filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marakip31 » 13 Δεκ 2012, 03:07

Αυτο ειναι το προβλημα το οικονομικο..αλλα δεν ξερω και που να ψαξω για πανεπιστημια πιο οικονομικα στο εξωτερικο?Και γενικως να παρω πληροφοριες..Επισης για μεταπτυχιακο οσο αφορα τα αγγλικα ως αντικειμενο γενικως καταλληλοτερη χωρς ειναι η Αγγλια προφανως ετσι?
Άβαταρ μέλους
marakip31

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακό Λογοθεραπείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sisiana » 22 Δεκ 2012, 23:12

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει για το μεταπτυχιακό λογοθεραπείας; Δεν είναι βέβαια της φιλοσοφικής, ανήκει όμως στο ΕΚΠΑ. Ενδιαφέρομαι για ύλη εξετάσεων και βιβλιογραφία, αλλά στο site του Παιδαγωγικού δεν υπάρχει κάποια ανάρτηση.
Άβαταρ μέλους
sisiana

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό taloula » 03 Μαρ 2013, 15:20

γνωριζει καποιος σχετικες πληροφοριες με το μεταπτυχιακο προγραμμα της αγγλικης φιλολογιας του απθ?? οποιεσδηποτε πληροφοριες θα με βοηθουσαν πολυ! :thxx:
taloula
Άβαταρ μέλους
taloula
*Notes donor*
*Notes donor*

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό platon » 03 Μαρ 2013, 16:05

Στο μεταπτυχιακό της Αγγλικής του ΑΠΘ υπάρχουν 4 ειδικεύσεις: 1)Αγγλική Λογοτεχνία 2)Αμερικανική Λογοτεχνία 3)Θεωρ. και Εφαρμ. Γλωσσολογία και 4)Διδ. της Αγγλικής ως Ξένης Γλώσσας. Το πρόγραμμα διαρκεί 4 εξάμηνα, εκ των οποίων τα 3 πρώτα περιλαμβάνουν 9 υποχρεωτικά μαθήματα (3 μαθήματα το εξάμηνο) και το τέταρτο αφιερώνεται στη συγγραφή της μεταπτυχιακής εργασίας. Εξετάσεις διεξάγονται καθε 2 χρόνια. Άρα οι επόμενες εξετάσεις για εισαγωγή θα διεξαχθούν το 2014(καλώς εχόντων), καθώς οι τελευταίες διεξήχθησαν το 2012. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στον οδηγό Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος.

http://www.enl.auth.gr/guide_post.pdf
Τελευταία επεξεργασία από platon και 03 Μαρ 2013, 16:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
platon

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό taloula » 04 Μαρ 2013, 11:42

Σε ευχαριστω πολυ!! :thxx: :thxx:
taloula
Άβαταρ μέλους
taloula
*Notes donor*
*Notes donor*

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jeanne18 » 08 Μαρ 2013, 12:54

θα ηθελα να ρωτησω και εγω,επειδη ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακο στο ΑΠΘ,ειναι υποχρεωτικη η προυπηρεσια διδασκαλιας δυο χρονων σε σχολειο;; διαβασα τον οδηγο που ανεβασατε και σε εκεινο το κομματι σκαλωσα λιγο :oops: αν μπορει καποιος ας μου εξηγησει τι παιζει ακριβως με αυτο.. :)
"βαστα το νου..."
Άβαταρ μέλους
Jeanne18

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικη Φιλολογια

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό platon » 08 Μαρ 2013, 14:46

Η προυπηρεσία διδασκαλίας αφορά μονάχα το μεταπτυχιακό της Αγγλικής ως Ξένης Γλώσσας.

Απαιτείται διετής διδακτική προϋπηρεσία(σε σχολικό περιβάλλον), αποκλειστικά για το ΜΔΕ στη Διδασκαλία της Αγγλικής ως Ξένης Γλώσσας,η οποία θα τεκμηριώνεται είτε με βεβαίωση από το φορέα Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, είτε από τον αρμόδιο ασφαλιστικό φορέα σε περίπτωση ιδιωτικής ασφάλισης. Η διετής προϋπηρεσία πρέπει να καλύπτει υποχρεωτικά τουλάχιστον 15 μήνες διδασκαλίας. Σε περιπτώσεις ισοβαθμίας οι υποψήφιοι πουν ισοβαθμούν επανεξετάζονται με γραπτή ή προφορική εξέταση.

(από τον οδηγό Σπουδών)
Άβαταρ μέλους
platon

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jeanne18 » 12 Μαρ 2013, 01:10

ναι το ειδα στον οδηγο αυτο και εκει δεν καταλαβα ακριβως τι εννοει..δηλαδη εαν εγω πχ,θελω να κανω μεταπτυχιακο με αντικειμενο τη μεταφραση δεν χρειαζεται διδακτικη προυπηρεσια ετσι;
"βαστα το νου..."
Άβαταρ μέλους
Jeanne18

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικη Φιλολογια

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pokerface » 09 Απρ 2013, 23:27

maritsa έγραψε:
Τελικά μου απάντησαν και από το πανεπιστήμιο του Surrey και μου είπαν πως ακόμα και εάν έχω τελειώσει το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας θα πρέπει να έχω δίπλωμα-πιστοποιητικό IELTS ή TOEFL (με βαθμό 7.0) για να μπορέσουν να με δεχθούν για μεταπτυχιακές σπουδές.

εμένα μου είχαν πει πως δέχονται το πτυχίο της αγγλικής φιλολογίας! θα ξαναρωτήσω όμως επειδή τους είχα ρωτήσει μήνες πριν.
Άβαταρ μέλους
pokerface

Ευχαριστώ: 3

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katsarida » 20 Μάιος 2013, 10:07

Καλημέρα! Ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό στη μετάφραση στη φιλοσοφική. Γνωρίζετε ποιες είναι οι ημερομηνίες υποβολής των δικαιολογητικών;
Τελευταία επεξεργασία από katsarida και 20 Μάιος 2013, 10:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
katsarida

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 20 Μάιος 2013, 16:11

σου είπε κάποιος ότι υπάρχει μεταπτυχιακό πρόγραμμα μετάφρασης σε εξέλιξη; Ρωτάω γιατί από όσο ήξερα (και βλέπω και στην σελίδα του) έχει παγώσει εδώ και χρόνια και δεν δέχεται νέους υποψήφιους. Σε κάθε περίπτωση αρμόδια γραμματεία ήταν αυτή του γαλλικού.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katsarida » 21 Μάιος 2013, 08:40

Το φοβόμουν κάτι τέτοιο... Βέβαια δεν ήξερα ότι έχει παγώσει εδώ και χρόνια, αλλά μόνο ότι οι προκηρύξεις γίνονταν κάθε δυο χρόνια. Εν πάση περιπτώσει, σ' ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
katsarida

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kelly17185 » 22 Μάιος 2013, 00:51

Παιδιά,καλησπέρα!Αποφοίτησα από το τμήμα το 2008.Είχα επιλ'έξει τον τομέα της λογοτεχνίας.Αυτή τη στιγμή χρειάζομαι 2 συστατικές επιστολές για ένα μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει να κάνω,όμως φοβάμαι μήπως μου τις αρνηθούν,διότι έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που αποφοίτησα.Έχετε υπόωη σας κάποιους καθηγητές,οι οποίοι είναι εξυπηρετικοί στο θέμα με τις συστατικές;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :sadbye:
Άβαταρ μέλους
Kelly17185

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 22 Μάιος 2013, 16:35

katsarida έγραψε:οι προκηρύξεις γίνονταν κάθε δυο χρόνια.

Αυτό ίσχυε!!
Δεν έχουν παγώσει εδώ και χρόνια.
Την τελευταία φορά που βγήκε προκήρυξη για την μετάφραση ήταν τον Σεπτέμβρη του 2011, λογικά τώρα (2013) θα πρέπει να γίνει η επόμενη.
Δεν είναι όμως σίγουρο γιατί είχα ρωτήσει πριν 1-1,5 χρόνο την κ. Σιδηροπούλου και μου είχε πει πως μπορεί να παγώσει το πρόγραμμα λόγω οικονομικών αδυναμιών του Πανεπιστημίου. Αλλά και πάλι δεν ήταν σίγουρο αυτό.
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lorenh » 22 Μάιος 2013, 17:03

Γεια σας ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό . Τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητάνε αναλυτική βαθμολογία μαθημάτων. Μπορώ να το βρώ αυτό στη γραμματεία?
Άβαταρ μέλους
lorenh

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 22 Μάιος 2013, 17:11

lorenh έγραψε:Γεια σας ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό . Τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητάνε αναλυτική βαθμολογία μαθημάτων. Μπορώ να το βρώ αυτό στη γραμματεία?

Βέβαια :up:
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pokerface » 03 Ιουν 2013, 20:32

ξέρει κανένας ποια πανεπιστήμια του εξωτερικού έχουν μαθήματα στην μετάφραση σε ελληνικά-αγγλικά?
Άβαταρ μέλους
pokerface

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 03 Ιουν 2013, 21:08

pokerface έγραψε:ξέρει κανένας ποια πανεπιστήμια του εξωτερικού έχουν μαθήματα στην μετάφραση σε ελληνικά-αγγλικά?

Τα πανεπιστήμια που αναφέρονται σε αυτή τη δημοσίευση: viewtopic.php?p=664248#p664248 έχουν ή τουλάχιστον είχαν μέχρι πέρυσι μαθήματα στην μετάφραση σε ελληνικά-αγγλικά. :peace2:
Σου παραθέτω ολόκληρη τη δημοσίευσή μου για να πάρεις και κάποιες έξτρα πληροφορίες. :peace2:

:goodluck:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pokerface » 03 Ιουν 2013, 23:13

maritsa έγραψε:
pokerface έγραψε:ξέρει κανένας ποια πανεπιστήμια του εξωτερικού έχουν μαθήματα στην μετάφραση σε ελληνικά-αγγλικά?

Τα πανεπιστήμια που αναφέρονται σε αυτή τη δημοσίευση: viewtopic.php?p=664248#p664248 έχουν ή τουλάχιστον είχαν μέχρι πέρυσι μαθήματα στην μετάφραση σε ελληνικά-αγγλικά. :peace2:
Σου παραθέτω ολόκληρη τη δημοσίευσή μου για να πάρεις και κάποιες έξτρα πληροφορίες. :peace2:

Δυστυχώς δεν προσφέρουν ελληνικά στα master courses του London Metropolitan College σύμφωνα με το website, ούτε στο Manchester/Salford. :(

Στο Surrey δεν χρειάζεται να δώσεις IELTS, αρκεί το πτυχίο, αν και εξαρτάται από το μεταπτυχιακό που θα διαλέξεις.
Άβαταρ μέλους
pokerface

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 05 Ιουν 2013, 01:45

pokerface έγραψε:
maritsa έγραψε:

Δυστυχώς δεν προσφέρουν ελληνικά στα master courses του London Metropolitan College σύμφωνα με το website, ούτε στο Manchester/Salford. :(

Στο Surrey δεν χρειάζεται να δώσεις IELTS, αρκεί το πτυχίο, αν και εξαρτάται από το μεταπτυχιακό που θα διαλέξεις.

Και 'γω όταν είχα ενδιαφερθεί, είδα στο site του Metropolitan ότι δεν προσφέρουν τα ελληνικά σαν γλώσσα εργασίας αλλά επειδή σ΄ένα φόρουμ μετάφρασης μου είπαν πως τα ελληνικά προσφέρονται στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, έστειλα e-mail ζητώντας πληροφορίες και μου είπαν πως προσφέρονται. :tease:

Στο Manchester μου είχαν πει πως προσφέρονται στα ελληνικά και σε άλλες γλώσσες εφόσον υπάρχει ζήτηση για αυτές από τους φοιτητές. :peace2:

Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες