filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Τι σκέφτεστε να κάνετε μετά το αγγλικό;

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Τι θα κάνετε μετά το αγγλικό;

Θα συνεχίσω της σπουδές μου για μεταπτυχιακό
18
39%
Θα δώσω ΑΣΕΠ για να διδάξω σε δημόσιο σχολείο
9
20%
Θα εργαστώ σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο
6
13%
Θα ανοίξω δικό μου φροντιστήριο
1
2%
Θα ασχοληθώ με την μετάφραση/διερμηνεία
2
4%
Θα ασχοληθώ με κάτι άλλο
4
9%
Θα πάω να εργαστώ στο εξωτερικό
6
13%

Σύνολο ψήφων : 46

Τι σκέφτεστε να κάνετε μετά το αγγλικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 27 Ιαν 2010, 21:36

Σαφής η ερώτηση και ένα θέμα που πιστεύω μας απασχολεί όλους. Ποια είναι τα όνειρά σας και οι φιλοδοξίες σας μόλις πάρετε το πτυχίο; Κάποτε η διέξοδος του δημόσιου σχολείου ήταν λίγο-πολύ μονόδρομος, σήμερα όμως η κατάσταση με τον ΑΣΕΠ είναι πολύ δύσκολη, γεγονός που έχει ήδη αναγκάσει πολλούς από εμάς να εξετάσουμε και άλλες εναλλακτικές. Ξέρω παράδειγμα συμφοιτήτριάς μας που έδωσε ΑΣΕΠ 3 φορές, ήταν επιτυχούσα και τις τρεις αλλά... όχι διοριστέα. :thumbdown: Τι γίνεται λοιπόν; Ποιες είναι οι σκέψεις σας για το θέμα;

Ladies and gentlemen... the floor is yours! :peace2:

Υ.Γ. Με την εκ των υστέρων προσθήκη της τελευταίας επιλογής, η δημοσκόπηση μηδενίστηκε και δεν μπορεί να επανέλθει... :sadbye: Είχα κρατήσει ένα screenshot όμως (13/04):

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Αλέξης-en99 και 08 Μάιος 2010, 13:13, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό myrtw19 » 27 Ιαν 2010, 21:51

Δύσκολη ερώτηση με την κατάσταση που επικρατεί. Εγώ σκέφτομαι να φύγω για μεταπτυχιακό εκτός ελλάδας και μετά βλέποντας και κάνοντας...
"ΑΜΑ ΘΕΣ ΔΕΣΜΑ ΦΑΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ...."
Αφιερωμένο εξαιρετικά.
Νικόλας Άσιμος
Άβαταρ μέλους
myrtw19

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 27 Ιαν 2010, 23:02

Διδασκω ηδη 2 χρονια σε φροντιστηριο, αλλα το ονειρο ειναι το δημοσιο.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 30 Ιαν 2010, 12:51

Lara Croft! έγραψε:Διδασκω ηδη 2 χρονια σε φροντιστηριο, αλλα το ονειρο ειναι το δημοσιο.

Να σου πω την αληθεια το Δημόσιο και γώ το θέλω αλλά με φοβίζει λίγο...
If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you...
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 31 Ιαν 2010, 22:16

εγω παλι δν θελω να ασχοληθω καθολου με την εκπαιδευση. μαλλον μεταπτυχιακο να φυγω απο την ελλαδα. ισως βεβαια να ασχοληθω και με κατι αλλο... γενικα τη σχολη τη διαλεξα επειδη μου αρεσαν το αντικειμενο και τα μαθηματα και οχι για να γινω μελλοντικη καθηγητρια.
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 01 Φεβ 2010, 13:38

oceanborn έγραψε:
Lara Croft! έγραψε:Διδασκω ηδη 2 χρονια σε φροντιστηριο, αλλα το ονειρο ειναι το δημοσιο.

Να σου πω την αληθεια το Δημόσιο και γώ το θέλω αλλά με φοβίζει λίγο...

Γιατι?
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eva_vel » 01 Φεβ 2010, 20:27

Και εγώ τελειώνοντας τις σπουδές εδώ, θα ήθελα να διοριστώ στο δημόσιο... και εμένα όμως με φοβίζει γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να πας εκεί που θέλεις... Ξέρετε αν υπάρχουν αρκετές κενές θέσεις? Είναι αλήθεια ότι στα νησιά τα μόρια είναι χαμηλότερα και κάτι τέτοια? :confused:
Άβαταρ μέλους
eva_vel

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 03 Φεβ 2010, 20:24

eva_vel έγραψε:Και εγώ τελειώνοντας τις σπουδές εδώ, θα ήθελα να διοριστώ στο δημόσιο... και εμένα όμως με φοβίζει γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να πας εκεί που θέλεις... Ξέρετε αν υπάρχουν αρκετές κενές θέσεις? Είναι αλήθεια ότι στα νησιά τα μόρια είναι χαμηλότερα και κάτι τέτοια? :confused:

Το αν θα πας εκεί που θες και το πόσο γρήγορα θα πας, εξαρτάται από την θέση που θα έχεις στην κατάταξη του ΑΣΕΠ, με την προϋπόθεση ότι θα είσαι επιτυχούσα αλλά ΚΑΙ διοριστέα, το τονίζω γιατί το πρώτο δεν συνεπάγεται το δεύτερο. Σε περίπτωση που είσαι διοριστέα, πρακτικά είναι πολύ δύσκολο -όχι όμως και απίθανο- να πας απευθείας εκεί που θες οπότε τελειώνουν οι περιπέτειές σου και μπορείς χωρίς άγχος να ξεκινήσεις να ζεις τη ζωή σου.

Σε αντίθετη περίπτωση, η πρώτη σου τοποθέτηση (και όχι μετάθεση, έχει διαφορά) θα είναι και η λεγόμενη «οργανική» σου θέση. Εκεί θα πας θες δε θες, θα παραμείνεις για ορισμένα χρόνια τουλάχιστον και δεν θα μπορείς να φύγεις παρά μόνο προσωρινά με κάποια απόσπαση και αυτό σε περίπτωση που μπορείς να την δικαιολογήσεις (σ.σ. ή αν βάλεις μέσο). Το πρόβλημα είναι ότι οι οργανικές θέσεις είναι πολύ συγκεκριμένες και δεν αλλάζουν εύκολα, για παράδειγμα η π.χ. διεύθυνση δευτεροβάθμιας Κυκλάδων μπορεί να δικαιολογεί μόνο 20 (τυχαίο νούμερο) καθηγητές αγγλικών. Αν δεν υπάρχουν 20 εκείνη την στιγμή, προφανώς όποιος και να δηλώσει Κυκλάδες θα πάει και άμεσα, ό,τι θέση και να έχει. Αν όμως αυτές οι 20 θέσεις είναι ήδη κατειλλημένες, δεν θα μπορεί να πάει κάποιος επιπλέον, εκτός αν κάποιος από τους υπάρχοντες 20 βγει στην σύνταξη ή πάρει μετάθεση, οπότε αδειάζει μια θέση, οπότε και πάει ο αμέσως επόμενος στην κατάταξη.

Από εκεί και πέρα, επειδή όπως είναι σήμερα τα πράγματα αυτοί οι 20 πιθανότερα δεν θα επαρκούν για το διδακτικό έργο, μπαίνουν στην εικόνα και οι αναπληρωτές και φυσικά και οι ωρομίσθιοι. Σαν αναπληρώτρια δεν έχεις και πολλές επιλογές, αλλά ίσως μπορείς να πας πιο κοντά εκεί που θες. Έχεις σχεδόν το μισθό του μονίμου -όχι όμως και τα έξτρα του- και το ωράριό του -όχι όμως και τις καβάτζες του- και στοιχειώδη μονιμότητα στο ίδιο σχολείο για την εκάστοτε σχολική χρονιά. Τον Ιούνιο όμως, σε αντίθεση με τους μόνιμους, βγαίνεις ταμείο ανεργίας και τον Σεπτέμβρη επαναπροσλαμβάνεσαι.

Σαν ωρομίσθια η κατάσταση είναι τραγική. Ακούω περιγραφές με τα μελανότερα χρώματα. Ναι μεν, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πας εκεί που θες ή πολύ κοντά (αν όχι στον ίδιο νομό σε κάποιον γειτονικό), αλλά: Δεν πληρώνεσαι κανονικά αλλά με ένα ευτελές ποσό, δεν έχεις στάνταρ ωράριο ούτε στάνταρ σχολεία, μπορεί π.χ. να έχεις 1 ώρα στο δημοτικό της Άνω Κρυόβρυσης και 2 ώρες στο γυμνάσιο της Κάτω Κρυόβρυσης την Δευτέρα. Και οι δυο αυτές βρύσες δεν είναι απαραίτητο ότι είναι διπλανά χωριά... Δεν μπορείς να διδάξεις πάνω από ένα συγκεκριμένο όριο ωρών το μήνα που δεν το θυμάμαι τώρα, δεν πληρώνεσαι άμεσα αλλά μετά από μήνες, γενικώς, η διαχωριστική γραμμή μεταξύ των εννοιών του εκπαιδευτικού και του σκλάβου είναι ΠΟΛΥ θολή.

Αν σου φαίνονται περίεργα όλα αυτά, δεν είναι. Προφανώς το κράτος έχει συμφέρον να ΜΗΝ προσλαμβάνει μόνιμους γιατί πληρώνει λιγότερα με τους αναπληρωτές και -κυρίως- με τους ωρομίσθιους ενώ ταυτόχρονα μπορεί να διαφημίζει ότι μειώνει (sic) την ανεργία. Με τις νέες εξαγγελίες δε την κρίση κτλ οι προσλήψεις αναμένεται να μειωθούν ακόμα περισσότερο. Τουλάχιστον μαζεύεις ορισμένα μόρια έτσι τόσο σαν αναπληρώτρια όσο και σαν ωρομίσθια ώστε την επόμενη φορά που θα δώσεις ΑΣΕΠ (γιατί δεν την γλιτώνεις, θα πρέπει να ξαναδώσεις) θα έχεις ένα μικρό προβάδισμα, πάντα σε περίπτωση που είσαι επιτυχούσα ΚΑΙ διοριστέα. Συνεπώς και παραδόξως ταυτόχρονα, για να έχει νόημα, καλό θα είναι να διδάσκεις όσο πιο μακριά μπορείς από τον τόπο διαμονής σου και σε όσο πιο δύσβατη περιοχή, διότι τότε τα μόρια είναι περισσότερα, π.χ. νησιά ανατολικού Αιγαίου.

Σε κάποιες περιπτώσεις υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες στην εικόνα, όπως π.χ. οικογένεια, αν είσαι παντρεμένη ή/και με παιδιά, προφανώς έχεις προβάδισμα. Αν δε για κάποιον λόγο ο άντρας σου είναι «αμετακίνητος» (π.χ. δημόσιος υπάλληλος, ένοπλες δυνάμεις, σώματα ασφαλείας αστυνομικοί κτλ) τότε μπορεί να σε «τραβήξει», κοινώς να σου εξασφαλίσει νόμιμη κατ' εξαίρεση μετάθεση πλησίον του τόπου που επιθυμείς (ή ίσως και αντίστροφα). Αν έχεις σπίτι στο όνομά σου σε κάποια περιοχή επίσης έχεις προβάδισμα σε σχέση με κάποιον που απλώς νοικιάζει π.χ.

Για σένα που είσαι από νησί τα πράγματα ίσως είναι πιο δύσκολα τουλάχιστον υπό την έννοια των μετακινήσεων. Αν δώσεις ΑΣΕΠ και δεν καταφέρεις και να πετύχεις και να τοποθετηθείς με την πρώτη εκεί που θες, ίσως θα έπρεπε να προσπαθήσεις πρώτα να μαζέψεις μόρια διδάσκοντας σε άλλη περιοχή ώστε να εξασφαλίσεις ότι όταν έρθει η ώρα να πας Κυκλάδες, θα πας απευθείας Πάρο και όχι σε κάποιο άλλο νησί μεν, της ίδιας διεύθυνσης δε.

Μην βασιστείς σε αυτά που σου λέω όμως, γιατί λίγο πολύ είναι γενικότητες που διαφέρουν κατά περίπτωση, όπως μου τις έχουν μεταφέρει πρώην συμφοιτητές-τριες μου που πλέον διδάσκουν από διάφορα πόστα. Το ιδανικό είναι να επικοινωνήσεις με την διεύθυνση πρωτοβάθμιας/δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής σου ή ακόμα καλύτερα να τους επισκεφθείς η ίδια και να ρωτήσεις.

Και ναι, το δημόσιο είναι να το φοβάσαι πλέον...

Υ.Γ.
Πάντως μην το δέσεις σκοινί-κορδόνι ότι οπωσδήποτε θα θες να επιστρέψεις αμέσως στην Πάρο (και στην κάθε Πάρο for that matter), με συγχωρείς που θα στο πω αλλά είναι νωρίς αφενός και δεν ξέρεις πώς θα στα φέρει η ζωή αφετέρου. Έχω μια ξαδερφή που είναι τώρα δασκάλα (ΠΔΕ) είχαμε βγει για καφέ κάποια στιγμή με μια φίλη της επίσης δασκάλα και τα λέγαμε. Η ξαδέρφη μου από Σάμο, η φίλη της από Μυτιλήνη, κι όμως και οι δυο διδάσκουν σε σχολεία στην Αθήνα και ενώ έχουν την δυνατότητα να ζητήσουν και να πάρουν μετάθεση για τα νησιά τους και αύριο το πρωί που λέει ο λόγος, δεν το κάνουν, με το σκεπτικό ότι δεν υπάρχει ζωή εκεί σε σχέση με την Αθήνα... και για άλλους λόγους.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 03 Φεβ 2010, 20:59

ναι αυτο το τελευταιο που ειπες metalslug με προβληματιζει και εμενα... ειμαι απο Χιο και εχω συνηθισει εδω τοσο που δε θελω να ξαναγυρισω, επισης εχω ακουσει οτι κανεις κατι σαν μηχανογραφικο για να δηλωσεις που θελεις να διοριστεις, αλλα μεχρι να ρθει εκεινη η ωρα... ας κατσουμε να διαβασουμε για την εξεταστικη :lola:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eva_vel » 03 Φεβ 2010, 21:05

Πόπο... με τρόμαξες με όλα αυτά...

Απ' ότι κατάλαβα δηλαδή πρέπει πρώτα να περάσω, μετά να έχω αρκετά μόρια για να είμαι μέσα στις θέσεις που έχουν προκηρυχθεί και έπειτα να έχει κενές θέσεις η Πάρος για να με πάρουν...
Πάντως καταλαβαίνω αυτό που λες ότι μπορεί να μην θέλω τότε να φύγω, αλλά εγώ είμαι 100% σίγουρη πως αν μου δοθεί η δυνατότητα, θα πάω αμέσως στο νησί μου...
Και δηλαδή η Αθήνα έχει κενές θέσεις?

Και κάτι άλλο... Αν μεταφέρω τα πολιτικά μου δικαιώματα στην Αθήνα, θα είναι πιο εύκολο να πάω στην Πάρο, αφού τυπικά δεν θα είναι ο τόπος μου?

:confused:
Άβαταρ μέλους
eva_vel

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 03 Φεβ 2010, 21:06

καλη ιδεα!!!! :cool: :cool: :cool: :cool: μακαρι να γινεται!!!
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 03 Φεβ 2010, 21:24

eva_vel έγραψε:Πόπο... με τρόμαξες με όλα αυτά...

Προτιμούσες να σου τα παρουσιάσω ρόδινα; :?: Καλύτερα να είσαι προετοιμασμένη για το χειρότερο παρά ξυπόλυτη στ' αγκάθια που λέει ο λόγος. :up:

Απ' ότι κατάλαβα δηλαδή πρέπει πρώτα να περάσω, μετά να έχω αρκετά μόρια για να είμαι μέσα στις θέσεις που έχουν προκηρυχθεί και έπειτα να έχει κενές θέσεις η Πάρος για να με πάρουν...
Πάντως καταλαβαίνω αυτό που λες ότι μπορεί να μην θέλω τότε να φύγω, αλλά εγώ είμαι 100% σίγουρη πως αν μου δοθεί η δυνατότητα, θα πάω αμέσως στο νησί μου...
Και δηλαδή η Αθήνα έχει κενές θέσεις?

Και κάτι άλλο... Αν μεταφέρω τα πολιτικά μου δικαιώματα στην Αθήνα, θα είναι πιο εύκολο να πάω στην Πάρο, αφού τυπικά δεν θα είναι ο τόπος μου?

:confused:

Όπως πιθανόν καταλαβαίνεις, η Αθήνα για ευνόητους λίγο πολύ λόγους έχει την μεγαλύτερη ζήτηση ενώ η προσφορά δεν είναι αντίστοιχα η μεγαλύτερη, είναι τα ίδια χάλια όπως και στην υπόλοιπη χώρα. Γενικότερα, η κατάσταση στον χώρο της εκπαίδευσης... δεν είναι και η καλύτερη (για να το πω ευγενικά).

Σε αυτά που ρωτάς για την Πάρο δεν ξέρω να σου απαντήσω, καλύτερα να ρωτήσεις στην διεύθυνση δευτεροβάθμιας της περιοχής, ή αν προς το παρόν αισθάνεσαι "κάπως" (δεν είναι κακό ούτε περίεργο) πήγαινε στο παλιό σου σχολείο και ρώτα κάποιον από τους καθηγητές εκεί που πιθανόν να τους ξέρεις. Σίγουρα θα ξέρουν να σου απαντήσουν πολύ καλύτερα για τα της περιοχής από ό,τι εγώ ή ο οποιοσδήποτε.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα πολιτικά δικαιώματα. Νομίζω όμως ότι δεν έχουν μεγάλη σχέση, δηλαδή αν έχεις δηλώσει ότι έχεις σπίτι στην Αθήνα, δεν έχει σημασία πού ψηφίζεις, θεωρείται βάσει της δήλωσής σου ότι τόπος συμφερόντων σου είναι η Αθήνα. Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά όμως.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eva_vel » 03 Φεβ 2010, 21:29

Καλά έκανες και τα είπες! Άλλωστε λίγο πολύ τα είχα ξανακούσει, αλλά τώρα αγχώθηκα περισσότερο! :funny:

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για όλες αυτές τις γραμμές! Θα το ψάξω...

Άντε καλό διάβασμα! (που λέει ο λόγος...!)
Άβαταρ μέλους
eva_vel

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 03 Φεβ 2010, 22:23

παντως παιδια η καμπερη περυσι μας ειπε οτι με τον ΑΣΕΠ διοριζεται ενας στους 14*. οποτε καταλαβαινετε οτι οσοι ενδιαφερεστε για δημοσιο θελει ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ. δηλαδη μια φιλη μου που περασε μου ειπε οτι διαβαζε 8 ωρες την ημερα-σαν δουλεια δηλαδη.

*καλυτερα απο τους γυμναστες που διοριζεται ενας στους σαραντα αλλα πολυ χειροτερα απο τους δασκαλους που διοριζεται ενας στους δυο.
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jaguar » 20 Μαρ 2010, 16:14

Οντως ο ΑΣΕΠ εχει διαβασμα :confused:
Εγω θα ηθελα να κανω αρχικα ενα μεταπτυχιακο πανω στην αμερικανικη λογοτεχνια ή κατι παρομοιο... και βλεπουμε!!! :valentine2:
iri*cri
Άβαταρ μέλους
jaguar

Re: Τι σκέφτεστε να κάνετε μετά το αγγλικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 11 Απρ 2010, 12:38

Αυτό το έχετε εξετάσει καθόλου; Και όχι υποχρεωτικά για την Κύπρο, ίσως και για άλλες χώρες της ΕΕ, ή χώρες με ελληνική κοινότητα.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 11 Απρ 2010, 16:34

metalslug έγραψε:Αυτό το έχετε εξετάσει καθόλου; Και όχι υποχρεωτικά για την Κύπρο, ίσως και για άλλες χώρες της ΕΕ, ή χώρες με ελληνική κοινότητα.

Για τις άλλες χώρες της ΕΕ (που έχουν ελληνική κοινότητα) γίνεται?? Πρέπει πρώτα να έχεις περάσει τις εξετάσεις ΑΣΕΠ στην Ελλάδα για να σε στείλουν εξωτερικό ? και φυσικά να έχεις προϋπηρεσία σωστά?
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 13 Απρ 2010, 00:26

Το άρθρο δεν λέει για κάτι τέτοιο, ουσιαστικά λέει ότι υπάρχει πλέον η δυνατότητα για εργασία σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ. Και σε δικές μας προκηρύξεις άλλωστε αναφέρεται ότι μπορούν να υποβάλλουν χαρτιά Έλληνες πολίτες και κάτοικοι χωρών μελών της ΕΕ εφόσον μιλούν την γλώσσα (άσχετα αν δεν έρχεται κανείς :p ) και κάνει ειδική μνεία για την Κύπρο που του χρόνου θα απορροφήσει 20% των νέων της εκπαιδευτικών από τον ελλαδικό χώρο.

Η δυνατότητα να αποσπαστούν Έλληνες διορισμένοι (και μόνο, αλλά δεν ξέρω σίγουρα) εκπαιδευτικοί σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού υπήρχε ανέκαθεν, είναι βέβαιο ότι γίνεται, γνωρίζω δάσκαλο που δίδαξε σε σχολεία στην Γερμανία επί σειρά ετών και επέστρεψε μετά από 15 χρόνια. Είναι ξενιτιά βέβαια, αλλά τα χρήματα είναι διπλάσια και πλέον. Δεν ξέρω αν χρειάζεται προϋπηρεσία και για ποιες χώρες, λογικά για κάποιες που έχουν ζήτηση θα χρειάζεται απλώς για να βγει κατάταξη.

Λεπτομέρειες, πληροφορίες (ειδικά τα λινκ στο κάτω μέρος):

http://www.ypepth.gr/el_ec_category1001.htm

Τα επιπλέον χρήματα ανά χώρα (αρχείο Excel):
http://www.ypepth.gr/docs/pinax_no_e-i- ... 060515.xls
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eva_vel » 29 Απρ 2010, 21:16

Σχετικά με την επιλογή του μεταπτυχιακού...

Κοιτούσα τα προγράμματα της σχολής μας και θα με ενδιέφερε η γλωσσολογία...

Όμως έχω μια (ηλίθια) απορία... Στις προϋποθέσεις συμμετοχής λέει πως πρέπει να έχουμε τάδε Μ.Ο., εμπειρία, κ.α...
Αυτές οι προϋποθέσεις είναι για να μπει κάποιος στο πρόγραμμα αλλιώς δεν μπορεί να γίνει δεκτός? Αν είναι έτσι, και καταφέρεις να είσαι μέσα στους λίγους που παίρνουν, πληρώνεις κιόλας? Η μήπως αυτές οι προϋποθέσεις είναι για την υποτροφία και οι άλλοι μπορούν να μπουν και να πληρώνουν? :unsure:
Άβαταρ μέλους
eva_vel

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panayota » 29 Απρ 2010, 22:35

eva_vel έγραψε:Σχετικά με την επιλογή του μεταπτυχιακού...

Κοιτούσα τα προγράμματα της σχολής μας και θα με ενδιέφερε η γλωσσολογία...

Όμως έχω μια (ηλίθια) απορία... Στις προϋποθέσεις συμμετοχής λέει πως πρέπει να έχουμε τάδε Μ.Ο., εμπειρία, κ.α...
Αυτές οι προϋποθέσεις είναι για να μπει κάποιος στο πρόγραμμα αλλιώς δεν μπορεί να γίνει δεκτός? Αν είναι έτσι, και καταφέρεις να είσαι μέσα στους λίγους που παίρνουν, πληρώνεις κιόλας? Η μήπως αυτές οι προϋποθέσεις είναι για την υποτροφία και οι άλλοι μπορούν να μπουν και να πληρώνουν? :unsure:

Η Καραβαντά μας είπε ότι το μεταπτυχιακό στην σχολή μας είναι δωρεάν, τουλάχιστον για τη λογοτεχνία που ρώτησα εγώ, λογικά και για τη γλωσσολογία το ίδιο θα είναι. Πληρώνεις μόνο για βιβλία
Άβαταρ μέλους
panayota

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες