filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 04 Ιαν 2010, 21:14

Είμαι 3οετής φοιτήτρια και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακές σπουδές στη Μετάφραση. Θα ήθελα να κάνω το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία για να αποκτήσω καλύτερη επαφή και τριβή με την αγγλική γλώσσα. Έχω ακούσει καλά λόγια για τα Πανεπιστήμια του Manchester και του Salford. Ποια είναι η δική σας άποψη; Το έχετε ψάξει το θέμα; Μήπως έχετε κάποιο γνωστό που να έχει φοιτήσει ή να φοιτά ακόμη και σήμερα σε κάποιο Παναπιστήμιο της Μεγάλης Βρετανίας και να έχει την απαιτούμενη εμπειρία και γνώση για να με κατατωπίσει;
Επίπλέον, θα ήμουν ευγνώμων, αν κάποιος μπορούσε να μου πει τι δικαιολογητικά απαιτούνται γι' αυτές τις σπουδές.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 04 Ιαν 2010, 22:28

maritsa η Μαρμαριδου ειχε κανονσει μια συναντηση με φοιτητες που ενδιαφερονται για μεταπτυχιακια, ειχα δει την ανακοινωση στη γραμματεια, αν εχει γινει ηδη αυτη η συναντηση μπορεις να πας απλα στο γραφειο της να τη ρωτησεις, επισης και η Σηφιανου μπορει να σου πει.
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 04 Ιαν 2010, 22:53

Τhank you Κατερινάκι! :huglove:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thdim » 18 Ιαν 2010, 16:36

Στο πανεπιστήμιο Heriot-Watt στο Εδινβουργο που σπούδαζε ένας φίλος μου είχε πολύ μεγάλο τμήμα μεταφραστών, σε μια επίσκεψη μου εκεί είχα γνωρίσει και αρκετές Ελληνίδες που σπούδαζαν εκεί και είχαν πολύ καλή γνώμη.

Δες και ένα σίτε για σπουδές στην Αγγλία που κάπου μπορεί να σε βοηθήσει, ενδεικτικά λέει για το Manchester University

"Το Manchester είναι τεράστιο. Έχει σχεδόν 30.000 σπουδαστές και 10.000 προσωπικό και έτσι είναι το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο στο Ηνωμένο Βασίλειο (εκτός του Ανοικτού Πανεπιστήμιου). Είναι επίσης το πιο δημοφιλής στη χώρα σύμφωνα με τις αιτήσεις του UCAS και το πιο περιζήτητο από τους εργοδότες απόφοιτων του Ηνωμένου Βασιλείου."Το Manchester είναι τεράστιο. Έχει σχεδόν 30.000 σπουδαστές και 10.000 προσωπικό και έτσι είναι το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο στο Ηνωμένο Βασίλειο (εκτός του Ανοικτού Πανεπιστήμιου). Είναι επίσης το πιο δημοφιλής στη χώρα σύμφωνα με τις αιτήσεις του UCAS και το πιο περιζήτητο από τους εργοδότες απόφοιτων του Ηνωμένου Βασιλείου...."

πηγή: www.unibook.gr

Για τα δικαιολογητικά, εκτιμώ ότι θα θέλει πολύ μεγάλο βαθμό για TOEFEL, το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους.
Άβαταρ μέλους
thdim

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasouli » 18 Ιαν 2010, 17:34

να ρωτησω κάτι σχετικό με τα δικαιολογητικά?μας είπε η Καραβά ότι επειδή έχουμε σπουδασει 4 χρόνια τη γλώσσα, δεν πρέπει να μας ζητήσουν δικαιολογητικό για τη γλωσσα ούτε να κανουμε προπαρασκευαστικα μαθήματα!ξέρετε κατά πόσο ισχύει αυτο?
Άβαταρ μέλους
nasouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 18 Ιαν 2010, 20:03

thdim, σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου και τις πολύτιμες πληροφορίες σου! Θα τα κοιτάξω αυτά που μου έγραψες. Και πάλι ευχαριστώ!!! :huglove:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 18 Ιαν 2010, 20:04

nasouli έγραψε:να ρωτησω κάτι σχετικό με τα δικαιολογητικά?μας είπε η Καραβά ότι επειδή έχουμε σπουδασει 4 χρόνια τη γλώσσα, δεν πρέπει να μας ζητήσουν δικαιολογητικό για τη γλωσσα ούτε να κανουμε προπαρασκευαστικα μαθήματα!ξέρετε κατά πόσο ισχύει αυτο?

Και 'γω το ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω. :?:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό myrtw19 » 27 Ιαν 2010, 23:04

Αφήστε το αυτό είναι άλλο ένα πονεμένο θέμα . Και εγώ το έψαξα ενδελεχώς και μπορώ να πώ τα εξής Στην Αγγλία ορισμένα πανεπιστήμια ίσως να δέχονται το πτυχίο της αγγλικής μόνο αν υπάρχει βεβαίωση ότι τα μαθήματα είναι στα αγγλικά. Όπως μου έιχε πει μια από το βρετανικό συμβούλιο το ότι έχει κάποιος πτυχίο αγγλικής φιλολογίας δεν σημαίνει ότι τα μαθήματα ήταν στα αγγλικά(π.χ στην αγγλική της Πορτογαλίας τα μαθήματα τα κάνουν στα πορτογαλικά). Επίσης τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν ώς όρο όλοι οι non-native speakers Αγγλικών να δώσουν toefl. Oπότε...
"ΑΜΑ ΘΕΣ ΔΕΣΜΑ ΦΑΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ...."
Αφιερωμένο εξαιρετικά.
Νικόλας Άσιμος
Άβαταρ μέλους
myrtw19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 27 Ιαν 2010, 23:27

πολυ ωραιο θεμα,μες στο μυαλο μου εισαι μαρια
κι εγω σκεφτομαι για μεταπτυχιακο στην αγγλια
σχετικα με το κοστος τι ξερετε παιδια?ειναι το μοναδικο μου προβλημα :confused:
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 28 Ιαν 2010, 13:53

Κάποιες επιπλέον πληροφορίες μπορούν να βρεθούν εδώ -το πρώτο αποτέλεσμα που βγάζει το google- , από μια ματιά που του έριξα φαίνεται να είναι μια καλή αφετηρία απλώς για να ξεκινήσει κανείς το ψάξιμο, με κάποια επιφύλαξη πάντα.

http://www.spoudes-agglia.gr/

Δεν ξέρω να σου πω για το κόστος του πανεπιστημίου, αυτό εξαρτάται προφανώς από το καθένα, όπως και τυχόν εκπαιδευτικά πακέτα που προσφέρει. Δυστυχώς όμως μπορώ να πω για το κόστος ζωής εν γένει στην Αγγλία, το οποίο είναι αρκετά τσουχτερό… τα πάντα είναι πολύ ακριβότερα από ό,τι στην Ελλάδα, από ένα εισιτήριο λεωφορείου μέχρι το ταξί και ένα αναψυκτικό, αν και τελευταία με την πτώση της λίρας κάπως έχει εξομαλυνθεί η κατάσταση... Είχα επισκεφθεί το Λονδίνο πέρυσι και για λίγες μέρες μόνο που έμεινα μου έφυγαν απίστευτα λεφτά, χωρίς να κάνω τίποτα ιδιαίτερο, μόνο μετακινήσεις και βασικά έξοδα...
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Xrysa'85 » 09 Φεβ 2010, 19:48

Γενικά στην Αγγλία είναι πανάκριβα, από τα δίδακτρα των πανεπιστημίων μέχρι τα ενοίκια, τις συγκοινωνίες κτλ!! Ακριβή ζωή!
Εναλλάκτικά υπάρχουν και οι υποτροφίες που δίνει το ΙΚΥ, αν κάποιος είναι διατεθειμένος να διαβάσει για τις εξετάσεις, οι οποίες καλύπτουν όλο το ποσό των διδάκτρων αν δεν απατώμαι!
Άβαταρ μέλους
Xrysa'85

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 09 Φεβ 2010, 23:45

Μια σχετική είδηση:

Ρεκόρ αιτήσεων στα βρετανικά πανεπιστήμια

Αριθμός ρεκόρ φοιτητών έχουν κάνει αίτηση για να εισαχθούν στα βρετανικά πανεπιστήμια φέτος. Η υπηρεσία αιτήσεων για τα πανεπιστήμια UCAS δήλωσε ότι στα τέλη Ιανουαρίου ο αριθμός των αιτήσεων εισαγωγής είχε αυξηθεί κατά 22,9% σε σχέση με το 2009 φτάνοντας τις 570.556 αιτήσεις.

Πρόκειται για την τέταρτη συνεχή χρονιά που παρουσιάζεται αύξηση. Πλέον 2 εκατομμύρια φοιτητές, αριθμός ρεκόρ, σπουδάζουν στα βρετανικά πανεπιστήμια, 390.000 περισσότεροι από το 1997, σύμφωνα με την κυβέρνηση.

Οι αλλοδαποί και οι ώριμοι σπουδαστές αποτελούν μεγάλο ποσοστό των αιτούντων. Οι αιτήσεις από βρετανούς κατοίκους αυξήθηκαν κατά 22,1 %, ενώ αυτές από τους αλλοδαπούς --κυρίως από την Ιρλανδία, την Γερμανία, την Κίνα και τη Λιθουανία-- αυξήθηκαν κατά 28,7% φτάνοντας τις 71.105.

http://www.i-reportergr.com/2010/02/blog-post_8277.html
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 10 Φεβ 2010, 14:36

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις πληροφορίες που μου δίνετε!!! :huglove: :huglove:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonia90 » 14 Μαρ 2010, 20:43

Παιδια, εγω ειμαι 2ο ετος...Μ ενδιαφερει η ιδεα ενος μεταπτυχιακού στην Αγγλια....Ποτε να αρχισω να το ψαχνω?του χρονου??Δηλαδη σ' αυτες τις συναντησεις που κανουν καποιες καθηγητριες να παω του χρονου ή πρεπει να παω να τους μιλησω και φετος?
Άβαταρ μέλους
antonia90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 14 Μαρ 2010, 20:51

antonia90 έγραψε:Παιδια, εγω ειμαι 2ο ετος...

2ο ή 4ο έτος είσαι τελικά? :?:
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AliG » 14 Μαρ 2010, 20:58

Η άποψή μου είναι να κάνεις τις κινήσεις σου όσο πιο γρήγορα γίνεται. Οι καθηγητές θα σου πουν την άποψή τους και ίσως σε βοηθήσουν. Θα ξέρεις πάντως προς τα που να κινηθείς.

Για πληροφορίες για σπουδές στην Αγγλία, μπείτε στην πλατφόρμα όλων των πανεπιστημίων και δείτε μόνοι σας. Έχει πάρα πολλές πληροφορίες, τηλέφωνα, email για να επικοινωνήσετε για παραπάνω πληροφορίες.

http://www.ucas.co.uk/

Γενικά απαντάνε στα email και το ανθρώπινο στοιχείο παίζει ρόλο. Μπορεί αν κάποιος πειστεί ότι το θέλετε πολύ, να σας δώσει μία θέση ακόμα κι αν δεν πληρείτε όλες τις προϋποθέσεις. Ας μη ξεχνάμε βέβαια ότι τα πανεπιστήμια στην Αγγλία είναι επιχειρήσεις, και θα κάνουν κάποιες υποχωρήσεις προκειμένου να καλύψουν τις θέσεις τους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πάρετε πτυχίο χωρίς να το αξίζετε. Αυτά που σας λέω ίσχυαν κάποια χρόνια πριν, δεν ξέρω αν τώρα που συνεχώς ανεβαίνουν οι αριθμοί των αιτήσεων έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
AliG
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonia90 » 14 Μαρ 2010, 20:58

Δευτερο καλε, αυτο δε λεω και επανω?πως σου ηρθε το τεταρτο?
Άβαταρ μέλους
antonia90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 14 Μαρ 2010, 21:03

antonia90 έγραψε:Δευτερο καλε, αυτο δε λεω και επανω?πως σου ηρθε το τεταρτο?

http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?p=341538#341538
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonia90 » 14 Μαρ 2010, 21:06

bionic έγραψε:
antonia90 έγραψε:Δευτερο καλε, αυτο δε λεω και επανω?πως σου ηρθε το τεταρτο?

http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?p=341538#341538

σορρυ για το off-topic, αλλα στο link απο πανω με ρωτησες τι εξαμηνο ειμαι και εδω σ αυτο το θεμα εγω μιλαω για 2ο ετος....
Ας το ξαναπω, λοιπον, ειμαι 2ο ετος και 4ο εξαμηνο....
Άβαταρ μέλους
antonia90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jaguar » 20 Μαρ 2010, 17:16

:valentine2: Υπαρχει καποιο Πανεπιστημιο στην Αγγλια που να ειναι καλο στις αμερικανικες σπουδες? :butter:
Τελευταία επεξεργασία από jaguar και 09 Ιούλ 2012, 16:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
iri*cri
Άβαταρ μέλους
jaguar

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες