filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Τοπογραφία-Αρχιτεκτονική-Πολεοδομία - ΙΑ 21

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 11 Απρ 2009, 00:52

cherie έγραψε:Τι άλλα βιβλία δηλαδή;Έχουν δώσει καμιά λίστα ή προτείνει κάτι;Ελπίζω να μη γίνομαι φορτική... :tease: Ευχαριστώ πολύ.

για να εισαι πληρως διαβασμενη θα πρεπει να αγορασεις επισης:

1. την αρχαια αγορα του camp (20 ευρω με μαλακο εξωφυλλο κ 30 με σκληρο απο την πολιτεια)

2. τον κεραμεικο της knigge (8 ευρω απο την πολιτεια)

3. τα μνημεια της ακροπολης της μπρουσκαρη (10 ευρω απο το πωλητηριο του ταπ διπλα στα εκδοτηρια εισητηριων της ακροπολης με την ενδειξη της φοιτητικης σου ταυτοτητας)

εκτος κ αν τα δανειστεις απο καποιον παλιο.... αλλα θα σου χρειαστουν κ στο μελλον λογικα οποτε καλυτερα να τα αγορασεις...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικοοοοοο.....
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 11 Απρ 2009, 16:56

:up: Σ'ευχαριστώ πολύ!Καλές διακοπές!
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ19 » 16 Απρ 2009, 16:54

παιδια ειμαι 2ο ετος και θελω να δηλωσω μαθηματα επομενων εξαμηνων γινεται?και αλλη μια ερωτηση:οταν του χρονου θα εχουμε διαλεξει κατευθυνση τα επιλεγομενα πρεπει υποχρεωτικα να τα παρουμε?ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 27 Απρ 2009, 00:01

μπορεις να δηλωσεις μαθηματα επομενων εξαμηνων αλλα δεν θα σου συνιστουσα να διαλεξεις την τοπογραφια... τουλαχιστον οχι στο 2ο ετος... επισης τα επιλεγομενα μπορεις να τα παρεις οποια στιγμη θελησεις ασχετα με το ποσα γραφει στο ενδεικτικο προγραμμα σπουδων...

με τις επισκεψεις τι γινεται??? εχουν ανακοινωθει??
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilly » 27 Απρ 2009, 11:35

λογικά όπου να ναι 8α ξεκινήσουν κ οι επισκέψεις στους αρχαιολογικούς χώρους..έχει βγεί καμία σχετική ανακοίνωση,γνωρίζει κανείς?
Άβαταρ μέλους
lilly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 02 Μάιος 2009, 22:18

για την περιπτωση που δεν το εχει πληροφορηθει ηδη καποιος εχουν αναρτηθει στον τομεα (κυψελη 405) οι καταστασεις για την ανασκαφη στο διογενειο...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 04 Μάιος 2009, 16:17

ανακοινωθηκαν σημερα οι ημερομηνιες για καποιες απο τις επισκεψεις

11 & 18 Μαιου : Ακροπολη
22 & 25 Μαιου : Αγορα

οι συναντησεις εχουν οριστει ως εξης:
για την Ακροπολη στα κεντρικα εκδοτηρια εισιτηριων στο τερμα της διονυσιου αρεοπαγιτου
για την Αγορα στην εισοδο επι της οδου αδριανου (διπλα στην βασιλειο στοα)
ωρα συναντησης 9.00

επισης στις 14 Μαιου θα πραγματοποιηθει η ασκηση σχεδιου στην οποια θα υπαρξει παρουσιολογιο κ θα προσμετρηθει στον τελικο βαθμο... θα πρεπει να εχετε μαζι σας ενα μολυβι σκληροτητας ΗΒ (κατα προτιμηση μηχανικο για να αποφυγετε τις ξυστρες), γομα, διαβητη (αν εχετε αυτον με το ροδακι ακομα καλυτερα αλλα κ με τους απλους κανετε την δουλεια σας - μην φερετε απο τους παιδικους που ανοιγουν ολα κ ολα 10 εκατοστα) κ χαρακα (καλο θα ηταν να εχετε κ ενα τριγωνο μαζι σας αν εχετε)
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό georgevaf » 04 Μάιος 2009, 18:13

Οι επισκέψεις αυτές θα γίνουν σύμφωνα με κλιμάκια ή για όλους;
Άβαταρ μέλους
georgevaf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 04 Μάιος 2009, 18:39

δεν υπηρξε καποια ανακοινωση συγκεκριμενων κλιμακιων οποτε ισχυει προφανως για ολους...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 06 Μάιος 2009, 22:07

μπακλαβαδοκανταϊφάκι,για τις 14 του μηνός μήπως ξέρεις πού και τι ώρα θα γίνει;επίσης όταν λέμε άσκηση σχεδίου τι εννοούμε;τι θα κάνουμε;και είναι υποχρεωτικό;γιατί απ' ότι ξέρω η σχολή θα είναι κλειστή στις 14 για τις εκλογές.ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 06 Μάιος 2009, 22:24

cherie έγραψε:μπακλαβαδοκανταϊφάκι,για τις 14 του μηνός μήπως ξέρεις πού και τι ώρα θα γίνει;επίσης όταν λέμε άσκηση σχεδίου τι εννοούμε;τι θα κάνουμε;και είναι υποχρεωτικό;γιατί απ' ότι ξέρω η σχολή θα είναι κλειστή στις 14 για τις εκλογές.ευχαριστώ εκ των προτέρων.

η ασκηση θα γινει στο αρχαιολογικο παρκο της πανεπιστημιουπολης (στο τερμα των λεωφορειων 220, 221, 225, 235 αριστερα βλεπετε τη ψησταρια κ δεξια μια καγελοπορτα... μπαινετε στην καγκελοπορτα) και θα γινει εκει ακριβως επειδη η σχολη θα ειναι κλειστη για καθαρισμο ωστε να μην δημιουργηθουν προβληματα με τις παραταξεις...
θα γινει 9-1 κ ειναι ολιγον υποχρεωτικο γτ θα κρατηθουν παρουσιες κ η συμμετοχη δινει καποια μορια στον βαθμο της πεππα...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ramona » 07 Μάιος 2009, 02:18

Για την ασκηση σχεδιου ξερετε όσοι την εχουν παρακολουθήσει άλλη χρονια είναι υποχρεωτικο να παραστουν?
I was born intelligent but education ruined me...
Άβαταρ μέλους
Ramona

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 07 Μάιος 2009, 07:10

Ramona έγραψε:Για την ασκηση σχεδιου ξερετε όσοι την εχουν παρακολουθήσει άλλη χρονια είναι υποχρεωτικο να παραστουν?

υπαρχουν διαφωνουσες αποψεις... ο βαλαβανης ειπε σε μια κοπελα φετος οτι ισχυει για 2 χρονια οποτε οι περσινοι δεν χρειαζεται να την ξανακανουν... η πεππα αντιθετα ειπε φετος σε καποια αλλα παιδια οτι θα πρεπει να την ξανακανουν... περισυ ομως σε αντιστοιχη ερωτηση ειχε πει οτι μετραει για 2 χρονια...

αμα βγαλατε ακρη απο αυτο εξηγειστε μου κ εμενα γιατι ολη μου η παρεα περιμενει εμενα να ψυχανεμιστω τους καθηγητες κ να τους δωσω εξηγηση... :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh:
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 07 Μάιος 2009, 11:14

και τι θα κάνουμε,θα σχεδιαζουμε αρχαία;εμένα πιάνει το χέρι μου δε λέω αλλά μαθήματα σχεδίου δε έχω κάνει. :confused: όποιος δεν τα καταφέρει δεν παίρνει βαθμό δηλαδή :?:
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alicia » 07 Μάιος 2009, 12:07

παιδια για να ερθω στις επισκεψεις και στο σχεδιο στις 14 μου ειπαν πως πρεπει να εχω δηλωσει το ονομα μου σε κατασταση. ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο;;;;; εγω απλα δηλωσα το μαθημα στη δηλωση μου.....
Άβαταρ μέλους
alicia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 07 Μάιος 2009, 13:01

εγώ πέρα από τις δηλώσεις μαθημάτων δήλωσα και για την πρακτική που γίνεται.αυτό που λες δε νομιζω να ισχύει.είναι μέρος του μαθήματος οι επισκέψεις.αν κάνω λάθος διορθώστε με.
επιπλέον μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει στην ερώτηση που έκανα παραπάνω;ευχαριστώ!!!
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alicia » 07 Μάιος 2009, 13:49

ευχαριστω... ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα
Άβαταρ μέλους
alicia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 07 Μάιος 2009, 22:28

cherie έγραψε:και τι θα κάνουμε,θα σχεδιαζουμε αρχαία;εμένα πιάνει το χέρι μου δε λέω αλλά μαθήματα σχεδίου δε έχω κάνει. :confused: όποιος δεν τα καταφέρει δεν παίρνει βαθμό δηλαδή :?:

δεν ειναι τπτ το τρομερο... ειναι απλο γραμμικο σχεδιο κ οχι ελευθερο... κατοψεις θα φτιαξετε απο κατι ογκολιθους στο αρχαιολογικο παρκο...
αυτο που μετραει ειναι η συμμετοχη κ οχι το ποσο καλα σχεδιαζεις αν κ ειναι τοσο βασικα πραγματα αυτα που κανουμε που δεν χρειαζεται να εισαι κ κανενας καλλιτεχνης για να τα φτιαξεις...

alicia έγραψε:παιδια για να ερθω στις επισκεψεις και στο σχεδιο στις 14 μου ειπαν πως πρεπει να εχω δηλωσει το ονομα μου σε κατασταση. ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο;;;;; εγω απλα δηλωσα το μαθημα στη δηλωση μου.....

δεν ισχυει τπτ τετοιο... η δηλωση ονοματος ισχυει για την πρακτικη ασκηση στο διογενειο που θα επρεπε να ειχες κανει γτ αλλιως δεν θα περαστει ο βαθμος σου μεχρι να την πραγματοποιησεις η μεχρι να καταθεσεις βεβαιωση συμμετοχης σε καποια ανασκαφη του πανεπιστημιου αθηνων...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 07 Μάιος 2009, 23:06

σ' ευχαριστώωωω!!! :huglove:
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 07 Μάιος 2009, 23:13

cherie έγραψε:σ' ευχαριστώωωω!!! :huglove:

παρολο που το εχω περασει το μαθημα εγω θα ειμαι την πεμπτη για να βοηθησω την παρεα μου να τελειωσει πιο γρηγορα (οδηγιες θα δινω δεν θα αναλαβω παλι το σχεδιο σαν περισυ... αν κ πολυ θα το ηθελα να πω την μαυρη μου την αληθεια :tease: )
αν ανησυχεις τοσο πολυ για την αποδοση σου στο σχεδιο (αν κ ακομη κ εντελως ασχετος να εισαι 5 ισιες γραμμες μπορεις να τις τραβηξεις) μπορουμε να κανονισουμε να βρεθουμε εκεινη την ημερα για να βοηθησω...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες