filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Γιααααα δηλώστε συμμετοχή καλά μου παιδιά για την συνάντηση που θα γίνει τον Νοέμβρη! Γιαααα τσεκάρετε εδώ το θέμα!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 14 Οκτ 2014, 19:40

Για να ξανακάνουμε οι μεταπτυχιακοί λογαριασμό στο e class, my studies κλπ πρέπει να κάνουμε αίτηση στο webadm.uoa??
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 79

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 14 Οκτ 2014, 20:04

Ναι, (απ' όσο ξέρω :tease: ). My-studies όμως δεν θα έχεις, αφορά μόνο τους προπτυχιακούς, (πάλι απ' όσο ξέρω :tease: ). Θα έχεις όμως πανεπιστημιακό e-mail και μέσω αυτού (εξ όσων θυμάμαι :tease: :peace: ) θα μπορέσεις να πιστοποιηθείς ως έγκυρη χρήστης τού ΕΚΠΑ για να μπορέσεις κατόπιν να δημιουργήσεις πιστοποιημένο λογαριασμό στο e-class. Καλή αρχή! :cool:
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 15 Οκτ 2014, 23:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 14 Οκτ 2014, 20:21

Πάντα κατατοπιστικός!! :thxx: :thxx: :thxx: (ελπίζω να βγάλω άκρη!)
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό irene_19 » 20 Δεκ 2014, 20:13

Καλησπερα σε ολους!!Ενδιαφερομαι για το μεταπτυχιακο της βυζαντινης ιστοριας!αν υπαρχει καποιος που να μπορουσε να μου πει καποια θεματα (αν θυμαται) η εστω ποσο διαστημα περιπου διαβασε και γενικοτερα οποιαδηποτε πληροφορια γυρω απο την εμπειρια του θα ημουν ευγνωμων!!
Άβαταρ μέλους
irene_19

Ευχαριστώ: 5

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Chryr » 22 Δεκ 2014, 10:45

Καλημέρα!

irene_19 οφείλω να πω ότι η διάρκεια της μελέτης δεν ενθαρρύνει καθόλου - 6 μήνες για να διαβάσεις όλη την ύλη μια φορά, τουλάχιστον εμένα τόσο με πήρε -.

Θέματα
Τα θέματα καθορίζονται από την περίοδο που έχεις δηλώσει ότι θα μελετήσεις.

(γραπτά - περσινά (2013-14), γιατί πέρσι είχε μόνο γραπτά)
- Μανουήλ Α' Κομνηνός (1143-1180)* και Μανουήλ Β' Παλαιολόγος (1391-1425)*: κοινά στοιχεία και διαφορές στον χαρακτήρα και την πολιτική τους.
(καθότι περίοδο μελέτης είχα επιλέξει την Υστεροβυζαντινή (876-1453)).

Ρωτούν στα προφορικά μετάφραση από το κείμενο της ύλης που τους έχεις ενημερώσει ότι διάβασες - είναι απαραίτητο αυτή η ενημέρωση να γίνει εγκαίρως -.
Εξετάζουν το γνωστικό σου υπόβαθρο στην βυζαντινή τέχνη με ερωτήσεις για την αρχιτεκτονική στο Βυζάντιο π.χ.
Σημαντικές είναι και οι ξένες γλώσσες που καταθέτεις ότι γνωρίζεις, γιατί η βιβλιογραφία είναι κυρίως ξενόγλωσση.
Επίσης σε θέλουν να παρουσιάζεις γενικότερα ενδιαφέρον στην ζωή σου για το Βυζάντιο - ρωτούν τι άλλο έχεις διαβάσει για το Βυζάντιο που να είναι εκτός ύλης -.

Αυτά από μένα. Αν υπάρχει κάποια συμπληρωματική εμπειρία από άλλο συνάδελφο είναι ευπρόσδεκτη.

*Τις χρονολογίες στην παρένθεση τις προσέθεσα εγώ.
Τελευταία επεξεργασία από Chryr και 22 Δεκ 2014, 10:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Chryr

Ευχαριστώ: 14

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό irene_19 » 22 Δεκ 2014, 16:12

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες απ οτι καταλαβαινω την εξεταση σαν εξεταση τη λες βατη απλα ο ανταγωνισμος ειναι το θεμα!!
:thxx: :thxx: :thxx:

σαφως και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη παιδια!!!

:cool:
Άβαταρ μέλους
irene_19

Ευχαριστώ: 5

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό puffy » 25 Ιαν 2015, 10:02

Γεια σε όλους! Έχω τελειώσει Ιστορικό Αρχαιολογικό εδώ και ένα χρόνο περίπου και σκέφτομαι να φύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα γύρω από το θέμα γι'αυτό θα παρακαλούσα τη βοήθειά σας..
Καταρχήν θα ήθελα να μάθω πώς μπορώ να ενημερωθώ σχετικά με παν/μια του εξωτερικού.. Όπως ποιά έχουν τμήμα για το αντικείμενό μου, ποιά θεωρούνται καλύτερα κλπ. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το αντικείμενο που θα ήταν καλύτερο να επιλέξω. Μου αρέσει ιδιαίτερα η ενάλια αρχαιολογία κ είχα αρχικά επιλέξει αυτό. Όμως με ενδιαφέρει κ το πόσο θα με βοηθήσει επαγγελματικά. Επειδή όμως σκέφτομαι να μείνω εξωτερικό δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή.. Δεν ξέρω ακόμα πότε πρέπει να στείλω αιτήσεις κ πώς να το κάνω.. Ότι γνωρίζει κανείς ας με βοηθήσει PLS.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :peace2:
Άβαταρ μέλους
puffy

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογία
Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 06 Φεβ 2015, 14:46

puffy έγραψε:Γεια σε όλους! Έχω τελειώσει Ιστορικό Αρχαιολογικό εδώ και ένα χρόνο περίπου και σκέφτομαι να φύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα γύρω από το θέμα γι'αυτό θα παρακαλούσα τη βοήθειά σας..
Καταρχήν θα ήθελα να μάθω πώς μπορώ να ενημερωθώ σχετικά με παν/μια του εξωτερικού.. Όπως ποιά έχουν τμήμα για το αντικείμενό μου, ποιά θεωρούνται καλύτερα κλπ. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το αντικείμενο που θα ήταν καλύτερο να επιλέξω. Μου αρέσει ιδιαίτερα η ενάλια αρχαιολογία κ είχα αρχικά επιλέξει αυτό. Όμως με ενδιαφέρει κ το πόσο θα με βοηθήσει επαγγελματικά. Επειδή όμως σκέφτομαι να μείνω εξωτερικό δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή.. Δεν ξέρω ακόμα πότε πρέπει να στείλω αιτήσεις κ πώς να το κάνω.. Ότι γνωρίζει κανείς ας με βοηθήσει PLS.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :peace2:

Αν σ' ενδιαφέρει, δες και το ακόλουθο:

ΗΜΕΡΙΔΑ με θέμα:
«Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Εξωτερικό»

Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015
9:30 π.μ. – 18:00 μ.μ.

Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών (Πανεπιστημιόπολη)
Αίθουσα Α56, 1ος όροφος

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Eπιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», Κατηγορία Πράξεων «Δομή Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας Πανεπιστημίων») διοργανώνει εκδήλωση με θέμα:

«Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Εξωτερικό».

Η ημερίδα πραγματοποιείται σε συνεργασία με τις πρεσβείες και τα μορφωτικά ιδρύματα της Γαλλίας, της Γερμανίας, της Ελβετίας, των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής, της Κύπρου, της Μεγάλης Βρετανίας και της Ολλανδίας.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, οι εκπρόσωποι των χωρών θα παρουσιάσουν τη δομή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ανά χώρα, τις γενικές προϋποθέσεις εισαγωγής σε προγράμματα σπουδών, την τυπική διαδικασία και τους χρόνους υποβολής αιτήσεων, το μέσο κόστος φοίτησης και διαβίωσης, ευκαιρίες χρηματοδότησης, όρους της ακαδημαϊκής ζωής κ.ά.

Μετά το πέρας των ομιλιών, θα υλοποιηθεί σεμινάριο με θέμα: «Δεξιότητες κινητικότητας: Είμαι έτοιμη/ος για το μεγάλο βήμα;», το οποίο θα συντονίσει σύμβουλος σταδιοδρομίας του Γραφείου Διασύνδεσης.

[...]

Πηγή: http://career-office.uoa.gr/node/21509
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 06 Φεβ 2015, 15:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

μεταπτυχιακο αρχαιολογιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό I.J 26 » 05 Μάιος 2015, 21:52

Γεια σας, θέλω την γνωμη σας. Εχω τελειωσει κοινωνικη ανθρωπολογια και σκεφτομαι να κανω ενα μεταπτυχιακο αρχαιολογιας, τι λετε; θα με βοηθησει επαγγελματικά; ή ειναι χαμενος κοπος και το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο δεν θα μπορεσω να το χρησιμοποιησω πουθενα,ουτε για προκυρηξεις σε μουσεια,ουτε για ανασκαφες,ουτε για υπηρεσιες;τι λετε οι γνωριζοντες;
Άβαταρ μέλους
I.J 26

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό annatennis » 13 Μάιος 2015, 17:02

Καλησπέρα σας,
Εχω τελειώσει το ιστορικό αρχαιολογικό Αθήνας και ενδιαφέρομαι για το Μεταπτυχιακο "Διαχείριση Μνημείων: Αρχαιολογια, Πόλη και Αρχιτεκτονική".
Αν υπαρχει καποιος που το εχει παρακολουθήσει ή το παρακολουθεί, παρακαλώ ας μου δωσει μερικές πληροφορίες, για την ύλη, πού να εστιάσω την προσοχή, τι βάζουν συνήθως στις εξετασεις και γενικότερα τι να περιμενω απο αυτο το μεταπτυχιακο.

Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
annatennis

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakiii » 11 Ιουν 2015, 15:40

Καλησπέρα . μήπως γνωρίζει κάποιος αν παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου για το μεταπτυχιακό;και αν ναι πόσο πρέπει να είναι;
Άβαταρ μέλους
marakiii

Ευχαριστώ: 7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 11 Ιουν 2015, 18:47

Καλησπέρα!
Γενικά, δεν ζητάνε βαθμούς, ούτε υπάρχει κάποιο όριο στον μέσο όρο. Δίνεται περισσότερη έμφαση στη βαθμολογία των μαθημάτων που είναι σχετικά με το αντικείμενο του μεταπτυχιακού και συνυπολογίζονται στην γενική εικόνα. Αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο είναι καθοριστικοί... :goodluck:
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakiii » 14 Ιουν 2015, 14:57

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Άβαταρ μέλους
marakiii

Ευχαριστώ: 7

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό -BATMAN- » 21 Ιούλ 2015, 06:27

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό στην ιστορία της ελληνικής και ρωμαϊκής αρχαιότητας. Έχω στην κατοχή μου τα περισσότερα βιβλία που βρίσκονται στην ύλη, απλά δεν ξέρω πως ακριβώς να το προσεγγίσω, επειδή ο συνολικός αριθμός των σελίδων είναι τεράστιος. Υπάρχει έντονη προσωπική επαφή με το αντικείμενο και συστηματική μελέτη ετών, απλά φοβάμαι ότι θα χαθώ, στην προσπάθειά μου να θυμηθώ και να επεξεργαστώ όλες τις πληροφορίες. Αν υπάρχει κάποιος που είτε έγινε δεκτός/έδωσε πρόσφατα ή πρόκειται να δώσει, θα ήθελα να επικοινωνήσει μαζί μου.
Ευχαριστώ πολύ
:study:
Άβαταρ μέλους
-BATMAN-

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleni89 » 02 Σεπ 2015, 11:20

Καλημερα..Μηπως ξερει κανεις πως περίπου ειναι οι εξετασεις για το μεταπτυχιακο στην κλασική αρχαιολογια;Εχω αγχώθει λιγο εώς πολυ γιατι δεν βρήκα ολα τα βιβλια που ζητούσαν..
Άβαταρ μέλους
eleni89

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philippos » 14 Σεπ 2015, 18:21

Καλησπέρα! Έχω δηλώσει συμμετοχή για τις εξετάσεις για το μεταπτυχιακό Ευρωπαϊκής Ιστορίας του τμήματος. Γνωρίζει κανείς ιδιαίτερες ενδεχομένως απαιτήσεις ως προς την εξέταση κλπ;
Άβαταρ μέλους
Philippos

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aggelina1 » 22 Σεπ 2015, 01:52

Γεια σας παιδιά! Ευελπιστώ να ολοκληρώσω τις σπουδές μου τον ερχόμενο Φλεβάρη και έχω ορισμένα μεταπτυχιακά στο νου μου..θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις συστατικές επιστολές που, σχεδόν για όλα τα πανεπιστήμια, είναι απαραίτητες. Γνωρίζω προφανώς ότι για να σου δώσουν οι καθηγητές πρέπει να σε ξέρουν. Εγώ όμως και τα 2 σεμινάρια που έχω πάρει, που τεχνικά μόνο η καθηγήτρια αυτών με "ξέρει", τα έκανα με την ίδια. Άρα μια συστατική θα πάρω μόνο (αν πάρω) από αυτή. Απο κει και πέρα, να δοκιμάσω και τους καθηγητές στους οποίους έγραψα, προσφάτως τουλάχιστον, 10; Επίσης, πόσο καιρό πριν την αίτηση του μεταπτυχιακού πρέπει να τις ζητήσω; Αν θεωρητικά τις πάρω τώρα, θα ισχύουν για τον Φλεβαρη-Μάρτη που τις χρειάζομαι; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλή δύναμη εύχομαι :)
Άβαταρ μέλους
Aggelina1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philippos » 26 Σεπ 2015, 21:49

Καλησπέρα. Καταθέτω την εμπειρία μου από τη γραπτή και προφορική εξέταση για την εισαγωγή στο μεταπτυχιακό της Ευρωπαϊκής Ιστορίας. Η γραπτή εξέταση, διάρκειας 2 ωρών, περιελάμβανε 3 θέματα από τα οποία έπρεπε να απαντηθούν τα 2. Ήταν ένα θέμα για τη μεσαιωνική, ένα για τη νεώτερη και ένα για τη νέα ευρωπαϊκή ιστορία. Δεν ήθελαν τόσο καταγραφή γεγονότων κλπ, όσο πλαισίου και διαμόρφωσης της κάθε εποχής σε ορισμένους τομείς. Η προφορική εξέταση κράτησε 15-20 λεπτά ανά υποψήφιο (ένας εξεταζόμενος κάθε φορά), ο οποίος απαντούσε σε ερωτήσεις που του έθεταν τρεις καθηγητές. Και πάλι οι ερωτήσεις ήταν της ίδιας φιλοσοφίας με εκείνες της γραπτής εξέτασης. Εν γένει οι εξετάσεις κάλυπταν ολόκληρη την ύλη που περιλαμβάνεται στην προτεινόμενη βιβλιογραφία.
Άβαταρ μέλους
Philippos

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smileyangel » 12 Οκτ 2015, 23:08

Παρακαλώ να με ενημερώσει κάποιος εάν γνωρίζει τα αποτελέσματα (ή εάν αυτά έχουν ανακοινωθεί κάπου) σχετικά με τις εξετάσεις εισαγωγής στις μεταπτυχιακές σπουδές προϊστορικής αρχαιολογίας.

Σας ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
smileyangel

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philippos » 13 Οκτ 2015, 11:47

smileyangel, επικοινώνησα προ ολίγου με την Γραμματεία Μεταπτυχιακών. Μου είπαν ότι τα αποτελέσματα των εξετάσεων για την εισαγωγή στα Μεταπτυχιακά θα τα αναρτήσουν σήμερα κατά τις 3 το πιθανότερο. :goodluck:
Άβαταρ μέλους
Philippos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: maritime archaeology και 4 επισκέπτες