filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Λατινική Φιλολογία ΙΙ - ΦL 04

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό caramellenia » 24 Μάιος 2015, 16:04

Όχι,δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα ημερομηνία.
Άβαταρ μέλους
caramellenia

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 24 Μάιος 2015, 17:14

caramellenia έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και καλή τύχη στην εξεταστική!Δίνω λατινικά με Μπενέτο και είναι το τελευταίο μου μάθημα,μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί με παραδείγματα πώς γίνονται οι μετατροπές των μεσαιωνικών τύπων σε κλασσικούς??Ευχαριστώ a priori!

Στο βιβλίο του Μπενέτου (σελ.34-35) γράφει οτι οπου υπάρχει -i- είναι μεσαιωνικός τύπος του Γρηγόριου και ο σωστός λατινικός τύπος είναι με -e-. ΕΠΙΣΗΣ, ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ -e- ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΜΕ -i- ! Το ίδιο ισχύει και με τα γράμματα -w- και -v-.

Πέρα από αυτές τις περιπτώσεις στο αμφιθέατρο είχε αναφέρει και άλλες.

Συνολικά :
e/i
v/w
o/u
e/ae
d/t
ph/f

Αυτό δεν σημαίνει βεβαια οτι όπου βλέπεις το ένα από τα 2 γράμματα πρεπει να το αντιστρεψεις ντε καλά. Αυτό που καταλαβα εγώ είναι οτι πέρα από τις -μάλλον λίγες- περιπτώσεις που θα βγάζει μάτι ο λάθος τύπος, εαν ξέρεις καλή -πολύ καλή για την ακριβεια- γραμματική θα καταλαβαίνεις πότε ένας τύπος δεν ακολουθεί την κλασική ορθογραφια.
Δεν ξέρω τι ειδους εξασκηση μπορείς να κάνεις πάνω σε αυτόν τον τύπο ασκησης :( ... νομίζω το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μάθεις ποιο γράμμα μετατρεπεται σε ποιο και απο κει και πέρα... ο Θεός βοηθός !
Πάντως δεν χρειαζεται να δωσεις και πολύ βαρος σε αυτο...μια μονάδα πιάνει όλο κ όλο... Εγω θα εδινα βαρος στις σιγουρες μονάδες (εισαγωγές, σημειωσεις κλπ) :tease:
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό caramellenia » 25 Μάιος 2015, 11:34

Σ'ευχαριστώ παλύ για την κατατόπιση!!Να'σαι καλα!!Τις εισαγωγές του βιβλίου διαβάζω..δεν έχω άλλες σημειώσεις..Ελπίζω να τα καταφέρω!
Άβαταρ μέλους
caramellenia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 25 Μάιος 2015, 23:10

caramellenia έγραψε:Σ'ευχαριστώ παλύ για την κατατόπιση!!Να'σαι καλα!!Τις εισαγωγές του βιβλίου διαβάζω..δεν έχω άλλες σημειώσεις..Ελπίζω να τα καταφέρω!

Εαν δεν έχεις δικές σου σημειωσεις θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις αυτές που υπάρχουν στο φόρουμ. Με μια ματιά που τους έριξα καλές μου φαίνονται...Επιπλέον, περιλαμβάνουν τις υπαγορευσεις του Μπενέτου οπότε δεν υπάρχει ο κίνδυνος να έχει αλλοιωθεί το νόημα, να είναι ελλιπείς ή οτιδήποτε άλλο... Στα πρώτα μαθήματα έκανε συνοπτικα τη ρωμαϊκή ιστορία και βάζει πάντα μια ερωτηση από κει. Είναι αρκετα εύκολη ερωτηση οπότε είναι κρίμα να χάσεις μονάδα από κει.

Επίσης, κοιτα τα παλιά θέματα...να πάρεις μια ιδέα για τον τύπο της εξέτασης.

Spoiler:
Γενικά, η γνώμη μου είναι οτι δεν είναι δύσκολο μάθημα. Παρ΄ότι οι φήμες λένε άλλα... Θέλει απλώς προσεκτικό διάβασμα :up:
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gt88 » 06 Ιουν 2015, 16:43

Για την ημερομηνία κάποιο νέο;
Άβαταρ μέλους
gt88
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό κατερινα0111 » 11 Ιουν 2015, 09:44

Καλημέρα! Κανένα νέο με την ημερομηνία έτσι? Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το μάθημα, επειδή πλέον δε μπορώ παρακολουθώ.. Αν δώσω βάρος στην εισαγωγή ,καθώς δε προλαβαίνω να ασχοληθώ ιδιαίτερα με γραμματική κλπ,αξίζει να πάω να δώσω το μάθημα ή είναι σίγουρη αποτυχία? :thxx:
Άβαταρ μέλους
κατερινα0111

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό windy » 14 Αύγ 2015, 19:02

Καλησπέρα σας και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι. Γνωρίζει κάποιος εάν μετά την παράγραφο 43 του ΙΙ βιβλίου υπάρχουν κομμάτια από το τρίτο βιβλίο της πηγής του Γρηγορίου που έχουν διδαχθεί και είναι εξεταστέα? Προσδοκώ σε άμεση απάντηση καθώς είναι από τα τελευταία μου μαθήματα. :thxx: a priori.
Άβαταρ μέλους
windy

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Filosofiki » 19 Οκτ 2015, 16:54

Γεια σας! Υπάρχει κανένα νέο για Μπενέτο; Ξέρουμε πότε θα βγει; Τελευταίο μάθημα, έχει η βγει η ψυχή μας! :help:
"Στου βούρκου μέσα τα νερά ποια γλώσσα μου μιλάνε, αυτοί που μου ζητάνε να χαμηλώσω τα φτερά;"
Άβαταρ μέλους
Filosofiki

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Γιούλα » 27 Νοέμ 2015, 15:07

Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς αν ενημέρωσε ο κος Μπενέτος για τις αίθουσες των φροντιστηριακών?δεν έχει αναρτήσει κάτι στο e-class όπως είχε πει.
Άβαταρ μέλους
Γιούλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χιονονιφάδα » 09 Δεκ 2015, 11:07

Καλημέρα σας! Να κάνω κι εγώ μία ερωτησούλα.... επειδή εργάζομαι δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να παρακολουθήσω παρά μόνο το πρώτο μάθημα... Μήπως κάποιος που παρακολουθεί θα μπορούσε να μας ενημερώσει ποιες παραγράφους έχει κάνει ο κύριος Μπενέτος ώστε να αρχίσω σιγά σιγά να διαβάζω; :study: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Χιονονιφάδα

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Γιούλα » 10 Δεκ 2015, 11:59

Χιονονιφάδα έγραψε:Καλημέρα σας! Να κάνω κι εγώ μία ερωτησούλα.... επειδή εργάζομαι δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να παρακολουθήσω παρά μόνο το πρώτο μάθημα... Μήπως κάποιος που παρακολουθεί θα μπορούσε να μας ενημερώσει ποιες παραγράφους έχει κάνει ο κύριος Μπενέτος ώστε να αρχίσω σιγά σιγά να διαβάζω; :study: :thxx:

Έχει κάνει διάφορες παραγράφους από το 1ο(παράγραφος 18 και 27) και το 2ο βιβλίο(παράγραφος 43) του Γρηγορίου.Θα προσπαθήσω να τις συγκεντρώσω όλες και να τις βάλω εδώ,απλά να ξέρεις ότι βάζει από όλη την ύλη κι ας μην τα έχει διδάξει.
Άβαταρ μέλους
Γιούλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χιονονιφάδα » 10 Δεκ 2015, 16:07

Γιούλα έγραψε:
Χιονονιφάδα έγραψε:Καλημέρα σας! Να κάνω κι εγώ μία ερωτησούλα.... επειδή εργάζομαι δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να παρακολουθήσω παρά μόνο το πρώτο μάθημα... Μήπως κάποιος που παρακολουθεί θα μπορούσε να μας ενημερώσει ποιες παραγράφους έχει κάνει ο κύριος Μπενέτος ώστε να αρχίσω σιγά σιγά να διαβάζω; :study: :thxx:

Έχει κάνει διάφορες παραγράφους από το 1ο(παράγραφος 18 και 27) και το 2ο βιβλίο(παράγραφος 43) του Γρηγορίου.Θα προσπαθήσω να τις συγκεντρώσω όλες και να τις βάλω εδώ,απλά να ξέρεις ότι βάζει από όλη την ύλη κι ας μην τα έχει διδάξει.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Ναι, το ξέρω ότι βάζει απ'όλα, αλλά λέω να ξεκινήσω να καλύπτω την απόσταση μ' αυτά που κάνατε στο αμφιθέατρο! Και πάλι :thxx:
Άβαταρ μέλους
Χιονονιφάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tzara » 31 Ιαν 2016, 19:11

kalispera sas mporei kapoios na mou pei thn ulh tou mpenetou , giati exw mperdeutei , eyxaristw
Άβαταρ μέλους
tzara

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 31 Ιαν 2016, 23:37

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ 2015-2016

Τμήμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟ - ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ
Εξάμηνο: Γ΄
Αντικείμενο: ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑ
Κωδικός μαθήματος: ΦL04

• Λεξιλόγιο
1. Το λεξιλόγιο το οποίο περιλαμβάνεται στα κείμενα και τις ασκήσεις των σχολικών βιβλίων της Β΄ και Γ΄ Λυκείου για το μάθημα των Λατινικών (πλην του λεξιλογίου το οποίο περιλαμβάνεται στα κεφάλαια εκτός σχολικής ύλης).
2. Επιπλέον λεξιλόγιο δεν απαιτείται, καθώς κατά την εξέταση λαμβάνεται υπόψη η γλωσσομάθεια και η συγγένεια της Λατινικής με κάποια από τις ομιλούμενες ευρωπαϊκές γλώσσες. Αν η εξέταση δεν καλύπτεται από τη συνθήκη αυτή, θα δοθεί λεξιλογική εξήγηση (μικρό λεξιλόγιο κάτω από το προς εξέταση κείμενο).
• Μορφολογία
3. Σύγγραμμα: BernardBortolussi, Λατινική Γραμματική, εκδ. Πεδίο, Αθήνα 2014 (3η έκδοση). Παράγραφοι: 5, 14-53, 54-76, 82-83, 86-138 (σημαντική η παράγραφος 137 και 138, όπως και ο πίνακας των σελίδων 98-99). Για τις παραγράφους αυτές που σχετίζονται με την μορφολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και οποιοδήποτε άλλο σύγγραμμα, εφόσον υπάρχει αντιστοιχία ύλης.
4. Οι σημειώσεις μορφολογίας που έχουν αναρτηθεί στο e-class και οι χειρόγραφες σημειώσεις που υπαγορεύτηκαν κατά τις παραδόσεις.
• Σύνταξη
5. Τα συντακτικά φαινόμενα που αναλύονται σε όλα τα κείμενα των σχολικών βιβλίων της Β΄ και Γ΄ Λυκείου για το μάθημα των Λατινικών.
6. Σύγγραμμα: BernardBortolussi, Λατινική Γραμματική, εκδ. Πεδίο, Αθήνα 2014 (3η έκδοση).Παράγραφοι: 173-175, 177-197, 213, 218-244 (σημαντική η παράγραφος 235), 260-270, 276-279, 280-286 (σημαντικές οι αντωνυμίες), 290-291, 293-295, 325-328 (σημαντική η παράγραφος 328), 346-348.
• Γενική Εισαγωγή: Τα υπαγορευθέντα κατά τις πρώτες παραδόσεις σχετικά με τη Συνοπτική Ρωμαϊκή Ιστορία από την εποχή της Ύστερης Δημοκρατίας έως και την εποχή του Ιουστινιανού.
• Κείμενο
GregoriiTuronensis, HistoriaFrancorum. Αθήνα: Πεδίο, 2014.
7. Εισαγωγή: Σελίδες 13-26 (και η παράγραφος 1.7.4), 28-36 (και η 1.9.3), 42 (από την 1.9.13) - 53 (έως πριν την 1.10), 57-60.
8. Κείμενο: Σελίδες 66-276 (= μόνο το λατινικό κείμενο, απόσπασμα από το οποίο θα χρησιμοποιηθεί στις εξετάσεις ως άγνωστο. Η μετάφραση ΔΕΝ είναι εξεταστέα και προτείνεται να μην την συμβουλευτείτε, διότι θα σας ζητηθεί να αποδώσετε το κείμενο με δική σας μετάφραση σε δόκιμα νέα ελληνικά).
9. Χάρτης: Σελίδες 279, 283. Πρόκειται για έναν χάρτη. Κάποια από τα ονόματα του χάρτη αυτού θα έχουν απαλειφθεί και θα υπάρχει κενό. Εσείς θα σημειώσετε σε κάθε κενό το κύριο όνομα που αντιστοιχεί σε αυτό το κενό. Όλα τα (ελληνικά) ονόματα που θα έχουν απαλειφθεί, θα σας δοθούν.
10. Πηγές: Σελίδες 287-289, 293 (από την 3.1.4) -297 (πριν την 3.1.7), 298 (από την 3.1.8) -300 (πριν την 3.1.9).
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σχολή/Τμήμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟ - ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ / ΙΣΤΟΡΙΑ.
Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fai » 26 Μάιος 2016, 11:23

Καλημέρα, μήπως έχει βγάλει πουθενά ο κ. Μπενέτος ημερομηνία εξέτασης για τους επί πτυχίω;;;; E class κ στις ανακοινώσεις του site του τμήματος δεν έχω δει κάτι!!
Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
fai

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 28 Ιουν 2016, 15:46

Γειαααα.Ξερει κανεις ποσα θεματα βαζει ο Μπενετος;Οι ερωτησεις ιστοριας απο εισαγωγη και σημειωσεις ειναι δυο;Ποσο πιανουν βαθμολογικα; :help:
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gt88 » 01 Σεπ 2016, 13:25

Summer_95 έγραψε:
caramellenia έγραψε:Σ'ευχαριστώ παλύ για την κατατόπιση!!Να'σαι καλα!!Τις εισαγωγές του βιβλίου διαβάζω..δεν έχω άλλες σημειώσεις..Ελπίζω να τα καταφέρω!

Εαν δεν έχεις δικές σου σημειωσεις θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις αυτές που υπάρχουν στο φόρουμ. Με μια ματιά που τους έριξα καλές μου φαίνονται...Επιπλέον, περιλαμβάνουν τις υπαγορευσεις του Μπενέτου οπότε δεν υπάρχει ο κίνδυνος να έχει αλλοιωθεί το νόημα, να είναι ελλιπείς ή οτιδήποτε άλλο... Στα πρώτα μαθήματα έκανε συνοπτικα τη ρωμαϊκή ιστορία και βάζει πάντα μια ερωτηση από κει. Είναι αρκετα εύκολη ερωτηση οπότε είναι κρίμα να χάσεις μονάδα από κει.

Spoiler:
Γενικά, η γνώμη μου είναι οτι δεν είναι δύσκολο μάθημα. Παρ΄ότι οι φήμες λένε άλλα... Θέλει απλώς προσεκτικό διάβασμα :up:

Καλησπέρα. Οι σημειώσεις που υπάρχουν στο forum φτάνουν μέχρι και το 8ο μάθημα. Θεωρείς ότι είναι ολοκληρωμένες;
Άβαταρ μέλους
gt88
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 01 Σεπ 2016, 18:17

gt88 έγραψε:
Summer_95 έγραψε:

Spoiler:

Καλησπέρα. Οι σημειώσεις που υπάρχουν στο forum φτάνουν μέχρι και το 8ο μάθημα. Θεωρείς ότι είναι ολοκληρωμένες;

Καλησπέρα ! Οι σημειωσεις φτανουν μέχρι τοδέκατο μάθημα, όχι μέχρι το 8ο. Απλά έχει κάνει ένα λάθος το παιδί που τις ανέβασε και αντι να βάλει 10ο , εβαλε 8ο

Πέρα από τα δέκα μαθηματα είχε κάνει αλλα δυο εκεινη τη χρονιά, αλλά πραγματικά δεν χάνεις και τιποτα που δεν τα εχεις. Στα τελευταια μαθηματα δεν εκανε τιποτα καινουργιο απλά μας έδινε κειμενα για περισσοτερη εξασκηση στη μεταφραση και στο υπομνημα. Αυτο
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό αντρια » 03 Ιαν 2017, 14:42

Μήπως έχουμε το μειλ και το ποιες ώρες είναι στο γραφείο του ο Μπενέτος?
Άβαταρ μέλους
αντρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 03 Ιαν 2017, 15:18

Δες εδώ, αντρια. :lighten:
Για το email, εδώ.
Spoiler:
όπου [at]=@ και όπου [dot]=.
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator