filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΔΟΑΤΑΠ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΔΟΑΤΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Scots » 08 Μάιος 2009, 21:09

Καλησπέρα παιδιά,

σκέφτηκα να ξεκινήσουμε ένα θέμα για τους ΔΟΑΤΑΠ. Εγώ προσωπικά σπούδασα στη Σκωτία και είμαι σαν ψάρι έξω απο το νερό. Επιπλέον επειδή δουλεύω σε δύο δουλειές μου είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθώ lectures και tutorials. Οποιαδήποτε συμβουλή ή βοήθεια είναι καλοδεχούμενη. Πως βρίσκετε σημειώσεις; Υπάρχει κανένα φωτοτυπείο απο όπου μπορείτε να τις προμηθευτήτε (όπως για το φυσικό ή μαθηματικό); Δίνουμε εξετάσεις με τους πτυχίο; Γραπτά ή προφορικά;

Ευχαριστώ πολύ... πολύ εκ των προτέρων!
:study:
Άβαταρ μέλους
Scots

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό almo » 09 Μάιος 2009, 23:41

Γειά!!!

λοιπόν, στο φωτοτυπίο της σχολής θα βρεις διαφορες σημειώσεις που έχουν αφήσει οι καθηγητές.

δίνουμε εξετάσεις όλοι μαζί , οι ημερομηνίες είναι οι ίδιες, κάποιες φορές κάποιοι καθηγητές μπορεί και να δώσουν extra ημερομηνίες για εμάς αλλά πρέπει να πηγαίνεις συχνά για να τις δεις, εγώ ότι έχω δει είναι αναρτημένο στον πίνακα δίπλα από την γραμματεία......βασικά δεν έχω καταφέρει να πάω σε καμμία extra γιατί όλες τις βλέπω μετά.....

τα μαθήματα που έχω να δώσω είναι όλα γραπτά, γράφω ποιά είναι μήπως κάποιο είναι κοινό.....για τα περισσότερα έχω καταφέρει να μαζέψω την ύλη που δίνουν οι καθηγητές, δεν έχω τίποτα από σημειώσεις.

ιστορία 36 -49 Φλάισερ

Ελληνική Φιλολογία - Υπερρεαλιστική ποίηση - πεζογραφία 20ου αιώνα

Λογοτεχνία και κοινωνία της Βικτωριανής εποχής (δεσποτοπούλου)

Η εσωτερίκευση της εμπειρίας στη λογοτεχν/ία του Ρομαντισμού ( Παναγή)

Αμερικάνικο Θέατρο ) Κουτσουδάκη)

Αμερικάνκη Πεζογραφία (Τσιμπούκη)

Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία στη διδασκαλία και εκμάθηση γλωσσών ( Δενδρινού)

Θεωρία της μετάφρασης ( Σιδηροπούλου)

Κοινωνιογλωσσολογία ( τζάννε)

Θεωρία Σύνταξης ( Γεωργιαφέντης

παιδαγωγικά ( Κασσωτάκης)

Εξελικτική Ψυχολογία

ουφ!!!!!!!! Ελπίζω να βοήθησα, τα λέμε
Άβαταρ μέλους
almo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 10 Μάιος 2009, 13:27

Αν εισαι καινουριος/α στη σχολη δες και εδω.... http://www.filosofiki.eu/viewforum.php?f=51
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

ΔΟΑΤΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Scots » 11 Μάιος 2009, 19:08

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές. Όποτε έχω ρωτήσει στο φωτοτυπείο της σχολής δεν έχω βρει σημειώσεις :-(
Από ότι βλέπω έχουμε αρκετά κοινά όπως

Ελληνική Φιλολογία - Υπερρεαλιστική ποίηση - πεζογραφία 20ου αιώνα

Λογοτεχνία και κοινωνία της Βικτωριανής εποχής (δεσποτοπούλου)

Αμερικάνικο Θέατρο (Κουτσουδάκη)

Αμερικάνικη Πεζογραφία (Τσιμπούκη)

Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία στη διδασκαλία και εκμάθηση γλωσσών ( Δενδρινού)

Θεωρία Σύνταξης ( Γεωργιαφέντης)

παιδαγωγικά ( Κασσωτάκης)

και μάλλον αυτό από Ψυχολογία

Εχεις δώσει κανένα μάθημα ή είσαι beginner σαν και μένα; Είναι ξεσκισμά στο διάβασμα οι εξετάσεις; Να αγχωθώ απο τώρα; Προς το παρόν έχω τα βιβλία για το Applied Linguistics, Syntax και το παιδαγωγικό και τη Μεθοδολογία και ελπίζω να δώσω όσα περισότερα μπορώ.

Και πάλι σε ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Scots

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 11 Μάιος 2009, 22:19

Για αρκετα μαθηματα μπορεις να βρεις syllabus και πληροφοριες μεσω e class . http://eclass.uoa.gr/modules/auth/listtomeis.php?fc=12
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό almo » 27 Μάιος 2009, 12:04

σου δίνω το mail μου, στείλε μου και το δικό σου να κανονίσουμε αν θες να βρεθούμε να τα πούμε από κοντά, για να σου δώσω και το υλικό που έχω!
alekamoraiti@hotmail.com
Άβαταρ μέλους
almo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Julia » 28 Μάιος 2009, 23:29

Με πμ καλύτερα τα emails σας :peace:

Ευκολα μαθηματα και καλοι οι καθηγητες. Νομιζω οτι καλο ειναι να πατε να τους βρειτε μηπως σας εξετασουν προφορικα να τελειωνετε νωριτερα. Ακου 12 μαθηματα.. το 1/3 δλδ :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Καλή τυχη παιδια!! :peace2: :peace2:
Άβαταρ μέλους
Julia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yt1408 » 07 Ιουν 2009, 22:28

Γεια σας ! Και εγω απο ΔΟΑΤΑΠ ειμαι. Τα μαθηματα που εχω ειναι

Αμερικανικο Θεατρο (Κουτσουδακη)
Βικτωριανο Μυθιστορημα (Παναγοπουλος)
Μαρλοου (Μητση)
Keats & Shelley (Παναγη)

Εχω καποιες σημειωσεις αλλα μου λειπουν πολλες.

Για Ψυχολογια και Παιδαγωγικα ξερω οτι πεφτουν συνηθως τα ιδια, πηγα με sos ερωτησεις και τα περασα.
Άβαταρ μέλους
yt1408

ΔΟΑΤΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marvla » 11 Αύγ 2009, 23:39

Γεια σας και από εμένα! Ύστερα από 11 χρόνια επέστρεψα στην Ελλάδα και βρέθηκα κι εγώ αντιμέτωπη με τον ΔΟΑΤΑΠ. Τα μαθήματα που πρέπει να δώσω είναι:
2 Αμερικάνικη Λογοτεχνία
2 Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία
4 Θεωρητική Γλωσσολογία
1 Μετάφραση
1 Νεότερη Ελληνική Ιστορία
1Νεότερη Ελληνική Φιλολογία
1 Ψυχολογία
1 Παιδαγωγικά

Σύνολο 13! Είναι κάπως πολλά ή νομίζω;
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια για το που μπορώ να προμηθευτώ τα βιβλία, την ύλη, αν δίνω κάποια από αυτά προφορικά, παλιά θέματα .....
Δεν έχω ιδέα για το πως λειτουργεί το πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.

Σας ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
marvla

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 12 Αύγ 2009, 00:37

καλωσηρθες και παλι στην Ελλαδα!! :peace2: πιστευω οτι το forum θα σε βοηθησει πολυ να καταλαβεις πώς λειτουργει το πανεπιστημιο κ συγκεκριμενα το τμημα της Αγγλικης,
τα μαθηματα που σχετιζονται με λογοτεχνια θελουν σιγουρα παρακολουθηση ή τουλαχιστον να βρεις σημειωσεις απο αλλους. τα γλωσσολογικα-παιδαγωγικα βγαινουν και με διαβασμα δικο σου. αλλα οσο παρακολουθεις καλο ειναι. τα παιδαγωγικα,η μεταφραση,η εφαρμοσμενη γλωσσολογια εχουν εργασιες που μπορεις να κανεις (ισως να εχουν και καποια αλλα μαθηματα , ας με διορθωσει καποιος)
πιστευω οτι καλο θα ηταν να κοιταξεις ενα ενα τα μαθηματα στον οδηγο σπουδων και στην ανιστοιχη ενοτητα που υπαρχει για το καθενα στο forum. καλη επιτυχια!! :up:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

ΔΟΑΤΑΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marvla » 13 Αύγ 2009, 10:36

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
Άβαταρ μέλους
marvla

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Scots » 12 Οκτ 2009, 19:48

Γεια σας ΔΟΑΤΑΠς!
Προσοχη! Παρακολουθώντας το πρώτο μάθημα του Applied Linguistics έμαθα ότι οι εργασίες δεν ισχύουν πια ούτε το φροντιστηριακό! Το μόνο που υπάρχει είναι ένα σεμινάριο για το οποίο πρέπει να δηλώσετε συμμετοχή αύριο 11-1 στο γραφείο του Δόκτωρα Γογωνά. Ειναι σεμινάριο στο πως να γράφετε ακαιδημαικα(!) καθώς το επίπεδο ακαδημαικών εργασιών ειναι πολύ πεσμένο. (a lot of copy and pasting without even paraphrasing) Δεν νομίζετε ότι είναι άδικο για τους Δοαταπ που δεν προλαβαίνει να παρακολουθήσει σεμινάρια λόγω δουλείας? Τι προτείνεται να κάνουμε?
Άβαταρ μέλους
Scots

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 12 Οκτ 2009, 20:00

Ετσι κι αλλιως η παρακολουθηση του σεμιναριου πιανει μολις 0.5 στα δεκα του τελικου βαθμου!!1.5 πιανουν οι εργασιες
Τελευταία επεξεργασία από Πινοκιο και 12 Οκτ 2009, 20:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 1

ΔΟΑΤΑΠς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marvla » 12 Οκτ 2009, 20:02

Αγαπητέ scots, εγώ σήμερα πήγα στην σχολή και για το applied linguistics με έχουν βάλει με τις κυρίες Δενδρινού, Λύτρα, Καραβά (τις οποίες δεν κατάφερα να συναντήσω).
Λόγω εργασίας, δε μπορώ να παίρνω άδειες για να πηγαίνω να συναντώ τους καθηγητές γι'αυτό σκέφτηκα να επικοινωνήσω μαζί τους μέσω τηλ. ή mail.
τον δόκτωρ Γογωνά δεν τον βλέπω στην λίστα που μου έδωσαν.
Είναι σίγουρο αυτό;
Αύριο θα πάρω τηλ. να ρωτήσω και θα σε ενημερώσω.
Άβαταρ μέλους
marvla

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Scots » 12 Οκτ 2009, 20:17

Ρώτησα η ίδια τη κυρία Καραβά στο μάθημα και μού πε ότι μπορούμε να γραφτούμε και εμεις αλλά υπάρχουν δυο μόνο σεμινάρια που ξεκινούν 16 Οκτωμβρίου και είναι Δευτέρα 3-6 ή Παρασκευή 3-6 και υπάρχουν θέση μόνο για 30 άτομα στο κάθε σεμινάριο. Η συμμετοχή είναι 5 points και το κάθε homework (3 in number) related to the topic of Applied linguistics 15 points. Αν βρείς ακρη Marvla σε παρακαλώ πες μου και μένα καθώς δουλεύω και δεν μπορώ να το παρακαλουθήσω.

Πινόκιο, σε ευχαριστώ για το λινκ αλλά είναι επίσημο αυτό? Δεν αναφέρθηκε τίποτα στην τάξη.
Άβαταρ μέλους
Scots

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 12 Οκτ 2009, 20:37

ουπς...χιλια συγνωμη,αυτο ειναι τελικα για τη θεωρια της μεταφρασης! :confused: :sorry: :sorry: :sorry: :sorry:

Παντως αυτο που ειπες για το Γογωνα ειναι σωστο
ωρες γραφειου Πεμπτη 10.00-11.00 στο 703

και Καραβα
Πεμπτη 10.30-12.00
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marvla » 14 Οκτ 2009, 14:59

Παιδιά, τελικά η άκρη που βρήκα είναι να πάμε στον 2ο όροφο και να προμηθευτούμε την ύλη. (ακόμη δεν έχω πάει όμως να δω)
Μίλησα με την κυρία Καμπέρη Κατερίνα και μου είπε πως η παρακολούθηση δεν είναι υποχρεωτική.
Αυτά για την ώρα... όποις μάθει κάτι περισσότερο ας μας πει.
Άβαταρ μέλους
marvla

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Scots » 18 Ιαν 2010, 00:21

Για όσους δίνουν Ιστορία

ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΙΣΤΟΡΙΑ:ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ" (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Α΄ΕΞΑΜΗΝΟΥ) ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ Κ. ΦΛΑΪΣΕΡ, ΚΑ ΓΑΡΔΙΚΑ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι φοιτητές ΔΟΑΤΑΠ καθώς και οι φοιτητές που οφείλουν έως και το 2008-2009 το μάθημα της Ιστορίας ως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Α΄εξαμήνου θα εξεταστούν:

την ΠΕΜΠΤΗ 11/02/2010, ώρα 18.00-20.00, αμφιθέατρο 438, 440 (από τις ανακοινώσεις της ιστοσελίδας της Αγγλικής Φιλολογίας)

Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
Scots

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Scots » 18 Ιαν 2010, 00:22

ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ "ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ : ΜΑΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ-ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΣΧΟΛΕΣ" (Δ΄ΕΞΑΜΗΝΟΥ)
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Για όσους δίνουν Μάθηση και Διδασκαλία (Κασσωτάκης)

Γνωστοποιείται στους επί πτυχίω και ΔΟΑΤΑΠ φοιτητές ότι οι εξετάσεις στο μάθημα ΜΑΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ - ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΣΧΟΛΕΣ (Δ΄εξαμήνου)  - διδάσκων  κ. Κασσωτάκης, κατά την περίοδο 2010 θα πραγματοποιηθούν την

ΤΡΙΤΗ 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2010 και ώρα 10.00πμ.

Οι εξετάσεις θα είναι προφορικές και θα γίνουν στο γραφείο του καθηγητή.
Οι παραπάνω ημερομηνία ισχύει και για τους απόφοιτους κένων Πανεπιστημίων που έχουν παραπεμφθεί για εξετάσεις από το ΔΟΑΤΑΠ.
Οι επι πτυχίω και ΔΟΑΤΑΠ φοιτητές που οφείλουν μαθήματα των χειμερινών εξαμήνων, θα εξετασθούν μαζί με τους υπόλοιπους φοιτητές, σύμφωνα με το πρόγραμμα εξετάσεων που έχει ανακοινωθεί.

Από το γραφείο του καθηγητή

Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
Scots

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mafia81977 » 20 Ιαν 2010, 23:35

Scots έγραψε:Για όσους δίνουν Ιστορία

ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΙΣΤΟΡΙΑ:ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ" (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Α΄ΕΞΑΜΗΝΟΥ) ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ Κ. ΦΛΑΪΣΕΡ, ΚΑ ΓΑΡΔΙΚΑ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι φοιτητές ΔΟΑΤΑΠ καθώς και οι φοιτητές που οφείλουν έως και το 2008-2009 το μάθημα της Ιστορίας ως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Α΄εξαμήνου θα εξεταστούν:

την ΠΕΜΠΤΗ 11/02/2010, ώρα 18.00-20.00, αμφιθέατρο 438, 440 (από τις ανακοινώσεις της ιστοσελίδας της Αγγλικής Φιλολογίας)

Καλή επιτυχία!

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ!!!

ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΔΟΑΤΑΠ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΓΑΡΔΙΚΑ. ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ... ΠΕΦΤΩ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΑΣ... ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ Η' ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΟΣ? ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΓΑΡΔΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΟ ΤΟΝ 7ο ΤΟΜΟ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ... ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΩ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΣΤΗΘΗΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ....

ΕΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΝΙΩΘΕΤΕ... ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!
Άβαταρ μέλους
mafia81977

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης