filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν διαθέτετε σημειώσεις και θέλετε να τις δώσετε στο φόρουμ επικοινωνήστε με κάποιον της συντονιστικής ομάδας.

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Κατατακτήριες

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MariaK » 16 Μαρ 2017, 13:36

...

(Παρακαλώ οι γράφοντες αρνητικά σχόλια να γνωρίζουν ότι η δυσφήμηση νόμιμου ελεύθερου επαγγελματία καθηγητή/καθηγήτριας αποτελεί αδίκημα και διώκεται δια νόμου ενώ η ανωνυμία αυτού του site δεν τους προστατεύει σε περίπτωση αγωγής)
Άβαταρ μέλους
MariaK

Ευχαριστώ: 0

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό klimeni » 17 Μαρ 2017, 00:57

Καθώς γίνεται αναφορά και στο δικό μου όνομα, θέλω να αναφέρω πως είναι πραγματικά λυπηρό να γίνεται δυσφήμηση σε καθηγητές - επαγγελματίες που έχουν αποδείξει επί χρόνια (17-20 χρόνια διδασκαλίας) το αν μπορούν να συνδράμουν αποφασιστικά στην προσπάθεια και επιτυχία του κάθε μαθητή τους, και κυρίως από άτομα άσχετα με το συγκεκριμένο αντικείμενο ( Αγγλικής ή Γαλλικής Φιλολογίας εφόσον ούτε καν την έχουν τελειώσει την σχολή, ούτε κι έχουν ποτέ ασχοληθεί με την παράδοση Πανεπιστημιακών μαθημάτων) και να σπέρνουν ανυπόστατες φήμες για την δουλειά τους.

Μπορείτε να επισκεφτείτε την ομάδα μου στο facebook Πανεπιστημιακά Μαθήματα Γαλλικής Φιλολογίας Αθηνών για να δείτε τα ονόματα των μαθητών μου αλλά κι εγώ προσωπικά να σας δώσω πληροφορίες για το τι είναι αλήθεια και τι όχι και τελικά ποιος ψεύδεται!!!

Εύχομαι καλή αρχή στους νέους φοιτητές και καλή δύναμη στους υποψήφιους.
Τελευταία επεξεργασία από klimeni και 17 Μαρ 2017, 16:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
klimeni

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nektarios777 » 17 Μαρ 2017, 01:19

*Ανυποστατες.
Άβαταρ μέλους
Nektarios777

Ευχαριστώ: 1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 17 Μαρ 2017, 03:41

MariaK έγραψε:(Παρακαλώ οι γράφοντες αρνητικά σχόλια να γνωρίζουν ότι η δυσφήμηση νόμιμου ελεύθερου επαγγελματία καθηγητή/καθηγήτριας αποτελεί αδίκημα και διώκεται δια νόμου ενώ η ανωνυμία αυτού του site δεν τους προστατεύει σε περίπτωση αγωγής)

klimeni έγραψε:Καθώς γίνεται αναφορά και στο δικό μου όνομα, θέλω να αναφέρω πως είναι πραγματικά λυπηρό να γίνεται δυσφήμηση σε καθηγητές - επαγγελματίες που έχουν αποδείξει επί χρόνια (17-20 χρόνια διδασκαλίας) το αν μπορούν να συνδράμουν αποφασιστικά στην προσπάθεια και επιτυχία του κάθε μαθητή τους, και κυρίως από άτομα άσχετα με το συγκεκριμένο αντικείμενο ( Αγγλικής ή Γαλλικής Φιλολογίας εφόσον ούτε καν την έχουν τελειώσει την σχολή, ούτε κι έχουν ποτέ ασχοληθεί με την παράδοση Πανεπιστημιακών μαθημάτων) και να σπέρνουν ανειπώστατες φήμες για την δουλειά τους

Μάλλον τα έχετε παρεξηγήσει κάπως τα πράγματα: το forum δεν έχει στόχο να διαφημίζει ή να δυσφημίζει τη δουλειά σας, ούτε φυσικά να αποτελεί δεκανίκι της.
Απεναντίας, όπως θα έχετε ήδη καταλάβει, γίνεται μια εθελοντική προσπάθεια αλληλοβοήθειας από φοιτητές προς φοιτητές, χωρίς πρόθεση κερδοσκοπίας ή, έστω, βιοπορισμού.
Γι' αυτό και οι σημειώσεις προσφέρονται από φοιτητές προς φοιτητές ΔΩΡΕΑΝ!

Και αν οι καταχωρήσεις σας, όπως ισχυρίζεστε, γίνονται με την ιδιότητα του νόμιμου ελεύθερου επαγγελματία καθηγητή/καθηγήτριας, σίγουρα βρίσκονται σε λάθος topic: θα πρέπει να μεταφερθούν στις διαφημίσεις, όπως και έχω ήδη εισηγηθεί να γίνει.

Γι' αυτό παρακαλώ να σταματήσουν εδώ οι νομικίστικοι λεονταρισμοί, γιατί κακό κάνουν μόνο σε σας τους ίδιους που τους εκτοξεύετε.

Και μετά από 17-20 χρόνια διδασκαλίας, όπως ισχυρίζεστε, μόνοι σας δυσφημίζετε τη δουλειά σας, όταν γράφετε "ανειπώστατες" αντί για "ανυπόστατες"...
"Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά..." ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: (ΙΣΤΟΡΙΚΟ-)ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Φύλο: ΜΑΓΙΚΟ

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LadyOfTheRings » 22 Μαρ 2017, 23:38

MariaK έγραψε:...

(Παρακαλώ οι γράφοντες αρνητικά σχόλια να γνωρίζουν ότι η δυσφήμηση νόμιμου ελεύθερου επαγγελματία καθηγητή/καθηγήτριας αποτελεί αδίκημα και διώκεται δια νόμου ενώ η ανωνυμία αυτού του site δεν τους προστατεύει σε περίπτωση αγωγής)

Αν και η moderator με κάλυψε, να υπενθυμίσω πως νόμιμος ελεύθερος επαγγελματίας είναι αυτός που κόβει αποδείξεις. :lola:
I defy you, stars!
Άβαταρ μέλους
LadyOfTheRings

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογίας & Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Φύλο: Γυναίκα
Ευχαριστώ: 3

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 2Christine » 29 Μαρ 2017, 10:34

dimi.tra έγραψε:Καλημέρα παιδιά. Εγώ ανήκω στους επιτυχόντες. Έχω πολλές σημειώσεις αν κάποιος ενδιαφέρεται να δώσει κατατακτήριες να του τις στείλω! :cool: Ποιοι άλλοι έχουν περάσει;; σκέφτηκα όσοι περάσαμε φέτος να κάνουμε μια ομάδα να επικοινωνούμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον γιατί φαντάζομαι ότι δε θα έχουμε κ πολλές επαφές με τη σχολή λόγω άλλων υποχρεώσεων! Τουλάχιστον να βγάλουμε μία άκρη μεταξύ μας.

Καλημέρα, σου έστειλα με πμ το mail μου... Αν δεν έχει έρθει πες μου να στο γράψω εδώ.... :thxx:
Άβαταρ μέλους
2Christine

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dharmaleader » 11 Μάιος 2017, 20:36

Καλησπέρα.

Υπάρχει κανείς που να δίνει κατατακτήριες φέτος και έχει βρει κάποιο υλικό ήδη; Ενδιαφέρεται κανείς να δημιουργήσουμε μια ομαδούλα όπου θα συζητάμε για υλικό κτλ για τις φετινές εξετάσεις; Το ξέρω ότι είμαστε όλοι εν δυνάμει ανταγωνιστές αλλά δεν κάνει καθόλου κακό η συνεργασία για καλύτερο αποτέλεσμα για όλους μας.

Επίσης αν υπάρχει κάποιος που έχει πληροφορίες για το πως εξετάζονται τα μαθήματα (πέρα από τα προφανή) ας μου στείλει ένα π.μ. μιας και το δικό μου πρώτο πτυχίο (πολιτικής επιστήμης) δεν είναι σχετικό με φιλολογίες και θέλω να δω πάνω κάτω ποια είναι η προσέγγιση στις εξετάσεις φιλολογικών μαθημάτων.

Ευχαριστώ, Φίλιππος.
Άβαταρ μέλους
Dharmaleader

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mya » 17 Μάιος 2017, 00:40

Δίνω κι εγώ φέτος για πρώτη φορά κατατακτήριες. Μήπως υπάρχει κανένας "παλιός" που να μπορεί να μας πει λίγα πράγματα για την εξέταση στη μετάφραση; Τα προηγούμενα χρόνια οι υποψήφιοι εξετάζονταν στη γλωσσολογία από ό,τι έχω δει. :thxx:
Άβαταρ μέλους
mya

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 06 Ιουν 2017, 22:44

mya έγραψε:Δίνω κι εγώ φέτος για πρώτη φορά κατατακτήριες. Μήπως υπάρχει κανένας "παλιός" που να μπορεί να μας πει λίγα πράγματα για την εξέταση στη μετάφραση; Τα προηγούμενα χρόνια οι υποψήφιοι εξετάζονταν στη γλωσσολογία από ό,τι έχω δει. :thxx:

Γεια σας! :-) Μπορείτε να μας πείτε τον ακριβή τίτλο του μαθήματος της μετάφρασης, γιατί υπάρχουν διάφορα μαθήματα στη σχολή που ασχολούνται με τη μετάφραση; :up:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nektarios777 » 07 Ιουν 2017, 09:43

Ο τιτλος του μαθηματος ειναι:Μεταφραση:Πρακτικες εφαρμογες μεταφρασης.Λογικα προκειται για μαθημα του β εξαμηνου..
Άβαταρ μέλους
Nektarios777

Ευχαριστώ: 1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LadyOfTheRings » 08 Ιουν 2017, 01:26

Ναι του δευτερου ειναι
I defy you, stars!
Άβαταρ μέλους
LadyOfTheRings

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογίας & Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Φύλο: Γυναίκα
Ευχαριστώ: 3

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dharmaleader » 24 Ιούλ 2017, 16:33

Καλησπέρα και πάλι από μένα,

Περιμένω π.μ. σας με το προφίλ σας στο facebook να δημιουργούσε μια συζήτηση/ γκρουπάκι εκεί.

Καλό διάβασμα και καλό καλοκαίρι :)

Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
Dharmaleader

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smar » 03 Αύγ 2017, 11:04

Ξέρει κανείς αν οι φοιτητές από κατατακτήριες δικαιούνται πλέον δωρεάν συγγράμματα; https://www.esos.gr/arthra/43817/dorean ... ero-ptyhio
Άβαταρ μέλους
smar

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία Κομπότη » 03 Αύγ 2017, 11:13

Ναι, τα δικαιούμαστε κανονικά.
Άβαταρ μέλους
Μαρία Κομπότη

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό
Ευχαριστώ: 2

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smar » 04 Αύγ 2017, 10:57

Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρία! Μήπως θυμάσαι περίπου τι θέματα έγραψες, ή γενικά είχες βρει κάπου παλαιότερα θέματα που έπεσαν στις κατατακτήριες;
Άβαταρ μέλους
smar

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smar » 05 Αύγ 2017, 00:45

Δε βρήκα ομάδα στο φβ και έφιαξα μία κλειστή, όποιος θέλει μπαίνει... Λέγεται ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΕΚΠΑ.
link: https://www.facebook.com/groups/111274979535729/
Τελευταία επεξεργασία από smar και 05 Αύγ 2017, 19:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
smar

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kitten25 » 08 Σεπ 2017, 10:53

Καλημερα, σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες για την Αγγλικη Φιλολογια ΕΚΠΑ. Εχω δει την υλη αλλα επειδη δε γνωριζω τα βιβλια δεν εχω ιδεα αν ειναι τεραστια, πολυ τεραστια ή διαχειρισιμη ( επειδη για τον καθενα διαφερει το ποσο γρηγορα διαβαζει, θα ηθελα απλα να μαθω τις σελιδες ).

Παραθετω την υλη

Α) METAΦPAΣH: ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

Η εξέταση περιλαμβάνει
(α) μετάφραση, από και προς την αγγλική και την ελληνική γλώσσα, χωρίς λεξικό, ειδικά επιλεγμένων κειμένων με έμφαση σε σημεία έλλειψης αντιστοιχίας μεταξύ των δύο γλωσσών, και
(β) ανάλυση μεταφρασμένου και πρωτότυπου κειμένου, σύμφωνα με τα επίπεδα που προϋποθέτει το μοντέλο της Baker (2011). Ειδικότερα, οι υποψήφιοι θα πρέπει να μπορούν να διακρίνουν είδη μεταφραστικών παρεμβάσεων όπως τα παρακάτω:

• translator interference with expressive meaning
• translator interference with presupposed meaning
• translator interference with evoked meaning
• translator interference with idiom or fixed expression translation
• translator interference with grammar
• translator interference with thematisation patterns
• translator interference with cohesion patterns
• translator interference with pragmatic meaning
Σύγγραμμα:
Baker, Mona. 2011. In Other Words. London: Routledge

Β) ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ

Όλα τα κείμενα βρίσκονται στο The Norton Anthology of American Literature,
7th ed., Vols. A-E.

1. Benjamin Franklin, “The Way to Wealth”

2. Washington Irving, “Rip Van Winkle”

3. Nathaniel Hawthorne, “The Minister’s Black Veil”

4. Edgar Allan Poe, “The Fall of the House of Usher”

5. Herman Melville, “Bartleby the Scrivener”

6. Stephen Crane, “The Blue Hotel"

7. Henry James, “The Real Thing”

8. Kate Chopin, “The Storm”

9. Ernest Hemingway, “The Snows of Kilimanjaro”

10. F. Scott Fitzgerald, "Babylon Revisited"

11. Alice Walker, “Everyday Use”

12. Flannery O’ Connor, “The Life you Save May be Your Own”

13. Louise Erdrich, "Saint Marie"

Γ. “ΑΓΓΛΙΚΗ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ”:
Αποσπάσματα (Extracts):
Daniel Defoe, from Roxana, "The Cons of Marriage" (Norton vol. 1)
Jonathan Swift, from Gulliver’s Travels, Parts 1, 3, 4 (Norton vol. 1)
Διηγήματα (Short stories):
D.H. Lawrence, “Odour of Chrysanthemums” (Norton vol. 2)
James Joyce, “The Dead” και “Araby” (Norton vol. 2)
George Orwell, “Shooting an Elephant” (Norton vol. 2)
Katherine Mansfield, “The Garden Party” (Norton vol. 2)
Μυθιστόρημα (Novel):
George Eliot, Silas Marner
Τα κείμενα αυτά (εκτός του μυθιστορήματος) βρίσκονται στα ακόλουθα βιβλία:
1. The Norton Anthology of English Literature, Volume 1
2. The Norton Anthology of English Literature, Volume 2

Χρειαζεται να διαβασει καποιος ολα αυτα? ειναι διαχειρισιμη η υλη αν ξεκινησω μεσα σεπτεμβρη με πολυ καλο επιπεδο?
Άβαταρ μέλους
Kitten25

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kitten25 » 08 Σεπ 2017, 10:55

smar έγραψε:Δε βρήκα ομάδα στο φβ και έφιαξα μία κλειστή, όποιος θέλει μπαίνει... Λέγεται ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΕΚΠΑ.
link: https://www.facebook.com/groups/111274979535729/

εγω εκανα αιτημα ηδη:)
Άβαταρ μέλους
Kitten25

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Penaki365 » 19 Σεπ 2017, 12:15

Καλημέρα σε όλους!
Προς ενημέρωσή σας, στη σελίδα "Κατατακτήριες Αγγλικής Φιλολογίας" στο fb αναρτήθηκε το εξής:
Σημαντικό Νέο!!!
Καλημέρα! Αποφασίστηκε στην Αγγλική Φιλολογία Αθηνών να καλυφθούν και άλλες θέσεις από τις 11 που έμειναν πέρισυ άδειες από υποψηφίους που έγραψαν τουλάχιστον 30 μόρια συνολικά, σε φθίνουσα σειρά κατάταξης.
Λογικά, ονόματα θα ανακοινωθούν στο επόμενο διάστημα. Πρόκειται για μια θετική εξέλιξη και για τους φετινούς υποψηφίους, ιδιαίτερα ενθαρρυντική για τη συμμετοχή σας!
Το νόμο θα τον βρείτε εδώ:
https://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-% ... BB-47.html
Άβαταρ μέλους
Penaki365

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης