filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Γιααααα δηλώστε συμμετοχή καλά μου παιδιά για την συνάντηση που θα γίνει τον Νοέμβρη! Γιαααα τσεκάρετε εδώ το θέμα!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philippos » 14 Οκτ 2015, 10:28

Αναρτήθηκαν τα αποτελέσματα :up: http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-dra ... -2016.html
Άβαταρ μέλους
Philippos

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EleniM. » 26 Ιαν 2016, 10:09

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό της Βυζαντινής Ιστορίας. Έχω μια απορία στα κείμενα. Γράφουν:
Θεοφάνους Χρονογραφία, έκδ. C. de BOOR, Theophanis, Chronographia, I‐II, Lipsiae 1883 = ανατ.
Λειψία 1963, σελ. 391‐481.

Στο διαδίκτυο είναι διαθέσιμη η αρχική έκδοση του 1883. Να υποθέσουμε ότι η αρίθμηση σελίδων είναι η ίδια και στις δύο εκδόσεις αφού πρόκειται για ανατύπωσ, έτσι δεν είναι; Επίσης αναφέρονται δύο τόμοι, οι σελίδες αφορούν στον πρώτο, που περιλαμβάνει τη χρονογραφία; Ο δεύτερος τόμος περιλαμβάνει Βίους κτλ. Μήπως δεν πρόσεξα κάτι; Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
EleniM.

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 06 Φεβ 2016, 23:30

Γεια σας.Σκοπευει να δωσει καποιος για το μεταπτυχιακο στην νεοτερη ελληνικη ιστορια;Στην ανακοινωση γραφει για γνωσεις γενικα για 19ο και 20ο αιωνα και δεν δινει συγκεκριμενη βιβλιογραφια.Ξερει κανεις τι πρεπει να διαβαζουμε;
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 08 Φεβ 2016, 02:27

Βιβλιογραφία για τις εξετάσεις μπορείς να βρεις εδώ: http://www.arch.uoa.gr/metaptyxiakes-sp ... asewn.html :cool: :cool:
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 79

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olgaman » 03 Μαρ 2016, 12:06

Καλησπέρα παιδιά!

Για όσους βρίσκεστε σε αναζήτηση μεταπτυχιακού την Τετάρτη 23 Μαρτίου(14.30-20.30 στο Divani Caravel -Vas. Alexandrou 2,161 21) θα πραγματοποιηθεί η μεγαλύτερη διεθνής έκθεση πανεπιστημίων για μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα.

Ως επισκέπτης της έκθεσης θα έχεις την ευκαιρία να συναντήσεις τους εξουσιοδοτημένους υπεύθυνους εγγραφών των πανεπιστημίων και να ενημερωθείς για μεταπτυχιακά προγράμματα και προοπτικές καριέρας μετά την ολοκλήρωση των σπουδών.

Η είσοδος στην έκθεση είναι δωρεάν αλλά απαιτείται εγγραφή ηλεκτρονικά.

Για περισσότερες πληροφορίες αλλά και για να εγγραφείς στην έκθεση της Αθήνας, κάνε κλικ εδώ
http://www.topuniversities.com/events/q ... 2228008746

Facebook event:https://www.facebook.com/events/911369472303232/
Τελευταία επεξεργασία από olgaman και 03 Μαρ 2016, 12:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
olgaman

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό korina4321 » 20 Απρ 2016, 12:42

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό στην ιστορία της νεοτερης τεχνης. Ειδα τη βιβλιογραφια στην οποία έχει βιβλία που αναφερονται σε αυτό το αντικείμενο αλλα και βιβλία που αφορουν στην κλασική και βυζαντινή αρχαιολογια. Μηπως γνωριζει κανεις αν ολα αυτα τα βιβλια αφορουν στις εξετασεις; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Άβαταρ μέλους
korina4321

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *cassandra* » 06 Φεβ 2017, 14:00

Χαίρετε!!!!Εχω κι εγώ μια ερωτησούλα λίγο πιο πρακτική...εγώ τελείωσα πέρσι αλλά όταν ζήτησα αναλυτική με καθυστέρησαν πολύ και τελικά δεν την πήρα...τώρα μπορώ να πάω να τη ζητήσω που Εχω πάρει πτυχίο?!ενδιαφέρομαι να ξεκίνησω μεταπτυχιακό και είδα οτι χρειάζεται στα δικαιολογητικά...μήπως ξέρει κάποιος?!
Άβαταρ μέλους
*cassandra*

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yohanna » 06 Φεβ 2017, 19:59

*cassandra* έγραψε:Χαίρετε!!!!Εχω κι εγώ μια ερωτησούλα λίγο πιο πρακτική...εγώ τελείωσα πέρσι αλλά όταν ζήτησα αναλυτική με καθυστέρησαν πολύ και τελικά δεν την πήρα...τώρα μπορώ να πάω να τη ζητήσω που Εχω πάρει πτυχίο?!ενδιαφέρομαι να ξεκίνησω μεταπτυχιακό και είδα οτι χρειάζεται στα δικαιολογητικά...μήπως ξέρει κάποιος?!

Δεν γνωρίζω αν γίνεται αλλά αν ενδιαφέρεσαι για μεταπτυχιακό, καλύτερα θα ήταν να πας στην Γραμματεια και να το ζητήσεις. Καλή αρχή! :goodluck:
O, wind, if winter comes, can spring be far behind?
Άβαταρ μέλους
yohanna
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Φύλο:
Ευχαριστώ: 15

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Distinctive » 16 Αύγ 2017, 14:11

Καλησπέρα! Θα ήθελα να δώσω εξετάσεις για το ΠΜΣ Ιστορίας Τέχνης του τμήματος μας! Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει, να μας πει την εμπειρία του; :thxx:
Spoiler:

Curiosity killed the
cat :tease:
Άβαταρ μέλους
Distinctive
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία, Αρχαιολογία & Ιστορία της Τέχνης ΕΚΠΑ
Φύλο: ♀ female

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mektr » 28 Σεπ 2017, 10:19

Θέματα Βυζαντινής Αρχαιολογίας για το ακαδ. έτος 2017-18 ( Πετρίδης, Πάλλης)
Ερώτημα 1ο: Περιγράψτε συνοπτικά και σχολιάστε το ζωγραφικό διάκοσμο της Ροτόντας Θεσσαλονίκης ως προς το ρόλο του μνημείου στην ιστορία της πόλης και της πρωτοβυζαντινής ζωγραφικής.
Ερώτημα 2ο: Πρωτοβυζαντινές βασιλικές: καταγωγή, οργάνωση του χώρου, γλυπτικός διάκοσμος, κατηγορίες ως προς τη στέγαση και τον αριθμό των κλιτών με ένα παράδειγμα από κάθε κατηγορία.
Ερώτημα 3ο: Η ναοδομία της ΄΄Σχολής της Κωνσταντινούπολης΄΄ στον ελλαδικό χώρο: η παρουσία και η επίδρασή της κατά τη μέση και ύστερη βυζαντινή περίοδο, μέσα από ενδεικτικά παραδείγματα.
Ερώτημα 3ο: Η μνημειακή ζωγραφική στην Κωνσταντινούπολη κατά την πρώτη τριακονταετία του 14ου αιώνα. Να δώσετε ένα σύντομο περίγραμμα, με έμφαση στο ρόλο των χορηγών.
Επιλέγαμε τα 2 από τα 4, δηλαδή ένα ερώτημα για κάθε διδάσκοντα.
Ἡ ἀγάπη μακροθυμεῖ, χρηστεύεται, ἡ ἀγάπη οὐ ζηλοῖ, ἡ ἀγάπη οὐ περπερεύεται, οὐ φυσιοῦται, οὐκ ἀσχημονεῖ, οὐ ζητεῖ τὰ ἑαυτῆς, οὐ παροξύνεται, οὐ λογίζεται τὸ κακόν, οὐ χαίρει τῇ ἀδικίᾳ, συγχαίρει δὲ τῇ ἀληθείᾳ· πάντα στέγει, πάντα ἐλπίζει, πάντα ὑπομένει. Ἡ άγάπη οὐδέποτε ἐκπίπτει. (Α´ ἐπιστολὴ Παύλου πρὸς Κορινθίους ιγ´ 4- 8)
Άβαταρ μέλους
mektr

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Alkimachos » 26 Ιούλ 2018, 11:32

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! :new:

Είμαι απόφοιτος Ιστορικού - Αρχαιολογικού και ενδιαφέρομαι για το ΠΜΣ Αρχαία Ιστορία και Αρχαιολογία: Από την Απώτατη Ιστορία έως την Ύστερη Αρχαιότητα, για την ειδίκευση της Κλασικής Αρχαιολογίας. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μας πει θέματα γραπτών εξετάσεων και ερωτήσεις στα προφορικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:thxx:
Άβαταρ μέλους
Alkimachos

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Γλαύκων » 13 Σεπ 2018, 11:14

Alkimachos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! :new:

Είμαι απόφοιτος Ιστορικού - Αρχαιολογικού και ενδιαφέρομαι για το ΠΜΣ Αρχαία Ιστορία και Αρχαιολογία: Από την Απώτατη Ιστορία έως την Ύστερη Αρχαιότητα, για την ειδίκευση της Κλασικής Αρχαιολογίας. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μας πει θέματα γραπτών εξετάσεων και ερωτήσεις στα προφορικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:thxx:

Και εγώ το ίδιο θέλω να ρωτήσω αλλά για την ειδίκευση της Προϊστορικής Αρχαιολογίας. Αν υπάρχει κανείς να μας πληροφορήσει για τα θέματα προηγουμένων ετών ή έστω για τη δομή και τη διάρθρωση της εξέτασης, θα του είμαστε ευγνώμονες. Δυσκολευόμαστε πολύ με τη μεταφορά των βιβλιοθηκών και θα μας βοηθούσε ιδιαίτερα να διαβάσουμε λίγο πιο στοχευμένα τις λίγες μέρες που απομένουν μέχρι τις εξετάσεις.
Άβαταρ μέλους
Γλαύκων

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Chryr » 15 Σεπ 2018, 23:25

mektr έγραψε:Θέματα Βυζαντινής Αρχαιολογίας για το ακαδ. έτος 2017-18 ( Πετρίδης, Πάλλης)
Ερώτημα 1ο: Περιγράψτε συνοπτικά και σχολιάστε το ζωγραφικό διάκοσμο της Ροτόντας Θεσσαλονίκης ως προς το ρόλο του μνημείου στην ιστορία της πόλης και της πρωτοβυζαντινής ζωγραφικής.
Ερώτημα 2ο: Πρωτοβυζαντινές βασιλικές: καταγωγή, οργάνωση του χώρου, γλυπτικός διάκοσμος, κατηγορίες ως προς τη στέγαση και τον αριθμό των κλιτών με ένα παράδειγμα από κάθε κατηγορία.
Ερώτημα 3ο: Η ναοδομία της ΄΄Σχολής της Κωνσταντινούπολης΄΄ στον ελλαδικό χώρο: η παρουσία και η επίδρασή της κατά τη μέση και ύστερη βυζαντινή περίοδο, μέσα από ενδεικτικά παραδείγματα.
Ερώτημα 3ο: Η μνημειακή ζωγραφική στην Κωνσταντινούπολη κατά την πρώτη τριακονταετία του 14ου αιώνα. Να δώσετε ένα σύντομο περίγραμμα, με έμφαση στο ρόλο των χορηγών.
Επιλέγαμε τα 2 από τα 4, δηλαδή ένα ερώτημα για κάθε διδάσκοντα.

Καλησπέρα mektr! Σε ευχαριστούμε για την παράθεση των θεμάτων! Θα είναι πολύ χρήσιμα!
Άβαταρ μέλους
Chryr

Ευχαριστώ: 14

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nimoue » 20 Σεπ 2018, 21:53

Καλησπέρα!! Υπάρχει κάποιος που είχε δώσει ή γνωρίζει πώς είναι τα θέματα της Ευρωπαϊκής Ιστορίας;; Ευχαριστώ!!
''....And those who were seen Dancing...were thought to be Insane...by those who could not hear the music.........''
Friedrich Nietzsche

'' Yes..i'm a Dreamer..for a dreamer is one who can only find his way by moonlight..and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world......''
Oscar Wilde

Imperfection IS Beauty....Madness IS Genius....And It's Better to Be Absolutely Ridiculous than Absolutely Boring...............
Άβαταρ μέλους
nimoue

Ευχαριστώ: 7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 05 Οκτ 2018, 19:50

Θέματα Ιστορίας της τέχνης για το ακαδ. έτος 2018-2019 ( Παυλόπουλος, Μαυρομιχάλη)

1.) Απαρχές νεοελληνικής γλυπτικής: που, πώς, πότε και και γιατί.
2.) Πώς συνδέεται ο νεοκλασικισμός στην Γαλλία με την πολιτική προπαγάνδα. Αναλύστε και δύο σχετικά έργα.

Οι εκφωνήσεις είναι στο περίπου

Spoiler:
Για την προφορική εξέταση αν θέλει κανείς να μάθει περισσότερες πληροφορίες ας μου στείλει μήνυμα
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 25

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 05 Οκτ 2018, 23:48

Καλή επιτυχία να έχεις Summer μας και όποιος άλλος έδωσε φέτος! :goodluck: :friends:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 18

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 06 Οκτ 2018, 02:33

Σελήνη έγραψε:Καλή επιτυχία να έχεις Summer μας και όποιος άλλος έδωσε φέτος! :goodluck: :friends:

Ευχαριστούμε πολύ Σεληνάκι :valentine2:
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 25

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες