filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΕΓΓΡΑΦΕΣ & ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΕΓΓΡΑΦΕΣ & ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 17 Σεπ 2011, 22:16

angepsi έγραψε:τελευταια ερωτηση εσυ ειχες κανει ολες τις δηλωσεις σου προηγουμενως τα παντα κανονικα και απλα ετυχε αυτο
η επαιζε τπτ σαν και το δικο μου θεμα που εχασα μια απο τις δηλωσεις??

Όχι, εγώ δεν είχα χάσει προηγούμενη δήλωση. Όμως, αυτό το "μπλοκάρισμα" του συστήματος δεν είναι κάτι σπάνιο. Το έχω ακούσει κατά καιρούς και από άλλους συμφοιτητές μας. :peace2:
Τότε που είχε τύχει σε μένα, είχε συμβεί το ίδιο και σε άλλες 3 συμφοιτήτριές μου.

angepsi έγραψε:

και εχει περασει και τοσος καιρος απο τις προδηλωσεις ακομα και λαθος να εγινε λες να το διορθωνουν ακομα?

Επειδή οι προδηλώσεις χρησιμεύουν απλώς στο να πάρουν μία ιδέα οι αρχές του πανεπιστημίου και οι ίδιοι οι καθηγητές πόσοι έχουν δηλώσει το τάδε μάθημα για να δουν σε ποιες αίθουσες θα γίνει αυτό το μάθημα, και επειδή όπως φαντάζομαι θα γνωρίζεις ασχέτως προδηλώσεων εμείς ξαναδηλώνουμε αυτά τα μαθήματα στην αρχή κάθε εξαμήνου, είμαι σχεδόν βέβαιη πως δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. :peace2:

Εσύ θα τους πεις πως έκανες την δήλωση κανονικά, αλλά απορρίφθηκε από μόνη της. Ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσες να την απορρίψεις από μόνη σου μιας και όταν λήξει η προθεσμία δήλωσης των μαθημάτων, το σύστημα πιάνει ως δήλωση την τελευταία που έχει γραφτεί στο my-studies.

Για καλό και για κακό εκτύπωσε τη συγκεκριμένη σελίδα με τα μαθήματα και έχε την μαζί σου όταν θα πας στη γραμματεία. Έτσι έκανα και γω. :peace2:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angepsi » 17 Σεπ 2011, 22:31

σε ευχαριστω πολυ!! ::):
Μακαρι ολα να πανε καλα αν και με την τυχη μου τους τελευταιους μηνες ουυφφ
Άβαταρ μέλους
angepsi

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 17 Σεπ 2011, 22:32

angepsi έγραψε:σε ευχαριστω πολυ!! ::):
Μακαρι ολα να πανε καλα αν και με την τυχη μου τους τελευταιους μηνες ουυφφ

Μην απελπίζεσαι! Όλα καλά θα πάνε! :huglove:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritenia » 29 Σεπ 2011, 12:46

Καλησπέρα σας. Είμαι στο δεύτερο έτος και θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να ξαναγραφτώ στη σχολή ή απλά να δηλώσω τα μαθήματα του τρίτου εξαμήνου με τον εύδοξο. στο δεύτερο εξάμηνο, εκτός από τη δήλωση μαθημάτων στον εύδοξο, απλά πήγα μια μέρα στη γραμματεία και μου έβαλαν μια σφραγίδα.Ελπίζω να μην έχασα τίποτα γιατί από όσο ξέρω οι εγγραφές πρωτοετών έγιναν χθες... :confused:

Αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει γιατί έχω αγχωθεί.....!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
maritenia

Σχολή/Τμήμα: Αγγλική φιλολογία
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antamuse » 29 Σεπ 2011, 22:23

Maritenia οι εγγραφές των πρωτοετών δεν έχουν καμία σχέση με τις δικές μας... η γραμματεία θα βγάλει σχετική ανακοίνωση για το πότε πρέπει να πάμε να μας υπογράψουν τα τρίπτυχα και πότε να δηλώσουμε τα μαθήματα μέσα από το my studies και τον Εύδοξο. οι πρωτοετείς γράφονται σε καθορισμένη ημερομηνία ενώ εμείς δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε... θα βγει σχετική ανακοίνωση! ελπίζω να έχεις δει και την ανακοίνωση σχετικά με το πάσο!!! ελπίζω να σε βοήθησα! :huglove:
"Whatever it is you are feeling
Is a perfect reflection
Of what is in the process
Of becoming. "
Άβαταρ μέλους
antamuse

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής γλώσσας και φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό systemkostas » 13 Οκτ 2011, 10:27

ρε παιδιά στην προδήλωση που κάναμε.. παίζει όταν έρθει η ώρα της κανονικής δήλωσης να αλλάξουμε ας πούμε ένα μάθημα ή είμαστε δεσμευμένοι;;
life is a waterfall..we're one in the river and one again after the fall..
Άβαταρ μέλους
systemkostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Heartstones » 13 Οκτ 2011, 13:10

systemkostas έγραψε:ρε παιδιά στην προδήλωση που κάναμε.. παίζει όταν έρθει η ώρα της κανονικής δήλωσης να αλλάξουμε ας πούμε ένα μάθημα ή είμαστε δεσμευμένοι;;

γενικά ναι, εγώ πχ άλλο είχα προδηλώσει και δεν υπάρχει καν πλέον στο πρόγραμμα (οπότε αναγκαστικά θα πάρω κάτι άλλο). Απ'οσο ξέρω το κάνουν περισσότερο για να δουν τη ζήτηση και τα βιβλία (έχουν προτεραιότητα όσοι είχαν προδηλώσει για βιβλία).
Άβαταρ μέλους
Heartstones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sophiap » 19 Οκτ 2011, 13:00

Eγω ρωτησα τη γραμματεια μεσω email(γιατι κ εγω θελω να αλλαξω ενα μαθημα) αν μπορουμε να επιλεξουμε διαφορετικα μαθηματα στην κανονικη δηλωση απο αυτα της προδηλωσης, αλλα δεν μου απαντησαν. Παντως, στην ανακοινωση που ειχε βγει τον Ιουνιο για τις προδηλωσεις ελεγε σε ενα σημειο οτι τα μαθηματα θα ισχυσουν αναδρομικα και δεν θα μπορουν να αλλαχθουν...
Άβαταρ μέλους
sophiap

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angepsi » 19 Οκτ 2011, 13:06

εγω εχω μαθει οτι η γραμματεια ναι μεν σου λεει οτι δεν μπορεις αλλα πολλοι το κανουν και αλλαζουν τις προδηλωσεις!
και σε αυτο το εξαμηνο θα το κανω και γω!! και σε δυο μαθηματα μαλιστα...

Ρωτησα μια επι πτυχιω κοπελα και που πε οτι αυτη τις εχει αλλαξει στο παρελθον

Το μονο μειον ειναι οτι μπορει να μην παρεις συγγραμμα :peace:
Άβαταρ μέλους
angepsi

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sophiap » 23 Οκτ 2011, 16:27

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση, angepsi!! :thxx: Μακαρι να μην υπαρξει προβλημα με την γραμματεια στην κανονικη δηλωση γιατι κυριολεκτικα θα τραβαω τα μαλλια μου, μιας και ηδη παρακολουθω το μαθημα που θελω να παρω!!
Άβαταρ μέλους
sophiap

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agnwstos x » 24 Οκτ 2011, 20:06

καλησπερα παιδια,ειμαι 3ο εξαμηνο και δεν ξερω τι να κανω με τις δηλωσεις στον ευδοξο,μιας και η κοσμητεια φροντισε να μας βαλει την ιδια ωρα μαθημα επιλογης με υποχρεωτικο,επομενως δεν ξερω τι απο τα εναπομειναντα να επιλεξω και να δηλωσω..επισης στο my-studies δεν μου επιτρεπει να κανω δηλωση μαθηματων ακομα,ενω ο ευδοξος εχει ανοιξει..και κατι ακομα..τα 2 επιλογης σ αυτο το εξαμηνο πρεπει να τα δηλωσω στη γραμματεια ή οχι?γιατι δεν εχει βγει καποια σχετικη ανακοινωση και εχω πελαγωσει
Άβαταρ μέλους
agnwstos x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LondonCalling » 24 Οκτ 2011, 20:36

Λίγη ψυχραιμία :tease:
αφου δεν εχει βγει ανακοινωση, γιατί ανησυχεις? δεν ειναι ακομα η ωρα να κανουμε δηλωσεις, ουτε μαθηματων, ουτε συγγραμμάτων. Είπαμε, ειναι στο κοσμο τους αλλα για τετοια πραγματα βγαζουν εγκαιρα ανακοινωσεις. Και τουλαχιστον σε μενα στον Ευδοξο δεν εμφανιζονται επιλογες για συγγραμματα αρα δεν εχουν οριστει ακομα.
Και ναι, οταν αρχισουν οι δηλωσεις, δηλωνεις ολα οσα θες να δωσεις στην χειμερινη εξεταστικη. :peace2:

Επίσης υπαρχει ειδικη ενοτητα για τα μαθηματα επιλογης οπου ισως βρεις πληροφοριες που θα σε βοηθησουν αν διαλεξεις μαθημα http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?f=18&t=813
BE STRONG I whispered to my Wi-Fi signal.
Άβαταρ μέλους
LondonCalling
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agnwstos x » 24 Οκτ 2011, 20:56

LondonCalling έγραψε:Λίγη ψυχραιμία :tease:
αφου δεν εχει βγει ανακοινωση, γιατί ανησυχεις? δεν ειναι ακομα η ωρα να κανουμε δηλωσεις, ουτε μαθηματων, ουτε συγγραμμάτων. Είπαμε, ειναι στο κοσμο τους αλλα για τετοια πραγματα βγαζουν εγκαιρα ανακοινωσεις. Και τουλαχιστον σε μενα στον Ευδοξο δεν εμφανιζονται επιλογες για συγγραμματα αρα δεν εχουν οριστει ακομα.
Και ναι, οταν αρχισουν οι δηλωσεις, δηλωνεις ολα οσα θες να δωσεις στην χειμερινη εξεταστικη. :peace2:

Επίσης υπαρχει ειδικη ενοτητα για τα μαθηματα επιλογης οπου ισως βρεις πληροφοριες που θα σε βοηθησουν αν διαλεξεις μαθημα http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?f=18&t=813

να σαι καλα ευχαριστω,αλλα το θεμα ειναι οτι εμενα συμπιπτουν οι ωρες της φωνητικης με την διαπολιτισμικη,την οποια ειχα σκοπο να επιλεξω και στη γραμματεια μου ειπαν πως δεν ειναι δικο τους θεμα το προγραμμα αλλα της κοσμητειας..και πριν λιγο στον ευδοξο μου εβγαζε κανονικα την τρεχουσα δηλωση,γι αυτο ανησυχω..
Άβαταρ μέλους
agnwstos x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sophiap » 12 Νοέμ 2011, 11:51

Παιδια,εκπεμπω sos!!! Φανταζομαι, ειδατε οτι βγηκε ανακοινωση για δηλωση μαθηματων για το τρεχον εξαμηνο! Το θεμα ειναι οτι η γραμματεια τονιζει(με κοκκινα γραμματα παρακαλω!) οτι οι προδηλωσεις που εγιναν απο τους φοιτητες τον Ιουνιο δεν μπορουν να αλλαχθουν στην κανονικη δηλωση....!!! :oops: οποτε,τι γινεται για οσους εχουν ηδη παρακολουθησει το μαθημα που τελικα ηθελαν να παρουν αντι αυτου που ειχαν προδηλωσει???? θα ακολουθησουν αυτο που λεει η γραμματεια η' θα αλλαξουν την προδηλωση,πραγμα που εκαναν πολλοι παλιοτερα?? Αν ξερει καποιος κατι σχετικο,ας απαντησει...
Άβαταρ μέλους
sophiap

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 12 Νοέμ 2011, 13:46

agnwstos x έγραψε:

να σαι καλα ευχαριστω,αλλα το θεμα ειναι οτι εμενα συμπιπτουν οι ωρες της φωνητικης με την διαπολιτισμικη,την οποια ειχα σκοπο να επιλεξω και στη γραμματεια μου ειπαν πως δεν ειναι δικο τους θεμα το προγραμμα αλλα της κοσμητειας..και πριν λιγο στον ευδοξο μου εβγαζε κανονικα την τρεχουσα δηλωση,γι αυτο ανησυχω..

Το θέμα έχει πάρει κάποιες διαστάσεις. Τελικά η διαπολιτισμική είναι υποχρεωτική (όχι επιλογής - έχουμε δηλαδή ένα επιλεγόμενο) και από τη γραμματεία είπαν ότι θα γίνει αλλαγή στο πρόγραμμα για να μπορούμε να παρακολουθούμε άνετα και τα δύο. Φαντάζομαι ότι θα βγει και σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του τμήματος, αλλά δεν παίρνω κι όρκο :tongue:
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agnwstos x » 12 Νοέμ 2011, 14:46

alex_sugar έγραψε:
agnwstos x έγραψε:

Το θέμα έχει πάρει κάποιες διαστάσεις. Τελικά η διαπολιτισμική είναι υποχρεωτική (όχι επιλογής - έχουμε δηλαδή ένα επιλεγόμενο) και από τη γραμματεία είπαν ότι θα γίνει αλλαγή στο πρόγραμμα για να μπορούμε να παρακολουθούμε άνετα και τα δύο. Φαντάζομαι ότι θα βγει και σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του τμήματος, αλλά δεν παίρνω κι όρκο :tongue:

οντως πρεπει να παμε στη γραμματεια να διευθετησουμε το θεμα,γιατι εγω οταν ηθελα να την επιλεξω τη διαπολιτισμικη και πηγα να δω τι θα γινει με το γεγονος οτι συνεπιπτε με τη φωνητικη,μου ειπαν να απευθυνθω στην κοσμητεια,οπως ξαναειπα,και στην κοσμητεια απλα με εγραψαν..
Άβαταρ μέλους
agnwstos x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 12 Νοέμ 2011, 15:04

Ναι συνήθως όταν η γραμματεία βαριέται παραπέμπει στην κοσμητεία και η κοσμητεία επειδή είναι θέμα της γραμματείας σε στέλνει πίσω... Πήγαν κάποιες συμφοιτήτριες μου χτες και η απάντηση της γραμματείας ήταν αυτή που πόσταρα στο προηγούμενο σχόλιο. Τώρα μένει να περιμένουμε.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Trigrams » 12 Νοέμ 2011, 17:24

Λύσσαξανε με τον Εύδοξο! Μπαίνω μέσα, λέει χρωστάω συγγράμματα και ορισμένα δεν είχα δικαίωμα να τα πάρω! Και λέει τώρα οτι δεν μπορώ να κάνω καινούρια δήλωση γιατί πρέπει να λύσω το θέμα των χρωστούμενων! Γειά σου ρε Υπουργείο Παρωδίας με τα ωραία σου... :boxing:
Άβαταρ μέλους
Trigrams

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 12 Νοέμ 2011, 20:07

alex_sugar έγραψε:
agnwstos x έγραψε:

Παιδιά;; Όπως έμαθα από μία συμφοιτήτριά μας, τα υποχρεωτικά μαθήματα τελικά είναι 4. Και επιλογής είναι μόνο 1. :confused:
Ανάμεσα στα υποχρεωτικά μαθήματα είναι και η Διαπολιτισμική εκπαίδευση. :thumbdown:
Επομένως, όσοι κάνατε όνειρα πως θα την αποφύγετε και θα γλιτώσετε από αυτήν, ξεχάστε το! :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 13 Νοέμ 2011, 14:37

Trigrams έγραψε:Λύσσαξανε με τον Εύδοξο! Μπαίνω μέσα, λέει χρωστάω συγγράμματα και ορισμένα δεν είχα δικαίωμα να τα πάρω! Και λέει τώρα οτι δεν μπορώ να κάνω καινούρια δήλωση γιατί πρέπει να λύσω το θέμα των χρωστούμενων! Γειά σου ρε Υπουργείο Παρωδίας με τα ωραία σου... :boxing:

Επικοινώνησε το γρηγορότερο δυνατό με το γραφείο αρωγής χρηστών! Έχει το τηλ στο κάτω μέρος της σελίδας νομίζω. Αν συμβαίνει κάποιο μπέρδεμα οι μόνοι αρμόδιοι είναι αυτοί. :goodluck:

Off topic:
Μαρίτσα τόσο ωραίο μάθημα είναι η διαπολιτισμική; :S :S :S
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες