filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Σεμιναριακά Μαθήματα

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MOLU » 21 Φεβ 2015, 23:27

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε ποιοι καθηγητές προσφέρουν σεμιναριακό μάθημα για το εαρινό εξάμηνο και ποιος είναι ποιο καλός (συνεργάσιμος) κατά την γνώμη σας ?
Άβαταρ μέλους
MOLU

Ευχαριστώ: 0

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό roxan » 22 Φεβ 2015, 00:48

είναι εύκολο γενικά!μπορείς να ανοίξεις το προγραμμα σπουδων να δεις ποιοι προσφερουν σεμιναρια πρωτον και δευτερον ποιος να σου προτεινει τι; αναλογα με το τι σε ενδιαφερει να παρακολουθησεις :funeyes: :lol2:
Άβαταρ μέλους
roxan

Ευχαριστώ: 1

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MOLU » 22 Φεβ 2015, 12:33

Ναι, τα είδα απλά δεν ξέρω ποιο θα ήταν καλύτερο από άποψη συνεργασίας. ααα επίσης είμαι ιστορικό , επειδή ξέχασα να το πω.. Πρέπει να πάρω οπωσδήποτε γιατί είμαι επί πτυχίω και πρέπει να τελειώνωωω :jawdrop: πάντως σε ευχαριστώ :thxx:
Τελευταία επεξεργασία από MOLU και 22 Φεβ 2015, 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
MOLU

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 22 Φεβ 2015, 19:39

MOLU έγραψε:Ναι, τα είδα απλά δεν ξέρω ποιο θα ήταν καλύτερο από άποψη συνεργασίας. ααα επίσης είμαι ιστορικό , επειδή ξέχασα να το πω.. Πρέπει να πάρω οπωσδήποτε γιατί είμαι επί πτυχίω και πρέπει να τελειώνωωω :jawdrop: πάντως σε ευχαριστώ :thxx:

Κι εγώ είμαι στην ίδια θέση μ' εσένα και έχω καταλήξει στο ΣΙ218 ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΕΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.
Η Παπαδία είναι πολύ καλή.
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σχολή/Τμήμα: ΑΠΟΦΟΙΤΗ Ιστορικού - Αρχαιολογικού / ΙΣΤΟΡΙΑ.
Ευχαριστώ: 7

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MOLU » 23 Φεβ 2015, 23:39

Ναι έχω ακούσει και εγώ ότι είναι πολύ καλό το ΣΙ218, αλλά γενικά δε προσφέρονται πολλά από ότι είδα στο πρόγραμμα. Η Γαρδίκα θα έχει τελικά σεμιναριακό μάθημα ή όχι??
Άβαταρ μέλους
MOLU

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 24 Φεβ 2015, 14:15

Μήνυμα εκπαιδευτή: Κατερίνα Γαρδίκα

Έναρξη σεμιναρίου ιστορίας του τύπου

Το σεμινάριο Ιστορία του τύπου (ΣΙ216) αρχίζει την Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2015 στις 15:00 στην αίθουσα 421. Η επιλογή θα γίνει κατά την έναρξη της πρώτης ώρας. Προϋπόθεση για τη συμμετοχή στη διαδικασία επιλογής είναι να έχετε περάσει το μάθημα Νεότερη Ελληνική Ιστορία Α' (ΙΙ18).
Κατερίνα Γαρδίκα
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό falithecrazyosrich » 19 Σεπ 2015, 13:33

Είμαι ανάμεσα στο σεμιναριακό του χειμερινού της Μινωϊκής θρησκείας ΣΑ 116 ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΗ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ του Πλάτωνα και στο ΣΑ 13 ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ του Κοπανιά. Μήπως έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία με κάποιο από αυτά; Έχω ακούσει για τον Πλάτωνα ότι είναι πολύ καλός αλλά δεν σου δίνει πίσω την εργασία για διόρθωση όπως κάνουν άλλοι, και για τον Κοπανιά ότι σε βοηθά πολύ και ασχολείται, αληθεύουν αυτά; Ποια είναι η άποψή σας; Τι θα μου προτείνατε;

Ευχαριστώ πολύ!~ :tease: :tease:
Άβαταρ μέλους
falithecrazyosrich

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 26 Ιαν 2016, 18:46

Σας παρακαλώ μια βοήθεια, γιατί έχω πελαγώσει :help: :help:

Πέρυσι πήρα 2 σεμιναριακά.
Στο ένα έχω παραδώσει εργασία και βαθμολογήθηκα.
Στο άλλο, λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω παραδώσει εργασία, ούτε δείγμα. Γενικότερα δεν πάτησα στο γραφείο.
Τώρα στο Εαρινό θα ξανακάνει το σεμιναριακό. Έχω δικαίωμα να την παραδώσω τον Ιούνιο;;;;
Είχε πεί στο μάθημα πως την παραδίδουμε όποτε θέλουμε, μέχρι να πάρουμε πτυχίο. Και άκουσα κοπέλα που την χρωστάει χρόνια (αλλά είχε παραδώσει και της την επέστρεψε (δις) για να την διορθώσει).

Ξέρετε αν χάνω το δικαίωμα να την παραδώσω;;;;
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σχολή/Τμήμα: ΑΠΟΦΟΙΤΗ Ιστορικού - Αρχαιολογικού / ΙΣΤΟΡΙΑ.
Ευχαριστώ: 7

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yohanna » 28 Ιαν 2016, 16:57

Γιατί δεν στέλνεις ένα mail ή καλύτερα δεν περνάς από το γραφείο της να το διαλευκάνεις το θέμα; :goodluck:
O, wind, if winter comes, can spring be far behind?
Άβαταρ μέλους
yohanna
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Φύλο:
Ευχαριστώ: 16

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 29 Ιαν 2016, 05:05

Ελεύθερο φροντιστήριο εαρινoύ εξαμήνου: "Αρχαιολογία του πεδίου" (Γ. Σταθόπουλος)
Έναρξη: 11/3/2016. Κάθε Παρασκευή, 18.00-21.00 στην αίθουσα 421.

Το ελεύθερο φροντιστήριο που προσφέρει ο Τομέας Αρχαιολογίας & Ιστορίας της Τέχνης στο εαρινό εξάμηνο: Αρχαιολογία του πεδίου με τον αρχαιολόγο Γ. Σταθόπουλο, θα πραγματοποιείται κάθε Παρασκευή και ώρα 18.00-21.00 στην αίθουσα 421.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε όλους τους φοιτητές (ανεξαρτήτως εξαμήνου) του Τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας και για την παρακολούθησή του δεν απαιτείται δήλωση συμμετοχής.

Μετά το πέρας των μαθημάτων χορηγείται βεβαίωση παρακολούθησης.

Έναρξη: Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016.
http://www.arch.uoa.gr/anakoinoseis-drasthriothtes-kai-prokhry3eis/anakoinoseis-gia-proptyxiakoys-foithtes/proboli-anakoinwshs-gia-proptyxiakoys-foithtes/eley8ero-frontistirio-earinoy-e3aminoy-arxaiologia-toy-pedioy-g-sta8opoylos.html
"Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά..." ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: (ΙΣΤΟΡΙΚΟ-)ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Φύλο: ΜΑΓΙΚΟ

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βικυ Γ. » 19 Φεβ 2016, 17:49

παιδια θελω τη βοηθεια σας σχετικα με τις εργασιες..εχουμε δυο σεμιναριακα-δυο εργασιες.πηρα το σεμιναριο της κ.καραλη και στο μαθημα ειπε να δηλωσουμε αν θελουμε η εργασια να ειναι πτυχιακη..τι εννοουσε εφοσον δεν εχουμε πτυχιακη?ευχαριστω εκ των προτερων
Τελευταία επεξεργασία από Βικυ Γ. και 19 Φεβ 2016, 17:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Βικυ Γ.

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 20 Σεπ 2016, 17:50

Καλησπέρα! Έχει πάρει κανείς σεμινάριο με τη Χρήστου ή τον Γαγανάκη? Σκέφτομαι να πάρω και μου φάνηκαν ωραία η βία στο Βυζάντιο και το κυνήγι των μαγισσών στη Δύση... Καμία πληροφορία?? :woohoo:
Άβαταρ μέλους
may queen

Ευχαριστώ: 5

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yohanna » 21 Σεπ 2016, 15:12

may queen έγραψε:Καλησπέρα! Έχει πάρει κανείς σεμινάριο με τη Χρήστου ή τον Γαγανάκη? Σκέφτομαι να πάρω και μου φάνηκαν ωραία η βία στο Βυζάντιο και το κυνήγι των μαγισσών στη Δύση... Καμία πληροφορία?? :woohoo:

είχα πάρει το σεμινάριο της Χρήστου. εμένα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το θέμα και η καθηγήτρια γενικά εξυπηρετική και καλή! και για Γαγανάκη έχω ακούσει καλά λόγια! οπότε σου προτίνω να κάνεις αυτό το θέμα που σου αρέσει περισσότερο! :goodluck:
O, wind, if winter comes, can spring be far behind?
Άβαταρ μέλους
yohanna
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Φύλο:
Ευχαριστώ: 16

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 27 Σεπ 2016, 18:53

Παιδιά, SOS!! Καμια γνώμη για το σεμινάριο της Ντούρου :?: :?: :help:
Τελευταία επεξεργασία από may queen και 01 Οκτ 2016, 11:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
may queen

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 01 Οκτ 2016, 12:21

Καλημέρα! Μπορεί κάποιος που έχει πάρει ένα από αυτά τα σεμινάρια να πει μία γνώμη (και για τις καθηγήτριες), γιατί φαίνονται και τα δύο ωραία: "Πολιτισµικές σχέσεις ανάµεσα στο φθίνον Βυζάντιο και την Αναγεννησιακή Ιταλία" και "Οι Δυτικοί στην ανατολική Μεσόγειο την περίοδο των Σταυροφοριών (12ος - 15ος αι.)". :thxx:
Άβαταρ μέλους
may queen

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Herme » 20 Σεπ 2017, 11:25

Καλησπέρα, ειμαι μεταξυ των σεμιναριων του κυρίου Παυλοπουλου(ΣΑ 80 Η τέχνη του 20ου αιωνα: καλλιτέχνες και τάσεις στη συγχρονη τεχνη) και του κυρίου Πλάτζου (Σεμιναριακό Μάθημα: Θεωρητικές και μεθοδολογικές αρχές στη μελέτη της κλασικής τέχνης) θα το εκτιμουσα ιδιαίτερα αν μου έδινε κάποιος τα φώτα του :tease:
Άβαταρ μέλους
Herme

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χιονονιφάδα » 21 Σεπ 2017, 20:29

Herme έγραψε:Καλησπέρα, ειμαι μεταξυ των σεμιναριων του κυρίου Παυλοπουλου(ΣΑ 80 Η τέχνη του 20ου αιωνα: καλλιτέχνες και τάσεις στη συγχρονη τεχνη) και του κυρίου Πλάτζου (Σεμιναριακό Μάθημα: Θεωρητικές και μεθοδολογικές αρχές στη μελέτη της κλασικής τέχνης) θα το εκτιμουσα ιδιαίτερα αν μου έδινε κάποιος τα φώτα του :tease:

Kαλησπέρα! Δεν έχω εμπειρία από το σεμινάριο του κου Παυλόπουλου, οπότε θα σου πω για τον κο Πλάντζο. Αρχικά (δεν ξέρω αν σε πειράζει αυτό) νομίζω ότι άλλαξε θέμα και φέτος πραγματεύεται το εξής: "Οι αρχαιολογίες της πολυτέλειας και ο κόσμος των απολαύσεων στην κλασική Ελλάδα". Κάνει πάρα πολύ καλό μάθημα και δη στο σεμινάριο! Σχετικά με την εργασία, θέλει να το κυνηγήσεις και να το ψάξεις μόνος σου, δεν θα σου δώσει και πολλές κατευθυντήριες γραμμές. Άντε να σου προτείνει κάποιο σύγγραμμα κτλ ή κάποια προσέγγιση αλλά ως εκεί, οπότε αν είναι το πρώτο σου σεμινάριο ίσως χρειαστείς λίγο παραπάνω τρέξιμο, με βάση τουλάχιστον την προσωπική μου εμπειρία :peace:
Τελευταία επεξεργασία από Χιονονιφάδα και 21 Σεπ 2017, 20:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Χιονονιφάδα

Ευχαριστώ: 2

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 02 Οκτ 2017, 19:08

Καλησπέρα! Ξέρω ότι είναι στο εαρινό εξάμηνο, αλλά θα ήθελα να υπολογίσω τα μαθήματα: μπορεί κάποιος να δώσει πληροφορίες για το σεμιναριακό του κ. Χατζηβασιλείου (με τα συντάγματα) :?: :?:
Τελευταία επεξεργασία από may queen και 02 Οκτ 2017, 19:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
may queen

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό κολιμπρί » 05 Σεπ 2018, 16:15

Χαίρετε! Έχει επιλέξει κάποιος το σεμινάριο της Κεφαλίδου σχετικά με το θέατρο στην αγγειογραφία να μας πει εντυπώσεις? :thxx:
Άβαταρ μέλους
κολιμπρί

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας - Αρχαιολογίας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες