filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Κατατακτήριες

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rokaki » 10 Απρ 2009, 22:07

Εγώ πέρασα πέρυσι με κατατακτήριες. Εξετάζεσαι σε 3 μαθήματα. Το ένα λέγεται ακαδημαϊκός λόγος το οποίο ήταν γελοίο. Σου δίνουν ένα κείμενο και το κάνεις περίληψη. Μετά σου δίνουν κάτι γραφήματα σχετικά με το κείμενο και κάνεις συγκρίσεις στις τιμές (θέλει χρήση συγκριτικού-υπερθετικού βαθμού), μετά σου έλεγε να βρεις τι στοιχεία ακαδημαϊκού λόγου περιέχει το κείμενο βρίσκοντας τα στο κείμενο και γράφοντας το παράδειγμα τους. (ήθελε να γράψεις αν έχει comparison, justificaton , exemplification) ολα αυτά ήταν γραμμένα σε ένα συγκεκριμένο βίβλίο Academic writing course o τίτλος του. Η ύλη των μαθημάτων και οι τίτλοι των βιβλίων είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα της Aγγλικής Φιλολογίας. Το δεύτερο μάθημα επίσης γελοίο ήταν Αγγλική Λογοτεχνία. Διαβάζεις κάπου 10 λογοτεχνικά εργα και καλείσαι να γράψεις 2 εκθέσεις. Εμένα η μια έκθεση ήταν από το βιβίο Μεγάλες προσδοκίες και μου έλεγε να περιγράψω την τάση των ανθρώπων να ειναι υλιστές περιγράφοντας τους χαρακτήρες του βιβλίου. Η δεύτερη ερώτηση περιλάμβανε 2 έργα το ένα ήταν το Araby και το άλλο δεν το θυμάμαι και μου έλεγε η ερώτηση να περιγράψω τη συμβολική σημασία των κειμένων. Εκθεση ιδεών στην ουσία. Αυτό που με δυσκόλεψε ήταν η γλωσσολογία γιατί είχε πολύ θεωρία να μάθεις απ'εξω και το δικό μου λάθος ηταν οτι ειχα την δευτερη εκδοση ενώ αυτοί εξέταζαν την τρίτη έκδοση οποτε ειχα διαβάσει ενα κεφάλαιο που δεν ηταν στην ύλη και δεν ειχα διαβάσει ενα κεφάλαιο που ήταν στην υλη το οποίο ηταν το τρίτο θέμα. Το πρώτο θέμα ήταν να χαρακτηρίσουμε γλωσσολογικά κάτι λέξεις. Το δεύτερο θέμα να γράψουμε 2 ορισμούς minimals pairs αν θυμάμαι καλά και είχε κάτι λέξεις να τις κατατάξουμε σε κατηγορίες. Το τρίτο θέμα που δεν ειχα διαβασει ήταν να φτιάξουμε ενα δέντρο για 2 προτάσεις. Σε γενικές γραμμές μου φανηκαν ευκολα. Διάβασα μια εβδομαδα πριν απο τις εξετασεις γιατι ηταν αποφαση της στιγμής. Ειχε μεγάλη συμμετοχή κάπου 100 ατομα. Την πρωτη μερα ομως που ηταν η γλωσσολογια ειχαμε πολλες λευκες κολλες. Εγω ειμαι απο ΤΕΙ επαιρναν 5 απο ΤΕΙ και 3 απο ΑΕΙ. Δεν ξερω αν εχουν αλλαξει. Η υλη παντως πρεπει να ειναι η ιδια. Οι κατατακτηριες δινονται αρχες Δεκεμβριου. Η υποβολη της αιτησης γινεται Σεπτεμβρη-Οκτωβρη θελει επικυρωμενο αντιγραφο του πτυχιου σου και φωτοτυπια ταυτότητας. Καλη επιτυχια.
Άβαταρ μέλους
rokaki

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rokaki » 10 Απρ 2009, 22:12

Εγώ στον Ακαδημαϊκό λόγο διάβασα το βιβλίο το οποίο είναι πολύ μικρό και εύκολο.στην ουσία μαθαίνεις τα στοιχεία του Ακαδημαϊκου λόγου τα οποία είναι πολύ χρήσιμα για τον γραπτό λόγο γενικά. Στην λογοτεχνία βρήκα τα πεζά στον internet και τα διάβασα μια φορά ήξερα ισα ισα τι ελεγε το καθενα γιατι τα διαβασα μονο μια φορα λογω ελλειψης χρονου με τη δουλεια. Στην γλωσσολογια επισης διαβασα το βιβλιο δυο φορες και αποστηθισα καποιους ορισμούς. Δε νομιζω οτι χρειαζονται μαθηματα αρκει να μπορεις να εκφραστεις στη λογοτεχνια. Στον ακαδημαϊκο λογο να ξερεις να κανεις περιληψη που αν εισαι απο ενιαιο λυκειο σιγουρα εμαθες οταν εδινες πανελληνιες. Στη γλωσσολογια θελει διαβασμα ειναι κυριως αποστηθιση.
Άβαταρ μέλους
rokaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 11 Απρ 2009, 17:19

Σ'ευχαριστουμε πολυ για ολες τις πληροφοριες! :up:
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rokaki » 19 Ιουν 2009, 16:59

Βλεποντας την υλη θυμηθηκα ότι η δεύτερη ερώτηση στην Αγγλική Πεζογραφία περιλάμβανε το Araby και το Odour of Chrysanthemous λέγοντας να περιγραψουμε την συβολικη τους σημασια.
Άβαταρ μέλους
rokaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elisa11 » 05 Νοέμ 2009, 02:35

Ειναι του Α' εξαμηνου απ'οτι εχω καταλαβει...κατι αποσπασματα απο Νorton vol. 1&2 και 2 βιβλια ακαδημαικου λογου:"Academic Writing Course" του Jordan R.R και "Study skills for Academic Writing" των Trzeciak J. & Mackay S. E. Αν τα 'χες να τα βγαζα 1 φωτοτυπια στη σχολη...αν παλι οχι...καμια ιδεα για κανα ξενογλωσσο βιβλιοπωλειο...μηπως τα βρω...! :mors: Σ'ευχαριστω παντως για την προθυμια,Scandalicious!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
elisa11

Ευχαριστώ: 0

Re: Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιοκάστη. » 29 Μάιος 2010, 15:16

Γεια σας ! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις κατατακτήριες. Βέβαια ενδιαφέρομαι να δώσω στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης, αλλά δεν βρήκα αντίστοιχο forum και είπα να ρωτήσω εδώ !!! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ύλη, αν γνωρίζει κανείς εάν είναι συνέχεια η ίδια ή αν αλλάζει κάθε χρόνο! Γιατί εάν είναι η ίδια να πάρω από τώρα τα βιβλία και να αρχίσω να διαβάζω, αν πάλι όχι να περιμένω πότε θα βγει η καινούρια ύλη. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 29 Μάιος 2010, 19:14

Γεια σου Ιοκαστη. Φανταζομαι οτι οπως σε καθε πανεπιστημιο, μια υλη μπορει να μεινει η ιδια απο 2 χρονια μεχρι δε ξερω κι εγω ποσο. Αλλα ανα πασα στιγμη, καθε χρονος που περνα στο πανεπιστημιο που μας ενδιαφερει, μπορει τα πραγματα να αλλαξουν. Ακομα κι αν δε βρεις φορουμ για το πανεπιστημιο που θες, βρες το επισημο σαιτ, ή εστω ενα τηλεφωνο για να παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιοκάστη. » 29 Μάιος 2010, 21:16

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Θα πάρω τηλέφωνο στη γραμματεία από Δευτέρα κι ελπίζω να πάρω τις πληροφορίες που θέλω !
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιοκάστη. » 05 Ιουν 2010, 23:48

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη.... Επειδή από τότε που αποφάσισα ότι θα δώσω κατατακτήριες ψάχνω τα πάντα γύρω απο αυτές, είδα (σε διάφορα φόρουμ και συζητήσεις στο internet) ότι οι περισσότεροι προτιμούν τις πανελλαδικές και όχι τις κατακτήριες (και ειδικά για το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας !!!!!!!)... Γνωρίζει κανείς αν είναι όντως τόσο δύσκολο να εισαχθείς μέσω κατατακτηρίων; (Επίσης οι γνώσεις μου στα αγγλικά βρίσκονται σε επίπεδο lower και θα χρειαστώ σίγουρα και κάποια φροντιστήρια...!!!) Βασικά οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη καθώς έχω αρχίσει να απογοητεύομαι με όσα έχω διαβάσει σχετικά με τη δυσκολία του να εισαχθείς μέσω κατατακτηρίων αλλά και με τις ιδιαίτερες απαιτήσεις και δυσκολίες του συγκεκριμένου τμήματος....!
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Asithassa » 06 Ιουν 2010, 11:14

Καλησπέρα Ιοκάστη! Μην ξεχνάς πως με τις πανελλήνιες θα έχεις περισσότερες επιλογές για σχολή, και για πολλές πόλεις, ενώ είναι πολύ δύσκολο να δώσεις κατατακτήριες για πολλές σχολές! Με πανελλήνιες θα μπεις σίγουρα και δεν θα έχεις το άγχος που θα έχεις με τις κατατακτήριες.
Καλή επιτυχία σ' ό,τι κάνεις. :goodluck:
Some say I'm an advocate of Lucifer
Others say I'm a child of God, yes they do
Some say I've got 9 lives of a cat
Others say that I'm wretched and a dog, a filthy dog
So you be forewarned, I'm crawlin' right after you
If I catch you Lord, I'm never gonna let you go
Άβαταρ μέλους
Asithassa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό papagirl » 28 Ιουν 2010, 18:25

καλησπερα σας....
να σας ρωτησω βρε παιδια, ενδιαφερομαι να δωσω και γω κατατακτηριες εξετασεις και θα ηθελα να ξερω αν η βιβλιογραφια που δινεται ειναι επαρκης ή αν πρεπει να εχω περαιτερω γνωσεις πανω στο αντικειμενο. ειναι πολυ δυσκολη η γλωσσολογια; αναφερονται οσα ζητανε μεσα στα βιβλια;
ευχαριστω πολυ....
κοιτάζω έξω και χαράζει...
έγινε το αύριο πάλι χθες.
Άβαταρ μέλους
papagirl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό moth » 01 Ιούλ 2010, 18:29

Ιοκαστη μου,η σχολη ειναι οντως καπως δυσκολη!Οχι στο να μπεις κατα τη γνωμη μου (αν κ εγω μπηκα με πανελληνιες) οσο στο να βγεις!!χιχιχι...ενα αριστο επιπεδο lower (κ οχι κουτσα στραβα το πηρα το "ρημαδι το χαρτι") ειναι αρκετο για την εισοδο σου νομιζω μεχρι να ανεβεις επιπεδο κατα τη διαρκεια της σχολης.Κ εγω με τετοιο επιπεδο ξεκινησα,ξερω τι σου λεω... :up:
καλη επιτυχια!!
Τελευταία επεξεργασία από moth και 01 Ιούλ 2010, 18:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
moth

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό moth » 01 Ιούλ 2010, 18:31

papagirl ενδιαφερεσαι για το τμημα αγγλικης φιλολογιας της αθηνας??γτ εχω δει τι ζητανε να δωσεις κ μπορω να σε κατατοπισω καπως.Αν ενδιαφερεσαι για το τμημα της θεσ/κης εχω πληρη μεσανυχτα!χιχιχι...
Άβαταρ μέλους
moth

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό papagirl » 01 Ιούλ 2010, 22:15

moth έγραψε:papagirl ενδιαφερεσαι για το τμημα αγγλικης φιλολογιας της αθηνας??γτ εχω δει τι ζητανε να δωσεις κ μπορω να σε κατατοπισω καπως.Αν ενδιαφερεσαι για το τμημα της θεσ/κης εχω πληρη μεσανυχτα!χιχιχι...
α , για το τμημα της Αθηνας βεβαια! αν μπορουσες να με κατατοπισεις θα σου χρωστουσα ευγνωμοσυνη.....! ευχαριστω εκ των προτερων λοιπον!
κοιτάζω έξω και χαράζει...
έγινε το αύριο πάλι χθες.
Άβαταρ μέλους
papagirl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό moth » 06 Ιούλ 2010, 15:32

εγω μια χαρα τα βρηκα με τα βιβλια!ηταν υπεραρκετα!ο ακαδημαικος λογος το βιβλιο ειναι σχεδον αστειο,η γλωσσολογια θελει μια προσοχη αλλα ειναι κατανοητη κ η πεζογραφια απλα θελει να ξερεις καλα το καθε κειμενο κ να μπορεις να το αναλυσεις κ να το συγκρινεις με αλλα!συνηθως βαζουν 3 ή 4 ερωτησεις να γραψεις τις 2 περιπου 300 λεξεις η καθεμια!για οποια αλλη απορια ή συμβουλη ρωτα με! :friends:
Άβαταρ μέλους
moth

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AliG » 08 Ιούλ 2010, 12:25

Papagirl οι ερωτήσεις που κάνεις είναι πολύ γενικές και εξαρτώνται από το τι άλλο έχεις κάνει στη ζωή σου και τι βρίσκεις εύκολο.

Περιττό να πούμε ότι για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις ήδη ένα άλλο πτυχίο είτε από Ελληνικό ΑΕΙ/ΤΕΙ ή από το εξωτερικό αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Θα σου πω τη δικη μου εμπειρία. Τα αγγλικά μου είναι σε άριστο επίπεδο, οπότε δεν είχα θέμα γλώσσας.

Ο ακαδημαϊκός λόγος μου φάνηκε πολύ εύκολος, αν και έχω γνωρίσει πολλά άτομα στη σχολή που δίνουν και ξαναδίνουν. Ένα summary μας ζητήθηκε, να βρούμε κάποια θεωρητικά στοιχεία από τα κείμενα που μας έδωσαν, μετά να αναλύσουμε κάποιες γραφικές παραστάσεις, πίνακες κλπ και στο τέλος είχε μία άσκηση να βάλουμε στη σειρά μισή σελίδα bibliography. Μόνο τα θέματα ήταν 6 σελίδες, οπότε ο χρόνος ήταν ένα θεματάκι. Τίποτε άλλο. Τα βιβλία σε αυτό ήταν υπέρ αρκετά. Το ένα νομίζω ότι έχει και λύσεις στις ασκήσεις από πίσω, οπότε μπορείς άνετα να διαβάσεις μόνη σου.

Η γλωσσολογία για εμένα ήταν κάτι πρωτόγνωρο. Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο. Τα βιβλία είναι και πάλι υπέραρκετά. Να προσέξεις να έχεις τις ίδιες εκδόσεις, γιατί μία φίλη είχε πρόβλημα με ένα από τα βιβλία. Δεν ήξερα και πώς είναι οι εξετάσεις σε αυτό. Τελικά, ήθελε περισσότερες ασκήσεις από ό,τι θεωρία και πιστεύω ότι αυτό με έσωσε. Τα βιβλία τα εξηγούν καλά και έχουν και ασκήσεις στο τέλος κάθε κεφαλαίου.

Η αγγλική πεζογραφία ήταν αυτό που φοβόμουν γιατί ήμουν από θετική κατεύθυνση και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ. Γενικά σε αυτά τα μαθήματα, πρέπει να ξέρεις κάποια στοιχεία για την εποχή (Αγγλία 19ου αιώνα) και κάποια στοιχεία για το βιογραφικό του κάθε συγγραφέα. Αυτά τα βρίσκεις στα Νorton Anthologies από όπου παίρνεις και τα κείμενα. Θα σου πρότεινα να τα δανειστείς από τη βιβλιοθήκη (είναι στον 9ο όροφο, πας το βρίσκεις και αφήνεις την αστυνομική σου ταυτότητα - πας μετά στον 2ο όροφο όπου βρίσκεται το φωτοτυπείο και τους γράφεις σε ένα χαρτί τις σελίδες που θέλεις). Για εμένα, αυτά δεν ήταν αρκετά, αλλά το ίντερνετ είναι μεγάλο πράγμα. Κάνεις μία απλή αναζήτηση με τον τίτλο του κάθε έργου και την λέξη analysis και όρεξη να έχεις να διαβάζεις!

Τις κατατακτήριες δεν τις βρήκα δύσκολες, αλλά είχα πάει διαβασμένη. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι στο πρώτο μάθημα είμασταν κάπου 100-150, στο δεύτερο κάτω από 100 και στο τρίτο ακόμα λιγότεροι. Πολλοί απογοητεύτηκαν και αποχώρησαν, οπότε μην αγχωθείς αν είναι πολλοί οι υποψήφιοι.

Τώρα για πανελλήνιες, δεν ξέρω τι άλλο κάνεις, αλλά οι κατατακτήριες είναι το Δεκέβρη και οι πανελλήνιες τον Μάιο. Αν σε παίρνει, δώσε κατατακτήριες κι αν δεν περάσεις δίνεις και πανελλήνιες μετά, που θα έχεις και περισσότερες επιλογές όπως είπε και κάποια φίλη.

Ελπίζω να βοήθησα, καλή σου επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις.
Je veux d'l'amour, d'la joie, de la bonne humeur, c' n'est pas votre argent qui f'ra mon bonheur, moi je veux crever la main sur le coeur...
Άβαταρ μέλους
AliG
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 08 Ιούλ 2010, 16:02

AliG έγραψε:Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι στο πρώτο μάθημα είμασταν κάπου 100-150, στο δεύτερο κάτω από 100 και στο τρίτο ακόμα λιγότεροι. Πολλοί απογοητεύτηκαν και αποχώρησαν, οπότε μην αγχωθείς αν είναι πολλοί οι υποψήφιοι.

AliG, αυτό που λες το παρατήρησα κι εγώ. Την πρώτη μέρα ήμασταν γύρω στους 125-130, όλων των ηλικιών, τη δεύτερη μέρα καμιά 70αριά και την τρίτη, γύρω στους 40. Τότε ήταν που σκέφτηκα ότι μπορεί να έχω κάποια πιθανότητα να μπω :funny:

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με όλα όσα έγραψες. Κάπως έτσι ενήργησα κι εγώ. Καλή επιτυχία σε όσους σκοπεύουν να δώσουν!
All grown-ups were once children... but only few of them remember it — Antoine de Saint-Exupéry
Άβαταρ μέλους
Lenio

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilalo » 14 Νοέμ 2010, 23:18

Καλησπέρα!!! σκέφτομαι κι εγώ να δώσω κατατακτήριες στην αγγλική φιλολογία. Νομίζω ότι t αγγλικά μου δεν είναι πρόβλημα αλλα με αγχώνει λίγο η λογοτεχνία &η γλωσσολογία καθότι είμαι κοινωνιολόγος και άσχετη με το θέμα!! μου έδωσες κουράγιο που είπες ότι είναι ok!!!
ξέρεις που μπορώ να βρω τα βιβλία??? είναι μεγάλη η ύλη στη λογοτεχνία? γιατί από τους τίτλους μου φαίνεται βουνό!!!στην πεζογραφία πρέπει να διαβάσω όλα τα λογοτεχνικά? στις εξετάσεις παραθέτετε το κείμενο? η είναι γενικές οι ερωτήσεις???

περιμένω συμβουλή για τα βιβλία η αρχίσω να διαβαζωωωωωω..... :study:
thaaaanks....
Τελευταία επεξεργασία από rania91 και 30 Νοέμ 2012, 17:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση greeklish
Άβαταρ μέλους
lilalo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 14 Νοέμ 2010, 23:30

lilalo έγραψε:Καλησπέρα!!! σκέφτομαι κι εγώ να δώσω κατατακτήριες στην αγγλική φιλολογία. Νομίζω ότι t αγγλικά μου δεν είναι πρόβλημα αλλα με αγχώνει λίγο η λογοτεχνία &η γλωσσολογία καθότι είμαι κοινωνιολόγος και άσχετη με το θέμα!! μου έδωσες κουράγιο που είπες ότι είναι ok!!!
ξέρεις που μπορώ να βρω τα βιβλία??? είναι μεγάλη η ύλη στη λογοτεχνία? γιατί από τους τίτλους μου φαίνεται βουνό!!!στην πεζογραφία πρέπει να διαβάσω όλα τα λογοτεχνικά? στις εξετάσεις παραθέτετε το κείμενο? η είναι γενικές οι ερωτήσεις???

περιμένω συμβουλή για τα βιβλία η αρχίσω να diabazwwwwww..... :study:
thaaaanks....

Τα βιβλία νομίζω τα παίρνεις (δηλαδή τα παίρνεις για να τα φωτοτυπήσεις) από τη βιβλιοθήκη μας, η οποία βρίσκεται στον 9όροφο στο 929. :up:
Τελευταία επεξεργασία από rania91 και 30 Νοέμ 2012, 17:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση greeklish απο παραθεση
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 14 Νοέμ 2010, 23:33

Καλησπέρα! Τα βιβλία μπορείς να τα βρεις από την βιβλιοθήκη μας. Σου κρατάνε μάλιστα την ταυτότητά σου για λίγο και μπορείς να τα δανειστείς για να βγάλεις φωτοτυπίες. Εγώ ήμουν τυχερή και τα είχα βρει και από αλλού. Πιο πολύ είχα αγχωθεί να βρω τα γλωσσολογικά, γιατί τα λογοτεχνικά μπορείς να τα κατεβάσεις άνετα και από το ίντερνετ. Αν ξεκινήσεις να διαβάζεις από τώρα, προλαβαίνεις άνετα. Τα γλωσσολογικά είναι καθαρά θέμα διαβάσματος - ή έχεις διαβάσει και τα περνάς ή όχι. Τα λογοτεχνικά είναι ένα άλλο ζήτημα. Οι απαντήσεις είναι υποκειμενικές και δεν ξέρεις αν θα αρέσουν στους καθηγητές. Η ύλη μη σε φοβίζει. Τα περισσότερα κείμενα είναι διηγήματα και μόνο ένα βιβλίο είναι νουβέλα. Βγαίνει άνετα. Τώρα, ως προς το πώς θα τα διαβάσεις, συμβουλή μου είναι να ψαχτείς λίγο και μόνη σου από το ίντερνετ (υπάρχουν κάποια καλά site) αλλά και από την ενότητα σημειώσεις που έχουμε εδώ. Έχουν αναρτηθεί κατά καιρούς πολύ καλές που να αφορούν το μάθημα...
All grown-ups were once children... but only few of them remember it — Antoine de Saint-Exupéry
Άβαταρ μέλους
Lenio

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες