filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 09 Απρ 2011, 01:55

maritsa έγραψε:
oceanborn έγραψε:Θα πρέπει να δώσεις νομίζω IELTS ούτως ή άλλως αν πας στην Αγγλία...

+1

Και κάτι ακόμα που έμαθα από μία γνωστή μου.
Πτυχία του τύπου Lower ή Proficiency του Cambridge δεν αναγνωρίζονται από όλα τα Πανεπιστήμια της Βρετανίας αλλά και της υπόλοιπης Ευρώπης. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και σε ορισμένες εργασίες/δουλειές/πόστα σε αυτές τις χώρες πάλι δεν τα αναγνωρίζουν. :thumbdown: :thumbdown:

Νομίζω ότι αναγνωρίζονται μέχρι 6 μήνες μετά την έκδοση τους. Μετά πρέπει να πάρεις κι άλλη πιστοποίηση :thumbdown: .

th@nos έγραψε:Για το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να ξερετε οτι μπορειτε να ζητησετε βεβαιωση απο την γραμματει οτι τα μαθηματα γινονται στα αγγλικα οποτε δεν χρειαζεται να κατα αλλο παρα μονο το πτυχιο μας....καλο βεβαια ειναι πριν προχωρησεις να στειλει ενα μαιλ για να σε ενημερωσω σχετικα απο το πανεπιστημιο που σε ενδιαφερει

+1
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 30 Απρ 2011, 21:50

Μία καθηγήτρια της σχολής μας μου είχε συστήσει το Τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου, που εδρεύει στην Κέρκυρα, ως μία πολύ καλή επιλογή για μεταπτυχιακές σπουδές στη μετάφραση.

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα της συγκεκριμένης σχολής καλύπτει δύο τομείς:

:arrow: 1.Κοινό Ελληνογαλλικό ΠΜΣ "Επιστήμες της Μετάφρασης - Μεταφρασιολογία και Γνωσιακές Επιστήμες"(Το κοινό ελληνογαλλικό ΠΜΣ "Επιστήμες της Μετάφρασης - Μεταφρασιολογία και Γνωσιακές Επιστήμες" ιδρύθηκε το 2003, στο πλαίσιο της ελληνογαλλικής πανεπιστημιακής συνεργασίας. Πρόκειται για το πρώτο κοινό ελληνογαλλικό ΠΜΣ που τέθηκε σε λειτουργία με πρωτοβουλία του Πανεπιστημίου της Caen και του Ιονίου Πανεπιστημίου (ΤΞΓΜΔ).
Το ΠΜΣ αυτό λειτουργεί αδιάλειπτα από το ακαδημαϊκό έτος 2003-2004 προσελκύοντας φοιτητές πολλών εθνικοτήτων. Οι φοιτητές παρακολουθούν το πρώτο εξάμηνο μαθήματα στην Caen της Γαλλίας και το δεύτερο εξάμηνο στην Κέρκυρα.
Με την αποφοίτησή τους λαμβάνουν "κοινό μεταπτυχιακό δίπλωμα" (codiplôme) και έχουν το δικαίωμα να εκπονήσουν διδακτορική διατριβή στη Γαλλία και την Ελλάδα ή υπό το καθεστώς της συνεπίβλεψης (cotutelle de thèse) υπό την αίρεση ότι το αίτημά τους θα γίνει αποδεκτό από επιβλέποντα καθηγητή.)

:arrow: 2.ΠΜΣ Επιστήμη της Μετάφρασης
(Το Τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου προσφέρει από το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011 αναθεωρημένο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο Επιστήμη της Μετάφρασης.
Σύμφωνα με το αναθεωρημένο πρόγραμμα λειτουργίας, το περιεχόμενο του οποίου τελεί υπό την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, οι σπουδές στο εν λόγω ΠΜΣ οδηγούν σε Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στο οικείο γνωστικό πεδίο και τις ακόλουθες δύο (2) κατευθύνσεις:

1. Ειδική Μετάφραση (Ε.Μ.)
2. Θεωρία και Διδακτική της Μετάφρασης (Θ.Δ.Μ.)

Το Π.Μ.Σ. Επιστήμη της Μετάφρασης λειτουργεί από το ακ. έτος 1998-1999. Από το ακαδημαϊκό έτος 2002-2003 λειτούργησε με βάση την αναμορφωμένη δομή του, όπως προβλεπόταν στην αξιολογηθείσα πρόταση και στον εγκεκριμένο Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας του και από το 2010-2011 λειτουργεί με βάση τη νέα αναμορφωμένη δομή του, η οποία έχει προσαρμοστεί περαιτέρω στο Ευρωπαϊκό Σύστημα Πιστωτικών Μονάδων (ECTS). Σημειώνεται ότι το Πρόγραμμα έχει αξιολογηθεί στο πλαίσιο της σχετικής προκήρυξης της Εθνικής Υπηρεσίας Διαχείρισης του ΕΠΕΑΕΚ το 2001, καθώς και στο πλαίσιο της Εσωτερικής Αξιολόγησης του Τμήματος με βάση τις αρχές της Α.Δ.Ι.Π. το 2008-2009. Χρηματοδοτείται, δε, από το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.)
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 09 Ιουν 2011, 14:01

don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 26 Ιουν 2011, 15:13

Και κάτι που ίσως να σας ενδιαφέρει: Digital Postgraduate Prospectus for entry in 2011 (University of Manchester) :up:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 27 Ιουν 2011, 22:27

Ένα έχω να πω: Μαρίτσα :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 18 Ιούλ 2011, 13:23

ΔΙΑΤΜΗΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ – ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΟΛΟΓΙΑ

http://www.uoa.gr/fileadmin/user_upload ... a_2011.pdf
don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 31 Ιούλ 2011, 11:55

th@nos έγραψε:Για το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να ξερετε οτι μπορειτε να ζητησετε βεβαιωση απο την γραμματει οτι τα μαθηματα γινονται στα αγγλικα οποτε δεν χρειαζεται να κατα αλλο παρα μονο το πτυχιο μας....καλο βεβαια ειναι πριν προχωρησεις να στειλει ενα μαιλ για να σε ενημερωσω σχετικα απο το πανεπιστημιο που σε ενδιαφερει

έχω την εντύπωση πως η πλειοψηφία των πανεπιστημίων ζητούν english language tests (TOEFL, IELTS etc) και δεν δέχονται το πτυχίο της αγγλικής φιλολογίας εκτός αν είναι από χώρες όπως Αυστραλία, ΝΖ, ΗΒ, Ιρλανδία. ξέρετε κάποια πανεπιστήμια που δέχονται το πτυχίο της αγγλικής?
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eirini koub » 18 Αύγ 2011, 10:40

Καλησπέρα σε όλους σας. Τον Ιούνιο τελείωσα τη σχολή και θα με ενδιέφερε πραγματικά να ξεκινήσω ένα μεταπτυχιακό από Σεπτέμβρη, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω πού να προσανατολιστώ.. Τα μεταπτυχιακά που προσφέρει η σχολή μας είναι μόνο αυτά που αναγράφονται στο επίσημο site, σωστά; Εμείς έχουμε δικαίωμα να κάνουμε μεταπτυχιακό σε άλλη σχολή της φιλοσοφικής; Κάτι σε ψυχολογία ή παιδαγωγικά ας πούμε; Υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό που να μας χορηγεί επάρκεια σε κάτι, να ανοίξουμε κάτι δικό μας ή κάτι τέτοιο; Τι θα προτείνατε; Το μόνο που θέλω είναι να είναι στην Αθήνα, γιατί δε μπορώ να φύγω έξω. Αν ξέρει κάποιος, ας με διαφωτίσει πού να ψάξω, ποιόν να ρωτήσω! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :thxx:
Άβαταρ μέλους
Eirini koub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 18 Αύγ 2011, 14:09

Υπαρχουν καποια μεταπτυχιακα που δεχονται φοιτητες απο αλλα τμηματα, πρεπει να το ψαξεις ομως. εφοσον σε ενδιαφερουν μεταπτυχιακα ψυχολογιας-παιδαγωγικων θα ηταν καλο να κοιταξεις στα site του ΦΠΨ , της παντειου, του παιδαγωγικου δημοτικης εκπαιδευσης και νηπιαγωγων. Ακομα και στην αρχικη σελιδα του Καποδιστριακου βλεπω που και που προκυρηξεις μεταπτυχιακων .Επισης ριξε μια ματια σε αυτο το site, http://www.alfavita.gr/artro.php?id=17145
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eirini koub » 20 Αύγ 2011, 18:24

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Κατερίνα! :) Με βάση τα όσα διάβασα στα site αυτά, έχω την εντύπωση ότι σε σχολές όπως Φ.Π.Ψ. κτλ., ζητούν πτυχιούχους από πολύ σχετικές σχολές. Αναφέρεται βέβαια ότι ίσως να δεχτούν κι από άλλες μετά από απόφαση της επιτροπής. Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να με δεχτούν.. :confused: Αυτό που θα ήθελα είναι κάτι να χορηγεί κάποιου είδους επάρκεια, π.χ. να μπορούμε να ανοίξουμε κάτι μετά το πτυχίο. Μάλλον θα πρέπει να προσανατολιστώ σε κάποιο από τα μεταπτυχιακά της σχολής μας, αλλά έχω ακούσει ότι τα μαθήματα είναι απογευματινά. Επειδή δουλεύω τα απογεύματα, υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιο πρωινό στη σχολή μας; Υπάρχει κάποιος που να ξέρει; Το site δεν αναφέρει καθόλου τις ώρες των μαθημάτων. Αν κάποιος γνωρίζει, θα με βοηθήσει πάρα πολύ γιατί, αν είναι απογευματινά, δυστυχώς δε μπορώ να κάνω αίτηση :( Στη γραμματεία, υπάρχει περίπτωση να ξέρουν;
Άβαταρ μέλους
Eirini koub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 20 Αύγ 2011, 20:21

εισαι σιγουρη οτι τα μαθηματα ειναι ολα απογευματινα? μια κοπελα που εμενε στην πολυκατοικια μου εκανε μεταπτυχιακο στη σχολη μας και δουλευε σε φροντηστηριο απογευμα... ρωτα στη γραμματεια, δεν εχεις να χασεις κατι..
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Asithassa » 20 Αύγ 2011, 21:51

Εμένα είχε πέσει στα χέρια μου το πρόγραμμα του μετ/κου στη λογοτεχνία και ήταν πρωινές οι ώρες.

Να σας πω, τι έχετε ακούσει για το μεταπτυχιακό στη Μετάφραση; Αξίζει τον κόπο; Δεδομένου ό,τι τα (θεωρητικά) μαθήματα για τις 3 κατευθύνσεις (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά) είναι κοινά, και επίσης γίνονται στα ελληνικά, δεν θεωρώ πώς είναι σοβαρό μεταπτυχιακό, γιατί πιστέυω πως θα εξαντλείται στις αερολογίες.
Μακάρι να μην είναι έτσι βέβαια. Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό;
Some say I'm an advocate of Lucifer
Others say I'm a child of God, yes they do
Some say I've got 9 lives of a cat
Others say that I'm wretched and a dog, a filthy dog
So you be forewarned, I'm crawlin' right after you
If I catch you Lord, I'm never gonna let you go
Άβαταρ μέλους
Asithassa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panayota » 08 Σεπ 2011, 10:30

Γεια σε όλους,
Πολύ βοηθητικές οι πληροφορίες για τα μεταπτυχιακά!!! :goodjob:
Εγώ έκανα μόλις αίτηση για το μεταπτυχιακό στη σχολή μας για την ειδίκευση 4 και ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει πως είναι οι εξετάσεις, αν ξέρει κάποιο θέμα που έχει πέσει παλιότερα, γιατί η περιγραφή στις ανακοινωσεις στη σχολή αφήνει κάποιες απορίες...
Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
panayota

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maribi » 13 Οκτ 2011, 10:58

Γειά σας! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος περίπου τι ρωτάνε στις συνεντεύξεις για τα μεταπτυχιακά. Θα δώσω συνένετυξη για το Μεταπτυχιακό της Μετάφρασης και δεν έχω ιδέα πως θα είναι!

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
maribi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό claire » 19 Οκτ 2011, 22:02

Γεια σας παιδιά!

Εγώ είμαι 4ο έτος και ενδιαφέρομαο να κάνω μεταπτυχιακό αλλά στην Ελλάδα όχι το εξωτερικό.

Πώς πρέπει να το ψάξω; Βγαίνει ανακοίνωση κάποια στιγμή στη γραμματεία;;

Ένας έμπειρος να με διαφωτίσει; :?:
...Ούτε καν!...
Άβαταρ μέλους
claire

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 19 Οκτ 2011, 22:07

Σε ποιον τομέα θες να κάνεις μεταπτυχιακό;; Σε ποια επιστήμη;; :?:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό claire » 19 Οκτ 2011, 22:39

Ρε δεν ξέρω ακόμα αλλά πως να το ψάξω;

Σκέφτομαι κάτι στον τομέα Λογοτεχνίας... Όποια πληροφορία μου δώσεις θα μου είναι χρήσιμο γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμα.. :dfg:
...Ούτε καν!...
Άβαταρ μέλους
claire

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 19 Οκτ 2011, 23:52

claire έγραψε:Ρε δεν ξέρω ακόμα αλλά πως να το ψάξω;

Σκέφτομαι κάτι στον τομέα Λογοτεχνίας... Όποια πληροφορία μου δώσεις θα μου είναι χρήσιμο γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμα.. :dfg:

Δεν ξέρω πολλά πράγματα για να σου δώσω πληροφορίες. :confused:
Το μόνο που ξέρω είναι ότι η γραμματεία είχε βγάλει τον Σεπτέμβρη, νομίζω, ανακοίνωση για αίτηση για μεταπτυχιακό στη μετάφραση.
Για λογοτεχνία που ενδιαφέρεσαι θα σου πρότεινα να πάρεις πληροφορίες από κάποιον καθηγητή που διδάσκει στο μεταπτυχιακό τμήμα. :peace2:
Νομίζω πως στο μεταπτυχιακό τμήμα της Λογοτεχνίας διδάσκει η κ. Ντόκου.
Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί της μέσω e-mail cdokou@enl.uoa.gr.
Ή μπορείς να ρωτήσεις κάποιον άλλο καθηγητή που να διδάσκει στο μεταπτυχιακό τμήμα. :up:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό claire » 20 Οκτ 2011, 11:55

Σ ευχαριστω πολυ... :thxx: Βέβαια η Ντόκου είναι στο εξωτερικό με εκπαιδευτική άδεια..Πάντως από τώρα πρέπει να επικοινωνήσω με κάποιο κθηγητή ε; Οι αιτήσεις ξέρετε πότε ξεκινούν;
...Ούτε καν!...
Άβαταρ μέλους
claire

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panayota » 20 Οκτ 2011, 12:04

Τα μεταπτυχιακά στη σχολή μας γίνονται κάθε δυο χρόνια. Η προκήρυξη που βγήκε φέτος, πριν το καλοκαίρι νομίζω, για το πρόγραμμα της λογοτεχνίας είναι για το 2011-2013. Οι αιτήσεις έγιναν τον Σεπτέμβρη και οι εξετάσεις μέσα στον Οκτώβρη λόγω των καταλήψεων. Αν σε ενδιαφέρει αυτό το μεταπτυχιακό θα πρέπει να περιμένεις μέχρι το 2013 που θα ξαναβγεί.
Μπορείς να μπαίνεις στις ανακοινώσεις μεταπτυχιακών στο site της σχολής για να ενημερώνεσαι για οτιδήποτε καινούριο.
Να ξέρεις πάντως ότι οι εξετάσεις για να περάσεις στο μεταπτυχιακό είναι αρκετά απαιτητικές και τους ενδιαφέρει και ο βαθμός στα λογοτεχνικά μαθήματα και ο τελικός βαθμός πτυχίου.

claire έγραψε:Σ ευχαριστω πολυ... :thxx: Βέβαια η Ντόκου είναι στο εξωτερικό με εκπαιδευτική άδεια..Πάντως από τώρα πρέπει να επικοινωνήσω με κάποιο κθηγητή ε; Οι αιτήσεις ξέρετε πότε ξεκινούν;
Άβαταρ μέλους
panayota

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης