filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ (ΠΑΙΔΕΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Δήμητρα Κ. » 28 Νοέμ 2012, 13:31

Το γράφω εδώ για να το δουν κι οι υπόλοιποι.
Τα βιβλία μου εγώ τα επέστρεψα χτες και με ενημέρωσε ο βιβλιοθηκάριος ότι ναι μεν απεργούν,αλλά η βιβλιοθήκη αυτές τις μέρες θα παραμείνει ανοιχτή τις καθημερινές από τις 9 εώς τις 3 για την εξυπηρέτηση των φοιτητών. Την Παρασκευή θα γίνει συνέλευση για να αποφασιστεί το κατά πόσο θα συνεχίσει η απεργία και θα μας ενημερώσουν. Επίσης να πω κι εγώ πως όντως δεν είχα κάποια ποινή για την καθυστέρηση και δανείστηκα βιβλία κανονικά. :cool:
Άβαταρ μέλους
Δήμητρα Κ.

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό monsterockstar » 28 Νοέμ 2012, 17:38

με τις δηλωσεις μαθηματων τι γινεται? ακομα δεν εχει βγει ανακοινωση!
Άβαταρ μέλους
monsterockstar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 28 Νοέμ 2012, 19:49

Περιμένουμε να βγει. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 28 Νοέμ 2012, 20:57

Ρε παιδια, με τις αιτησεις ορκομωσιας τι γινεται;
μου ειχαν πει απο τη γραμματεια οτι θα βγαλουνε σχετικη ανακοινωση μεσα στο Νοεμβρη και σε λιγο εχουμε Δεκεμβρη... :wtf:
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:σας χαιρετω και γω γιατι κοντευω να τον παρω στ'ορθιο :sleep:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_mag15 ... o1_500.gif
Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό th@nos » 29 Νοέμ 2012, 14:24

απο την στιγμη που η γραμματεια υπολειτουργει λογικο ειναι να μην εχουν βγαλει ακομη ανακοινωση!!!! απλα υπομονη!!!!!!
"I am no bird; and no net ensnares me; I am a free human being with an independent will''
Άβαταρ μέλους
th@nos
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mel » 30 Νοέμ 2012, 13:42

Nathiiii19 έγραψε:Ρε παιδια, με τις αιτησεις ορκομωσιας τι γινεται;
μου ειχαν πει απο τη γραμματεια οτι θα βγαλουνε σχετικη ανακοινωση μεσα στο Νοεμβρη και σε λιγο εχουμε Δεκεμβρη... :wtf:

Κι εγω αυτο περιμενω!!!εχω βαρεθει να μπαινω στο σαιτ!!!!λες να παρουμε κανενα τηλ??αν και φοβαμαι γιατι δεν ειναι και πολυ ευγενικοι!!! :confused: :peace:
Άβαταρ μέλους
mel

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 30 Νοέμ 2012, 14:17

σιγα, ας μην ειναι, αν κοτανε :boxing:
Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 30 Νοέμ 2012, 14:19

Καταλαβαίνω την αγωνία σας να πάρετε επιτέλους αυτό το @#$!χαρτο που αποκαλούν πτυχίο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα αργήσει να γίνει :( . Όπως ξέρετε το διοικητικό προσωπικό του ΕΚΠΑ κάνει συνεχείς απεργίες λόγω της ενδεχόμενης/επικείμενης(;) απόλυσης. Προσωπικά, από Δευτέρα έως Πέμπτη είμαι τη σχολή από το πρωί. Δε μου κάνει κόπο να περνάω τα πρωινά από τη γραμματεία να δω αν θα ανοίγει και να ενημερώνω εδώ. Μπορώ να κοιτάζω και τις ανακοινώσεις και αν δω κάτι να ποστάρω. Το site πάντως είναι δίκοπο μαχαίρι πλέον. Την Τρίτη ακυρώθηκε ένα μάθημα και η ανακοίνωση ακύρωσης στο site ανέβηκε την επόμενη μέρα με χθεσινή ημερομηνία.

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους και καλή σταδιοδρομία. Συμβουλεύω επίσης (αν και μικρότερη), αν δεν έχετε κάτι σημαντικό που να σας δένει με την Ελλάδα, να ψάξετε για δουλειά στο εξωτερικό. Η Σαουδική Αραβία τραβάει πολύ κόσμο τελευταία!

:goodluck:

Σχετικά link που βρήκα τυχαία: http://ipaideia.gr/34-theseis-ergasias- ... d7c53.html

Spoiler:
Θα ποστάρω και ενδιαφέρουσα φωτο σε λίγο. Προς τον παρόν την ψάχνω, γιατί δεν την αποθήκευσα το ζώο...
Τελευταία επεξεργασία από alex_sugar και 30 Νοέμ 2012, 14:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 30 Νοέμ 2012, 14:24

με χθεσινη ημερομηνια; :lighten:
τι τραγικοι ρεε :thumbdown:
Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pokerface » 30 Νοέμ 2012, 18:49

alex_sugar έγραψε:να ψάξετε για δουλειά στο εξωτερικό. Η Σαουδική Αραβία τραβάει πολύ κόσμο τελευταία!

:goodluck:

Σχετικά link που βρήκα τυχαία: http://ipaideia.gr/34-theseis-ergasias- ... d7c53.html

μα με το πτυχίο μας δεν έχει σχέση καμία δουλειά από αυτές. γενικά έχω ακούσει ότι η σαουδική αραβία και τα ΗΑΕ ζητάνε γιατρούς, πολιτικούς μηχανικούς και παρόμοιες ειδικότητες.

δυστυχώς τώρα δεν γίνονται προσληψεις ασεπ και αν γινουν περνουν λιγους και αυτοί με πολύ λίγα χρήματα :confused:

υγ; thnx για το σάιτ.
Άβαταρ μέλους
pokerface

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 30 Νοέμ 2012, 18:56

No problem. Ίσως μετρήσει αρκετά πάντως. Όλοι δεν εμπιστεύονται το ίδιο όσους δεν είναι native speakers...
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 01 Δεκ 2012, 01:48

απο φιλους-παλιους συμφοιτητες που εχουμε μια επαφη ακομα, βλεπω οτι σε χωρες της Ασιας, 'σκιζονται' να μαθουν αγγλικα, στην τουρκια συγκεκριμενα πληρωνουν οσο οσο για να μαθουν... επισης αλλοι εχουν παει για διδασκαλια αγγλικων στο Καταρ και στην Κινα (!) , συμφωνω λοιπον με την αλεξ, αν και προσωπικα ουτε μεχρι Αθηνα δε θα μετακομιζα πλεον :lola:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakip31 » 01 Δεκ 2012, 02:07

Καλησπερα...
μηπως γνωριζει κανεις ποτε θα αναρτηθουν τα ονοματα που επιλεχθησαν για τις κατατακτηριες??? :confused:
Θα αναρτηθουν στο επισημο site της σχολης στις ανακοινωσεις?
Ευχαριστω εκ των προτερων!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
marakip31

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pokerface » 03 Δεκ 2012, 13:20

Katerina_1988 έγραψε:απο φιλους-παλιους συμφοιτητες που εχουμε μια επαφη ακομα, βλεπω οτι σε χωρες της Ασιας, 'σκιζονται' να μαθουν αγγλικα, στην τουρκια συγκεκριμενα πληρωνουν οσο οσο για να μαθουν... επισης αλλοι εχουν παει για διδασκαλια αγγλικων στο Καταρ και στην Κινα (!) :

μα καλά τους έλληνες περιμένουν να τους μάθουν αγγλικά? :peace: :peace: δεν υπάρχουν ντόπιοι να τους μάθουν? τόσα εκατομμύρια είναι! άσε που για να τους μάθει αγγλικά πρέπει να ξέρεις και την γλώσσα...αλλιώς πως θα συνενοηθείς με κάποιον που δεν ξέρει αγγλικά?
Άβαταρ μέλους
pokerface

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pokerface » 03 Δεκ 2012, 13:22

alex_sugar έγραψε:No problem. Ίσως μετρήσει αρκετά πάντως. Όλοι δεν εμπιστεύονται το ίδιο όσους δεν είναι native speakers...

συμφωνώ αλλά αυτό που εννοούσα είναι ότι ζητάνε συγκεκριμένες ειδικότητες, και όχι γενικά άτομα που να γνωρίζουν πολύ καλά αγγλικά. σχεδόν όλοι έχουν proficiency/toefl/ielts όταν θέλουν να πάνε εξωτερικό για μια δουλειά σε καλή θέση.

καλή ευκαιρία είναι να διδάσκεις σε ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό αλλά νομίζω ότι αυτά τα έχουν κόψει πλέον :thumbdown:
Τελευταία επεξεργασία από pokerface και 03 Δεκ 2012, 13:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
pokerface

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mel » 03 Δεκ 2012, 20:47

Hello...!!!Μηπως ρωτησε τελικα καποιος τι θα γινει με αυτη τη ριμαδοαιτηση για ορκομωσια?? :?: Εχουν σκοπο να τη βγαλουν μες τον Δεκεμβριο ή οχι?? :?: :?:
Τελευταία επεξεργασία από mel και 03 Δεκ 2012, 20:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mel

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 03 Δεκ 2012, 21:27

pokerface έγραψε:
Katerina_1988 έγραψε:απο φιλους-παλιους συμφοιτητες που εχουμε μια επαφη ακομα, βλεπω οτι σε χωρες της Ασιας, 'σκιζονται' να μαθουν αγγλικα, στην τουρκια συγκεκριμενα πληρωνουν οσο οσο για να μαθουν... επισης αλλοι εχουν παει για διδασκαλια αγγλικων στο Καταρ και στην Κινα (!) :

μα καλά τους έλληνες περιμένουν να τους μάθουν αγγλικά? :peace: :peace: δεν υπάρχουν ντόπιοι να τους μάθουν? τόσα εκατομμύρια είναι! άσε που για να τους μάθει αγγλικά πρέπει να ξέρεις και την γλώσσα...αλλιώς πως θα συνενοηθείς με κάποιον που δεν ξέρει αγγλικά?

oχι μονο τους ελληνες... σε αυτες τις χωρες αφενος το να σπουδαζει κανεις δεν ειναι τοσο δεδομενο και συνηθισμενο οπως εδω, και αφ'ετερου δεν συνηθιζεται να σπουδαζουν ανθρωπιστικες επιστημες (τουλαχιστον οχι σε τετοιο βαθμο0 . δεν ειναι υποχρεωτικο να ξερεις τη γλωσσα για να διδαξεις αγγλικα, ενας φιλος μου διδασκει αγγλικα στην Κων/πολη σε φροντηστηριο και δεν ξερει Τουρκικα !( περα απο τα πολυ βασικα που ολοι ξερουμε στη Χιο ) οταν επικοινωνισω μαζι του θα σας πω με ποιον τροπο τα καταφερνει :lola:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 03 Δεκ 2012, 21:41

Μπορεί κάποιος να διδάσκει αγγλικά χωρίς να ξέρει τη μητρική γλώσσα του μαθητή, εάν κάνει μάθημα σε μεγάλο επίπεδο (lower, proficiency), όπου οι μαθητές έχουν ήδη κάποια γνώση της αγγλικής γλώσσας.
Όταν εγώ πήγαινα Α και B junior ο άντρας της καθηγήτριάς μου ήταν Άγγλος και δεν ήξερε ούτε μία ελληνική λέξη και δίδασκε και αυτός στο φροντιστήριο αλλά πάντα δίδασκε τα μεγάλα επίπεδα. Μία φορά που έτυχε να αντικαταστήσει την καθηγήτριά μας και μας έκανε μάθημα, κοντέψαμε να τρελαθούμε και εμείς και αυτός. Μόνο τη νοηματική δε χρησιμοποιήσαμε για να συνεννοηθούμε. :lola:
Καλό είναι, πιστεύω, ο διδάσκων να γνωρίζει τη μητρική γλώσσα του μαθητή για να μπορεί να του λύνει απορίες που έχουν να κάνουν με διαφορές (συντακτικές, γραμματικές) που υπάρχουν ανάμεσα στα αγγλικά και στη μητρική γλώσσα του μαθητή.
Στο φροντιστήριο που μαθαίνω ισπανικά οι καθηγητές μας είναι Έλληνες αλλά σε όλο το μάθημα μας μιλάνε ισπανικά, ακόμα και εάν τους πετύχουμε τυχαία στο δρόμο :funny: , όμως πολλές φορές μέσα στο μάθημα αντιπαραβάλουν ένα συντακτικό φαινόμενο της ισπανικής με ένα αντίστοιχο της ελληνικής για να μπορέσουμε να το κατανοήσουμε καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sophiap » 04 Δεκ 2012, 10:31

Γνωρίζει κανείς τον κωδικό του e-class για το μάθημα της Πρακτικής Ασκησης (Δρόσου) :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
sophiap

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LondonCalling » 04 Δεκ 2012, 10:53

Οποιος θελει τον κωδικο καλυτερα να μου στειλει πμ γιατι η Δροσου εχει πει οτι δε θελει να ειναι δημοσιος. Οπως επισης μπορειτε να στειλετε και μειλ στην ιδια.
BE STRONG I whispered to my Wi-Fi signal.
Άβαταρ μέλους
LondonCalling
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 8

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες