filosofiki.eu
RSS Facebook Contact




Ανακοινώσεις


Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.


ΟΔΗΓΟΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019-2020

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΟΔΗΓΟΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019-2020

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 27 Σεπ 2007, 15:46

8ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΘΕ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΝΕΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :thnks:

ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΣΑΧΘΕΝΤΕΣ 2019-2020 ΚΑΙ ΕΞΗΣ

Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
1.)Εισαγωγή στις Ιστορικές Σπουδές - ΙΙ 04 (Καραμανωλάκης)
2.)Αρχαία Ιστορία Α' - ΙΙ 10 (Μπαρτζώκα)
3.)Εισαγωγή στην Επιστήμη της Αρχαιολογίας - ΙΑ 04 (Παπαδάτος)
4.)Κλασσική Αρχαιολογία Α' - ΙΑ 11 (Κεφαλίδου)
5.)Αρχαία Ελληνική Φιλολογία Ι: Εισαγωγή στην Αρχαία Ελληνική Φιλολογία - ΦΑ 03 (Παπαθωμάς)
6.)Ιστορίας της Τέχνης Α΄ - ΙΑ 15 (Μαυρομιχάλη)

Εισαγωγή στην Παγκόσμια Ιστορία - ΙΙ 03 (Ευθυμίου) (ήταν υποχρεωτικό μάθημα κορμού μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, για τους εισακτέους 2019-2020 και εξής θα είναι υποχρεωτικό μόνο για τους τριτοετείς φοιτητές της κατεύθυνσης ιστορίας)

Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
1.)Αρχαία Ιστορία Β' - ΙΙ 11 (Ανεζίρη)
2.)Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως Α' - ΙΙ 12(Γιαντσή )
3.)Προϊστορική Αρχαιολογία Α' - ΙΑ 02 ( Χασιακού)
4.)Κλασσική Αρχαιολογία Β' - ΙΑ 12 (Κατάκης)
5.)Λατινική Φιλολογία Ι : Θεματογραφία - ΦL 03 ( , Μιχαλόπουλος Με-Ω)
6.)Νεοελληνική Φιλολογία Ι:Ιστορία της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας από τις αρχές έως και
τον 20ό αι. - ΦΝ 03
(Μέντη Α- Μα, Νικολοπούλου Με- Ω)

Εισαγωγή στην Επιστήμη της Ιστορίας της Τέχνης - ΙΑ 17 (ήταν υποχρεωτικό μάθημα μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, από το 2019-2020 προσφέρεται μόνο για όσους φοιτητές το χρωστάνε ενώ οι καινούργιοι εισακτέοι μπορούν να το πάρουν ως επιλεγόμενο)

Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
1.)Βυζαντινή Ιστορία Α' - ΙΙ13 (Νικολάου)
2.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού Α΄ - ΙΙ 17 ( Σειρηνίδου)
3.)Βυζαντινή Αρχαιολογία Α΄ - ΙΑ 13 (Πετρίδης)
4.)Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙΙ: Ηρόδοτος - ΦΑ 04 (Καναβού)
5.)Λατινική Φιλολογία ΙΙ: Ιστοριογραφία - ΦL - 04 (Μπενέτος)
6.)Βυζαντινή Φιλολογία - ΦΒ 27 (Αντωνοπούλου)

Ιστορίας της Τέχνης Α΄ - ΙΑ 15 (Μαυρομιχάλη) (για τους εισακτέους του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 και εξής το μάθημα διδάσκεται στο 1ο εξάμηνο)

Δ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
1.)Βυζαντινή Ιστορία Β΄ - ΙΙ 21 (Κιοσοπούλου)
2.)Νεότερη Ελληνική Ιστορία Α΄ - ΙΙ 18 (Λαμπροπούλου)
3.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία Α΄ - ΙΙ 14 (Παπαθανασίου Α-Μα, Ράπτης Με-Ω)
4.)Προϊστορικη Αρχαιολογία Β΄ - ΙΑ 10 (Μαντζουράνη Α- Μα, Πλάτων Με- Ω)
5.)Βυζαντινή Αρχαιολογία Β΄ - ΙΑ 14 (Δρανδάκη)
6.)Ιστορίας της Τεχνης Β΄ - ΙΑ 16 (Παυλόπουλος)

Νεοελληνική Φιλολογία Ι:Ιστορία της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας από τις αρχές έως και
τον 20ό αι. - ΦΝ 03
(Μέντη Α- Μα, Νικολοπούλου Με- Ω) (για τους εισακτέους του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 και εξής το μάθημα διδάσκεται στο 2ο εξάμηνο)

Ε΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Κοινά και για τις δύο κατευθύνσεις μαθήματα
1.)Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙΙΙ: Θουκυδίδης - ΦΑ 27 (Καναβού)
(Παιδαγωγικά ΙΙΙ:)Παιδαδωγικη Ψυχολογια- ΠΔ 300 (Σμυρναίου) Είναι υποχρεωτικό για τους εισαχθέντες 2013-14 έως τους εισαχθέντες 2018-2019 !
Κατεύθυνση Ιστορίας
2.)Μεθοδολογικά Προβλήματα Ιστορίας - ΙΙ 29 (Καραμανωλάκης)
3.)Αρχαία Ιστορία Γ΄ - ΙΙ 25 (Γιαννακόπουλος)
4.)Νεότερη Ελληνική Ιστορία Β΄ - ΙΙ 31 (Πλουμίδης)
5.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία Β΄ - ΙΙ 19 (Γαγανάκης)

Εισαγωγή στην Παγκόσμια Ιστορία - ΙΙ 03 (Ευθυμίου) ( θα είναι μάθημα κατεύθυνσης για τους εισακτέους 2019-2020 και εξής)

Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
2.)Προϊστορική Αρχαιολογία Γ΄ - ΙΑ 26 ( Βαβουρανάκης)
3.)Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών - ΙΑ 42 (Κοπανιάς)
4.)Μεταβυζαντινή Αρχαιολογία - ΙΑ 44 (Πάλλης, Δρανδάκη)

Εμβάθυνση στην Αρχαιολογία και στην Ιστορία της τέχνης - ΙΑ 43 ( Κλασική Αρχαιολογία : Κανελλόπουλος, Βυζαντινή Αρχαιολογία: Δρανδάκη, Ιστορία της Τέχνης: Παυλόπουλος) (για τους εισακτέους 2019-2020 και εξής θα πάψει να είναι υποχρεωτικό μάθημα κετεύθυνσης)

ΣΤ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Κοινά και για τις δύο κατευθύνσεις μαθήματα
1.α)Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙV :Μεταγενέστερη Ιστοριογραφία - ΦΑ 07 (Καρβούνη) ή 1.β)Γλωσσολογία: Ιστορική Γλωσσολογία: Εισαγωγή στην Ιστορικοσυγκριτική Γλωσσολογία, Ιστορία της ελληνικής γλώσσας - ΦΓ 07 (Παντελίδης)
2.)Νεοελληνική Φιλολογία ΙΙ:Ποίηση και πεζογραφία 19ου και 20ού αι. - ΦΝ 83 (Αγγελάτος)
(Παιδαγωγικά ΙV): Αναλυτικό Πρόγραμμα. Διδασκαλία και Μάθηση- ΠΔ302 (Μηλίγκου, Παπαϊωάννου) Είναι υποχρεωτικό για τους εισαχθέντες 2013-14 έως τους εισαχθέντες 2018-2019 !
Κατεύθυνση Ιστορίας
3.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού Β΄ - ΙΙ 30 ( Παπαδία)
4.)Ιστορία Οθωμανικής Αυτοκρατορίας - ΙΙ 24 (Κονόρτας)
5.)Ιστορία Μεταπολεμικού Κόσμου ΙΙ -ΙΙ 84 (Χατζηβασιλείου )

Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως Β΄ - ΙΙ 22 (Γιαντσή) ( (για τους εισακτέους 2019-2020 και εξής θα πάψει να είναι υποχρεωτικό μάθημα κετεύθυνσης)

Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
3.)Ιστορία της Τέχνης Γ΄ - ΙΑ 29
4.)Κλασική Αρχαιολογία Γ΄ - ΙΑ 31 ( Ζωγραφική: Πλάντζος)
5.)Τοπογραφία-Αρχιτεκτονική-Πολεοδομία - ΙΑ 21 (Κανελλόπουλος, Πετρίδης)

Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Κοινά και για τις δύο κατευθύνσεις μαθήματα
1.)Παιδαγωγικά Ι: Διδακτική της Ιστορίας: Θεωρία και πράξη - ΠΔ 301 (Κογκούλη)
Κατεύθυνση Ιστορίας
-
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
2.)Αρχαιολογία Ρωμαϊκών Χρόνων - ΙΑ 108 (Κατάκης)

Η΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Κοινά και για τις δύο κατευθύνσεις μαθήματα
1.)Παιδαγωγικά ΙΙ: Θεωρία και πράξη της διδασκαλίας των φιλολογικών μαθημάτων - ΠΔ303 (Φουντοπούλου)
Κατεύθυνση Ιστορίας
-
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
2.)Ανασκαφική και Επεξεργασία Αρχαιολογικού Υλικού – Μουσειολογία -ΙΑ 103 (Παπαδάτος, Χασιακού, Βαβουρανάκης, Μούλιου.Στην πρακτική άσκηση του μαθήματος θα συμβάλει το μέλος Ε.ΔΙ.Π. Α. Σφυρόερα.)


ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Μαθήματα επιλογής Αρχαιολογίας Χειμερινού εξάμηνου
Α. Επιλεγόμενα σεμιναριακά
1.)Προϊστορική Αρχαιολογία :Η Μέση Εποχή του Χαλκού στην Ηπειρωτική Ελλάδα και η γένεση του Μυκηναϊκού κόσμου-ΣΑ 70 (Χασιακού)
2.)Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών: "Η οργή του Erra": Ο πόλεμος στην αρχαία Εγγύς Ανατολή ΣΑ 71 (Κοπανιάς)
3.) Προϊστορική Αρχαιολογία:Μινωική Θρησκεία- ΣΑ 116 (Πλάτων)
4.) Κλασική Αρχαιολογία: Μιξάνθρωποι: ο μύθος της μεταμόρφωσης στην αρχαϊκή και κλασική εικονογραφία- ΣΑ 84 (Κεφαλίδου)
5.) Βυζαντινή Αρχαιολογία: Τα όρια του ιερού : από το παλαιοχριστιανικό γράγμα στο μεταβυζαντινό εικονοστάσιο- ΣΑ 132 (Πάλλης)
6.) Ιστορία της Τέχνης: Καλλιτέχνες και τάσεις στη Σύγχρονη Τέχνη-ΣΑ 80(Παυλόπουλος)
7.) Μουσειολογία: Συλλογές και συλλέκτες: Σχέσεις ανθρώπων και αντικειμένων- ΣΑ 135 (Μούλιου)

Β. Επιλεγόμενα μη σεμιναριακά
1.)Προϊστορική Αρχαιολογία: Το νησιωτικό Αιγαίο κατά την Πρώιμη Εποχή του Χαλκού - ΙΑ 72(Παπαδάτος)
2.)Προϊστορική Αρχαιολογία:Η Προϊστορία της Κύπρου - ΙΑ 74(Μαντζουράνη)
3.)Αρχαιολογία και Αρχαιομετρία:Παραγωγή και διακίνηση αρχαίας κεραμικής: αρχαιολογικές και αρχαιομετρικές προσεγγίσεις - ΙΑ 150 (Παπαδάτος, Πετρίδης, Πομώνης, Κεφαλίδου)
4.) Προϊστορική Αρχαιολογία:Μέθοδοι, Υλικά, Τεχνικές - ΙΑ 203 -(Χασιακού)
5.)Βυζαντινή Αρχαιολογία:Πρωτοβυζαντινή κεραμική- ΙΑ 146 (Πετρίδης)
6.)Μουσειολογία: Εισαγωγή στη Μουσειολογία- ΙΑ 106 (Μούλιου)

Μαθήματα επιλογής Ιστορίας Χειμερινού εξάμηνου
Α. Επιλεγόμενα σεμιναριακά
1.) Αρχαία Ιστορία: Ιστορική ερμηνεία πηγών της Αρχαίας Ελληνικής Ιστορίας. Κλασικοί χρόνοι.-ΣΙ 91 (Μπαρτζώκα)
2.)Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως:Μεγάλες οικογένειες εμπόρων στη Μεσόγειο: Χριστιανοί και Εβραίοι Έμποροι στον εμπορικό νότο (14ος-15ος αιώνας. - ΣΙ41(Γιαντσή)
3.) Βυζαντινή Ιστορία:Ζητήματα κοινωνικής ιστορίας του βυζαντίου(10ος- 15ος αιώνας)- ΣΙ 160 (Κιοσοπούλου)
4.)Aρχειακές πηγές και έρευνα - ΣΙ 102 (Ευθυμίου)
5.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού Ι :Πόλη και Ύπαιθρος στην ελληνοβενετική Ανατολή (13ος-18ος αι.)Ο χώρος, οι άνθρωποι, οι θεσμοί. - ΣΙ 57(Παπαδία)
6.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία:Το κυνήγι των μαγισσών στη Δύση, 1500-1700 - ΣΙ 55(Γαγανάκης)
7.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία: Ευρωπαϊκές Πόλεις, 19ος-20ος αιώνας ΣΙ 02 (Ράπτης)
8.) Νεότερη Ελληνική Ιστορία: Ελληνική συνταγματική ιστορία: 20ός αιώνας- ΣΙ 18 (Χατζηβασιλείου)
9.) Σύγχρονη Ιστορία: Προφορική Ιστορία: ερευνητικά ερωτήματα, πρακτικές εφαρμογές, θεωρητικοί στοχασμοί - ΣΙ 06 (Λαμπροπούλου)

Β. Επιλεγόμενα μη σεμιναριακά
1.)Βυζαντινή Ιστορία:Η γυναίκα στο Βυζάντιο - ΙΙ 213 (Νικολάου)
2.) Βυζαντινή Ιστορία: Βυζαντινή υψηλή στρατηγική (6ος-11ος αιώνας). - ΙΙ 125 (Μεργιαλή)
3.) Βυζαντινή Ιστορία: Η βυζαντινή Αριστοκρατία (10ος-15ος αιώνας). - ΙΙ 129 (Κιοσοπούλου)
4.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού: Περιβάλλοντα φτώχειας στην ελληνοβενετική Ανατολή-ΙΙ 99 (Κωνσταντινίδου)
5.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία: Η ιστορία της παιδικής ηλικίας και της νεότητας -ΙΙ 140 (Παπαθανασίου)
6.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία: Η ευρωπαϊκή Οικονομία (ύστερος 19ος-20ος αιώνας). - ΙΙ 142 (Ράπτης)
7.)Σύγχρονη Ελληνική Πολιτική Ιστορία:Το ελληνικό πολιτικό σύστημα, 1929-1967 - ΙΙ 88(Χατζηβασιλείου)
8.) Νεότερη Ελληνική Ιστορία: Η Ελλάδα στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο: Κατοχή, Αντίσταση, Απελευθέρωση- ΙΙ 135 (Λαμπροπούλου)
9.)Ιστορία της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας Ι - ΙΙ 110 (Μοίρας)


Μαθήματα επιλογής Αρχαιολογίας Εαρινού εξάμηνου
Α. Επιλεγόμενα σεμιναριακά
1.)Προϊστορική Αρχαιολογία:Μινωική Κεραμική: τυπολογική εξέλιξη και διακοσμητικοί ρυθμο - ΣΑ 22(Πλάτων)
2.)Προϊστορική Αρχαιολογία:Κριτική (επαν-)ερμηνεία των προϊστορικών ταφικών δεδομένων-ΣΑ 111 (Βαβουρανάκης)
3.)Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών: Χρόνια Κρίσης: Το Τέλος της Ύστερη Εποχής του Χαλκού στην Ανατολική Μεσόγειο. ΣΑ 15 (Κοπανιάς)
4.) Κλασική Αρχαιολογία : Στοιχεία αρχαίας Ελληνικής μνημειακής αρχιτεκτονικής - ΣΑ 61(Κανελλόπουλος)
5.)Κλασική Αρχαιολογία:Η χρήση της γλυπτικής για την μνήμη και τίμηση του νεκρού στους ελληνιστικούς και ρωμαϊκούς χρόνους.- ΣΑ 162 (Κατάκης)
6.)Κλασική Αρχαιολογία :Θεωρητικές και μεθοδολογικές αρχές στη μελέτη της κλασικής τέχνης- ΣΑ 88 (Πλάντζος)
7.) Βυζαντινή Αρχαιολογία: Η Κωνσταντινούπολη και οι Ελλαδικές πόλεις κατά την Πρωτοβυζαντινή Περίοδο- ΣΑ 131 (Πετρίδης)
8.) Βυζαντινή Αρχαιολογία: Ανασκαφική μεθοδολογία και ερμηνεία ευρημάτων σε βυζαντινές θέσεις- ΣΑ 59

Β. Επιλεγόμενα μη σεμιναριακά
1.)Προϊστορική Αρχαιολογία:ΙΑ 208 Προϊστορική Αρχαιολογία: Αιγαιακή εικονογραφία - ΙΑ 208(Μαντζουράνη)
2.)Αρχαία Ιστορία – Επιγραφική:Εισαγωγή στην Αρχαία Ελληνική Επιγραφική - ΙΙ 89 (Ανεζίρη)
3.) Βυζαντινή Αρχαιολογία: Η βυζαντινή Μικρά Ασία - ΙΑ 149
4.)Ιστορία της Τέχνης: Ιστορία της Ελληνικής Χαρακτικής, 19ος-20ός αι.- ΙΑ 132 (Παυλόπουλος)
5.)Μουσειοπαιδαγωγική: το μουσείο ως χώρος μάθησης και δημιουργικότητας - ΙΑ 190(Μούλιου)
6.) Πρακτική Άσκηση Φοιτητών (επιστημονική υπεύθυνη: Αφροδίτη Χασιακού)


Μαθήματα επιλογής Ιστορίας Εαρινού εξάμηνου
Α. Επιλεγόμενα σεμιναριακά
1.) Αρχαία Ιστορία: Ζητήματα Ιστορίας των αρχαϊκών και κλασικών χρόνων- ΣΙ 92 (Μπαρτζώκα)
2.)Αρχαία Ιστορία (Ρωμαϊκοί Χρόνια): Πηγές για την ελληνική πόλη των Ρωμαϊκών Χρόνων- ΣΙ 71 (Γιαννακόπουλος)
3.)Βυζαντινή Ιστορία: Κέντρα και παράκεντρα εξουσίας στο Βυζάντιο (5ος-11ος αιώνας)- ΣΙ 161 (Νικολάου)
4.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού: Ελληνικές Κοινότητες στη Δυτική Ευρώπη (13ος - 18ος αι.). - ΣΙ 218(Παπαδία)
5.) Ιστορία Νέου Ελληνισμού:H Βενετία και το κράτος της θάλασσας - ΣΙ 219(Κωνσταντινίδου)
6.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Βία, καθημερινές διενέξεις και κοινωνικός έλεγχος στον πρώιµμο νεότερο ελληνικό κόσμο (15ος –αρχές 19ου αι.)- ΣΙ 151 (Σειρηνίδου)
7.) Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία: Ιστορία της Εργασίας στην Ευρώπη- ΣΙ 113 (Παπαθανασίου)
8.)Νεότερη Ελληνική Ιστορία: Εθνοτική Συμβίωση και μειονότητες σε Ελλάδα και Βαλκάνια (19ος-20ος αιώνας) - ΣΙ 135 ( (Πλουμίδης)
9.) Νεότερη Ελληνική Ιστορία: Από τα Σκιαδικά (1859) στην εξέγερση του Πολυτεχνείου (1973). Ιστορίες από τις φοιτητικές κινητοποιήσεις στην Ελλάδα. - ΣΙ19 (Καραμανωλάκης)


Β. Επιλεγόμενα μη σεμιναριακά
1.)Αρχαία Ιστορία – Επιγραφική:Εισαγωγή στην Αρχαία Ελληνική Επιγραφική - ΙΙ 89 (Ανεζίρη)
2.) Βυζαντινή ιστορία: Το φαινόμενο του αγίου ως συνιστώσα για την ιστορία της παλαιολόγειας εποχής (1261-1453)- ΙΙ 125 (Μεργιαλή)
3.) Ιστορία Νέου Ελληνισμού: Η Επανάσταση του 1821- ΙΙ 07 (Ευθυμίου)
4.)Νεώτερη Ευρωπαϊκή Ιστορία ΙΙ: Προπαγανδιστικές στρατηγικές, πολιτικός λόγος και συγκρότηση ταυτοτήτων στην Ευρώπη της Μεταρρύθμισης - ΙΙ 64 (Γαγανάκης)
5.) Ιστορία νέου Ελληνισμού: Η Μεσόγειος μετά τη "Μεσόγειο": Ιστορία και ιστοριογραφία της "Μεγάλης Θάλασσας" (τέλη 16ου-αρχές 19ου αι.)-ΙΙ 100 (Σειρηνίδου)
6.) Ιστορία της εκπαίδευσης- ΙΙ 126 (Καραμανωλάκης)
7.) Πρακτική Άσκηση Φοιτητών (επιστημονική υπεύθυνη: Αφροδίτη Χασιακού)


Mαθήματα επιλογής άλλων τμημάτων
Eλληνική Πολιτική και Συνταγματική Ιστορία 42YE06
Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία I - ΦΣ 02
Εξελικτική Ψυχολογία Α' - ΨΧ 01
Εξελικτική Ψυχολογία Β' - ΨΧ 02
Δυσκολίες προσαρμογής στο σχολείο και στην οικογένεια - ΨΧ 41
Ιταλική λογοτεχνία Ι - ΙΤΑ 011
Ιταλική λογοτεχνία ΙΙ - ΙΤΑ 014
Αραβικός πολιτισμός Ι (Κονδύλη)
Ισπανοαμερικανικός πολιτισμός-ΙΣΠ 053
Λαογραφία Β - ΦΛ 01
Hθική - ΦΣ 107 (παλιό ΦΣ 11)
Νέες τεχνολογίες στην επιστημονική έρευνα - ΙΤΑ 048
Στοιχεία Αραβικής Λογοτεχνίας - 70038
Φιλοσοφία της ιστορίας και του πολιτισμού - ΦΣ21
Εισαγωγή στη Φιλοσοφία ΦΣ100 (Πελεγρίνης-Πανταζάκος)
Νεότερη και σύγχρονη αισθητική 62ΦΣ78
Λαογραφία και ιστορία των παραμυθιών - 60ΦΛ06
Εγκληματολογία-Θυματολογία-Π004

Μαθήματα που δεν προσφέρονται κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020
Βυζαντινή Αρχαιολογία - ΙΑ 127 (Πετρίδης)
Προϊστορική Αρχαιολογία ΣΑ 101 (Πλάτων Ελευθέριος)
Βυζαντινή Αρχαιολογία - ΣΑ 50 (Πετρίδης)
Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών - ΙΑ 210 (Κοπανιάς)
Προϊστορική Αρχαιολογία - ΣΑ 22 (Πλάτων)
Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών - ΣΑ 25 (Κοπανιάς)
Αρχαιολογία των ρωμαϊκών Χρόνων - ΣΑ 209 (Κατάκης)
Ιστορία της Τέχνης - IA 97 (Παυλόπουλος)
Ιστορία της τέχνης - IA 122 (Παυλόπουλος)
Ιστορία της Τέχνης - ΣΑ 118 (Παυλόπουλος)
Ιστορία της Τέχνης - ΙΑ 204 (Παυλόπουλος)
Ιστορία της Τέχνης - ΙΑ 205 (Παυλόπουλος)
Βυζαντινη Ιστορια - ΣΙ 32 (Νικολάου)
)Αρχαία Ιστορία:Εισαγωγή στην Αρχαία ελληνική Νομισματική - ΙΙ 91 (Ψωμά)
Ιστορία Νεώτερου Ελληνισμού - ΣΙ 36 (Καραμανωλάκης)
Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία - ΙΙ 122 (Πλουμίδης)
Αρχαία ιστορία - ΣΙ 38 (Ανεζίρη)
Νεότερη Ελληνική Ιστορία - ΣΙ 224 (Καραμανωλάκης)
Αρχαία Ιστορία - ΣΙ 221 (Ψωμά)
Μεθοδολογικά Προβλήματα της Ιστορίας - ΙΙ 113 (Καραμανωλάκης)
Ιστορία του Μεταπολεμικού Κόσμου ΙΙ:Η περιοχή της Μέσης Ανατολής και Βόρειας Αφρικής στον Ψυχρό Πόλεμο, 1945-1991 - ΙΙ 85 (Χουρχούλης)
Ιστορία της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας:Ιδεολογικά ρεύματα στους κόλπους της Ορθόδοξης Εκκλησίας κατά την οθωμανική περίοδο - ΣΙ 217(Κονόρτας)
Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Αγροτική οικονομία και κοινωνία του ελληνικού χώρου, 15ος – αρχές 19ου αι. - ΣΙ 130(Σειρηνίδου)
Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Το βενετικό Κράτος της Θάλασσας και οι ελληνοβενετικές κτήσεις - ΣΙ122 (Κωνσταντινίδου)
9.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία:Αυτοκρατορία, εθνότητες, έθνη και εθνικισμοί στην Κεντρική και Κεντροανατολική Ευρώπη, 1780-1938 - ΣΙ 119(Ράπτης)
10.)Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία:Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος - ΣΙ 210 (Ράπτης)
Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Οι επιστήμες στον ελληνικό χώρο, 17ος – 19ος αι. - ΣΙ 223(Σειρηνίδου))Ιστορία του Ισλάμ - ΙΙ 120 (Κονόρτας)
Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Το βενετικό Κράτος της Θάλασσας και οι ελληνοβενετικές κτήσεις - ΣΙ122 (Κωνσταντινίδου)
7.)Ιστορία Νέου Ελληνισμού:Ο ελεύθερος χρόνος στις βενετοκρατούμενες ελληνικές περιοχές (14ος - 18ος αι.) - ΣΙ 219(Κωνσταντινίδου)
Μαθήματα που δεν διδάσκονται πλεον
ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Διαβάστε προσεκτικά!!!
e-class/η-Τάξη: Κωδικοί και τίτλοι μαθημάτων
Σχετικά με τις κατευθύνσεις
Σεμιναριακά Μαθήματα
Μαθήματα επιλογής από άλλα τμήματα.
Ελεύθερα σεμινάρια με βεβαίωση παρακολούθησης
Ύλες μαθημάτων προηγούμενων ετών


:arrow: ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ
Τελευταία επεξεργασία από Summer_95 και 13 Νοέμ 2019, 18:01, έχει επεξεργασθεί 192 φορά/ες συνολικά
Αιτία: ενημέρωση λίστας
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: 19 Ιουν 2007, 22:16
Ευχαριστώ: 2


Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες