filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: -ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AbbyNormal » 16 Δεκ 2011, 14:00

Χαιρετώ σας :peace: ,
μετά απο μεγάλο διάστημα αποχής απο τη σχολή ξεκίνησα πάλι να ασχολούμαι για να δώσω μαθήματα. Είχα μπεί το 2002-2003, οπότε απο οτι διάβασα εδώ στο forum, αλλά και μου είπαν στη γραμματεία, ακολουθώ το πρόγραμμα σπουδών εκείνης της χρονιάς. Μου είπαν δε πως έχω περιθώριο μέχρι τέλος Αυγούστου 2013, αλλά δεν το έχουν πολυ-αποφασίσει κιόλας τι θα κάνουν (θα το σκεφτούν σε άλλο χρόνο).
Έχω διαβάσει πολλά απο τα σχετικά threads, αλλά στο τέλος μπλέχτηκα. Για μια πρώτη γεύση απο εξεταστική, υπάρχουν κάποια μαθήματα που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως πιο βατά ώστε να ξεκινήσω απο αυτά; Έχω περάσει Γλωσσολογία Ι, Επιστημονική Φαντασία στη Λογοτεχνία και τον Κινηματογράφο (Ε' Εξάμηνο), Κοινωνική Ψυχολογία (Δ' Εξάμηνο), Ιστορία της Τέχνης (Δ' Εξάμηνο). Είχα στο μυαλό μου να ασχοληθώ με: Θεωρία του Πολιτισμού, Γλωσσολογία ΙΙ, Κοινωνιογλωσσολογία, Ιστορία Νεώτερου Ελληνισμού (μιας που έχει φύγει ο Μπρέκης), Ακαδημαϊκός Λόγος.

Όσον αφορά κάποια μαθήματα, το Νεοελληνική Λογοτεχνία: Ποίηση 19ου και 20ου αιώνα (Α' Εξάμηνο) είναι το ίδιο με το ΕΥ02 Νεοελληνική Φιλολογία(Α' Εξάμηνο) που δίνεται τώρα (που αμφιβάλλω); Κοίταξα στο πρόγραμμα των μαθημάτων και το mystudies, αλλά δεν μπορώ να πως με βεβαιότητα πως είναι το ίδιο μάθημα. Επίσης, με το μάθημα Ιστορία Νεότερου Ελληνισμού το οποίο υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών που ακολουθώ και δεν δίνεται, τι γίνεται; Απλά διαβάζω την ύλη και πηγαίνω κάποια στιγμή να το δώσω; Βρίσκω κάπου το βιβλίο;
Σχετικά με τα κλιμάκια, μπορώ να παρακολουθήσω τις παραδόσεις και να δώσω μάθημα όντας σε κάποιο άλλο κλιμάκιο; Για παράδειγμα, μπορώ να παρακολουθήσω Schultz αντί για Μπλατάνη και να το δώσω στην εξεταστική χωρίς να έχω πρόβλημα με τα αποτελέσματα; Στη γραμματεία μου είπαν πως θα πρέπει να παρακολουθώ τα μαθήματα του κλιμακίου μου, ενώ στο σχετικό thread διάβασα πως δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Παρόλο που έχω τα περισσότερα βιβλία των μαθημάτων, ένα μέρος των μαθημάτων θα έχει αλλάξει βιβλία ή θα έχει νεότερες εκδόσεις. Στα περισσότερα μαθήματα χρειάζεται να ασχοληθώ με τα εκάστοτε βιβλία ή μπορώ να αρκεστώ σε σημειώσεις; Διάβασα σε κάποιο thread πως οι καθηγητές δεν ακολουθούν απαραίτητα το βιβλίο οπότε και δεν έχει νόημα να διαβάσει κανείς το βιβλίο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια :thxx:
http://www.privateteacher.gr

Ιδιαίτερα μαθήματα, Φροντιστήρια, Σχολές
Άβαταρ μέλους
AbbyNormal

Σχολή/Τμήμα: πικρόσχολη
Φύλο: Τσουκνίδας
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό menia22 » 16 Δεκ 2011, 20:59

γεια!!κι εγω ειμαι επι πτυχιω αλλα στο ενατο εξαμηνο επομενως δεν ξερω τις αντιστοιχιες.θα σου πω για ο,τι ειμαι ειμαι εντελως σιγουρη λοπον!!κατ αρχην για να δωσεις μαθημα με καθηγητη διαφορετικο απο αυτον του κλιμακιου σου πρεπει να εχεις κανει αιτηση αλλαγης κλιμακιου.αλλα επειδη η προθεσμια των αιτησεων εχει περασει αναγκαστικα τωρα θα δωσεις τα μαθηματα με τους καθηγητες του κλιμακιου σου.στα περισσοτερα μαθηματα δεν εχει τοση μεγαλη σημασια το βιβλιο αλλα το reader που δινει ο καθηγητης η τα handouts στο e class ειδικα στα γλωσσολογικα μαθηματα.στα λογοτεχνικα εκτος απο τις σημειωσεις τιυ καθηγητη βοηθουν πολυ και τα sparknotes που υπαρχουν στο internet αν ψαξεις.βεβαι αυτο εξαρταται κι απο τον καθηγητη.σε μερικους πρεπει να βασιστεις περισσοτερο στις σημειωσεις τους για να σε περασουν(π.χ. Δεσποτοπουλου,Μαρκιδου,Κουτσουδακη).οσον αφορα το ποια ειναι βατα μαθηματα για να δωσεις θα σου λεγα να ξεκινησεις με τα ελληνικα για να τα ξεφορτωθεις εφοσον δεν εχουν κι ιδιαιτερο βαθμο δυσκολιας και απο τα αγγλικα οπωσδηποτε οποιοδηποτε μαθημα εχεις με τον σουλτζ(πρεπει να σαι εντελως ασχετος για να σε κοψει,δεν υπαρχει πιο επιεικης κατα τη γνωμη μου),τα μαθηματα του Γεωργιαφεντη τα οποια θελουν παρακολουθηση αλλα αν διαβασεις με τη σειρα το reader ειναι κατανοητα και βατα.Δεν ξερω και τι κατευθυνση εισαι γιατι απο το πεμπτο εξαμηνο και μετα θα χεις περιορισμο στα μαθηματα επιλογης της αλλης κατευθυνσης(μεχρι 6 συμφωνα με το δικο μου προγραμμα σπουδων,τσεκαρε το να σαι σιγουρη).κοινωνιογλωσσολογια που ειπες μακρια,το κανει η σηφιανου η οποια κοβει τα περισσοτερα παιδια παρ ολο που το μαθημα ειναι οκ απο μονο του!επισης θα σου προτεινα ακομα τα μαθηματα της σακελλιου,τη γλωσσολογια 2 αφου εχεις περασει τη γλωσσολογια 1 ειδικα δε αν το κανει η νικηφοριδιυ.τελος ακαδημαικο αν εχεις τη τζαννε και κανεις την εργασια περναει τους επι πτυχιω.ας προσθεσει καποιος κατι που μπορει να ξεχασα!καλη μας επιτυχια και κουραγιο!!! :goodluck:
Άβαταρ μέλους
menia22

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 14 Ιαν 2012, 16:54

ξέρει κανείς εάν θα μπορούνε να εξετάζονται πλέον οι επί πτυχίω.
Κάποιος μου 'πε ότι η εξεταστική για τους επιπτυχίω στο τμήμα του έχει καταργηθεί... :thumbdown:
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:σας χαιρετω και γω γιατι κοντευω να τον παρω στ'ορθιο :sleep:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_mag15 ... o1_500.gif
Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 14 Ιαν 2012, 16:55

Nathiiii19 έγραψε:Κάποιος μου 'πε ότι η εξεταστική για τους επιπτυχίω στο τμήμα του έχει καταργηθεί... :thumbdown:

Δεν το κατάλαβα αυτό!
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 14 Ιαν 2012, 17:41

ο εν λόγω άνθρωπος είναι σε ένα τμήμα (εκτός φιλοσοφικής-προτιμώ να μην μπω σε λεπτομέριες) και μου είπε ότι έχει βγει το πρόγραμμά τους για την εξεταστική μόνο που οι επί πτυχίω δεν θα μπορούν να δώσουν εαρινά μαθήματα!!!
Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 14 Ιαν 2012, 17:47

Nathiiii19 έγραψε:ο εν λόγω άνθρωπος είναι σε ένα τμήμα (εκτός φιλοσοφικής-προτιμώ να μην μπω σε λεπτομέριες) και μου είπε ότι έχει βγει το πρόγραμμά τους για την εξεταστική μόνο που οι επί πτυχίω δεν θα μπορούν να δώσουν εαρινά μαθήματα!!!

Πλάκα κάνεις! :jawdrop: :jawdrop:
Ρε συ αυτό δεν γίνεται! Ούτε κάποια σχετική απόφαση από το Υπουργείο έχει παρθεί.
Αλλά αυτό δεν γίνεται με τίποτα!!
Μήπως ο άνθρωπος αυτός δεν κατάλαβε καλά;; Ή μήπως στη δική του σχολή ισχύουν άλλα πράγματα;;
Μία κοπέλα που είναι και μέλος του φόρουμ και είχε μιλήσει με μία καθηγήτρια του τμήματος μας επειδή χρωστάει μάθημά της από το εαρινό μου είπε πως η καθηγήτρια της είπε να βιαστεί να διαβάσει το μάθημα για να το δώσει τώρα τον Φλεβάρη. Δεν της είπε πως δεν γίνεται.
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 14 Ιαν 2012, 19:04

δεν ξέρω τι παίζει, μπορεί να ξεκινά σιγά σιγά αυτός ο κανονισμός από εκείνο το τμήμα και τελικά να εδραιωθεί. :confused:
ελπίζω να μην γίνει πράξη εν τέλει.
Σήμερα θα μάθω περισσότερα και θα τα γράψω εδώ. :up:
Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό th@nos » 16 Ιαν 2012, 01:47

Αν η εξεταστικη των επι πτυχιω ειχει καταργηθει τοτε για ποιο λογω θα αφηναν να δηλωθουν εαρινα μαθηματα? Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο αλλα για 100% περιμενουμε αυριο ανακοινωσεις!!!!
"I am no bird; and no net ensnares me; I am a free human being with an independent will''
Άβαταρ μέλους
th@nos
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katerinarip » 24 Ιαν 2012, 00:20

παιδιά μια γενική κι αόριστη ερώτηση. κάποιος που έχει μόνο ένα μάθημα για να πάρει πτυχίο, είναι "πρέπον" να έρθει κάπως σε επαφή με το/την καθηγητή/τρια και να του το αναφέρει?
Άβαταρ μέλους
katerinarip

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 24 Ιαν 2012, 00:20

αναλογως τον καθηγητη νομιζω :tease:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aleka.iak » 26 Ιαν 2012, 19:22

Σας παρακαλω αν εχει καποιος σημειωσεις τις Δασκολια- Παιδαγωγικα ! Μπορω να ερθω οπου θελετε να ερθω να τις παρω και να τις επιστρεψω εντος ωρων! καιγομαι....2 για πτυχιο και ειμαι 13 ετος.....συγνωμη που το εβαλα εδω αλλα στην αντιστοιχη ενοτητα δεν υπηρχε ανταποκριση!
Άβαταρ μέλους
aleka.iak

Σχολή/Τμήμα: ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mari_christie » 27 Ιαν 2012, 12:41

hello guys!!! οποιος μπορει παρακαλω ας μου απαντησει...εδω και 2 μερες προσπαθω να δω τις ανακοινωσεις στο site της σχολης αλλα κολλαει ο υπολογιστης στη συγκεκριμενη σελιδα και δεν μπορω να μπω. Μηπως γνωριζει καποιος αν εχει βγει ανακοινωση εξετασης για το μαθημα της κας Τσιμπουκη Η εξαμηνου (επι πτυχιω) ''Αμερικανικος κηνιματογραφος και το μυθιστορημα..''??? Καιγομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! παρακαλω αν γνωριζει καποιος κατι..... :peace:
Άβαταρ μέλους
mari_christie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alepou » 27 Ιαν 2012, 13:22

Μολις είδα τις ανακοινώσεις. Δεν έχει βγει ανακοίνωση για το συγκεκριμένο μάθημα.
Άβαταρ μέλους
alepou

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό flwraki » 30 Ιαν 2012, 12:51

1. Οι επί πτυχίω και οι ΔΟΑΤΑΠ φοιτητές/τριες που επιθυμούν να εξεταστούν στo μάθημα «Αμερικανικός Κινηματογράφος και Λογοτεχνία» του Η΄ εξαμήνου καλούνται να προσέλθουν
στο αμφιθέατρο 440 στις 21/2/2012, ώρα 14:00-16:00.
Άβαταρ μέλους
flwraki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 30 Ιαν 2012, 13:31

βρε παιδιά, με τις θεωρίες και πρακτικές γραπτού λόγου , τι γίνεται, θα βγει ανακοίνωση ή έχει βγει απλά δεν τη βλέπω εγώ; :lola:
Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pokerface » 30 Ιαν 2012, 19:56

Nathiiii19 έγραψε:βρε παιδιά, με τις θεωρίες και πρακτικές γραπτού λόγου , τι γίνεται, θα βγει ανακοίνωση ή έχει βγει απλά δεν τη βλέπω εγώ; :lola:

εχει βγει ανακοίνωση στο eclass!!

ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ
Thu January 19, 2012

Η εξέταση του μαθήματος για τους επι πτυχίω φοιτητές θα πραγματοποιηθεί στις 17 Φεβρουαρίου 2012, 9-11, στο Αμφιθέατρο 434.

Η διδάσκουσα

Β. Μητσικοπούλου
Άβαταρ μέλους
pokerface

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 30 Ιαν 2012, 20:04

:wow:

σ' ευχαριστώ πολύ pokerface !!!
Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AbbyNormal » 16 Φεβ 2012, 17:02

Γειά σας,
είθε η αποψινή τσίκνα να έχει ευεργετική επίδραση στο διάβασμα και να μαζέψουν όλοι 10αρια (ανοίχτε παράθυρα για να μπεί μέσα).
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την ύλη για το μάθημα Ιστορία Νεώτερου Ελληνισμού. Έχω διαβάσει στο σχετικό thread πως ενώ η Γαρδίκα συμπεριλαμβάνει όλο το βιβλίο εντός ύλης, ο Φλάισερ συμπεριλαμβάνει συγκεκριμένα κομμάτια του βιβλίου (φαντάζομαι εξακολουθεί να ισχύει αυτό που διάβασα). Σε μία ανακοίνωση της γραμματείας αναφέρεται πως θέματα θα δώσει η Γαρδίκα και για το τμήμα του Φλάϊσερ. Αυτό σημαίνει πως ακολουθώ την ύλη της Γαρδίκα;

Ευχαριστώ :dfg:

[συγγνώμη εάν αναρτώ το μήνυμα σε λάθος thread]

Άβαταρ μέλους
AbbyNormal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 16 Φεβ 2012, 17:04

καλησπέρα σου.
Εάν δίνεις με Φλάισερ, θα διαβάσεις Φλάισερ, αν με Γαρδίκα, τα δικά της.
Η ίδια μοιράζει και για τους δύο θέματα! :peace2:
Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AbbyNormal » 16 Φεβ 2012, 17:30

Μμμ, μάλλον ήταν άλλη η ερώτησή μου και δεν το είχα καταλάβει.
Πως βρίσκω με ποιόν απο τους δύο καθηγητές δίνω;

Άβαταρ μέλους
AbbyNormal

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες