filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Νεόελληνική Ιστορία Β΄ - ΙΙ31

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 03 Φεβ 2013, 19:01

σου βγάζει κάποιο σφάλμα? :confused: εμένα μου ανοιγουν κανονικα πάντως. Απλά πρέπει να περιμένεις κάποια λεπτά μέχρι να κατέβουν!
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Λαόνικος » 04 Φεβ 2013, 13:24

rania91 έγραψε:σου βγάζει κάποιο σφάλμα? :confused: εμένα μου ανοιγουν κανονικα πάντως. Απλά πρέπει να περιμένεις κάποια λεπτά μέχρι να κατέβουν!

Δεν εμφανίζει σφάλμα, απλώς δεν εμφανίζει ούτε τις σημείωσεις. Περίμενα δε με το παράθυρο ανοιχτό το παράθυρο κάποιες ώρες. Πιθανόν, να ειναι πρόβλημα του υπολογιστού μου, θα δοκιμάσω και με άλλους και κατόπιν θα ενημερώσω. Ευχαριστώ δια την άμεσον απάντησιν.
Άβαταρ μέλους
Λαόνικος

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 04 Φεβ 2013, 15:54

Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις να τις κατεβάσεις με άλλον browser (π.χ. αν χρησιμοποιείς internet explorer να δοκιμάσεις με chrome- εγώ αυτόν χρησιμοποιώ) :cool:
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Λαόνικος » 14 Φεβ 2013, 12:09

rania91 έγραψε:Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις να τις κατεβάσεις με άλλον browser (π.χ. αν χρησιμοποιείς internet explorer να δοκιμάσεις με chrome- εγώ αυτόν χρησιμοποιώ) :cool:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΗΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΙΝ, ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΚΛΙΝΗΡΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΑΝ ΞΕΡΗ ΚΑΝΕΙΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΘΗΣΕΙ, ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΠΛΟΥΜΙΔΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΜΕΘΑ ΚΑΛΥΜΕΝΟΙ;

ΔΙΟΤΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΣΤΟ ΓΟΥΔΗ, ΤΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ.

Υ.Γ. ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΣΗΜΕΙΩΣΕΩΝ ΛΕΙΠΟΥΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ.
Άβαταρ μέλους
Λαόνικος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 14 Φεβ 2013, 16:07

Νομίζω ότι από τις σημειώσεις είμαστε καλυμμένοι! Εγώ τουλάχιστον από κει διαβάζω! :tease:
Επίσης, δεν λείπουν σελίδες, είναι όλα τα μαθήματα.. Εννοείς στα μαθήματα για το Μεταξά?
(καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τα κεφαλαια γράμματα στο φορουμ! :thxx: )
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Λαόνικος » 19 Φεβ 2013, 13:05

Δικό μου το λαθός, μια χαρά ήσαν οι σημειώσεις, απλώς στο φωτοτυπείον της σχολής παρέλειψαν να μου βγάλουν τις τελευταίες.
Άβαταρ μέλους
Λαόνικος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sayra2 » 28 Φεβ 2013, 16:44

Μήνυμα εκπαιδευτή: Σπυρίδων Πλουμίδης

Επανάληψη εξέτασης.

Σας γνωρίζουμε ότι η Γ.Σ του Τμήματος στη συνεδρία την 28η–2-2013, λόγω ειδικών συνθηκών κατά την διάρκεια της εξέτασης του μαθήματος ΙΙ31 Νεότερη Ελληνική Ιστορία Β την 18η-2-2013, καλεί Μόνον τους φοιτητές που συμμετείχαν στην ως άνω εξέταση και επιθυμούν να επανεξεταστούν στο συγκεκριμένο μάθημα, να προσέλθουν την 9η-3-2013 στα Α/Φ 438,440 και 442 ημέρα Σάββατο και ώρα 12:00 – 14:00.

Η πρόεδρος του Τμήματος

Καθηγήτρια Ελένη Μαντζουράνη

Απο το eclass.

Κατι ειναι κι αυτο μετα το φιασκο της εξετασης, αλλα προφανως οσοι αντεγραψαν δεν θα ξαναπανε, οποτε δεν ειναι ακριβως "δικαιωση" για οσους διαβασανε και αδικηθηκαν
Άβαταρ μέλους
sayra2

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lizamaniac » 02 Μαρ 2013, 17:14

Οτι να ναι πάντως αυτή η σχολή.Εγώ είχα διαβάσει αλλά δεν πήγα λόγω ασθένειας τελευταία στιγμή.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να δώσω,επειδή δεν πήγα εκείνη τη μέρα λες και το έκανα εσκεμμένα.Αν γίνεται επανεξέταση ας γίνει για όλους όσους θέλουν να δώσουν,γιατί κάποιοι πρέπει να έχουν δεύτερη ευκαιρία και κάποιοι άλλοι όχι?Μυστήρια πράγματα.....
Άβαταρ μέλους
Lizamaniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lizamaniac » 02 Μαρ 2013, 17:22

Και εκτός αυτού για ποιά δικαίωση μιλάμε από τη στιγμή που αυτοί που αντέγραψαν(και μαγκιά τους εδώ που τα λέμε,και εγώ το ίδιο θα έκανα αν μπορούσα :respect: )δέν θα έρθουν για να δώσουν?Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θέλουν να κάνουν οι καθηγητές....
Άβαταρ μέλους
Lizamaniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hello Kitty » 02 Μαρ 2013, 18:05

Lizamaniac έγραψε:Και εκτός αυτού για ποιά δικαίωση μιλάμε από τη στιγμή που αυτοί που αντέγραψαν(και μαγκιά τους εδώ που τα λέμε,και εγώ το ίδιο θα έκανα αν μπορούσα :respect: )δέν θα έρθουν για να δώσουν?Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θέλουν να κάνουν οι καθηγητές....

Δεν είναι μαγκιά να αντιγράφεις! Μαγκιά είναι να είσαι διαβασμένος, ή αλλιώς να αφήσεις το μάθημα για την άλλη εξεταστική!
" Η τέχνη είναι ο δρόμος από όπου το άτομο επιστρέφει στην ομάδα!", Έρνστ Φίσερ
Άβαταρ μέλους
Hello Kitty

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό - Αρχαιολογικὀ ΕΚΠΑ
κατεύθυνση Ιστορίας.
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 02 Μαρ 2013, 20:13

+1
τουλάχιστον κάτι έγινε, απο το τίποτα.. Γιατί πραγματικά ξέρω άτομα που και είχαν διαβάσει και έγραψαν χωρίς αντιγραφή και πήραν 5. Μ αυτόν τον τρόπο μπορούν να βελτιώσουν το βαθμό τους και να μην αισθάνονται αδικημένοι. Τώρα για όλα τα υπολοιπα, δεν θα το σχολιασω....
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lizamaniac » 03 Μαρ 2013, 15:08

Κορίτσια γνώμη σας και γνώμη μου,δεν χρειάζεται να συμφωνούμε...Μαγκιά είναι να το αφήσεις για την άλλη εξεταστική άν οι γονείς σου έχουν λεφτά για πέταμα.Στο κάτω κάτω δεν χρειάζεται να γίνουμε όλοι ακαδημαικοί, όποιος θέλει να τα διαβάσει όλα ανεξαιρέτως και πάλι μαγκιά του.Παιδεία είναι πάνω από όλα να κοιτάς τον εαυτό σου,και όχι τι κάνουν οι άλλοι...Δηλαδή μειώνεται ο δικός σας βαθμός αν αντιγράψουν άλλοι?Κυνηγάτε την αξιοκρατία σε μια χώρα που όλα είναι σκ@τ@? Ξεφύγαμε απ το θέμα όμως,δε χρειάζεται να το συνεχίσουμε...
Άβαταρ μέλους
Lizamaniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lizamaniac » 03 Μαρ 2013, 15:10

Ράνια 91 άν είχαν διαβάσει τέλεια δεν θα είχαν πάρει 5 επειδή άλλοι αντέγραψαν,μη λέμε οτι θέλουμε πια έλεος...Εγώ δηλαδή που έγραψα 6 αρχαία ιστορία β να ρίξω ευθύνες στο παιδί που βοήθησα από πίσω μου??Πρέπει να ξαναγράψω και γω δηλαδή για να δικαιωθώ...Α ρε Ελλαδάρα,ας ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.Και εγώ ξαναλέω ποιά η δικαίωση από τη στιγμή που κάποιοι δεν θα εξεταστούν ξανά και πέρασαν με αντιγραφή???Τι σχέση έχει αυτό με τη βελτίωση των βαθμών των υπολοίπων??
Τελευταία επεξεργασία από Lizamaniac και 03 Μαρ 2013, 15:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Lizamaniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 03 Μαρ 2013, 16:56

μα, αυτο λεω κι εγω. :cool: Δεν με νοιαζει αν ο αδιαβαστος πηρε 10 κι εγω πηρα 5 ενω ειχα γράψει,αλλα προφανως, για να βγηκαν τα αποτελεσματα σε 3 μερες ο καθηγητης δεν τα κοιταξε καν..Δεν βλεπω λογικη σ αυτο που εγινε με τις βαθμολιγιες. Αλλα κατι ειναι κι αυτη η εξεταση για αυτους που πραγματικα θελουν να βελτιωσουν τον "αδικο" βαθμο τους.. Για τους υπολοιπους δεν αλλαζει κατι και οπως ειπες κι εσυ, μαγκια τους.. Αλλα γιατι, αφου εχω εγω την ευκαιρια να γραψω καλυτερα, να μην παω??
Λοιπον, ας μην το συνεχισουμε εδω καλυτερα γιατί ειναι η ενοτητα του μαθηματος.. :thxx:
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lizamaniac » 03 Μαρ 2013, 19:18

Μα δεν διαφωνούμε σε αυτό,ίσα ίσα για αυτό ρωτησα γιατί λέει μόνο όσοι πήγαν να ξαναδώσουν μόνο.Εγώ δηλαδή που δεν πήγα όντως λόγω ασθένειας της τελευταίας στιγμής γιατί να μην δώσω από τη στιγμή που κάνουν επανεξέταση?Του έστειλα και μήνυμα στο eclass από την Παρασκευή να μου απαντήσει,αλλά μη σας πω που με έχει γράψει καλύτερα... :wtf:
Άβαταρ μέλους
Lizamaniac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theol » 08 Μαρ 2013, 22:51

Καλησπέρα! Είδα στη βαθμολογία των μαθημάτων στο my-studies, ότι η βαθμολογία του Πλουμίδη (Νεότερη Ελληνική Ιστορία Β') έχει αφαιρεθεί. Μήπως ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Τον χάνουμε το βαθμό; Πρέπει να ξαναδώσουμε το μάθημα;
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
theol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 09 Μαρ 2013, 03:53

theol έγραψε:Καλησπέρα! Είδα στη βαθμολογία των μαθημάτων στο my-studies, ότι η βαθμολογία του Πλουμίδη (Νεότερη Ελληνική Ιστορία Β') έχει αφαιρεθεί. Μήπως ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Τον χάνουμε το βαθμό; Πρέπει να ξαναδώσουμε το μάθημα;
Ευχαριστώ.

Λογικά αφαιρέθηκε εν όψει της προαιρετικής σημερινής επανάληψης της εξέτασης όπως ανακοινώθηκε εδώ και εφόσον δεν πας να γράψεις για να τον αλλάξεις θα επανέλθει όταν βγουν τα τελικά αποτελέσματα για όλους (μπορεί και νωρίτερα).Αν όχι πρέπει να απευθυνθείς στον καθηγητή.
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Filosofiki » 14 Ιαν 2014, 21:47

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποιο σύγγραμα προτείνει για το μάθημα;
"Στου βούρκου μέσα τα νερά ποια γλώσσα μου μιλάνε, αυτοί που μου ζητάνε να χαμηλώσω τα φτερά;"
Άβαταρ μέλους
Filosofiki

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Filosofiki » 15 Σεπ 2014, 13:08

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς τα σημερινά θέματα του κ. Πλουμίδη; Ευχαριστώ πολύ!
"Στου βούρκου μέσα τα νερά ποια γλώσσα μου μιλάνε, αυτοί που μου ζητάνε να χαμηλώσω τα φτερά;"
Άβαταρ μέλους
Filosofiki

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marthaki » 15 Σεπ 2014, 14:16

απ'όσα θυμάμαι έπεσε
1. πώς προέκυψε το μικρασιατικό ζήτημα.
2. για τους εθνικούς πολέμους
3. τι διαμόρφωσε το κίνημα του 1909 και αναλύστε το σύνταγμα του 1911
4.( δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή δυστυχώς.)

Επιλέγαμε τα 2 απο τα 4. Και έπεσε και ένα υποχρεωτικό θέμα που έπιανε 1 μονάδα και αφορούσε το άρθρο 17 του συντάγματος 1911, το οποίο αναφερόταν στο ότι για την απαλλοτρίωση μιας ιδιοκτησίας έπρεπε πρώτα να θεωρηθεί αποδεδειγμένη ωφέλεια προς το ελληνικό κράτος και να αποζημιωθεί ο ιδιοκτήτης.
Άβαταρ μέλους
marthaki

Ευχαριστώ: 1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες