filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: -ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 17 Φεβ 2011, 19:17

axl έγραψε:ρε παιδια θελω να κανω μια ερωτηση και οποιος μπορεσει ας μου απαντησει σας παρακαλω..
εγω ειμαι επι πτυχιω φοιτητης και πριν 2 χρονια ,οντας στο 6ο εξαμηνο ειχα διαλεξει το μαθημα "κριτικη αναλυση λογου και φυλο" στο οποιο ειχα κοπει.απο την επομενη χρονια ομως το μαθημα καταργηθηκε.εγω μπορω να βρω καποιον καθηγητη και να με εξετασει σε αυτο το μαθημα??τι φταιω εγω που καταργηθηκε???αλλωστε αυτο το βιβλιο πηρα τσαμπα και μετα δεν μου εδωσαν το δικαιωμα να παρω αλλο βιβλιο ,για το νεο μαθημα αντικατεστησε.

Story of my life... :oops:

Έξω από την γραμματεία μας έχει αναλυτικές λίστες με καταργημένα μαθήματα προηγούμενων ετών και των αντιστοιχιών τους με νεότερα μαθήματα. Αν υπάρχει αντιστοιχία, θες δεν θες θα την πάρεις, και εννοείται ότι αν υπάρχει νέο σύγγραμμα, θα πρέπει να το αγοράσεις, το πανεπιστήμιο δεν προσφέρει δωρεάν συγγράμματα επ' άπειρον. Αν δεν υπάρχει αντιστοιχία (δύσκολο) θα πρέπει να διαλέξεις ένα άλλο προσφερόμενο της ίδιας κατεύθυνσης και εξαμήνου.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό axl » 17 Φεβ 2011, 21:27

metalslug έγραψε:
axl έγραψε:ρε παιδια θελω να κανω μια ερωτηση και οποιος μπορεσει ας μου απαντησει σας παρακαλω..
εγω ειμαι επι πτυχιω φοιτητης και πριν 2 χρονια ,οντας στο 6ο εξαμηνο ειχα διαλεξει το μαθημα "κριτικη αναλυση λογου και φυλο" στο οποιο ειχα κοπει.απο την επομενη χρονια ομως το μαθημα καταργηθηκε.εγω μπορω να βρω καποιον καθηγητη και να με εξετασει σε αυτο το μαθημα??τι φταιω εγω που καταργηθηκε???αλλωστε αυτο το βιβλιο πηρα τσαμπα και μετα δεν μου εδωσαν το δικαιωμα να παρω αλλο βιβλιο ,για το νεο μαθημα αντικατεστησε.

Story of my life... :oops:

Έξω από την γραμματεία μας έχει αναλυτικές λίστες με καταργημένα μαθήματα προηγούμενων ετών και των αντιστοιχιών τους με νεότερα μαθήματα. Αν υπάρχει αντιστοιχία, θες δεν θες θα την πάρεις, και εννοείται ότι αν υπάρχει νέο σύγγραμμα, θα πρέπει να το αγοράσεις, το πανεπιστήμιο δεν προσφέρει δωρεάν συγγράμματα επ' άπειρον. Αν δεν υπάρχει αντιστοιχία (δύσκολο) θα πρέπει να διαλέξεις ένα άλλο προσφερόμενο της ίδιας κατεύθυνσης και εξαμήνου.

απλα μιας και ειμαι επι πτυχιω σκεφτομουν μηπως και γινοταν να εξεταστω στο προηγουμενο ακυρωθεν μαθημα,οπως γινεται ακομα με την ιστορια του Φλαισερ..θα περασω απο τη γραμματεια και θα ρωτησω..σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!
When you know that your time has come around, You know you'll be prepared for it...

Say your last goodbyes to everyone and Drink and say a prayer for it...
Άβαταρ μέλους
axl

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elizadeath » 17 Φεβ 2011, 21:31

Για την ιστορια ειναι ειδικη περιπτωση!
Κι εγω επι πτυχιω ειμαι και μου εχει τυχει σε αρκετα μαθηματα (τουλαχιστον σε 4) να μη περναω καποιο και μετα αυτο να καταργειται κι εγω να ειμαι αναγκασμενη να διαλεξω καποιο αλλο στη θεση του (μπορεις επισης να διαλεξεις απο την ιδια ομαδα καποιο αφου εισαι επι πτυχιω και απο την αλλη κατευθυνση) αλλα το δυσκολο ειναι οτι δε δικαιουσαι πλεον βιβλια.Το ξερω ειναι πολυ δυσκολο,αλλα δε γινεται αλλιως....
for those about to rock...we salute you!
Άβαταρ μέλους
Elizadeath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό axl » 17 Φεβ 2011, 22:10

Elizadeath έγραψε:Για την ιστορια ειναι ειδικη περιπτωση!
Κι εγω επι πτυχιω ειμαι και μου εχει τυχει σε αρκετα μαθηματα (τουλαχιστον σε 4) να μη περναω καποιο και μετα αυτο να καταργειται κι εγω να ειμαι αναγκασμενη να διαλεξω καποιο αλλο στη θεση του (μπορεις επισης να διαλεξεις απο την ιδια ομαδα καποιο αφου εισαι επι πτυχιω και απο την αλλη κατευθυνση) αλλα το δυσκολο ειναι οτι δε δικαιουσαι πλεον βιβλια.Το ξερω ειναι πολυ δυσκολο,αλλα δε γινεται αλλιως....

α ρε αθανατη Φιλοσοφικαρα..... :bangin: :bangin: :bangin:
When you know that your time has come around, You know you'll be prepared for it...

Άβαταρ μέλους
axl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 17 Φεβ 2011, 23:52

εμενα παλι μου φαινεται απολυτως λογικο. εαν καποιος ξεκινησε την αγγλικη το 96 τα παρατησε και αποφασισε φετος να συνεχισει ε λογικο δν ειναι να μην υπαρχουν τα περισσοτερα μαθηματα απο τοτε??
συγγνωμη εαν φαινομαι σπασικλακι αλλα ετσι νομιζω...
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 18 Φεβ 2011, 00:04

Δεν φαίνεσαι καθόλου σπασικλάκι, έτσι ακριβώς είναι όπως τα είπες.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό axl » 18 Φεβ 2011, 00:11

εχει λογικη αυτο που λες,σκεψου το ομως κι απο την αναποδη.εγω πηρα ενα βιβλιο το οποιο την επομενη χρονια μου εμεινε αμανατι εχοντας μαλιστα σπαταλησει το δικαιωμα μου για καποιο αλλο βιβλιο το οποιο απλα πιανει χωρο στη βιβλιοθηκη μου... :confused: :confused: :confused:

Άβαταρ μέλους
axl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό th@nos » 18 Φεβ 2011, 00:21

Εγω απλά θα πω ευχαριστω να λεμε που μπορουμε ακομα να παιρνουμε τα βιβλια μας ακομα δωρεαν.....
"I am no bird; and no net ensnares me; I am a free human being with an independent will''
Άβαταρ μέλους
th@nos
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 18 Φεβ 2011, 00:26

axl έγραψε:εχει λογικη αυτο που λες,σκεψου το ομως κι απο την αναποδη.εγω πηρα ενα βιβλιο το οποιο την επομενη χρονια μου εμεινε αμανατι εχοντας μαλιστα σπαταλησει το δικαιωμα μου για καποιο αλλο βιβλιο το οποιο απλα πιανει χωρο στη βιβλιοθηκη μου... :confused: :confused: :confused:

Στην ίδια θέση ήμουν και εγώ... Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες. Τι θα έπρεπε να γίνει όμως; Δηλαδή αν κάποιος έδινε ένα μάθημα και κοβόταν, μετά από χρόνια θα έπρεπε να πάρει και δεύτερο σύγγραμμα για άλλο μάθημα; Και αν ούτε την επόμενη το περνούσε; Και αν δεν ήταν ένας αυτός που θα έκανε κάτι τέτοιο αλλά εκατοντάδες (όπως όντως είναι);; Θα έπρεπε να έπαιρναν δωρεάν βιβλία ξανά και ξανά;

Υ.Γ. Εγώ να δεις πόσα βιβλία έχω που πιάνουν τζάμπα χώρο... ακόμα και μαθημάτων που έχω περάσει και απλά ντρέπομαι να τα πετάξω.

th@nos έγραψε:Εγω απλά θα πω ευχαριστω να λεμε που μπορουμε ακομα να παιρνουμε τα βιβλια μας ακομα δωρεαν...

Όντως. Σ' αυτόν τον τομέα, είμαστε από τους πιο ευνοημένους και προνομιούχους φοιτητές της Ευρώπης. Σε σημείο που έχουμε περάσει στο άλλο άκρο, αυτό της ασυδοσίας.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό axl » 18 Φεβ 2011, 00:34

επειδη φιλε/η metalslug κι εσυ εχεις δικιο,νομιζω πως θα επρεπε η γραμματεια να ορισει εναν κανονα ο οποιος να λεει εαν καποιος φοιτητης παρει συγγραμμα για ενα μαθημα,ακομα και να καταργηθει, να εχει το δικαιωμα να εξεταστει σε αυτο για τα επομενα 2 ή 3 ή χ ή y χρονια!!!!!

Άβαταρ μέλους
axl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 18 Φεβ 2011, 10:16

βασικα μερικοι καθηγητες δινουν το βιβλιο εαν εχει περισσεψει πχ η τσιμπουκη και η βελισσαριου στο παρελθον το ειχαν κανει. απο την αλλη μια φορα η ντοκου ειχε μοιρασει επιπλεον ρηντερ για οσους ηταν επι πτυχιω.
παντως axl μην απογοητευεσαι η βιβλιοθηκη σιγουρα θα εχει τα βιβλια που σου λειπουν :up: :up:
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό para4 » 18 Φεβ 2011, 15:37

Καλα, αυτο δεν ειναι τιποτα σε σχεση με το να μην εχεις παραλαβει ποτε ολα τα συγγραμματα της σχολης(εγω ειχα μπορεσει να παρω μονο 25 συγγραματα οσο ημουν στα εξαμηνα, αφου δε ζουσα Αθηνα και δεν ειχα κανεναν να μου τα παραλαβει), και τωρα που καταφερνεις επιτελους να συνεχισεις τη φοιτητικη σου ζωη να μη δικαιουσαι τιποτα αλλο, εχοντας γινει πια "επι πτυχιω". Δε θα επρεπε το δικαιωμα να διατηρειται μεχρι να συμπληρωθει ο αριθμος των συγγραμματων του προγραμματος σπουδων? Πφφφ, πικραμενη ιστορια αυτη των βιβλιων...
To be a rock and not to roll
Άβαταρ μέλους
para4

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elizadeath » 18 Φεβ 2011, 17:39

Ρε παιδιά εντάξει,εάν ήταν όπως είπατε να είχα παρατήσει για κάποια χρόνια τη σχολή και μετά όταν την ξανάπιανα να έχουν αλλάξει μαθήματα it's OK,δε θα γκρίνιαζα.Προφανώς έχω λόγο που γκρινιάζω.Εδώ μιλάμε ότι αυτά τα τράγικά συμβαίνουν κατά τη διάρκει των 4 ετών που φυσιολογικά φοιτούμε.Εγώ τώρα μπήκα 5ο έτος και αυτά που χρωστάω τα χρωστάω επειδή ο κάθε καθηγητής φεύγει,παίρνει σύνταξη ή δε ξέρω κι εγώ τι και έχει κόψει τα παιδιά και είναι αυτά μετά αναγκασμένα να πάρουν άλλο μάθημα με άλλο καθηγητή και άλλο βιβλίο και να κάθονται να το παρακολουθούν από την αρχή..μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές.Και ενώ κανονικά θα μπορούσα να είχα τελειώσει νωρίτερα,συμβαίνουν κάτι τέτοια όμορφα και με πάνε ακόμα πιο πίσω...Μαθήματα καταργούνται από το ένα εξάμηνο στο άλλο ή μεταφερονται από το ένα εξάμηνο στο άλλο και γίνεται ένας πανικός.Γι'αυτό η μόνη 'λύση' είναι να κοιτάξετε να ξεμπερδεύετε όσο πιο γρήγορα γίνεται,μην προλάβει και αλλάξει πάλι κανα μάθημα :wtf:
for those about to rock...we salute you!
Άβαταρ μέλους
Elizadeath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 18 Φεβ 2011, 20:47

Elizadeath έγραψε:Γι'αυτό η μόνη 'λύση' είναι να κοιτάξετε να ξεμπερδεύετε όσο πιο γρήγορα γίνεται,μην προλάβει και αλλάξει πάλι κανα μάθημα :wtf:

σωστη κουβεντα... να τα βλεπετε οι μικροι :tease:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mairaL » 01 Μαρ 2011, 11:02

παιδιά, να ρωτήσω κάτι; οι αιτήσεις ορκωμοσίας για αυτούς που τελείωσαν το Φλεβάρη πότε περίπου είναι, ξέρει κανείς;
Άβαταρ μέλους
mairaL

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 01 Μαρ 2011, 13:01

mairaL έγραψε:παιδιά, να ρωτήσω κάτι; οι αιτήσεις ορκωμοσίας για αυτούς που τελείωσαν το Φλεβάρη πότε περίπου είναι, ξέρει κανείς;

λογικα 2 βδομαδες πριν την ορκομωσια, (κρινοντας απο την ορκομωσια για οσους τελειωσαν Σεπεμβρη)
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό φοιβη » 06 Ιουν 2011, 09:22

παιδια εχω μια απορια..ειμαι επι πτυχιω και τον χειμωνα εχασα την προθεσμια των εγγραφων..κατα συνεπεια δεν ασχοληθηκα με τα κλιμακια και τους καθηγητες που διδασκαν τα μαθηματα γιατι δεν δικαιουμουνα να δωσω μαθηματα.....τωρα το εαρινο εξαμηνο γραφτηκα κανονικα και επελεξα και μαθηματα του χειμερινου εξαμηνου......
ελα μου ομως που δεν υπαρχει πουθενα το προγραμμα διδασκαλιας του χειμερινου εξαμηνου 2010 για να δω σε ποιο κλιμακιο ειμαι σε 3 μαθηματα...
εχω ψαξει και εδω και στην ιστοσελιδα της σχολης ματαια.....
αν ξερει καποιος αν υπαρχει καπου το προγραμμα να γραψει την διευθυνση η αν καποιος το εχει στον υπολογιστη του
ευχαριστω πολυυυυυ :help:
Τελευταία επεξεργασία από φοιβη και 16 Ιουν 2011, 09:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
φοιβη

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 06 Ιουν 2011, 14:11

φοιβη έγραψε:ελα μου ομως που δεν υπαρχει πουθενα το προγραμμα διδασκαλιας του χειμερινου εξαμηνου 2010 για να δω σε ποιο κλιμακιο ειμαι σε 3 μαθηματα...
αν ξερει καποιος αν υπαρχει καπου το προγραμμα να γραψει την διευθυνση η αν καποιος το εχει στον υπολογιστη του και εχει την καλοσυνη να μου το στειλει το μειλ μου ειναι....

Κάνε κλικ εκεί που λέει Save file to your PC: Download

http://www.2shared.com/document/viN8h3RX/_online.html

PS Έχω την εντύπωση όμως ότι όντας επί πτυχίω μπορείς να δώσεις όσα μαθήματα θες και με όποιον καθηγητή θες, άσχετα κλιμακίου...

PS 2 Καλύτερα σβήσε το mail σου...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό φοιβη » 16 Ιουν 2011, 09:55

metalslug έγραψε:
φοιβη έγραψε:ελα μου ομως που δεν υπαρχει πουθενα το προγραμμα διδασκαλιας του χειμερινου εξαμηνου 2010 για να δω σε ποιο κλιμακιο ειμαι σε 3 μαθηματα...
αν ξερει καποιος αν υπαρχει καπου το προγραμμα να γραψει την διευθυνση η αν καποιος το εχει στον υπολογιστη του και εχει την καλοσυνη να μου το στειλει το μειλ μου ειναι....

Κάνε κλικ εκεί που λέει Save file to your PC: Download

http://www.2shared.com/document/viN8h3RX/_online.html

PS Έχω την εντύπωση όμως ότι όντας επί πτυχίω μπορείς να δώσεις όσα μαθήματα θες και με όποιον καθηγητή θες, άσχετα κλιμακίου...

PS 2 Καλύτερα σβήσε το mail σου...

ευχαριστω πολυ!! θα το ψαξω το θεμα για αθτο που ειπες για τα κλιμακια...!!εσβησα και το μειλ...δεν το σκεφτηκα :lola:
Άβαταρ μέλους
φοιβη

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό axl » 24 Ιουν 2011, 00:08

παιδια να ρωτησω κατι??? ειμαι κι εγω επι πτυχιω κι εχω διαλεξει ενα μαθημα,το οποιο ειναι ολο παπαγαλια και δεν μπορω να το αποθηστισω με τιποτα...μπορω να το αλλαξω με ενα αλλο και να εξεταστω στο αλλο στην εξεταστικη του σεπτεμβριου 'η πρεπει να περιμενω τις επομενες δηλωσεις του οκτωβρη,ωστε να εξεταστω στο αλλο μαθημα το φλεβαρη???τρεμω στην ιδεα να περιμενω μεχρι τοτε...δεν την παλευω με τιποτα με τα θεματα σημασιολογιας...... :confused: :confused: :confused: :peace: :peace: :peace:

Άβαταρ μέλους
axl

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες