filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Αρχαία Ιστορία Α΄ - ΙΙ 10

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Αρχαία Ιστορία Α΄ - ΙΙ 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό black_devil » 27 Ιαν 2011, 14:38

mpimpl έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!Εγώ είμαι από φιλολογικό και το έχουμε επιλογής και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...στις συζητήσεις του φιλολογικού για το μάθημα λέμε ότι η ύλη είναι και ο 4ος αιώνας δηλαδή μέχρι σελ.399. Αλλά εδώ διαβάζω ότι είναι μέχρι σελ.299. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε εσείς να μου πείτε ποια είναι τελικά η σίγουρη ύλη; Μήπως είναι διαφορετική για σας και διαφορετική για μας;

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:

Ερχεται το εγκεφαλικο, το νιωθω!! Ας απαντησει καποιος please!!!!!!
Άβαταρ μέλους
black_devil

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό- Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Filosofiki » 27 Ιαν 2011, 15:05

black_devil έγραψε:
mpimpl έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!Εγώ είμαι από φιλολογικό και το έχουμε επιλογής και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...στις συζητήσεις του φιλολογικού για το μάθημα λέμε ότι η ύλη είναι και ο 4ος αιώνας δηλαδή μέχρι σελ.399. Αλλά εδώ διαβάζω ότι είναι μέχρι σελ.299. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε εσείς να μου πείτε ποια είναι τελικά η σίγουρη ύλη; Μήπως είναι διαφορετική για σας και διαφορετική για μας;

Χάος με αυτό το μάθημα :)
Όταν τον ρωτήσανε στο αμφιθέατρο από ποια σελίδα μέχρι ποια σελίδα του βιβλίου είναι η ύλη απάντησε πως δεν υπάρχει από εκείνη την σελίδα, μέχρι εκείνη την σελίδα. Πρέπει να ψάξουμε μόνοι μας, σε όλο το βιβλίο όπου περιγράφεται η ακμή του μυκηναϊκού κόσμου μέχρι και τον Πελ/κό πόλεμο. Οι χρονολογίες αυτές συμπίπτουν στις σελίδες 75-299. Απλά υπάρχουν και κάποια έξτρα θεματάκια που τόνισε στην τάξη, όπως οι μέτοικοι, οι δούλοι, οι όμοιοι, οι περίοικοι που αυτά είναι από σελ. 370-387 περίπου.
Ελπίζω να βοήθησα!
Πάντως δεν υπάρχει και μεγάλη συνεννόηση :tease:
"Στου βούρκου μέσα τα νερά ποια γλώσσα μου μιλάνε, αυτοί που μου ζητάνε να χαμηλώσω τα φτερά;"
Άβαταρ μέλους
Filosofiki

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 3

υπαρχει αναγκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό harris » 27 Ιαν 2011, 15:49

καλησπέρα παιδιά.να κάνω 4 ερωτήσεις γιατί έχω μείνει πολύ πίσω(είχα κάποια θέματα υγείας και στραβές οικογενειακές) και άμα έχετε την καλοσύνη μου απαντάτε.1ον) μπήκα στη σχολή με μετεγγραφή από Κομοτηνή Φλεβάρη 2006 άρα τι έτος είμαι?.2ον)μου έδωσε ένας φίλος το βιβλίο επίτομη ιστορία της αρχαίας ελλάδας(2000-31 πχ) κάνει? 3)αν ναι ποια είναι η ύλη και 4ον) το ξέρω σας έπρηξα ζητάω χίλια sorry πότε το δίνουμε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων και όποιος μπορεί ας κάνει την καλή είναι ανάγκη!
Τελευταία επεξεργασία από queenfan και 14 Ιαν 2013, 03:20, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: μετατροπή greeklish
Δένω τα μάτια και τα χέρια να μη βλέπω άλλο πια,τα σκληρά τους μαχαίρια τη μικρή τους καρδιά.
Και κοιμούνται και ξυπνάνε μας χτυπάνε όπου βρούν
μηχανές που περπατάνε που δεν ξέρουν να ζουν.Κλείνω στόμα και μύτη του βαρέθηκα πια
να με λένε αλήτη και γελώντας, μαλλιά.
Τώρα μόνος σαν τσακάλι
στα βουνά τριγυρνώ,για το κλούβιο τους κεφάλι,ούτε που θα νοιαστώ.
Άβαταρ μέλους
harris

Σχολή/Τμήμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟ
Ευχαριστώ: 0

Re: υπαρχει αναγκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adonay » 27 Ιαν 2011, 16:02

ΙΙ 10 ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ 1/2/2011 Τρίτη 15:00 18:00, 313,312,204,311,315
Καθηγητής Μπιργάλιας Νικόλαος
Ναι κάνει το βιβλίο για το μάθημα, ύλη δεν ξέρω αλλά πρέπει να βρεις και σημειωσεις επειδή το βιβλίο δεν καλύπτι την αρχαία Σπάρτη
Όσον αφορά το έτος μάλλον 5ο έτος πρέπει να είσαι αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Τελευταία επεξεργασία από queenfan και 14 Ιαν 2013, 03:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: μετατροπή των greeklish
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in anqulo cum libro.
Άβαταρ μέλους
adonay
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantinak24i » 27 Ιαν 2011, 16:08

Καταρχάς περαστικά σε όσα πέρασες,εύχομαι απο εδώ και κάτω να σου πάνε όλα καλά.Είσαι 5ο έτος.Το βιβλίο κάνει αλλά διάβασε και τις σημειώσεις του forum για να κατατοπιστείς καλύτερα. :goodluck:
Τελευταία επεξεργασία από queenfan και 14 Ιαν 2013, 03:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: μετατροπή των greeklish
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstantinak24i
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό harris » 27 Ιαν 2011, 16:15

παιδιά πραγματικά να είστε καλά και ευχαριστώ πολύ!!Ευχαριστώ τώρα παίρνω χαμπάρι τι παίζει με το forum και ελπίζω κάποια στιγμή να βοηθώ εγώ τους άλλους...

edited by dumspirospero
Τελευταία επεξεργασία από queenfan και 14 Ιαν 2013, 03:17, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: μετατροπή greeklish
Δένω τα μάτια και τα χέρια να μη βλέπω άλλο πια,τα σκληρά τους μαχαίρια τη μικρή τους καρδιά.
Και κοιμούνται και ξυπνάνε μας χτυπάνε όπου βρούν
μηχανές που περπατάνε που δεν ξέρουν να ζουν.Κλείνω στόμα και μύτη του βαρέθηκα πια
να με λένε αλήτη και γελώντας, μαλλιά.
Τώρα μόνος σαν τσακάλι
στα βουνά τριγυρνώ,για το κλούβιο τους κεφάλι,ούτε που θα νοιαστώ.
Άβαταρ μέλους
harris

Σχολή/Τμήμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpimpl » 27 Ιαν 2011, 17:01

Μπράβο βρε παιδιά επιτέλους! Αυτά ακριβώς έχω διαβάσει κ εγώ απλά ήθελα την επιβεβαίωση από κάποιους που παρακολουθούν!!Χίλια ευχαριστώ κ σόρρυ για την σύγχυση..
Άβαταρ μέλους
mpimpl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό black_devil » 27 Ιαν 2011, 19:54

Filosofiki έγραψε:
black_devil έγραψε:

Χάος με αυτό το μάθημα :)
Όταν τον ρωτήσανε στο αμφιθέατρο από ποια σελίδα μέχρι ποια σελίδα του βιβλίου είναι η ύλη απάντησε πως δεν υπάρχει από εκείνη την σελίδα, μέχρι εκείνη την σελίδα. Πρέπει να ψάξουμε μόνοι μας, σε όλο το βιβλίο όπου περιγράφεται η ακμή του μυκηναϊκού κόσμου μέχρι και τον Πελ/κό πόλεμο. Οι χρονολογίες αυτές συμπίπτουν στις σελίδες 75-299. Απλά υπάρχουν και κάποια έξτρα θεματάκια που τόνισε στην τάξη, όπως οι μέτοικοι, οι δούλοι, οι όμοιοι, οι περίοικοι που αυτά είναι από σελ. 370-387 περίπου.
Ελπίζω να βοήθησα!
Πάντως δεν υπάρχει και μεγάλη συνεννόηση :tease:

αυτα για τη Σπαρτη δεν τα ηξερα! ευχαριστω για την πληροφορια! ;)
Άβαταρ μέλους
black_devil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ChrPat » 27 Ιαν 2011, 21:54

Καλά , τρελό μπάχαλο αυτό το μάθημα ...
Διαβάζω συγχρόνως απο το βιβλίο , τις σημειώσεις μου και τις σημειώσεις απο ενα φιλο και εχω μπερδευτεί τρελά . Σε κάποια σημεία , ο Μπιργάλιας αναιρεί σημεία του βιβλίου , το βιβλίο αυτοαναιρείται μόνο του ,σελίδες μετα και γω δεν ξέρω τι είναι έγκυρο :peace:
Άβαταρ μέλους
ChrPat

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας & Αρχαιολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Filosofiki » 27 Ιαν 2011, 22:24

ChrPat έγραψε:Καλά , τρελό μπάχαλο αυτό το μάθημα ...
Διαβάζω συγχρόνως απο το βιβλίο , τις σημειώσεις μου και τις σημειώσεις απο ενα φιλο και εχω μπερδευτεί τρελά . Σε κάποια σημεία , ο Μπιργάλιας αναιρεί σημεία του βιβλίου , το βιβλίο αυτοαναιρείται μόνο του ,σελίδες μετα και γω δεν ξέρω τι είναι έγκυρο :peace:

Σωστός... :mad2:
:dizzy: :dizzy:
"Στου βούρκου μέσα τα νερά ποια γλώσσα μου μιλάνε, αυτοί που μου ζητάνε να χαμηλώσω τα φτερά;"
Άβαταρ μέλους
Filosofiki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lena08 » 27 Ιαν 2011, 23:44

μπορει καποιος που παρακολουθουσε το μαθημα να μας πει αν τονισε καποια σημεια ο κ. Μπιργαλιας ?
love save the empty ..and save me!
Άβαταρ μέλους
lena08

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sharah » 28 Ιαν 2011, 00:10

τι εκανε σημερα παιδακια?...α!κι εχει μιλησει καθολου για το πελ/κο?(αν ναι που εδωσε βαρυτητα)??? :thxx:
Άβαταρ μέλους
Sharah

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό βατραχος » 28 Ιαν 2011, 01:04

παιδια δεν αντεχω αλλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο
ας μ πει ενας ανθρωπος που εχει δωσει βαση :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :goodluck: :goodluck: :goodluck:
Άβαταρ μέλους
βατραχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zerk21 » 28 Ιαν 2011, 18:47

Παιδιά το μάθημα ειναι ένα μεγάλο μπέρδεμα.. Εχω διαβάσει τις σημειώσεις αρκετά καλά αλλα πραγματικά έχω χαθεί και και ταυτοχρονα μπερδευτεί... :confused:

Έχει κανείς υπόψην του '' Ποιά ειναι τα χαρακτηριστικά του ομηρικού ήρωα'' και που ακριβως το βρισκουμε ? (π.χ σε ποιο μαθημα ... / σελ βιβλιου κλπ. ) :help:

:thxx:
Εικόνα

Ο οίστρος μου ο ρέμπελος το διάβασμα μισεί
και πάντα μ' επισκέπτεται στην εξεταστική...
Ανοίγω το βιβλίο μου και πάω να εστιάσω,
μα εκείνος εμφανίζεται και μου πετάει λάσο..!
http://www.youtube.com/watch?v=qKTpGXtIVh8&feature=related

Σχολή/Τμήμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό black_devil » 29 Ιαν 2011, 20:22

Zerk21 έγραψε:Παιδιά το μάθημα ειναι ένα μεγάλο μπέρδεμα.. Εχω διαβάσει τις σημειώσεις αρκετά καλά αλλα πραγματικά έχω χαθεί και και ταυτοχρονα μπερδευτεί... :confused:

Έχει κανείς υπόψην του '' Ποιά ειναι τα χαρακτηριστικά του ομηρικού ήρωα'' και που ακριβως το βρισκουμε ? (π.χ σε ποιο μαθημα ... / σελ βιβλιου κλπ. ) :help:

:thxx:

Στο βιβλίο λεει οτι ο ομηρικος ανδρας ειναι ο μεγαλος ανδρας των σκοτεινων χρονων. αυτος λεει οτι ειναι ο επικεφαλης του οικου των γεωμετρικων χρονων... (κι εδω να τονισω οτι εχει μπλεξει το ποτε ηταν οι σκοτεινοι χρονοι, ποτε η υπομηκυναϊκη περιοδος και ποτε οι γεωμετρικοι και εχω εκνευριστει τα μεγιστα γιατι μ' αυτον τον ανθρωπο θα ξεχασω κι αυτα που ηξερα! :mad2: :bangin: :wtf: :ungry: ) Οποτε καλυτερα να μην εμπιστευτεις το βιβλιο... τωρα το σε ποιο μαθημε το ειπε, δεν μπορω να σου απαντησω με ακριβεια, αλλα παντως ειναι ο επικεφαλης του οικου, που ανταλλασει δωρα για επιδειξη δυναμης, ασχολειται με τον πολεμο, το κηνυγι κλπ κλπ κλπ. βοηθησα καθολου?
ειναι οντως τρελο μπερδεμα! :S
Άβαταρ μέλους
black_devil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό black_devil » 29 Ιαν 2011, 20:27

Ερωτηση: ο Σολωνας εγκαθιδρυει τιμοκρατια και ο Κλεισθενης ισονομια. Η ισονομια και η δημοκρατια το ιδιο δεν ειναι? Ουσιαστικα η ισονομια δεν ειναι χαρακτηριστικο της δημοκρατιας? Και επισης η διαφορα ειναι οτι στην τιμοκρατια συμμετεχουν στην εκκησια του δημου οσοι εχουν ενα χ εισοδημα, ενω στην ισονομια ολοι, ανεξαρτητως εισοδηματος? Αλλα και στα δυο στις αρχες εκλογονται οι ευποροτεροι? :?:
Άβαταρ μέλους
black_devil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό makia!!! » 29 Ιαν 2011, 22:12

Παιδιά ανεξαρτήτα από το προγραμματισμένο διάβασμα που θα κάνετε προς το τέλος ρίξτε μια γερή ματιά στα παλαιά θέματα!Θα καταλάβετε ότι ο Μπιργάλιας είανι λάτρης της "ανακύκλωσης".....Με μικρές άλλαγές στις εκφωνήσεις ζητάει παρόμοια έως και όμοια θέματα να απαντηθούν. Οι απαντήσεις στα παλαιά θέματα καλύπτωνται σε επαρκή κατά τη γνώμη μου βαθμό από τις σημειώσεις
http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?f=38&t=1553
Καλή επιτυχία!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
makia!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zerk21 » 29 Ιαν 2011, 23:53

Παιδια ξερετε τι θα γινει με το μαθημα λογω απεργειας ΜΜΜ?
Εικόνα

Ο οίστρος μου ο ρέμπελος το διάβασμα μισεί
και πάντα μ' επισκέπτεται στην εξεταστική...
Ανοίγω το βιβλίο μου και πάω να εστιάσω,
μα εκείνος εμφανίζεται και μου πετάει λάσο..!
http://www.youtube.com/watch?v=qKTpGXtIVh8&feature=related

Σχολή/Τμήμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Filosofiki » 30 Ιαν 2011, 00:33

Πότε είναι η απεργία;
Άβαταρ μέλους
Filosofiki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό βατραχος » 30 Ιαν 2011, 01:37

1) ποιες ειναι οι συνεπεις τυ πελλοπονησιακου????
2)ποιες ειναι οι μεταρρυθμισεις τυ εφιαλτη???
3)επανασταση 411/και404 τ εγν τοτε????
ποιεσ ειναι οι μεταβολεσ τυ 5ου και τυ 4υ αιωνα?????ς΄΄4)ποιες ειναι οι συνεπειες τν μηδικων(ειναι καρα σοσ)????
ποιεσ οι αρμοδιοτητεσ τσ απελλασ΄???
5) ειλωτεσ / δουλους
σας παρακαλω αν μυ πει καποιος τσ απαντησεις ειναι αναγκη!!!
που τσ λεει στσ σημειωσεις>>>????
αν δεν τσ λεει πειτε τεσ μου ονομαστικα!!!!
ειναι αναγκηηηη
:lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola:
Άβαταρ μέλους
βατραχος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες