filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Σεμιναριακά Μαθήματα

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 30 Απρ 2014, 20:08

έχεις πάρει το ΣΙ218? Το είχα πάρει εγώ πέρσυ.
Μην σε αγχώνει. Η Παπαδία (<3) είναι πολύ καλή και πολύ βοηθητική και μπορείς να μάθεις πολλά από το μάθημά της. Στην αρχή των μαθημάτων συνηθως δίνει το θέμα της εργασίας και προτείνει 1-2 βιβλία για να ξεκινήσεις το ψάξιμο. Η εργασία θα είναι 15-10 σελίδες το πολύ, δίνει μεγάλη προσοχή στο θέμα των παραπομπών και της βιβλιογραφίας (επίσης τα λέει στα πρωτα μαθήματα αυτά) και η παρουσίαση να είναι 20λεπτη. Αν είσαι στις πρώτες παρουσιάσεις και δεν έχεις ετοιμάσει πολλά, μην σε αγχώνει γιατί είναι πιο ελαστική. Ανάλογα με το θέμα που έχεις, ψάξε βιβλιογραφία και άρθρα στο σπουδαστήριο και ό τι θέλεις μπορείς να την ρωτήσεις. Μην σε αγχώνει καθόλου, άλλωστε τα σεμινάρια είναι για συζήτηση και συνεργασία με τον καθηγητή. :goodluck:
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ατλαντιδα2 » 30 Απρ 2014, 21:21

Αχ σ ευχαριστώ πολύ!Εγώ έχω πάρει το κοινο φροντιστήριο στη Κέρκυρα!και είμαι τη 2η βδομάδα των παρουσιάσεων.έχω ξεκινησει μία μικρή εισαγωγή για τη παρουσίαση αλλά λέω να μην επεκταθω πολύ για να πώ πιο επεκταμένα για το κυριως θεμα μου.Στην εισαγωγη αναφερω λιγα πραγματα για τη βενετια και υστερα για τη κατακτηση της κερκυρας με τους ορους της συνθηκης ωστε να καταληξω στα σχολεια και στο κοινο φροντιστηριο!ουτε μια σελιδα δεν ειναι η εισαγωγη γιατι δε θα εχω πολυ χρονο στη παρουσιαση παντα!πως το βλεπεις;
Άβαταρ μέλους
ατλαντιδα2

Ευχαριστώ: 0

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 01 Μάιος 2014, 18:43

επειδη ο χρονος ειναι μικρος καλυτερα να πεις ό τι νομίζεις καλύτερα οτι θα καλύψει το θέμα. Αυτό την ενδιαφέρει και πιο πολύ. Στις παρατηρήσεις που έκανε πολύ ήταν να συνδέεις την εισαγωγή με το κυρίως θέμα, π.χ. να μην αναφέρεσαι στην Βενετία χωρίς να την εντάξεις στο θέμα σου που είναι η Κέρκυρα και να αναφερθείς στο ιστορικό και κοινωνικό πλαίσιο.
Όλα καλά θα πάνε! :cool: :cool:
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alintaritsi » 09 Μάιος 2014, 19:00

HELP!!!! Καποιος που να εχει παρει Μουσειολογια και περιβαλοντικη αρχαιολογια να μας πει αποψη? Ψαχνω σεμιναριακα που να γινονται εκτο σχολης πχ σε Αρχαια αγορα μουσεια κλπ. ξερετε καποια? Ευχαριστωωω
Άβαταρ μέλους
alintaritsi

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ατλαντιδα2 » 24 Αύγ 2014, 18:08

παιδιά επειδή στη βιβλιοθήκη της σχολής δε μπορω να βρώ πολλά βιβλία για το θέμα μ στο σεμιναριο της κυριας Παπαδία μηπως ξερετε καπου αλλου που μπορω να ψαξω καποια βιβλια????
Άβαταρ μέλους
ατλαντιδα2

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Thrulos » 25 Αύγ 2014, 11:49

Καλησπέρα παιδιά !!
θα ήθελα, όποιος μπορεί και έχει παρακολουθήσει φυσικά, να με πληροφορήσει για το σεμινάριο του κ. Μπουραζέλη ( ΣΙ 47 Αρχαία Ιστορία-Πηγές της ρωμαϊκής ιστορίας) !
Ευχαριστώ πολύ :thxx:
Άβαταρ μέλους
Thrulos

Ευχαριστώ: 3

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 25 Αύγ 2014, 16:01

ατλαντιδα2 έγραψε:παιδιά επειδή στη βιβλιοθήκη της σχολής δε μπορω να βρώ πολλά βιβλία για το θέμα μ στο σεμιναριο της κυριας Παπαδία μηπως ξερετε καπου αλλου που μπορω να ψαξω καποια βιβλια????

Κοιταξε στο Εθνικό Ιδρυμα Ερευνων
http://www.ekt.gr/info-serv/library/collection.htm
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ατλαντιδα2 » 28 Αύγ 2014, 14:20

μπορώ να δω ηλεκτρονικά αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ή πρέπει να πάω και να δω εκεί?
Άβαταρ μέλους
ατλαντιδα2

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 28 Αύγ 2014, 17:35

Μπορείς να κάνεις αναζήτηση, π.χ. από εδώ για περιοδικά http://eskep.ekt.gr/eskep/library/collection/46? και να δεις που βρίσκονται...
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό windy » 02 Σεπ 2014, 18:14

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΜΕ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ;ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ;ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;ΚΑθΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΒΓΑΖΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ;
Άβαταρ μέλους
windy

Ευχαριστώ: 1

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 02 Σεπ 2014, 20:43

Δήλωση συμμετοχής στο σεμιναριακό μάθημα ΣΙ57

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι κκ. φοιτήτριες/φοιτητές, που επιθυμούν να παρακολουθήσουν

κατά το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2014-15 το σεμιναριακό μάθημα

«ΣΙ57 Ιστορία Νέου Ελληνισμού:

Συλλογικότητες και κοινότητες στην ελληνοβενετική Ανατολή (13ος-18ος αι.)

(Συγκρότηση, λειτουργίες, εσωτερικές ιεραρχήσεις, θεσμικά χαρακτηριστικά και τυπολογία των συσσωματώσεων του αστικού και αγροτικού χώρου στην ελληνοβενετική Ανατολή, στο πλαίσιο του βενετικού κράτους και του ευρύτερου ελληνικού κόσμου),

παρακαλούνται να αφήσουν σχετικό σημείωμα με τα στοιχεία τους στο γραφείο της διδάσκουσας Αναστασίας Παπαδία-Λάλα (ακόμη και στο γραμματοκιβώτιο του γραφείου), από 1 έως και 25 Σεπτεμβρίου 2014.

Προϋπόθεση συμμετοχής αποτελεί η προηγούμενη επιτυχής εξέταση στο υποχρεωτικό μάθημα «ΙΙ30 Ιστορία Νέου Ελληνισμού».

Στο σημείωμα πρέπει να αναγράφονται α) το ονοματεπώνυμο, β) ο βαθμός στο υποχρεωτικό μάθημα «ΙΙ30 Ιστορία Νέου Ελληνισμού», γ) το τηλέφωνο και η ηλεκτρονική διεύθυνση επικοινωνίας, δ) ο αριθμός των σεμιναρίων που ενδεχομένως έχουν ήδη παρακολουθηθεί.

Σε περίπτωση που οι αιτήσεις υπερβούν τον προβλεπόμενο αριθμό συμμετοχών στα σεμινάρια, θα διενεργηθεί δημόσια κλήρωση, με ποσόστωση ανάλογα με τον βαθμό στο υποχρεωτικό μάθημα «ΙΙ30 Ιστορία Νέου Ελληνισμού», στο πρώτο, σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα, μάθημα.

Σημειώνεται ότι για τη συμμετοχή στην κλήρωση αναγκαία είναι η παρουσία των ενδιαφερομένων.

Προτεραιότητα θα έχουν οι κκ. φοιτήτριες/φοιτητές που δεν έχουν ήδη περατώσει τα δυο υποχρεωτικά σεμινάρια και δεν έχουν παρακολουθήσει το σεμιναριακό μάθημα «ΣΙ218 Ιστορία Νέου Ελληνισμού».
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σχολή/Τμήμα: ΑΠΟΦΟΙΤΗ Ιστορικού - Αρχαιολογικού / ΙΣΤΟΡΙΑ.
Ευχαριστώ: 7

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΥΤΥΧΙΑ! » 05 Σεπ 2014, 21:38

Mηπως γνωριζει κανεις εαν για τα σεμιναριακα του κ. Ραπτη ειναι απαραιτητη η κατοχη proficiency??
Άβαταρ μέλους
ΕΥΤΥΧΙΑ!

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 06 Σεπ 2014, 13:08

όχι, δεν θα σου ζητήσει το πιστοποιητικό...Απλά καλό είναι να έχεις μια αναγνωστική ικανότητα για η περισσότερη βιβλιογραφία είναι στα αγγλικά!!
(εγώ δεν είχα prof όταν μπήκα στο σεμινάριο του!)

Ανακοίνωση για το σεμινάριο του Γαγανάκη:
Καλημέρα και καλή ακαδημαϊκή χρονιά (λέμε τώρα...) Ημερομηνία εγγραφών στο σεμιναριακό μου για το κυνήγι των μαγισσών στη Δύση, η Τετάρτη, 24 Σεπτεμβρίου, ώρα 12:30μμ στο γραφείο μου. Αυστηρά προαπαιτούμενα, η προηγούμενη επιτυχής παρακολούθηση του ΙΙ19 (Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία Β΄) και η πολύ καλή γνώση της αγγλικής (Proficiency). Η φυσικά παρουσία των ενδιαφερόμενων είναι απολύτως απαραίτητη. Παρακαλώ, ενημερώστε, ευχαριστώ,
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ck7 » 06 Σεπ 2014, 14:07

Μήπως έχει πάρει κανείς το σεμινάριο της κας Ντούρου "ΣΙ 51 Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως: Οι Δυτικοί στην ανατολική Μεσόγειο την περίοδο των Σταυροφοριών (12ος - 15ος αι.)";; Θα ήθελα μία γώμη σχετικά με το μάθημα και την καθηγήτρια!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
ck7

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ατλαντιδα2 » 06 Σεπ 2014, 14:35

παιδια εχω πάρει σεμινάριο της κ.Παπαδία!το κυριως θεμα μου μπορω να το αντλήσω απο δύο βιβλία...έχω ψάξει σε 2-3 βιβλιοθήκες αλλά δε μπορώ να βρω κάτι παραπάνω...η γενική μου βιβλιογραφία είναι περισσοτερη εννοείται,γυρω στα 7 βιβλία.Αλλά δε μπορω να βρω κατι παραπανω στο κυριως θεμα.τι λέτε;;είναι πολυ ακυρο;;
Άβαταρ μέλους
ατλαντιδα2

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 20 Σεπ 2014, 19:55

Γεια σας παιδιά, ξέρετε αν έχει βγει καμιά ανακοίνωση για τα σεμιναριακά του Ράπτη;;
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 21 Σεπ 2014, 15:26

Συνήθως βγάζει ανακοίνωση στο e class!
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 21 Σεπ 2014, 15:55

rania91 έγραψε:Συνήθως βγάζει ανακοίνωση στο e class!

:thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Filosofiki » 21 Σεπ 2014, 18:26

Φέτος προσφέρεται σεμιναριακό μάθημα της κ. Κόλια σχετικά με το Βυζάντιο και τη μετάβαση από τη μέση στην ύστερη εποχή. Θα ήθελα μια γνώμη για το μάθημα, αν ξέρει κάποιος, και την καθηγήτρια.
"Στου βούρκου μέσα τα νερά ποια γλώσσα μου μιλάνε, αυτοί που μου ζητάνε να χαμηλώσω τα φτερά;"
Άβαταρ μέλους
Filosofiki

Ευχαριστώ: 3

Σεμιναριακά Μαθήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 25 Σεπ 2014, 23:48

Γεια σας παιδιά, ξέρετε πού πρέπει να πάμε, όσοι είμαστε επί πτυχίω, και να δηλώσουμε πως δεν επιλεγήκαμε σε κανένα σεμιναριακό μάθημα, για να μας βάλουν σε κάποιο σεμιναριακό, μιας και το δικαιούμαστε;;;
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες