filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Σεμιναριακά Μαθήματα

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mariaskl » 15 Οκτ 2012, 12:13

Παιδιά γνωρίζει κανείς κάτι..οτιδήποτε για το σεμινάριο της κ. Παλαιοκρασσά;;
Άβαταρ μέλους
mariaskl

Ευχαριστώ: 0

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό puffy » 16 Οκτ 2012, 01:52

Εχω καποιες αποριες σχετικα με τα σεμιναριακα μαθηματα. Καταρχην απ οτι ειδα κ σε προηγουμενα posts μπορουμε να παρουμε 2 του ιδιου εξαμιηνου. Ειμαι αρχαιολογικο κ θα ηθελα να ρωτησω γενικοτερα απο καποιον που ξερει να μου πρτεινει καποια σχετικα ευκολοτερα απο την αποψη οτι δεν εχουν απαιτησεις του τυπου εκπαιδευτικες εκρομες, επισκεψεις σε μουσεια κ αλλα τετοια..

Επιπλεον θα προτιμουσα καποια που δεν ζητουν προφορικη παρουσιαση (το βασικοτερο προσωπικα) γιατι απ οτι ειδα στον οδηγο σπουδων μονο σε καποια εγραφε για προφορικη παρουσιαση.. Οποτε δεν ισχυει για ολα? Αλλα παει αναλογα με τις απαιτησεις του εκαστοτε καθηγητη?

Πιο συγεκριμενα σκεφτομαι να παρω του Κοπανια, Αρχαιολογια Ανατολικων Πολιτισμων.. Μου δινει την εντυπωση σαν καθηγητης οτι κ συνεργασιμος ειναι κ δεν εχει κ τρελες απαιτησεις. Ολες οι γνωμες δεκτες :p Μου αρεσει κ το αντικειμενο του μαθηματος περισσοτερο.

Επισης σκεφτηκα να παρω κ της Χασιακου, Προιστορικη Αρχαιολογια. Δεν τρελαινομαι για τις προιστορικες αλλα μου φανηκε ευκολο. Τη θεωρειτε απαιτητικη σαν καθηγητρια? Συυνεργασιμη?

Τελος, σχετικα με της Πεππα, Κλασικη Αρχαιολογια γραφει στον οδηγο σπουδων συνεργασια με ΕΚΠΑ. Τι ακριβως σημαινει? Θελω να παρω 2 αυτο το εξαμηνο οποτε θελω να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερες οι απαιτησεις τους.

Εχω ακομα χρονο να δηλωσω η εχει ληξει η προθεσμια? Επισης, πως μπορω να δηλωσω οτι ενδιαφερομαι για το σεμιναριο καποιου καθηγητη? Στο γραφειο του?

Sorry για τις πολλες κα χαζες ερωτησεις αλλα δεν εχω ιδεα για τα σεμιναριακα οποτε plsss βοηθηστε οσοι ξερετε :thxx:
Άβαταρ μέλους
puffy

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογία

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 16 Οκτ 2012, 17:42

puffy, δεν ξερω συγκεκριμενα για του αρχαιολογικου αλλα θα σου πω γενικα.. Οι περισσοτεροι καθηγητες ζητουν παρουσιαση της εργασιας. Τουλαχιστον δεν εχω ακουσει κανεναν που να μην θελει παρουσιαση (μπορει βεβαια να κανω κ λαθος)!
ΕΠΚΑ ειναι η Εφορεια Προιστορικων κ Κλασικων Αρχαιοτητων. :tease: (προφανως, θα συνεργαστει, ισως πατε να δειτε τον χωρο ή να παρακολουθησετε καποια ανασκαφη.. :tease: )
Για τις προθεσμιες θα πρεπει να κοιταξεις τις ανακοινωσεις καθε καθηγητη. Σε καποια εχει γινει ηδη η επιλογη, σε αλλα θα γινει στο πρωτο μαθημα που ξεκινουν αυτη τη βδομαδα..Καλο θα ηταν να βιαστεις αν δεν θελεις να μεινεις χωρις σεμιναριο! :cool: :goodluck:
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό puffy » 16 Οκτ 2012, 19:23

Σ ευχαριστω πολυ Ρανια :)
Άβαταρ μέλους
puffy

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marthaki » 30 Ιαν 2013, 02:59

Αυτό που βλέπω είναι ότι ενώ στο πρόγραμμα σπουδών, σχεδόν στα περισσότερα σεμιναριακά δεν αναφέρεταιι πουθενά ότι απαιτείται επιτυχή εξέταση σε προηγούμενο μάθημα, μετά βγάζουν ανακοινώσεις οι καθηγητές ότι θέλουν να έχεις περάσει προηγούμενα μαθήματα. Σε περίπτωση λοιπόν που δεν πληρούμε προυποθέσεις για κανένα μάθημα (γιατί περάσαμε πχ μόνο το 1 μάθημα από τις αρχαίες ιστορίες) τι κάνουμε;; Είμαστε καταδικασμένοι;;
Άβαταρ μέλους
marthaki

Ευχαριστώ: 1

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 13 Φεβ 2013, 17:31

υπάρχει καποιος που να έχει παρακολουθήσει το σεμιναριακό του Πλουμίδη να μας πει την εμπειρία του, εντυπώσεις κλπ :?:
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hello Kitty » 13 Φεβ 2013, 19:36

Δήλωση συμμετοχής στο σεμινάριο

Οι φοιτήτριες και φοιτητές που επιθυμούν να δηλώσουν συμμετοχή στο σεμινάριο της Βυζαντινής Ιστορίας (ΙΣ 89) με τίτλο Δημόσιος και ιδιωτικός βίος στην Κωνσταντινούπολη της μεσοβυζαντινής εποχής (διδάσκουσα Ειρήνη Χρήστου) καλούνται τη Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013, 11.00-13.00 να το δηλώσουν στο γραφείο της κ. Χρήστου (κυψέλη 401). Σε περίπτωση που οι αιτήσεις υπερβαίνουν τον αριθμό των 23 φοιτητών θα γίνει κλήρωση αμέσως μετά τις 13.00. Απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνουν δεκτοί φοιτητές είναι να έχουν εξεταστεί επιτυχώς σε ένα τουλάχιστον κύριο μάθημα της Βυζαντινής Ιστορίας.
Τελευταία επεξεργασία από Hello Kitty και 13 Φεβ 2013, 19:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
" Η τέχνη είναι ο δρόμος από όπου το άτομο επιστρέφει στην ομάδα!", Έρνστ Φίσερ
Άβαταρ μέλους
Hello Kitty

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό - Αρχαιολογικὀ ΕΚΠΑ
κατεύθυνση Ιστορίας.
Ευχαριστώ: 2

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό D.Maniac » 13 Φεβ 2013, 22:35

Δεν έχω παρακολουθήσει τον Πλουμίδη σε σεμιναριακό, αλλά από όσο γνωρίζω από παιδιά που τον είχαν, είναι κάπως απαιτητικός και πέρα από την εργασία, θέλει συμμετοχή και ενδιαφέρον από τον φοιτητή.
Πάντως, πιστεύω ότι το σημαντικότερο είναι να σου αρέσει το συγκεκριμένο μάθημα που θα επιλέξεις και να το καταλαβαίνεις για να μπορείς να αποδώσεις σε εργασία και εξετάσεις.. στο θέμα της άποψης για τον καθηγητή είναι τόσο υποκειμενικό και για τον καθένα έχουν διατυπωθεί πολύ διαφορετικές γνώμες, που δε θα βγάλεις άκρη, μέχρι να κάνεις εσύ μάθημα μαζί του.. :peace2:
Άβαταρ μέλους
D.Maniac

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 14 Φεβ 2013, 15:55

:thxx: D. Maniac! Δεν με πειράζει να είναι απαιτητικός ο καθηγητης, ίσα-ίσα (έχω πάρει του Ράπτη :tease: ) αλλά να είναι προθυμος να βοηθήσει και οργανωμένος.. Το θέμα φαίνεται ενδιαφέρον πάντως!
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό puffy » 17 Φεβ 2013, 03:28

Εχει παρακολουθησει καποιος κανενα απο τα ΣΑ112 με Παπαδημητριου-Γραμμενου, ΣΑ22 με Ελ. Πλατων, ΣΑ114 με Παπαδατο και ΣΑ111 με Βαβουρανακη να μου πει αποψεις? Θα ηθελα να ξερω αποψεις και για τους καθηγητες και για το ποσο ευκολα θεωρειτε τα παραπανω σεμιναρια, ευχαριστω.
Τελευταία επεξεργασία από puffy και 17 Φεβ 2013, 03:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
puffy

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria_theo » 17 Φεβ 2013, 14:14

puffy έγραψε:Εχει παρακολουθησει καποιος κανενα απο τα ΣΑ112 με Παπαδημητριου-Γραμμενου, ΣΑ22 με Ελ. Πλατων, ΣΑ114 με Παπαδατο και ΣΑ111 με Βαβουρανακη να μου πει αποψεις? Θα ηθελα να ξερω αποψεις και για τους καθηγητες και για το ποσο ευκολα θεωρειτε τα παραπανω σεμιναρια, ευχαριστω.

για τον βαβουρανακη ξερω πως ειναι ενδιαφερον το θεμα του αλλα θα εχεις αρκετη δουλεια. δεν αρκειται μονο στην πτυχιακη εργασια θελει ενδιαμεσα ομαδικες εργασιες και να κρατας ενα τυπου ημερολογιο απο τις παραδοσεις που θα του το παραδιδεις καθε εβδομαδα.
Άβαταρ μέλους
maria_theo

Ευχαριστώ: 4

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό puffy » 17 Φεβ 2013, 16:34

Σ ευχαριστω Μαρια, γενικα ψαχνω για ενα οχι και τοσο απαιτητικο σεμιναριο οποτε του Βαβουρανακη το αποκλειω :thumbdown: Για τον Παπαδατο εχω ακουσει γενικα καλα λογια, ξερεις πως ειναι στο σεμιναριο του? Ζηταει πολλα? Ειναι προσιτος συζητησμος κλπ? Καμια ιδεα για Παπαδημητριου-Γραμμενου?
Άβαταρ μέλους
puffy

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aggelikh1 » 18 Φεβ 2013, 13:37

Παιδιά ξέρετε για το σεμιναριακό του Γαγανάκη για το κυνήγι των μαγισσων? Ειναι στο χειμερινο ή στο εαρινό? και πως ειναι γενικα στο σεμιναριακο του?? Ευχαριστω!!!! :thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Aggelikh1

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hello Kitty » 18 Φεβ 2013, 13:40

Aggelikh1 έγραψε:Παιδιά ξέρετε για το σεμιναριακό του Γαγανάκη για το κυνήγι των μαγισσων? Ειναι στο χειμερινο ή στο εαρινό? και πως ειναι γενικα στο σεμιναριακο του?? Ευχαριστω!!!! :thxx: :thxx: :thxx:

Είναι στο χειμερινό. Δεν ξέρω πως είναι στο σεμινάριο, αλλά στο υποχρεωτικό είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ!
:respect:
:wave:
" Η τέχνη είναι ο δρόμος από όπου το άτομο επιστρέφει στην ομάδα!", Έρνστ Φίσερ
Άβαταρ μέλους
Hello Kitty

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό - Αρχαιολογικὀ ΕΚΠΑ
κατεύθυνση Ιστορίας.
Ευχαριστώ: 2

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jenny_JJJ » 19 Φεβ 2013, 16:49

Παιδιά έχει πάρει κανένας την Περιβαλλοντική Αρχαιολογία Α' με Καραλή;Θέλω να μου πείτε εντυπώσεις! :tease: Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον..
To sleep,perchance to dream.
Άβαταρ μέλους
Jenny_JJJ

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική,Ιστορικό-Αρχαιολογικό

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nitzaki » 23 Φεβ 2013, 01:17

Καλησπέρα , μήπως γνωρίζει κάποιος ποια περίοδο της Αρχαίας ιστορίας διαπραγματεύεται ο κ. Μπριγαλιας στο σεμιναριακο του ; Και γενικά πως είναι στο μάθημα ; Ευχαριστω !
Άβαταρ μέλους
nitzaki

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 23 Φεβ 2013, 01:27

H έναρξη του σεμιναριακού μαθήματος ΣΙ 219 «Ιστορία Νέου Ελληνισμού {Ο ελεύθερος χρόνος στις βενετοκρατούμενες ελληνικές περιοχές (14ος-18ος αι.)} με διδάσκουσα την επικ. καθ. κ. Κατερίνα Κωνσταντινίδου αναβάλλεται έως την ανάρτηση νεότερης ανακοίνωσης.
http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-dra ... moy-b.html

Νεα επιλεγόμενα μαθήματα αρχαιολογίας
http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-dra ... -2013.html
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nefelaki » 27 Φεβ 2013, 20:49

Γεια σε ολους!!θα ηθελα να ρωτησω αν προλαβαινω να γραφτω σε καποιο σεμιναριακο ή εχασα τις προθεσμιες?
Άβαταρ μέλους
nefelaki

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 27 Φεβ 2013, 20:53

καποια εχουν κλεισει αλλα καλυτερα να ρωτησεις τους καθηγητες που σε ενδιαφερουν μηπως υπαρχει κατι... Ξερω οτι η επιλογη του Καραμανωλακη ειναι αυριο... Καλυτερα να βιαστεις παντως..
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 01 Μαρ 2013, 14:43

Μήνυμα εκπαιδευτή: Αναστασία Παπαδία Λάλα

ΕΠΕΙΓΟΝ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι κκ. φοιτήτριες και φοιτητές του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Κατεύθυνσης Ιστορίας, που οφείλουν και επιθυμούν να παρακολουθήσουν σεμιναριακό μάθημα κατά το τρέχον εξάμηνο, όμως δεν έχουν γίνει ήδη δεκτές/οί ή κληρωθεί στα προσφερόμενα σεμιναριακά μαθήματα του Τομέα Ιστορίας, παρακαλούνται να υποβάλουν σχετική δήλωση στο Γραφείο του Τομέα Ιστορίας, τη Δευτέρα, 4 Μαρτίου 2013, αναφέροντας, εκτός από το ονοματεπώνυμό τους, το email και τον αριθμό του τηλεφώνου τους.
Οι δηλώσεις μπορεί είτε να υποβληθούν από τους/τις ενδιαφερόμενους/ες στη γραμματέα του Τομέα Ιστορίας κυρία Σταματία Τζαγάκη είτε να αποσταλούν ηλεκτρονικώς (stzagaki@arch.uoa.gr).
Δικαίωμα συμμετοχής στη διαδικασία έχουν μόνο οι κκ. φοιτήτριες και φοιτητές που βρίσκονται στο 8ο ή σε μεγαλύτερο εξάμηνο σπουδών.

από το eclass
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες