filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως Β΄ - ΙΙ 22

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakiii » 23 Ιουν 2014, 12:35

Καλύτερα να της στείλετε ένα mail..εγω πάντως οταν της έστειλα μου απαντησε ότι οι επί πτυχίω θα δώσουμε το μονταγιου και οι υπόλοιποι το δικό της.
Άβαταρ μέλους
marakiii

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thn7 » 23 Ιουν 2014, 23:34

marakiii έγραψε:Καλύτερα να της στείλετε ένα mail..εγω πάντως οταν της έστειλα μου απαντησε ότι οι επί πτυχίω θα δώσουμε το μονταγιου και οι υπόλοιποι το δικό της.

Εγω την ρωτησα σημερα στο μαθημα και μου ειπε οτι και του Berstein δεχεται , απλα οτι δεν θυμοταν την υλη....Γνωριζει κανεις ποιες σελιδες και ποιος τομος ειναι απο του Berstein ?
Άβαταρ μέλους
thn7

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Filosofiki » 29 Ιουν 2014, 15:52

Παιδιά χρωστάω το μάθημα και είμαι τέταρτο έτος, θα δώσω με το βιβλίο της Γιαντσή αν ξέρετε ή με το Μονταγιού;
Επείγον!!! Ευχαριστώ πολύ
"Στου βούρκου μέσα τα νερά ποια γλώσσα μου μιλάνε, αυτοί που μου ζητάνε να χαμηλώσω τα φτερά;"
Άβαταρ μέλους
Filosofiki

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Filosofiki » 01 Ιούλ 2014, 19:21

Εξετάσεις ΙΙ22
Τρίτη, 01 Ιουλίου 2014

Αγαπητοί φοιτητές,
όπως γνωρίζετε, η διαδικασία των εξετάσεων είναι μια σημαντική διαδικασία, η οποία ολοκληρώνει τη διδασκαλία του μαθήματος. Παρόλο που σκόπευα να πραγματοποιήσω τις εξετάσεις κατά την πρώτη εβδομάδα, διαπιστώνω ότι το βαρύ πρόγραμμα δεν θα επιτρέψει την επίδοση που περιμένω, ύστερα από την ολοκλήρωση του μαθήματος, ενός μαθήματος ειδίκευσης που απέβλεπε στο να σας εξοπλίσω με μια γερή βάση γνώσεων και συγχρόνως να σας μάθω να σκέπτεσθε με ιστορικό τρόπο και να αναλύετε και να ερμηνεύετε τα γεγονότα. Επειδή, λοιπόν, δεν σκοπεύω να διεκπεραιώσω, απλώς τις εξετάσεις, αλλά με ενδιαφέρει να τις πραγματοποιήσω με τρόπο ουσιαστικό, αποφάσισα να επιλέξω μια μεταγενέστερη ημερομηνία, ώστε να έχετε το χρόνο να είστε συγκεντρωμένοι και όχι εξουθενωμένοι. Για το λόγο αυτό σας παρακαλώ, προτού προσδιορίσω την ακριβή ημερομηνία, όσοι σκέπτεσθε να δώσετε εξτάσεις στο μάθημά μου, να δηλώσετε την επιθυμία σας να εξεταστείτε σε λίστα που έχω ετοιμάσει και η οποία θα βρίσκεται στο Σπουδαστήριο Ιστορίας από αύριο 2 Ιουλίου στις 12 το μεσημέρι. Η λίστα θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι και τη Δευτέρα 7 Ιουλίου. Την Τετάρτη 9 Ιουλίου θα αναρτήσω το πρόγραμμα των εξετάσεων αλφαβητικά και με ωράριο, ώστε να αποφύγετε την πολύωρη αναμονή.
Σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας στο μάθημα και για την εξαιρετική συνεργασία,

Νικολέττα Γιαντσή
Αναπλ. Καθηγήτρια Μεσαιωνικής Ιστορίας της Δύσης

Γνωρίζει κάποιος με ποιο σύγγραμα θα εξεταστούμε;
"Στου βούρκου μέσα τα νερά ποια γλώσσα μου μιλάνε, αυτοί που μου ζητάνε να χαμηλώσω τα φτερά;"
Άβαταρ μέλους
Filosofiki

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vasgly » 22 Ιούλ 2014, 21:50

μπορει καποιος με βεβαιοτητα να μου πει εαν ,εκτος απο το Μονταγιου και το βιβλιο που εχει γραψει η Γιαντση, ισχυει το παλαιοτερο εγχειριδιο του Berstein;
Άβαταρ μέλους
vasgly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakiii » 23 Ιούλ 2014, 14:36

Ναι ισχύει.
Άβαταρ μέλους
marakiii

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό e.o » 24 Ιούλ 2014, 20:11

Καλησπέρα παιδια! Θα ήθελα να ρωτήσω αν η κυρία Γιαντση εχει δώσει σελιδες από το βιβλίο της(Ο φτωχός ανάμεσα στην Εκκλησια και την πόλη) ή αν ειναι ολο το βιβλίο....
Άβαταρ μέλους
e.o

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SounTzou » 26 Ιούλ 2014, 13:59

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο αν κανείς γνωρίζει. Το βιβλίο που έχω εγώ είναι το "Η εξέλιξη του μεσαιωνικού κόσμου, κοινωνία, διακυβέρνηση και σκέψη στην ευρώπη 312-1500" του David Nicholas.

Έστειλα μήνυμα στην καθηγήτρια αν χρειάζεται να πάρω το δικό της για να δώσω στις επικείμενες εξετάσεις καθώς τον Σεπτέμβριο διαγράφομαι αν και εφόσον εφαρμοστεί ο νόμος και η απάντησή της ήταν "Να διαβάσετε από αυτό που έχετε ήδη." Γνωρίζει μήπως αν είναι όλο το βιβλίο στην ύλη ή είναι κάτι εκτός;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

(Αν κάποιος γνωρίζει την ύλη από το δικό της βιβλίο, παρακαλώ ας με ενημερώσει για να το αγοράσω.) Πρέπει να περάσω το μάθημα οπωσδήποτε καθώς έχουν μείνει μόνο 3-4 για να τελειώσει το μαρτύριο...)
Άβαταρ μέλους
SounTzou

Σχολή/Τμήμα: Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Φιλοσοφική σχολή, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakiii » 26 Ιούλ 2014, 14:11

Θα σου πρότεινα να δανειστεις το μονταγιου γιατι ειναι το πιο εύκολο και βάζει στάνταρ θέματα απ' αυτό και βγαίνει σε 4 μέρες.
Άβαταρ μέλους
marakiii

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 12 Αύγ 2014, 18:55

Γεια σας παιδιά, ξέρετε αν έχουν βγεί τ' αποτελέσματα σ' αυτό το μάθημα;;;
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σχολή/Τμήμα: ΑΠΟΦΟΙΤΗ Ιστορικού - Αρχαιολογικού / ΙΣΤΟΡΙΑ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό windy » 16 Αύγ 2014, 14:48

Καλησπέρα σε όλους.Για να δώσουμε το μάθημα στην επαναληπτική,πρέπει να το έχουμε δηλώσει και στους καταλόγους της καθηγήτριας ή αρκεί η δήλωση στο my studies?Προσδοκώ σε γρήγορη απάντηση.Τέλος,ποιο είναι το σύγγραμμα προς εξέταση?Το ''Ο φτωχός ανάμεσα στην εκκλησία και πόλη''?Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :up:
Τελευταία επεξεργασία από windy και 16 Αύγ 2014, 14:55, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
windy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό debbie candy » 16 Αύγ 2014, 19:20

Για το θεό, ρε παιδιά! :wtf: Κάποιοι επιμένετε να ρωτάτε τα ίδια και τα ίδια. Δεν είναι κακό να ανατρέξετε σε προηγούμενες δημοσιεύσεις. Τα βιβλία για το μάθημα είναι είτε "ο φτωχός..." είτε bernstein ή Μονταγιού. Δίνει θέματα και για 3 και θέλει στην κόλλα σου να αναγράψεις από ποιό βιβλίο διάβασες.
Τώρα, όσο για τα ονόματα, δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Το θερινό είπε να ενημερώσουμε λίστες, αλλά τελικά δεν έκανε την εξέταση προφορικά, οπότε μάλλον άρκεσε η δήλωση. Καλό είναι να σταλεί mail.
quod me nutruit, me destruit
Άβαταρ μέλους
debbie candy
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό - Κατευ. Ιστορίας
Ευχαριστώ: 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό windy » 16 Σεπ 2014, 20:03

Καλησπέρα σε όλους.Έχει φανεί περίεργο σε κανέναν ότι δίνεται μόνο ένα αμφιθέατρο εξέτασης?
Άβαταρ μέλους
windy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakiii » 16 Σεπ 2014, 21:38

Πέρασε πολύ κόσμο έστω με ένα 5.
Άβαταρ μέλους
marakiii

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό windy » 22 Οκτ 2014, 15:52

ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;ΕΧΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΟ ΜΥSTUDIES;ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.
Άβαταρ μέλους
windy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό πατρα » 09 Ιουν 2015, 11:57

Παιδια καλησπερα.Μηπως γνωριζει καποιος τι ρωταει η Ντουρου περιπου και τι πρεπει να διαβασουμε οπωσδηποτε για το μαθημα?ειμαι παλαιο ετος και ειναι το τελευταιο μου μαθημ και εχω πελαγωσει λιγο γιατι το εχει παρει ολο η Ντουρου κ το βιβλιο της μου φαινεται ακαταλαβιστικο.ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
πατρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aggela s. » 09 Ιουν 2015, 17:29

καλησπερα.! ξερει κανεις να μας πει που εχει εστιασει φετος η κ ντουρου;; κανενα σοσ;;;;;; :help:
Άβαταρ μέλους
aggela s.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istorikarios13 » 30 Αύγ 2015, 12:03

κανα σοσ για ντουρου ας πει καποιος δεν υπαρχει χρονος να διαβαστει ολο το βιβλιο
Άβαταρ μέλους
istorikarios13

Ευχαριστώ: 4

μεσαιωνική β

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό loula_smy » 08 Ιαν 2016, 12:30

Καλημέρα!!!
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει όσον αφορά τα θέματα που βάζει η κα Ντούρου-Ηλιοπούλου στη μεσαιωνική Β΄? Το βιβλίο με καλύπτει? Δεν την έχω παρακολουθήσει. Είμαι επί πτυχίω. Ευχαριστώ! :confused:
Άβαταρ μέλους
loula_smy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rigaki » 13 Ιαν 2016, 16:56

Παιδιά καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς αν εχει βγει ανακοίνωση για το ποτε δίνουμε το μάθημα;
Άβαταρ μέλους
rigaki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες