filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό claire » 21 Οκτ 2011, 17:41

Α ωραία κατάλαβα ευχαριστώωωωωω :thxx:
! Για τους βαθμούς μπορώ να μάθω από το site;
...Ούτε καν!...
Άβαταρ μέλους
claire

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 21 Οκτ 2011, 20:37

Γεια σας παιδιά!

Ξέρει κανείς τι γίνεται με το μεταπτυχιακό της μετάφρασης; Έχουν βγει τα αποτελέσματα;
All grown-ups were once children... but only few of them remember it — Antoine de Saint-Exupéry
Άβαταρ μέλους
Lenio

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 06 Ιαν 2012, 00:27

Βρήκα μία πολύ χρήσιμη ιστοσελίδα σχετικά με το τι θα ισχύσει στις τιμές των διδάκτρων που θα κληθούν να πληρώσουν όσοι αποφασίσουν να σπουδάσουν στα πανεπιστήμια της Αγγλίας από το 2012 και μετά.
Η ιστοσελίδα αυτή περιέχει ακόμα και χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με full-time και part-time φοίτηση και τις υποτροφίες, τις επιχορηγήσεις και τα δάνεια που δικαιούνται οι φοιτητές.

:arrow: http://studentfinance-yourfuture.direct.gov.uk/

Προσοχή: Οι τιμές διδάκτρων και οι αυξήσεις τους αναφέρονται κυρίως στο προπτυχιακό επίπεδο σπουδών αλλά οι υποτροφίες, οι επιχορηγήσεις και τα δάνεια είναι τα ίδια και για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές.
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 21 Ιαν 2012, 14:28

Επικοινώνησα μέσω e-mail με 2 πανεπιστήμια της Αγγλίας και τους ρώτησα εάν θα πρέπει να έχω το ΙΕLTS για να κάνω το μεταπτυχιακό μου εκεί (ίσως αυτό να γίνει στην άλλη ζωή :funny:). :tease:
Τους έγραψα ότι έχω σπουδάσει Αγγλική γλώσσα και φιλολογία και πως αυτό ίσως να πιστοποιούσε την επαρκή γλώσσα μου στα αγγλικά αλλά μου είπαν πως αυτό δεν φτάνει. :oops:
Πιο συγκεκριμένα, από το London Metropolitan University μου είπαν πως ίσως να μπορώ να γίνω δεκτή και χωρίς το συγκεκριμένο πιστοποιητικό, αρκεί βεβαίως να τους προσκομίσω τους βαθμούς μου και κάποιες εργασίες μου και μετά να περάσουν όλα αυτά από επιτροπή. :tease:

Από το Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ μου είπαν πως το ΙΕLTS το θέλουν οπωσδήποτε! :dfg:

Τώρα περιμένω απάντηση και από ένα άλλο πανεπιστήμιο αλλά και κει τα ίδια θα μου γράψουν. :lola:

Επομένως, αυτό που λέγαμε πως εμείς ως απόφοιτοι Αγγλικού δεν χρειαζόμαστε πιστοποιητικά που ν' αποδεικνύουν την επαρκή γνώση μας στην αγγλική γλώσσα προκειμένου να κάνουμε το μεταπτυχιακό μας σε κάποια ξένη χώρα ή και στην Αγγλία, δεν ισχύει.
Βέβαια δε ρώτησα για proficiency γιατί δεν το έχω. :tease:
Το IELTS και το TOEFL θεωρούνται καλύτερα για την πιστοποίηση της γλώσσας από το proficiency γιατί εξετάζεσαι σε Reading, Writing, Listening και Speaking όπως και στο proficiency, μόνο που εκεί τα θέματα έχουν να κάνουν πιο πολύ με την χρήση της Αγγλικής γλώσσας στην καθημερινή ζωή. Π.χ. σου χαλάει η θέρμανση στην πολυκατοικία και πας και βρίσκεις τον διαχειριστή και του λες να φέρει κάποιον τεχνικό και να κάνει γρήγορα γιατί δεν μπορείς μέσα στο κρύο. (αυτό έχει όντως πέσει σε προφορική εξάταση :tease: )

Εδώ να πούμε πως πολλά πανεπιστήμια στην Αγγλία λειτουργούν ως εξεταστικά κέντρα γι' αυτό το πιστοποιητικό.
Λέτε γι' αυτό να το ζητάνε;; :tease: :tease: Για να βγάλουν και από κει;;; :funny:
Πάντως, το πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ ΔΕΝ διενεργεί τέτοιες εξετάσεις. :tease:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 21 Ιαν 2012, 17:03

αρκεί βεβαίως να τους προσκομίσω τους βαθμούς μου και κάποιες εργασίες μου και μετά να περάσουν όλα αυτά από επιτροπή.

Πιο εύκολο είναι να δώσεις και να πάρεις το IELTS :funny:

Δε νομίζω πάντως να χρειάζεται να δώσεις το IELTS στην Αγγλία. Μπορείς να το κάνεις κι από δω πριν πας.
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 21 Ιαν 2012, 18:05

alex_sugar έγραψε:
αρκεί βεβαίως να τους προσκομίσω τους βαθμούς μου και κάποιες εργασίες μου και μετά να περάσουν όλα αυτά από επιτροπή.

Πιο εύκολο είναι να δώσεις και να πάρεις το IELTS :funny:

Μάλλον! :funny:

alex_sugar έγραψε:Δε νομίζω πάντως να χρειάζεται να δώσεις το IELTS στην Αγγλία. Μπορείς να το κάνεις κι από δω πριν πας.

Καλά ναι! Σίγουρα! :cool:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 27 Φεβ 2012, 22:21

maritsa έγραψε:Επικοινώνησα μέσω e-mail με 2 πανεπιστήμια της Αγγλίας και τους ρώτησα εάν θα πρέπει να έχω το ΙΕLTS για να κάνω το μεταπτυχιακό μου εκεί (ίσως αυτό να γίνει στην άλλη ζωή :funny:). :tease:
Τους έγραψα ότι έχω σπουδάσει Αγγλική γλώσσα και φιλολογία και πως αυτό ίσως να πιστοποιούσε την επαρκή γλώσσα μου στα αγγλικά αλλά μου είπαν πως αυτό δεν φτάνει. :oops:
Πιο συγκεκριμένα, από το London Metropolitan University μου είπαν πως ίσως να μπορώ να γίνω δεκτή και χωρίς το συγκεκριμένο πιστοποιητικό, αρκεί βεβαίως να τους προσκομίσω τους βαθμούς μου και κάποιες εργασίες μου και μετά να περάσουν όλα αυτά από επιτροπή. :tease:

Από το Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ μου είπαν πως το ΙΕLTS το θέλουν οπωσδήποτε! :dfg:

Τώρα περιμένω απάντηση και από ένα άλλο πανεπιστήμιο αλλά και κει τα ίδια θα μου γράψουν. :lola:

Επομένως, αυτό που λέγαμε πως εμείς ως απόφοιτοι Αγγλικού δεν χρειαζόμαστε πιστοποιητικά που ν' αποδεικνύουν την επαρκή γνώση μας στην αγγλική γλώσσα προκειμένου να κάνουμε το μεταπτυχιακό μας σε κάποια ξένη χώρα ή και στην Αγγλία, δεν ισχύει.
Βέβαια δε ρώτησα για proficiency γιατί δεν το έχω. :tease:
Το IELTS και το TOEFL θεωρούνται καλύτερα για την πιστοποίηση της γλώσσας από το proficiency γιατί εξετάζεσαι σε Reading, Writing, Listening και Speaking όπως και στο proficiency, μόνο που εκεί τα θέματα έχουν να κάνουν πιο πολύ με την χρήση της Αγγλικής γλώσσας στην καθημερινή ζωή. Π.χ. σου χαλάει η θέρμανση στην πολυκατοικία και πας και βρίσκεις τον διαχειριστή και του λες να φέρει κάποιον τεχνικό και να κάνει γρήγορα γιατί δεν μπορείς μέσα στο κρύο. (αυτό έχει όντως πέσει σε προφορική εξάταση :tease: )

Εδώ να πούμε πως πολλά πανεπιστήμια στην Αγγλία λειτουργούν ως εξεταστικά κέντρα γι' αυτό το πιστοποιητικό.
Λέτε γι' αυτό να το ζητάνε;; :tease: :tease: Για να βγάλουν και από κει;;; :funny:
Πάντως, το πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ ΔΕΝ διενεργεί τέτοιες εξετάσεις. :tease:

Χίλια συγγνώμη που ξεχάστηκα τόσο καιρό! :oops: :bangin:

Τελικά μου απάντησαν και από το πανεπιστήμιο του Surrey και μου είπαν πως ακόμα και εάν έχω τελειώσει το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας θα πρέπει να έχω δίπλωμα-πιστοποιητικό IELTS ή TOEFL (με βαθμό 7.0) για να μπορέσουν να με δεχθούν για μεταπτυχιακές σπουδές.
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xrusa » 27 Μάιος 2012, 22:47

Γεια σας παιδια!ψαχνω να κανω μεταπτυχιακο ειτε στην ειδικη αγωγη ή στη μεταφραση-υποτιτλισμο, μπορει καποιος να μου πει τι γινεται με τα μεταπτυχιακα προγραμματα στη σχολη μας???εχετε υπ'οψιν καποιο καλο μεταπτυχιακο προγραμμα ? ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
xrusa

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 27 Μάιος 2012, 23:09

xrusa έγραψε:Γεια σας παιδια!ψαχνω να κανω μεταπτυχιακο ειτε στην ειδικη αγωγη ή στη μεταφραση-υποτιτλισμο, μπορει καποιος να μου πει τι γινεται με τα μεταπτυχιακα προγραμματα στη σχολη μας???εχετε υπ'οψιν καποιο καλο μεταπτυχιακο προγραμμα ? ευχαριστω!

Καλησπέρα Χρύσα! :cool:

Για μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή δε γνωρίζω να σου πω. Το μόνο που γνωρίζω είναι πως οι προκηρύξεις για το μεταπτυχιακό στη μετάφραση στο τμήμα μας γίνονται κάθε δύο χρόνια. Η τελευταία προκήρυξη έγινε τον περασμένο Οκτώβρη.
Επειδή τα οικονομικά της σχολής μας δεν είναι και τα καλύτερα παίζει να μην ξαναδημιουργηθεί μεταπτυχιακό πρόγραμμα μετάφρασης. :confused:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xrusa » 30 Μάιος 2012, 20:00

:confused:Μαλιστα...Τοσο καλα...ευχαριστω!!! :goodjob:
Άβαταρ μέλους
xrusa

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό annou » 30 Μάιος 2012, 22:30

να ρωτησω κατι?? ισως βεβαια λιγο ασχετο με την ενοτητα των μεταπτυχιακων..... ισχυει οτι το IELTS και το TOEFL εχουν διαρκεια 2 χρονια??
Άβαταρ μέλους
annou

ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΑΓΓΛΙΚΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eliza7 » 17 Ιούλ 2012, 18:06

Γειά σας παιδιά! υπάρχει κανείς που ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει σχετικά με τις εξετάσεις για τα μεταπτυχιακά της Αγγλικής? Ενδιαφέρομαι και για τις δύο κατευθύνσεις: Λογοτεχνία- Πολιτισμός και Εφαρμοσμένη. Οτιδήποτε πληροφορίες θα μου ήταν χρήσιμες ειδικά για τη διαδικασία εξετάσεων, συνεντεύξεων κλπ!! ευχαριστώ! :thxx:
Άβαταρ μέλους
eliza7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anto » 03 Αύγ 2012, 14:58

και εγω ενδιαφερομαι να μαθω...ποτε ειναι οι εξετασεις? :)
Άβαταρ μέλους
anto

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό redhotchilipeppers » 04 Αύγ 2012, 10:51

εγώ που είχα ρωτήσει φέτος μου είπαν οτι αυτή τη χρονιά δεν θα έχει αλλά θα έχει απο την επόμενη για διάρκεια δύο χρόνων όσο αναφορά τον τομέα της λογοτεχνίας στο καποδιστριακό
Άβαταρ μέλους
redhotchilipeppers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakip31 » 20 Νοέμ 2012, 18:35

Καλησπερα...ειμαι αποφοιτη του ΦΠΨ.Μπορω να δωσω εξετασεις για μεταπτυχιακο στην αγγλικη φιλολογια?Πρεπει να χω ηδη ενα μεταπτυχιακο???Ευχαριστω!! :help:
Άβαταρ μέλους
marakip31

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό th@nos » 23 Νοέμ 2012, 20:34

δεν νομιζω οτι θα ηταν εφικτό κατι τετοιο απο πολλες αποψεις!!!! ακομη και προφ να ειχες θα πρεπει να διαβασεις παρα πολυ για να καλύψεις κενα που αλλοι θα γνωριζουν απο το πρυχιο τους...
"I am no bird; and no net ensnares me; I am a free human being with an independent will''
Άβαταρ μέλους
th@nos
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakip31 » 10 Δεκ 2012, 02:33

Καλησπερα...Μεταπτυχιακο δεν μπορει να κανει κανεις στην Ελλαδα πανω στην Αγγλικη?Στο Καποδιστριακο δηλαδη?Επισης θελω να ρωτησω αν εγω για πχ που ειμαι αποφοιτη ΦΠΨ μπορω να κανω μεταπτυχιακο στην αγγλικη σε ελλαδα η εξωτερικο η πρεπει να μαι αποφοιτη αγγλικου?
Τελος αν γινει μεταπτυχιακο στην Αθηνα ποιες ειναι οι προυποθεσεις και το κοστος??? :confused:
Συγγνωμη για την πολυλογια!!! Ευχαριστωωωωωωω... :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
marakip31

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 10 Δεκ 2012, 17:04

υπαρχουν μεταπτυχιακα στο τμημα αγγλικης γλωσσας και φιλολογιας, αλλα δεν σημαινει οτι κανωντας τα , βγαινεις καθηγητης αγγλικων.ριξε μια ματια στη σελιδα του αγγλικου στο σημειο πουγραφει για τα μεταπτυχιακα, δεν ειμαι σιγουρη αν μπορεις απο το φπψ να κανεις μεταπτυχιακο στο αγγλικο , ισως αναλογα το μεταπτυχιακο...

Μεταπτυχιακές Σχολές Μετάφρασης σε Αγγλία, Γαλλία, Γερµανία, Ισπανία και Ιταλία
http://xenesglosses.eu/2012/12/metaptyx ... 9%CE%9D%29
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakip31 » 10 Δεκ 2012, 17:55

Katerina_1988 ευχαριστω για την αμεση απαντηση :thxx: !Ξερεις ποτε βγαινουν τα μεταπτυχιακα προγραμματα?Τελος αν καταφερω και κανω η εδω η στ εξωτερικο τι παραπανω εχω? :confused:
Άβαταρ μέλους
marakip31

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 10 Δεκ 2012, 18:25

οι προκυρηξεις για μεταπτυχιακο γινονται καθε 2 χρονια αν θυμαμαι καλα, δε ξερω ποτε ακριβως γινονται... :tease:
αν κανεις στο εξωτερικο , μπορεις να κανεις και πανω στη διδασκαλια αγγλικων, teaching english to speakers of other languages , ειναι 1 χρονο τα μεταπτυχιακα στο εξωτερικο ενω εδω ειναι 2 χρονια, και σιγουρα ειναι πιο αναγνωρισιμα απο φροντηστηρια, αλλα αν δε σε ενδιαφερει ο ιδιωτικος τομεας , τα μεταπτυχιακα σε ελληνικο πανεπιστημιο πιανουν καποια μορια σε προκυρηξεις κλπ . Κατ'εμε ειναι καλυτερα να κανει καποιος μεταπτυχια στο εξωτερικο αν εχει την οικονομικη δυνατοτητα...
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες