να σου πω αν χρειάζεται να κάνεις κάποια μαθήματα ή αν σου αρκεί ο χρόνος για να διαβάσεις. Τέλος, δεν νομίζω οι υποψήφιοι να είναι πάνω από 50. Ελπίζω να βοήθησα κάπως, για οτιδήποτε άλλο ευχαρίστως να σου απαντήσω.
Άβαταρ μέλους
Διοτίμα

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dr. Jones » 11 Ιούλ 2011, 18:06

Σχετικά με τον αριθμό των υποψηφίων,μπορώ να πω εγώ,καθώς έχω δώσει δύο φορές.Την πρώτη φορά(ήταν άλλο σύστημα βέβαια)είμασταν 4-5.Την δευτερη είμασταν 18. :cool:
Άβαταρ μέλους
Dr. Jones
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pireotaki » 11 Ιούλ 2011, 21:34

Παιδιά καλησπέρα και πάλι!!!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε!!!Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που μου δίνετε,ευχαριστώ και πάλι!!!!Καλό Καλοκαίρι!!!!!Και δεν χανόμαστε,θα σας ξαναχρειαστώ σίγουρα!!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
pireotaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αθηνουλα » 19 Ιούλ 2011, 17:16

καλησπερα παιδια! εχω καποιες αποριες και θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε! τελειωσα φετος τη φιλολογια και θα δωσω εξετασεις για το ιστορικο αρχαιολογικο. θα ηθελα να μου πειτε ειναι δυσκολο να περασει καποιος? ποσα ατομα περιπου παιρνουν? η δεν παιζει καποιο ρολο αυτο? επισης τα κοινα μαθηματα απαλλασσονται? σε πιο εξαμηνο μπαινουμε? και μια ψιλοασχετη ερωτηση το δευτερο πτυχιο γενικα παιρνει καποια μορια επιπλεον? (αυτη την ερωτηση την κανω γιατι πολλοι ''καλοθελητες'' με εχουν τρελανει οτι δεν εχει ουσια να κανω δευτερο πτυχιο χωρις καν να σκεφτουν οτι εμενα μ΄αρεσει η αρχαιολογια και η ιστορια). σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
Αθηνουλα

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή, Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 19 Ιούλ 2011, 17:54

Ίσως βρεις απαντήσεις για κάποιες από τις ερωτήσεις σου εδώ http://www.arch.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/e3etaseis/katataktiries-e3etaseis.html
:cool:
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angie » 19 Ιούλ 2011, 18:01

Καλησπερα σε ολους. Διαβαζω για τις κατατακτηριες εξετασεις και προσπαθησα να ανοιξω τις σημειωσεις που ειναι αναρτημενες στο θεμα σημειωσεις ιστορικου αρχαιολογικου - α εξαμηνου αλλα εκτος απο αυτες για τον ομηρο δεν μου ανοιγει τις υπολοιπες. Για την ακριβεια ενω ξεκινα να φορτωνει η σελιδα, στο τελος γινεται ολη μαυρη. Υπαρχει καποιος - α που μπορει να βιηθησει;; Μπορω να τις βρω καπου αλλού;;
Ευχαριστω οποιον-α απαντησει...
Άβαταρ μέλους
angie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 19 Ιούλ 2011, 18:26

angie έγραψε:Καλησπερα σε ολους. Διαβαζω για τις κατατακτηριες εξετασεις και προσπαθησα να ανοιξω τις σημειωσεις που ειναι αναρτημενες στο θεμα σημειωσεις ιστορικου αρχαιολογικου - α εξαμηνου αλλα εκτος απο αυτες για τον ομηρο δεν μου ανοιγει τις υπολοιπες. Για την ακριβεια ενω ξεκινα να φορτωνει η σελιδα, στο τελος γινεται ολη μαυρη. Υπαρχει καποιος - α που μπορει να βιηθησει;; Μπορω να τις βρω καπου αλλού;;
Ευχαριστω οποιον-α απαντησει...

Κάνε άλλη μία προσπάθεια και ίσως και κανένα refresh στη σελίδα αν σου ξαναγίνει μαύρη.Αν εξακολουθήσει να υπάρχει πρόβλημα ίσως πρέπει να τσεκάρεις το πρόγραμμα με το οποίο προσπαθείς να τις ανοίξεις.Μπορείς βέβαια να επικοινωνήσεις και με κάποιον από τους συντονιστές που είναι υπεύθυνος για τις σημειώσεις.
:peace2:
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zelda » 20 Ιούλ 2011, 07:58

Γενικότερα πάντως, οι σημειώσεις επειδή είναι στο site dropbox, δεν εμφανίζουν κάποιο μνμ όταν τις κατεβάζεις, αλλά κάτω αριστερά στη σελ. δείχνει τα kb ή mb που κατεβαίνουν, η υπόλοιπη οθόνη παραμένει λευκή. Μετά από κάποια ώρα σου δείχνει ότι κατέβηκαν. Τώρα αυτό που λες με τη μαύρη οθόνη δεν το 'χω συναντήσει, πάντως κάνε μια προσπάθεια να πατήσεις πάνω στο download και μετά να αφήσεις τη σελίδα ανοιχτή για κανα 10λεπτο.
I throw myself into the sea
Release the wave, let it wash over me
To face the fear I once believed
The tears of the dragon, for you and for me...
Άβαταρ μέλους
zelda

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angie » 20 Ιούλ 2011, 17:16

ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Τελικα το ενα αρχειο μου ανοιξε μετα απο καποια ωρα μονο του. Το ειχα ξεχασει ανοιχτο και κατεβηκε, ευχομαι να γινει το ιδιο και με το αλλο....
Άβαταρ μέλους
angie

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες