filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Eπιλογή Κατεύθυνσης : Literature or Linguistics?

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Σε ποια κατηγορια ανηκετε?

Ειμαι στη γλωσσολογια
22
23%
Ειμαι στην λογοτεχνια
25
26%
Θα παω γλωσσολογια
30
31%
Θα παω λογοτεχνια
19
20%

Σύνολο ψήφων : 96

Re: Eπιλογή Κατεύθυνσης : Literature or Linguistics?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 18 Αύγ 2011, 13:32

μαθαινεις τα φωνητικα συμβολα, τονισμο λεξεων και προτασεων , ποια ειναι τα ενρινα συμφωνα κλπ θα τα δεις και μονη σου, μην αγχωνεσαι τοσο, και μη το παρεις απο φοβο :lola:

θα μας μαλωσουν οι συντονιστες ομως, ειμαστε :off topic:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lolotakuila » 18 Αύγ 2011, 14:46

υπαρχει topic με γενικες αποριες..? να παω να ρωτησω εκει αν ειναι.... :thanks: παντως!!
Άβαταρ μέλους
lolotakuila

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 18 Αύγ 2011, 15:04

υπαρχει ενοτητα για το μαθημα αυτο, με αρκετες σελιδες :cool:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marianna_at » 10 Φεβ 2012, 02:08

Γεια σας παιδια!!
ειμαι στο δευτερο ετος, τρ 8α μπω στο 4ο ε3αμηνο και σιγα σιγα αρχιζω να σκεφτομαι ποια κατευθυνση να ακολου8ησω!η αληθεια ειναι οτι κλεινω προς τν γλωσσα-γλωσσολογια αλλα ηθελα να ακουσω και καποιες γνωμες απο μεγαλυτερα ατομα!λοιπν..για πειτε μ!! ευχαριστωωωω!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
marianna_at

Re: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό para4 » 10 Φεβ 2012, 12:03

Δε θέλω να το πάρεις προσωπικά, αλλά θεωρώ λυπηρό και τεράστιο πλήγμα για την ελληνική γλώσσα το να συντάσσουν τα νέα παιδιά τις προτάσεις τους με έναν τρόπο όπως αυτός που χρησιμοποιείς. Θα έρθει μια μέρα που τα παιδιά σου θα μιλάνε σαν παπαγαλάκια του κάθε λέτσου Αμερικανού ή Άγγλου, και εσύ θα αναρωτιέσαι πού πάει η κοινωνία-ωρέ, τι αξίες έχει και -αν εν τέλει καταλάβεις το λάθος του να απαρνιέσαι την ίδια σου τη γλώσσα- τι στην τελική σε κάνει Ελληνίδα και εσένα και αυτά. Αν μη τι άλλο, είσαι και της Φιλοσοφικής και έχεις καθήκον να πράττεις τα σωστά ή έστω να προσπαθείς γι'αυτά, όσον αφορά τη γλώσσα σου. Φιλικά το αναφέρω, και με διάθεση να σε κάνω έστω να το σκεφτείς.

Στο θέμα σου τώρα, η λογοτεχνική κατεύθυνση έχει περισσότερες παρακολουθήσεις από τη γλωσσολογική, και περισσότερη ενασχόληση με τον πολιτισμό, αν αυτό σε ενδιαφέρει. Η γλωσσολογική έχει κάμποση παπαγαλία θεωριών, αλλά θα έρθει η ώρα να εφαρμόσεις αυτά που διάβασες και να μην αρκεστείς στο μπουρου-μπουρου. Έχει κυρίως να κάνει με το τι θέλεις να ασχοληθείς μετά τη σχολή (πχ για μεταφράστρια τί να την κάνεις τη λογοτεχνία) και με το τι σε τραβάει σαν γνώση. Πάντως συνιστώ να μη διαλέξεις κατεύθυνση βάσει ευκολίας ή δυσκολίας...
To be a rock and not to roll
Άβαταρ μέλους
para4

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Re: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LondonCalling » 10 Φεβ 2012, 12:13

Παιδια, υπαρχει ήδη για την επιλογή κατεύθυνσης, οποτε μεταφερω τις δημοσιευσεις σας εκει :cool:
BE STRONG I whispered to my Wi-Fi signal.
Άβαταρ μέλους
LondonCalling
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LondonCalling » 10 Φεβ 2012, 12:21

Δε συμφωνω καθόλου με την λογική ότι αν θες μετάφραση πρεπει να πας ντε και καλα στη κατευθυνση γλωσσολογιας! Μαλιστα φιλη μου την πατησε οταν ολοι της λεγαν οτι αν θες να δουλεψεις σαν μεταφραστρια πρπει να πας στη γλωσσολογια, και περασε 2 χρονια με μαθηματα που μισουσε!
Εγώ είμαι στη λογοτεχνία και επιλέγω τα μαθήματα της μετάφρασης, αφου μου το επιτρεπει το συστημα! Μου αρεσει μαλιστα γιατι ετσι κανω ενα διάλειμμα απο το μπλαμπλα οπως το λετε, αλλα δεν ειμαι αναγκασμενη να υπομένω τη Μεταφορα και μεταφορικοτητα του λογου :sick:

Σου προτεινω επισης να διαβασεις και τις προηγουμενες σελιδες, εχει πολλες ενδιαφεροντες αποψεις :goodluck:
BE STRONG I whispered to my Wi-Fi signal.
Άβαταρ μέλους
LondonCalling
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό christinelle » 22 Φεβ 2012, 19:07

Πήγα λογοτεχνία για πιό εύκολο αλλά ίσως έπρεπε να είχα διαλέξει γλωσσολογία. Λασκαράτου :worthy:
Άβαταρ μέλους
christinelle

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 25 Φεβ 2012, 14:53

Δε νομίζω ότι θα ήταν σωστή κίνηση να άλλαζες όλη σου την κατεύθυνση για μια καθηγήτρια. Άλλωστε καλοί καθηγητές υπάρχουν και στις δυο κατευθύνσεις.

Και η γλωσσολογία ΔΕΝ είναι παπαγαλία. Είναι σαν τα μαθηματικά. Το ότι πρέπει να μάθεις έναν τύπο για να λύσεις μια άσκηση δε σημαίνει ότι μαθαίνεις τα πάντα παπαγαλία. Το θέμα είναι να καταλάβεις τεχνικές και μεθόδους ανάλυσης. Με το ίδιο σκεπτικό και η λογοτεχνία είναι παπαγαλία αφού παίρνεις το υλικό από το sparknotes και τις σημειώσεις σου και γράφεις 10. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η παπαγαλία είναι θέμα του φοιτητή. Δε φταίει ούτε η κατεύθυνση ούτε τα μαθήματα, αλλά ο τρόπος που αντιμετωπίζεις εσύ την κατάσταση.

Ο λόγος που έχω επιλέξει τη γλωσσολογία και δε το μετανιώνω με τίποτα, είναι γιατί με βοηθά να μελετήσω τη γλώσσα. Και αυτός ήταν ο σκοπός μου όταν μπήκα στο πανεπιστήμιο. Λογοτεχνία και πολιτισμό δε χρειάζομαι κάποιον να μου κάνει διάλεξη. Κάθομαι και σπίτι μου και την ψάχνω. Plus, δεν μπορώ να διαβάσω ένα βιβλίο με deadline. Αγχώνομαι και το παρατάω.

Για το θέμα της μετάφρασης τώρα, ούτως ή άλλως τα μαθήματα επιλογής μετάφρασης είναι λίγα και κάπως επαναλαμβανόμενα. Αν σου αρέσει η λογοτεχνία νομίζω δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από τη λογοτεχνική μετάφραση της Παπακωνσταντίνου...
If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you...
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 25 Φεβ 2012, 20:41

oceanborn έγραψε:Δε νομίζω ότι θα ήταν σωστή κίνηση να άλλαζες όλη σου την κατεύθυνση για μια καθηγήτρια. Άλλωστε καλοί καθηγητές υπάρχουν και στις δυο κατευθύνσεις.

Και η γλωσσολογία ΔΕΝ είναι παπαγαλία. Είναι σαν τα μαθηματικά. Το ότι πρέπει να μάθεις έναν τύπο για να λύσεις μια άσκηση δε σημαίνει ότι μαθαίνεις τα πάντα παπαγαλία. Το θέμα είναι να καταλάβεις τεχνικές και μεθόδους ανάλυσης. Με το ίδιο σκεπτικό και η λογοτεχνία είναι παπαγαλία αφού παίρνεις το υλικό από το sparknotes και τις σημειώσεις σου και γράφεις 10. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η παπαγαλία είναι θέμα του φοιτητή. Δε φταίει ούτε η κατεύθυνση ούτε τα μαθήματα, αλλά ο τρόπος που αντιμετωπίζεις εσύ την κατάσταση.

Ο λόγος που έχω επιλέξει τη γλωσσολογία και δε το μετανιώνω με τίποτα, είναι γιατί με βοηθά να μελετήσω τη γλώσσα. Και αυτός ήταν ο σκοπός μου όταν μπήκα στο πανεπιστήμιο. Λογοτεχνία και πολιτισμό δε χρειάζομαι κάποιον να μου κάνει διάλεξη. Κάθομαι και σπίτι μου και την ψάχνω. Plus, δεν μπορώ να διαβάσω ένα βιβλίο με deadline. Αγχώνομαι και το παρατάω.

Για το θέμα της μετάφρασης τώρα, ούτως ή άλλως τα μαθήματα επιλογής μετάφρασης είναι λίγα και κάπως επαναλαμβανόμενα. Αν σου αρέσει η λογοτεχνία νομίζω δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από τη λογοτεχνική μετάφραση της Παπακωνσταντίνου...

συμφωνω 100 % με ΟΛΑ
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DrEamCatcHer » 26 Φεβ 2012, 13:10

Γεια σε ολους!Ειμαι στο τεταρτο εξαμηνο κι απ'οτι εμαθα σε λιγο καιρο θα πρεπει να δηλωσω κατευθυνση!Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι να επιλεξω!Απ'οτι ακουσα ο τομεας της γλωσσολογιας ειναι καλυτερος αν θελεις μετα να διδαξεις εφοσον περιλαμβανει και παιδαγωγικα μαθηματα αλλα απ'οσα παιδαγωγικα μαθηματα εχω κανει μεχρι τωρα δεν νομιζω πως εχω μαθει ουσιαστικα πραγματα για το πως να διδαξω αργοτερα... :thumbdown: Εσεις τι γνωμη εχετε?
Άβαταρ μέλους
DrEamCatcHer

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικη Φιλολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 27 Φεβ 2012, 02:49

Κι εγώ τέταρτο εξάμηνο είμαι, αλλά κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται να επηρεάζεσαι από τα μαθήματα. Ούτως ή άλλως όλα επιλογής είναι. Θέλω να πω δηλαδή ότι αν είσαι γλωσσολογία δεν περιορίζεσαι μόνο σε τέτοια μαθήματα, μπορείς να πάρεις και λογοτεχνικά (άρα και παιδαγωγικά) και το αντίστροφο.
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 27 Φεβ 2012, 14:10

Ναι όντως μέχρι το τέταρτο εξάμηνο τα μαθήματα είναι όντως αρκετά θεωρικά και δεν βοηθάνε. Αργότερα όμως, μαθήματα όπως το TEFL PRACTICUM και η πρακτική είναι πάρα πολύ χρήσιμα. Βέβαια μιλάμε για ουσιαστικά δυο μαθήματα. Θα μπορούσες να τα επιλέξεις και να σαι στον τομέα της λογοτεχνίας. Αν δεν κάνω λάθος είναι μέχρι έξι της άλλης κατεύθυνσης;
If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you...
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DrEamCatcHer » 28 Φεβ 2012, 23:10

καλησπερα!ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!τελικα λεω να δηλωσω κατευθυνση γλωσσολογιας!oceanborn καπου διαβασα (νομιζω στον οδηγο σπουδων) οτι για να επιλεξει καποιος την πρακτικη προυποτιθεται να εχει περασει τα υποχρεωτικα μαθηματα της συγκεκριμενης κατευθυνσης οποτε δεν νομιζω πως μπορει να το επιλεξει οποιος εχει παρει λογοτεχνια....εκτος αν καταλαβα λαθος... :confused: αληθεια ποτε δηλωνουμε?
Άβαταρ μέλους
DrEamCatcHer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 29 Φεβ 2012, 20:17

DrEamCatcHer έγραψε:...καπου διαβασα (νομιζω στον οδηγο σπουδων) οτι για να επιλεξει καποιος την πρακτικη προυποτιθεται να εχει περασει τα υποχρεωτικα μαθηματα της συγκεκριμενης κατευθυνσης...

Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, χωρίς να είμαι και σίγουρη βέβαια. Ξέρω αρκετούς που πήραν πρακτική από λογοτεχνία.

DrEamCatcHer έγραψε:αληθεια ποτε δηλωνουμε?

Θα βγει ανακοίνωση λίγο πριν το τέλος του δ' εξαμήνου.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 01 Μαρ 2012, 13:32

DrEamCatcHer έγραψε:καλησπερα!ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!τελικα λεω να δηλωσω κατευθυνση γλωσσολογιας!oceanborn καπου διαβασα (νομιζω στον οδηγο σπουδων) οτι για να επιλεξει καποιος την πρακτικη προυποτιθεται να εχει περασει τα υποχρεωτικα μαθηματα της συγκεκριμενης κατευθυνσης οποτε δεν νομιζω πως μπορει να το επιλεξει οποιος εχει παρει λογοτεχνια....εκτος αν καταλαβα λαθος... :confused: αληθεια ποτε δηλωνουμε?

Όχι καμία σχέση... Απλά είναι καλό για σένα να έχεις παρακολουθήσει κάποια μαθήματα πρακτικής. Αν παράδειγμα δεν ξέρεις να κάνεις ένα lesson plan πως θα μπορέσεις, θεωρητικά πάντα, να ανταποκριθείς στην πρακτική διδασκαλία; Εφόσον τα μαθήματα είναι επιλογής δεν παίζει ρόλο. Ωστόσο, υπάρχει περίπτωση αν σ ενδιαφέρει να κάνεις την πρακτική σου μέσω του ΕΣΠΑ (a.k.a. getting paid) να δοθεί κάποια προτεραιότητα σε όσους έχουν παρακολουθήσει και περάσει τα ανάλογα μαθήματα. Μπορείς να πάρεις αν θες το TEFL PRACTICUM που είναι στο 7ο εξάμηνο και την πρακτική του 8ου. Θεωρώ ότι είσαι καλυμμένη από άποψη γνώσεων τουλάχιστον ώστε να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του μαθήματος.

Η γλωσσολογία είναι εξαιρετικός κλάδος και τους "περίεργους" καθηγητές μπορείς πάντα να τους αποφύγεις με την επιλογή ενός λογοτεχνικού μαθήματος. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για μαθήματα let me know :) I'd be happy to help.
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DrEamCatcHer » 04 Μαρ 2012, 12:36

:thxx: :thxx: alex_sugar και oceanborn!!βοηθησατε πολυ!!!!!
Άβαταρ μέλους
DrEamCatcHer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 04 Μαρ 2012, 17:34

No problem! :)
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό christinelle » 03 Ιούλ 2012, 18:31

Οι επί πτυχιω πόσα μπορούν να πάρουν από την άλλη κατευθυνση?
Άβαταρ μέλους
christinelle

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 03 Ιούλ 2012, 18:42

Δεν υπάρχει διαχωρισμός. Μπορείς να πάρεις όσα μαθήματα θες από την άλλη κατεύθυνση, αρκεί να έχεις πάρει και περάσει 8 της κατεύθυνσής σου.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης