filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ (ΠΑΙΔΕΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ 2014

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MAFALDINA » 24 Σεπ 2014, 15:14

Realsoter έγραψε:Ξερει κανεις αν τα μαθηματα ξεκινανε τη Δευτερα 29-9 η τη Δευτερα 6-10??
Ευχαριστω!

Αν οντως τηρηθεί η ανακοινωση της κοσμητειας ,ξεκινανε τη Δευτερα 29-9

http://www.deanphil.uoa.gr/fileadmin/de ... 4-2015.pdf
Καλη Χρονιά λοιπον!
Άβαταρ μέλους
MAFALDINA

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stergios1988 » 25 Σεπ 2014, 18:45

Γεια σας!!! Εχω αρκετο καιρο να μπω αλλα βρισκομαι σε αναγκη για βοηθεια. Αυριο δινω το τελευταιο μου μαθημα (Θεματα Πραγματολογιας) για το πτυχιο και ενω εχω αρκετη αυτοπεποιθηση ως προς τη θεωρια, μου λειπει λιγη εξασκηση. Μηπως υπαρχει πουθενα στο διαδικτυο τιποτα υλικο με ασκησεις πανω σε implicatures, felicity conditions, κλπ; Λιγο αργα το ζητησα, ελπιζω να βρεθει κατι. :tease:
Τελευταία επεξεργασία από stergios1988 και 25 Σεπ 2014, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
stergios1988
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αγγλική Γλωσσα & Φιλολογια
Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Komisths » 28 Σεπ 2014, 21:24

Παιδιά καλησπέρα. Μήπως ξέρει κάποιος μέχρι πότε έχουν προθεσμία οι καθηγητές να παραδώσουν τις βαθμολογίες για την εξεταστική του Σεπτέμβρη?
Sometimes darling,I think you're almost human...
Άβαταρ μέλους
Komisths

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 06 Ιαν 2015, 23:01

Στα δικαστήρια προσφεύγει το Europalso για να "θωρακίσει" το μεικτό ωρομίσθιο των 3,52€ στα Κέντρα Ξένων Γλωσσών.

Το έβαλα εδώ για να "κινητοποιηθούν-ξυπνήσουν" και οι επόμενες φουρνιές των (μελλοντικών) καθηγητών ξένων γλωσσών και για να δουν τι έχουν να αντιμετωπίσουν όταν με το καλό βγουν στην αγορά εργασίας. Εγώ είμαι από τους "τυχερούς" που δουλεύω σε φροντιστήριο με κάποια παραπάνω χρήματα από το πιο πάνω ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟ ποσό που έχει θεσπίσει το Europalso ως ΜΕΙΚΤΟ ωρομίσθιο (ΕΛΕΟΣ!!!!). Πριν βρω τη δουλειά που είμαι τώρα είχα 3 προτάσεις από φροντιστήρια με το εν λόγω ωρομίσθιο. Όταν αρνήθηκα τη δουλειά λέγοντάς τους πως είναι εξευτελιστικά λίγα τα χρήματα, μού απάντησαν πως δεν τους νοιάζει, αν δεν το κάνω εγώ, θα το κάνει κάποιος άλλος. Εγώ νομίζω πως μόνο εμείς μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό το σύστημα και αυτή την κατάντια. Αν αρνούμαστε να εργαστούμε με τέτοιους εξευτελιστικούς μισθούς, ίσως ν' αλλάξουν και αυτοί ρώτα. Οι καθηγητές "σφαζόμαστε" μεταξύ μας για τους πτυχιούχους και τους επαρκειούχους, ενώ θα έπρεπε τουλάχιστον να επαναστατήσουμε ενάντια σε αυτή τη μισθολογική κατάντια στην οποία ήδη μας έχουν βάλει. Γιατί σε πολλές περιπτώσεις όχι μόνο δίνουν ως ωρομίσθιο 3,5€ ΜΕΙΚΤΑ αλλά δεν πληρώνουν τις αργίες που οι καθηγητές δικαιούνται καθώς και τα δώρα Χριστουγέννων κ.α., ενώ είναι υποχρεωμένοι εκ του νόμου να τα δίνουν.
Επειδή το σωματείο μας "Βύρων" πρόσκειται στο ΠΑΜΕ νομίζω, θέλω να διαχωρίσω τη θέση μου και να πω πως δεν ανήκω στον συγκεκριμένο χώρο και ούτε σε κάποιον άλλο πολιτικό χώρο. Επομένως, δεν μιλώ πολιτικοποιημένα. Μιλώ ως μία εργαζόμενη που σέβεται και αγαπά τη δουλειά της και που απαιτεί να έχει τον ίδιο σεβασμό και από τους εκάστοτε εργοδότες της. Επιπλέον, ούτε είμαι καμία με οικονομική άνεση που θα πάω να δουλέψω μόνο με "καλά" λεφτά. Τα έχω ανάγκη τα λεφτά και πολύ μάλιστα αφού ήδη βρίσκομαι σε δύσκολη οικονομική κατάσταση όπως πολλοί συμπολίτες μας. Αλλά αν είναι να πληρώνομαι με 3,5 € την ώρα, προτιμώ να κάνω μία άλλη δουλειά με τα ίδια λεφτά, γιατί μπορεί στο φροντιστήριο να δουλεύουμε 4ωρα ή 5ωρα καθημερινά αλλά στην πραγματικότητα αφιερώνουμε πολύ περισσότερο χρόνο κάθε μέρα και πολλή εργασία και στο σπίτι για τις ώρες του μαθήματος του φροντιστηρίου, επομένως ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ και τον ανάλογο σεβασμό στη δουλειά μας.
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 06 Ιαν 2015, 23:22

:respect: απλα
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:σας χαιρετω και γω γιατι κοντευω να τον παρω στ'ορθιο :sleep:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_mag15 ... o1_500.gif
Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 09 Ιαν 2015, 18:46

Δεν υπάρχει σωτηρία Μαρίτσα... Τον έγραψες το λόγο...

αν δεν το κάνω εγώ, θα το κάνει κάποιος άλλος

αν είναι να πληρώνομαι με 3,5 € την ώρα, προτιμώ να κάνω μία άλλη δουλειά με τα ίδια λεφτά

Αυτό ακριβώς... Όλες οι υπόλοιπες δουλειές εκεί έχουν φτάσει. Καιρός να "φτιάξουν" και τη διδασκαλία :thumbdown:

Δίκιο έχεις πάντως. Πρέπει να τις αρνούμαστε τέτοιες "προσφορές" για να φτιάξουν τα πράγματα. Πότε όμως είδες τους Έλληνες να συνεργάζονται για να σωθούν; :confused:
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alepou » 26 Ιαν 2015, 14:19

Παιδιά,όσο αφορά την εκπαιδευτική επάρκεια, τι ισχύει για όσους έχουν τελειώσει τη σχολή πριν το 2012-14;
Άβαταρ μέλους
alepou

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΤΣΑΠΡΟΥΝΗ ΑΝΘΗ » 21 Μαρ 2015, 15:17

Καλησπερα! Παιδια θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει, ποτε ορκιζονται οσοι τελειωνουν Ιουνιο..
Στυλ είναι να ξέρεις ποίος είσαι,τι θέλεις να πεις και να μην σου καίγεται καρφί.....!!!
Άβαταρ μέλους
ΤΣΑΠΡΟΥΝΗ ΑΝΘΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 22 Μαρ 2015, 19:40

ΤΣΑΠΡΟΥΝΗ ΑΝΘΗ έγραψε:Καλησπερα! Παιδια θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει, ποτε ορκιζονται οσοι τελειωνουν Ιουνιο..

Οκτώβρη-Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agnwstos x » 01 Απρ 2015, 22:45

Καλησπερα,ψαχνω καποιο ατομο για ιδιαιτερα στη φωνητικη κυριως και ισως χρειαστει και για τη γλωσσολογια 2.Υπαρχει καποιος να με παραπεμψει καπου ή να ασχολειται προσωπικα;
Άβαταρ μέλους
agnwstos x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marianapantou » 02 Απρ 2015, 19:31

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΛΑΒΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ! ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΤΙ ΕΤΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
marianapantou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AbbyNormal » 12 Απρ 2015, 02:33

Ψάχνοντας για job postings πέτυχα τα ακόλουθα που αφορούν καθηγητές Αγγλικών. Δεν είμαι βέβαιος εάν πρόκειται για το σωστό thread, κάποια/ος Moderator ας το βάλει στην σωστή κατηγορία

1
2
http://www.privateteacher.gr

Ιδιαίτερα μαθήματα, Φροντιστήρια, Σχολές
Άβαταρ μέλους
AbbyNormal

Σχολή/Τμήμα: πικρόσχολη
Φύλο: Τσουκνίδας
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Justelene » 07 Ιουν 2015, 01:19

Παιδιά να ρωτήσω κάτι χωρίς να φανώ τελείως άσχετη? :tease: Διαβάζοντας posts μαθημάτων είδα ότι μερικοί βάζουν ρήτρα στην εξεταστική, δλδ αν δεν περάσουν ένα μάθημα με συγκεκριμένο βαθμό να τους κόψει (σωστά?). Αυτό γίνεται μετά από συνεννόηση με τον καθηγητή? Το γράφεις στο γραπτό? Τι παίζει?
Άβαταρ μέλους
Justelene

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 07 Ιουν 2015, 02:25

Justelene έγραψε:Παιδιά να ρωτήσω κάτι χωρίς να φανώ τελείως άσχετη? :tease: Διαβάζοντας posts μαθημάτων είδα ότι μερικοί βάζουν ρήτρα στην εξεταστική, δλδ αν δεν περάσουν ένα μάθημα με συγκεκριμένο βαθμό να τους κόψει (σωστά?). Αυτό γίνεται μετά από συνεννόηση με τον καθηγητή? Το γράφεις στο γραπτό? Τι παίζει?

Γεια σου! :-) Η ρήτρα έχει τον σκοπό που αναφέρεις κι εσύ, αν δεν περάσεις από έναν συγκεκριμένο βαθμό και πάνω, ζητάς να μην σε περάσει.
Εγώ το έβαζα πάνω στο γραπτό, μετά την τελευταία μου απάντηση. Στη συνέχεια όταν πήγαινα να παραδώσω την κόλλα ρωτούσα τον καθηγητή αν την δέχεται. Σε περίπτωση που δεν ήθελε τη ρήτρα, την έσβηνα από την κόλλα μου.
Άλλοι φοιτητές ξέρω πως έπιαναν τον καθηγητή πριν από την εξέταση και του ζητούσαν να δεχθεί τη ρήτρα τους, αλλά εγώ έκανα το παραπάνω για να είμαι σίγουρη πως και να το ξεχάσει ο καθηγητής, θα το δει πάνω στο γραπτό. :peace2:

Καλή επιτυχία! :up:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Justelene » 07 Ιουν 2015, 03:08

Σ'ευχαριστώ πολύ! Το ίδιο ισχύει και με τις εργασίες? Δηλαδή αν έχεις κάνει το γραφεις στην κόλλα να τους το υπενθυμίσεις? Επίσης αν έχω κάνει εργασία που προσθέτει βαθμούς για το εξάμηνο και δεν γράψω τώρα αλλά το Σεπτέμβρη την μετράνε τότε ή μόνο αν έγραφα Ιούνιο? Χαζή ερωτηση αλλά είμαι ψαρωμένη ακόμα :oops:
Άβαταρ μέλους
Justelene

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό defi13 » 06 Αύγ 2015, 13:17

Καλησπέρα παιδιά,έχω γράψει την απορία μου κ στην ενότητα των συστατικών επιστολών αλλά πιστεύω ότι από δω θα με καθοδηγήσετε περισσότεροι.Χρειάζομαι λοιπόν κάποιον που να έχει τα προγράμματα παλαιότερων εξαμήνων για να δω ορισμένους καθηγητές που είχα ώστε να ζητήσω συστατική επιστολή για μεταπτυχιακό.Στην αναλυτική βαθμολογία δεν αναγράφεται κ καθώς έχω πάρει πτυχίο από το 2012 δεν μπορώ να θυμηθώ ορισμένους.Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει στέλνοντάς μου τα,...
Άβαταρ μέλους
defi13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Justelene » 12 Σεπ 2015, 01:42

Τα Κειμενικά Είδη (δ') είναι προαπαιτούμενο για την Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία (ε') :?:
Άβαταρ μέλους
Justelene

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olgaman » 03 Μαρ 2016, 12:10

Καλησπέρα παιδιά!

Για όσους βρίσκεστε σε αναζήτηση μεταπτυχιακού την Τετάρτη 23 Μαρτίου(14.30-20.30 στο Divani Caravel -Vas. Alexandrou 2,161 21) θα πραγματοποιηθεί η μεγαλύτερη διεθνής έκθεση πανεπιστημίων για μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα.

Ως επισκέπτης της έκθεσης θα έχεις την ευκαιρία να συναντήσεις τους εξουσιοδοτημένους υπεύθυνους εγγραφών των πανεπιστημίων και να ενημερωθείς για μεταπτυχιακά προγράμματα και προοπτικές καριέρας μετά την ολοκλήρωση των σπουδών.

Η είσοδος στην έκθεση είναι δωρεάν αλλά απαιτείται εγγραφή ηλεκτρονικά.
Για περισσότερες πληροφορίες αλλά και για να εγγραφείς στην έκθεση της Αθήνας, κάνε κλικ εδώ
http://www.topuniversities.com/events/q ... 2228008746

Facebook event:https://www.facebook.com/events/911369472303232/
Τελευταία επεξεργασία από olgaman και 03 Μαρ 2016, 12:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
olgaman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 20 Απρ 2016, 23:02

ενα βιντεακι που ετυχε να βρω και το θεωρησα ενδιαφερον :peace2:

phpBB [video]
don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό annagennad » 29 Νοέμ 2016, 13:01

Καλημερα! δεν ξλερω αν εχω επιλέξει το σωστό θέμα αλλά εχω μια απορία! Παίρνω απο χθες τη γραμματεία του Αγγλικού σε όλα τα τηλέφωνα και δεν χτυπάνε καν. σαν να μην υπάρχουν τα τηλεφωνα :/ θελω να μαθω για το προγραμμα των κατακτηριων! καλη συνεχεια σε όλους!!!
Άβαταρ μέλους
annagennad

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης