filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Ιστορία της Τέχνης Β΄ - ΙΑ 16

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexia666 » 14 Απρ 2014, 23:04

vasoulini<3<3<3 έγραψε:Παιδιά ξέρει κανέις πως είναι στην προφορική εξέταση ο κύριος Παυλόπουλος?ρωτάει θεωρία?

vasoulini ο παυλοπουλος στα προφορικα ρωταει πολυ θεωρια. βασικα εγω τον εδωσα τον "σεπτεμβρη" και με ρωτησε ΜΟΝΟ θεωρια... μονο εναν πινακα που δεν ηξερε καποιος αλλος (γιατι ηταν εκτος υλης) και το απαντησα εγω γιατι το ειχα ψαξει στο ιντερνετ..
γενικα ειναι καλος.. μου ελεγαν οτι ειναι πολυ ειρωνικος και οντως νομιζω οτι ειναι λιγο ... καυστικος, αλλα πιστευω οτι ειναι ο τροπος του χιουμορ του, οτι δεν το κανει για να προσβαλλει.. παντως στην δικη μου ομαδα εδινε παρα πολλες ευκαιριες.. δεν νομιζω οτι κοβει ευκολα, προσπαθει να περασει κοσμο.. επισης δεν σε πιεζει, δηλαδη μια δυο φορες με ρωτησε κατι που δεν ημουν σιγουρη και του ζητησα λιγο χρονο να το σκεφτω. και μετα δεν μου ξαναμιλησε μεχρι που του ειπα εγω οτι ημουν ετοιμη!! ειναι πολυ υπομονετικος!! το κουμπι του θεωρω βεβαια οτι ειναι η προφορα των ονοματων!!! κατσε και βρες ακριβως πως λεγονται, γιατι οσοι τα λενε λαθος, τα παιρνει στο κρανιο! :funny: γενικα δεν θελει πολλες λεπτομερειες, θελει τα σημαντικοτερα και λιγο κριτικη σκεψη. δεν θελει χρονολογιες σε βιογραφιες και πινακες, αλλα πχ εγω που τα θυμομουν μου ειπε οτι εκανα εξαιρετικη δουλεια μπλα μπλα και μου εβαλε 10!! και στους πινακες, απλα περιεγραψε πιο πολυ αυτα που βλεπεις δεν θελει πολλα..
γενικα δωσε σημασια στις βιογραφιες και στα χαρακτηριστικα μπαροκ και ροκοκο και οχι τοσο στους πινακες! στην δικη μου ομαδα, αλλα και απο αλλους που ξερω, δινει περισσοτερη βαση εκει παρα σους πινακες..
σε καλυψα? κατι αλλο?

:goodluck:
Let them eat METAL \m/
Άβαταρ μέλους
alexia666

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Φύλο: ἄρρεν οὐ θῆλυ
Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aliki Ag. » 04 Σεπ 2014, 14:31

Παιδια καλησπερα!εχει κανεις προσφατες σημειωσεις για τον κ.Παυλοπουλο;γιατι εχει προσθεσει κι'αλλους ζωγραφους και δεν εχω σημειωσεις!οποιος μπορει ας ανεβασει μπας και καταφερω να το δωσω!!ΕΠΕΙΓΟΝΝΝ :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
Aliki Ag.

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panaiotis13 » 05 Σεπ 2014, 20:09

Καλησπέρα παιδιά.
Το εγχειρίδιο που γράφετε πολλοί συμπληρωματικά με τις σημειώσεις είναι το Χρονικό της Τέχνης; Δεν δικαιούμαι συγγράμματα και δεν έχω παρακολουθήσει, οπότε δεν ξέρω καθόλου τι δίνεται σε αυτό το μάθημα. Αν ξέρει κάποιος, ας με διαφωτίσει! Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
panaiotis13
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 19 Σεπ 2014, 00:04

Γράφω εδώ τις δύο απαντήσεις που έδωσα στην caramelenia στο τοπικ των γενικών συζητήσεων σχετικά με το μάθημα Ιστορία τέχνης Β' με διδάσκοντα τον κύριο Παυλόπουλο ώστε να τις διαβάσει κάποιος που θα έχει τυχόν απορίες:

Sotiris έγραψε:
caramellenia έγραψε:Καλησπερα σε ολους και καλη μας τυχη με την εξεταστικη!παρεπιμπτοντως συγχαρητηρια και απο μενα sotiri!συγγνωμη που υποβαλλω εδω την ερωτηση αλλα εχω αγχωθει πολυ με την υλη του κ.Παυλοπουλου που δινω την αλλη εβδομαδα και φοβαμαι οτι θ'αργησουν να μου απαντησουν στην αντιστοιχη ενοτητα..ηθελα να ρωτησω ποια επιλογη μου προτεινετε για το μαθημα του,μπαροκ-ροκοκο..ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Το βιβλίο του Μπαζέν Ζερμαίν καλύπτει και το ροκοκό σε αντίθεση με την άλλη επιλογή αν θυμάμαι καλά οπότε είναι προτιμότερο. Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ στο μάθημα η σειρά βιογραφιών καλλιτεχνών Artbook που τα είχε η μητέρα μου στη βιβλιοθήκη της. Ωστόσο με ένα καλό ψάξιμο στο ίντερνετ θα μπορέσεις να βρεις πληροφορίες για όλους τους καλλιτέχνες που έχει στο eclass. Καλό είναι να ξέρεις για κάθε καλλιτέχνη σε ποιό ρεύμα ανήκει, σημαντικούς πίνακες του καθενός και σύντομα βιογραφικά στοιχεία/χαρακτηριστικά της τέχνης του.Επίσης χαρακτηριστικά του Μπαρόκ και του Ροκοκό. Sos ο πίνακας του Βερμέερ ΄΄Άρτεμις με την συνοδεία της΄΄ που δεν το έχει μέσα στο eclass αλλά το ζητάει. Μάλιστα εδώ στο φορουμ είχα διαβάσει για τον συγκεκριμένο πίνακα που τον ζητούσε ενώ δεν τον έχει στο eclass και έτυχε να μου τον βάλει, διαφορετικά δεν θα τον απαντούσα. Δεν ζητάει όμως σε καμία περίπτωση τόσους πίνακες όπως η Μαυρομιχάλη ούτε ιδιαίτερη ανάλυση (πχ τον Απρίλιο μπήκαμε 3 άτομα μέσα και μόνο εμένα ρώτησε για 2 πίνακες, ο ένας που προανέφερα και Αποκαθήλωση του Ρέμπραντ). Με ένα καλό διάβασμα είναι σχεδόν αδύνατον να μην περάσεις γιατί είναι υπομονετικός και βοηθάει, απλά ορισμένοι ψαρώνουν με το ιδιότυπο χιούμορ του. (να φανταστείς στη μια κοπέλα της ομάδας της είπε οτι θα την κόψει γιατί πραγματικά δεν είχε βγάλει λέξη και στο τέλος την ξαναρώτησε κάτι μήπως και την περάσει).

Άλλα tips είναι να ξεχωρίζεις αν κάποιος ζωγράφος είναι Ολλανδός ή Φλαμανδός (αν του το πετάξεις κιόλας ανάμεσα στα άλλα θα το εκτιμήσει) πχ ο Ρούμπενς είναι Φλαμανδός ενώ ο Βερμέερ είναι Ολλανδός. Και τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό: Μην προφέρεις τον Καραβάτζιο με -ιο αλλά μόνο με -ο δηλαδή Καραβάτζο κι ας το γράφει διαφορετικά το βιβλίο. Πάλι για το συγκεκριμένο είχα διαβάσει εδώ στο φορουμ και συνέβη και στη δική μου ομάδα.

Μπορεί να φαίνονται πολλά όσα γράφω αλλά πραγματικά δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το συγκεκριμένο μάθημα, η πιο εύκολη εξέταση σε μάθημα ιστορίας της τέχνης στη σχολή ήταν. :peace2:
Sotiris έγραψε:
caramellenia έγραψε:Καλησπερα σε ολους!sotiri σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!πραγματικα με κατατοπισες και με ηρεμησες!!μια διευκρινιση μονο,οταν λες σε ποιο ρευμα ανηκει ο καθε καλλιτεχνης τι ακριβως εννοεις?? :thxx:

Εννοώ να μπορείς να ξεχωρίζεις τους καλλιτέχνες του Μπαρόκ και του Ροκοκό πχ ο Βαττώ είναι κύριος εκπρόσωπος του Ροκοκό. Μπορεί να σε ρωτήσει και ερώτηση του στυλ τι γνωρίζεις για το ισπανικό μπαρόκ όπου θα πρέπει να αναφέρεις κάποιους εκπροσώπους του.(κλασική ερώτηση) Επίσης αυτό που ζητάει από τους πίνακες περισσότερο είναι να μπορείς να ΄΄διαβάσεις΄΄ τον πίνακα και γι αυτό πχ στην Αποκαθήλωση του Ρέμπραντ με ρώτησε ΄΄τι βλέπεις΄΄. Το λέω γιατί αν δεν έχεις σημειώσεις όπως δεν είχα και εγώ ίσως πελαγώσεις με τόσους πίνακες που δεν βρίσκεις την ΄΄περιγραφή΄΄ τους και το βιβλίο του Μπαζέν δεν βοηθάει τόσο σε αυτό το κομμάτι πέρα από γενικά χαρακτηριστικά. Επίσης με είχε ρωτήσει αν θυμάμαι άλλους καλλιτέχνες που έχουν κάνει ΄΄Αποκαθήλωση΄΄. Άλλη ερώτηση που ακολούθησε τον πίνακα της Αρτέμιδος με τη συνοδεία της ήταν ΄΄τι γνωρίζετε για τον Βερμέερ΄΄ και λες κάποια βιογραφικά, κάποια σημαντικά έργα του και τι χαρακτηριστικό είχαν. (πχ εσωτερικές σκηνές με γυναίκες που παίζουν πιάνο, μαγειρεύουν, πλάγιος φωτισμός από κάποια πηγή φωτός συνήθως παράθυρο, διάφοροι συμβολισμοί εντός των έργων κτλ) Γενικά πράγματα δηλαδή και απλά πρόσθεσε την ερώτηση αν γνωρίζω τοπιογραφίες του Βερμέερ. Αν το οργανώσεις και γνωρίζεις για κάθε καλλιτέχνη που έχει στο eclass τα βασικά του δεν θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα. Καλή επιτυχία!
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panaiotis13 » 29 Σεπ 2014, 21:14

Ευχαριστώ πολύ, Σωτήρη! Πολύ κατατοπιστικά τα όσα έγραψες!
Άβαταρ μέλους
panaiotis13
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aliki Ag. » 06 Ιαν 2015, 22:32

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα!θα ηθελα να ρωτησω αν οι σημειωσεις που υπαρχουν στο forum αρκουν για να περασεις το μαθημα;θα μπορουσα να διαβασω και απο καπου αλλου;γιατι ειμαι απο παλαιοτερο ετος και δεν εχω σημειωσεις!
Άβαταρ μέλους
Aliki Ag.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό voces_magicae » 26 Μαρ 2015, 21:54

Παιδιά να σας ρωτήσω, επειδή έχασα τα τελευταία 2 μαθήματά του Παυλόπουλου λόγω του ότι ήμουν σε σχολείο για τη διδακτική μου άσκηση, βλέπω τώρα στο e-class ανακοίνωση του, και λέει ότι οι εργασίες θα παρουσιαστούν απο 22/5/2015. Δηλαδή δε θα κάνει προφορικές εξετάσεις; Θα πρέπει να κάνουμε εργασία; Και αν ναί, τί εργασία; (θέματα κλπ)
Άβαταρ μέλους
voces_magicae

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 27 Μαρ 2015, 00:02

voces_magicae έγραψε:Παιδιά να σας ρωτήσω, επειδή έχασα τα τελευταία 2 μαθήματά του Παυλόπουλου λόγω του ότι ήμουν σε σχολείο για τη διδακτική μου άσκηση, βλέπω τώρα στο e-class ανακοίνωση του, και λέει ότι οι εργασίες θα παρουσιαστούν απο 22/5/2015. Δηλαδή δε θα κάνει προφορικές εξετάσεις; Θα πρέπει να κάνουμε εργασία; Και αν ναί, τί εργασία; (θέματα κλπ)

Προαιρετική είναι η εργασία....δεν είναι υποχρεωτική....η εξέταση νομιζω θα γινει προφορικά (όπως κάθε φορά).

Σε σχέση με το θέμα διαλέγεις έναν πίνακα ή ενα γλυπτό που σ ενδιαφέρει και κανεις αναλυση. Αμα θελεις σου προτεινει και καποια βιβλια που θα ειναι καλό να χρησιμοποιησεις στην εργασια Νομιζω είχε πει 8 με 10 σελιδες οτι πρεπει να ναι... Εαν σ ενδιαφερει στειλε του μηνυμα να σου πει περισσότερες πληροφορίες ή πήγαινε να τον βρεις.
Spoiler:
Πάντως αυτό με την εργασια το είχε πει στο πρωτο μαθημα..και όχι σε καποιο απο τα 2 τελευταια...
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bororo » 01 Μάιος 2015, 11:07

Παιδια συγκεκριμενη υλη για τον Παυλοπουλο υπαρχει? Δε μπορω να πηγαινω στα μαθηματα και εχω ψιλοχαθει.
Άβαταρ μέλους
Bororo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χιονονιφάδα » 12 Απρ 2016, 16:26

Καλησπέρα σας! Έχει τελειώσει κανείς την (προαιρετική) εργασία του κυρίου Παυλόπουλου; Κι αν ναι του τη στείλατε ή του την πήγατε; :lola: :lola: :lola:
Άβαταρ μέλους
Χιονονιφάδα

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bororo » 24 Μάιος 2016, 11:39

Οσοι εχετε δωσει Παυλοπουλο, ξερετε αν ρωταει τα πιο γνωστα-δυνατα εργα των καλλιτεχνων ή και τους λιγοτερο γνωστους πινακες τους?
Άβαταρ μέλους
Bororo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 24 Μάιος 2016, 14:59

Bororo έγραψε:Οσοι εχετε δωσει Παυλοπουλο, ξερετε αν ρωταει τα πιο γνωστα-δυνατα εργα των καλλιτεχνων ή και τους λιγοτερο γνωστους πινακες τους?

Δεν ρωταει μόνο τα γνωστα-δυνατα. Μπορεί να πεσει και κατι λίγοτερο γνωστο. Είναι επιεικής πάντως και συγχωρεί λάθη. Αν σου δείξει κατι που δεν το ξέρεις θα προχωρησει και θα σε ρωτησει κατι αλλο
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό asp » 26 Ιουν 2016, 23:29

Καλησπέρα. Μήπως μπορεί κάποιος που είναι εγγεγραμμένος στο μάθημα στο e-class να μου στείλει σε πμ τη λίστα με τις ημερομηνίες εξέτασης;
Ξέχασα να κάνω εγγραφή πριν το κλείσει και αν του το ζητήσεις εκ των υστέρων σου πετάει ένα ξερό "το μάθημα είναι κλειστό και δεν πραγματοποιούνται πλεόν εγγραφές" και δε θέλω να επιμείνω.Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
asp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό asp » 29 Ιουν 2016, 03:24

asp έγραψε:Καλησπέρα. Μήπως μπορεί κάποιος που είναι εγγεγραμμένος στο μάθημα στο e-class να μου στείλει σε πμ τη λίστα με τις ημερομηνίες εξέτασης;
Ξέχασα να κάνω εγγραφή πριν το κλείσει και αν του το ζητήσεις εκ των υστέρων σου πετάει ένα ξερό "το μάθημα είναι κλειστό και δεν πραγματοποιούνται πλεόν εγγραφές" και δε θέλω να επιμείνω.Ευχαριστώ.

Ευχαριστώ όσους προθυμοποιήθηκαν να βοηθήσουν!
Καλή επιτυχία σε όλους!
Άβαταρ μέλους
asp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sius » 13 Σεπ 2018, 20:28

Όταν λέει ο Παυλόπουλος 10.00-18.00 με προσωπική ώρα επιλογής, εννοεί ότι μπορούμε να πάμε όποια ώρα θέλουμε στο γραφείο του ή πρέπει να δηλώσουμε;

Όσο για τα έγγραφα, μόνο τρόμο προκαλούν... :cry: τι να πρωτοθυμηθείς από εκειμέσα από πίνακες, όπως και σε όλα τα σχετικά μαθήματα... καμιά συμβουλή; :help:
Τελευταία επεξεργασία από Sius και 13 Σεπ 2018, 20:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Sius

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 14 Σεπ 2018, 00:46

Sius έγραψε:Όταν λέει ο Παυλόπουλος 10.00-18.00 με προσωπική ώρα επιλογής, εννοεί ότι μπορούμε να πάμε όποια ώρα θέλουμε στο γραφείο του ή πρέπει να δηλώσουμε;

Όσο για τα έγγραφα, μόνο τρόμο προκαλούν... :cry: τι να πρωτοθυμηθείς από εκειμέσα από πίνακες, όπως και σε όλα τα σχετικά μαθήματα... καμιά συμβουλή; :help:

εχουμε ανεβασει σημειωσεις στο φορουμ, ειναι προ τριετιας αλλα την δουλεια τους την κανουν ακομα :lola:
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες