filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AbbyNormal » 26 Μαρ 2014, 13:14

Inspector gadget to the resque!
Έδωσα το μάθημα στην τελευταία εξεταστική και μπορώ να σου πω τα εξής:
Πράγματι μοιάζει με το μάθημα Αμερικανική Ποίηση, με τη διαφορά οτι εδώ έχεις να κάνεις αποκλειστικά με Dickinson και Whitman. Συνεπώς, διαβάζεις τη βιογραφία τους, χαρακτηριστικά των κειμένων, υφολογία, θεματικές στις οποίες κινούνται, και διαβάζεις για το κίνημα των transcendetalists στο οποίο άνηκαν. Θα διαβάσεις και για τον Emerson (έχει κάποια pdf στο eclass), ο οποίος ήταν ένας απο τους ιδρυτές/βασικά μέλη του κινήματος - με τον Whitman είχε πιο άμεση επαφή, για παράδειγμα, και τον είχε εκθειάσει, ενώ η Dickinson τον είχε απλά διαβάσει και επηρρεαστεί.

Θα σου έλεγα να έχεις οπωσδήποτε κάτι να αναφέρεις για την Dickinson - κάποιες βιογραφικά στοιχεία ώστε να μπορέσεις να τα συνδέσεις με τα ποιήματά της - καθώς είναι η αγάπη της Σακελλίου - το ίδιο βέβαια θα κάνεις και για τον Whitman.

Ενδεικτικά ξεκίνα απο εδώ για να πάρεις μια γρήγορη ιδέα σχετικά με transcendentalism- > http://en.wikipedia.org/wiki/Transcendentalism#Origins , http://www.cliffsnotes.com/literature/t ... troduction

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα/βοήθησα. Εάν θες κάτι επιπλέον ρώτα, δεν θα έχεις κανένα φοβερό πρόβλημα με το μάθημα πιστεύω.
http://www.privateteacher.gr

Ιδιαίτερα μαθήματα, Φροντιστήρια, Σχολές
Άβαταρ μέλους
AbbyNormal

Σχολή/Τμήμα: πικρόσχολη
Φύλο: Τσουκνίδας
Ευχαριστώ: 3

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AbbyNormal » 26 Μαρ 2014, 13:52

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου..
[να αναφέρω πως δεν έχω παρακολουθήσει καμία παράδοση μαθήματος :tease: ]

Αμερικανική Πεζογραφία - > Προφορικά με Ντόκου ή γραπτά με Αρετουλάκη;
Με τα προφορικά δεν έχω πρόβλημα - όσα μαθήματα έδωσα προφορικά τα έχω περάσει - ενώ και την προηγούμενη φορά που είχα δώσει προφορικά με τη Ντόκου δεν είχα θέμα. Με Αρετουλάκη πάλι έδωσα 3 μαθήματα (προφορικά) κατά την τελευταία εξεταστική και επίσης τα πέρασα όλα. Η μόνη έγνοια μου είναι μήπως πέσουν τα προφορικά της Ντόκου πάνω σε άλλο μάθημα.

William Shakespear
-> Προφορικά με Γερμανού , γραπτά με Παναγή ή γραπτά με Μαρκίδου;
Επίσης, τι διάβασμα προτείνετε;

Νεοελληνική Φιλολογία (Α' Εξ.)
-> ...Πως διαβάζεται αυτό το μάθημα; Έχω πάρει το έντυπο απο το γραφείο της Ποσάντζη, έχω κατεβάσει ό,τι έχει το eclass (του 2013-2014) και.. that's pretty much it. Κάτι διάβασα για ένα κατανόητο βιβλίο του Αθανασόπουλου, προφανώς δεν το έχω - εικάζω πως δεν το χρειάζομαι κιόλας.Βάζει κάποια συγκεκριμένα θέματα σε κάθε εξεταστική; Έχει κάποιο σταθερό μοτίβο ερωτήσεων;

Και ένα τελευταίο..,
Αναπαραστάσεις του Λονδίνου: Μια Μητρόπολη στη Λογοτεχνία , προφορικά με Μήτση. Τίποτα οδηγίες;

:thxx:

Άβαταρ μέλους
AbbyNormal

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Poison_Ivy » 27 Μαρ 2014, 22:04

AbbyNormal έγραψε:Inspector gadget to the resque!
Έδωσα το μάθημα στην τελευταία εξεταστική και μπορώ να σου πω τα εξής:
Πράγματι μοιάζει με το μάθημα Αμερικανική Ποίηση, με τη διαφορά οτι εδώ έχεις να κάνεις αποκλειστικά με Dickinson και Whitman. Συνεπώς, διαβάζεις τη βιογραφία τους, χαρακτηριστικά των κειμένων, υφολογία, θεματικές στις οποίες κινούνται, και διαβάζεις για το κίνημα των transcendetalists στο οποίο άνηκαν. Θα διαβάσεις και για τον Emerson (έχει κάποια pdf στο eclass), ο οποίος ήταν ένας απο τους ιδρυτές/βασικά μέλη του κινήματος - με τον Whitman είχε πιο άμεση επαφή, για παράδειγμα, και τον είχε εκθειάσει, ενώ η Dickinson τον είχε απλά διαβάσει και επηρρεαστεί.

Θα σου έλεγα να έχεις οπωσδήποτε κάτι να αναφέρεις για την Dickinson - κάποιες βιογραφικά στοιχεία ώστε να μπορέσεις να τα συνδέσεις με τα ποιήματά της - καθώς είναι η αγάπη της Σακελλίου - το ίδιο βέβαια θα κάνεις και για τον Whitman.

Ενδεικτικά ξεκίνα απο εδώ για να πάρεις μια γρήγορη ιδέα σχετικά με transcendentalism- > http://en.wikipedia.org/wiki/Transcendentalism#Origins , http://www.cliffsnotes.com/literature/t ... troduction

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα/βοήθησα. Εάν θες κάτι επιπλέον ρώτα, δεν θα έχεις κανένα φοβερό πρόβλημα με το μάθημα πιστεύω.

Δεν το κρύβω ότι έχω πανικοβληθεί!!!!! :bangin:
Δεν το έχω παρακολουθήσει και είμαι και του γλωσσολογικού άρα καταλαβαίνεις...
Έχω ξεκινήσει διαβασμα απο προχθές σε αυτό το μάθημα... αλλά δεν ξέρω!
Έχω βρει πολλά πράγματα για τους ποιητές, θεματολογία, context κλπ... και διαβάααζω διαβααααζω!!!
Ωστόσο φοβάμαι μηπως ειναι άκυρα εντελώς αυτά που διαβαζω και πάω και δεν ξερω τι να απαντησω....
Ασε που δεν ξέρω ποιά ποιηματα ακριβώς έχουμε διδαχτει=>πρεπει να μελετησουμε... (το κλασικό αυτου του μαθηματος με την ύλη δλδ)
" Thoughts are tyrants that return again and again to torment us." - Emily Brontë
Άβαταρ μέλους
Poison_Ivy

Ευχαριστώ: 0

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SophiaSonia21 » 31 Μαρ 2014, 21:55

AbbyNormal έγραψε:Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου..
[να αναφέρω πως δεν έχω παρακολουθήσει καμία παράδοση μαθήματος :tease: ]

Αμερικανική Πεζογραφία - > Προφορικά με Ντόκου ή γραπτά με Αρετουλάκη;
Με τα προφορικά δεν έχω πρόβλημα - όσα μαθήματα έδωσα προφορικά τα έχω περάσει - ενώ και την προηγούμενη φορά που είχα δώσει προφορικά με τη Ντόκου δεν είχα θέμα. Με Αρετουλάκη πάλι έδωσα 3 μαθήματα (προφορικά) κατά την τελευταία εξεταστική και επίσης τα πέρασα όλα. Η μόνη έγνοια μου είναι μήπως πέσουν τα προφορικά της Ντόκου πάνω σε άλλο μάθημα.

William Shakespear
-> Προφορικά με Γερμανού , γραπτά με Παναγή ή γραπτά με Μαρκίδου;
Επίσης, τι διάβασμα προτείνετε;

Νεοελληνική Φιλολογία (Α' Εξ.)
-> ...Πως διαβάζεται αυτό το μάθημα; Έχω πάρει το έντυπο απο το γραφείο της Ποσάντζη, έχω κατεβάσει ό,τι έχει το eclass (του 2013-2014) και.. that's pretty much it. Κάτι διάβασα για ένα κατανόητο βιβλίο του Αθανασόπουλου, προφανώς δεν το έχω - εικάζω πως δεν το χρειάζομαι κιόλας.Βάζει κάποια συγκεκριμένα θέματα σε κάθε εξεταστική; Έχει κάποιο σταθερό μοτίβο ερωτήσεων;

Και ένα τελευταίο..,
Αναπαραστάσεις του Λονδίνου: Μια Μητρόπολη στη Λογοτεχνία , προφορικά με Μήτση. Τίποτα οδηγίες;

Σχετικά με τη Νεοελληνική Φιλολογία, η Ποσάντζη έχει ανεβάσει στο e-class όλες τις σημειώσεις που δίδαξε στην τάξη. Το βιβλίο θα το χρειαστείς γιατί έχει μέσα όλη την ανάλυση των ποιημάτων που διδάχτηκαν φέτος όπως και θεωρίες και λογοτεχνικά ρεύματα με μεγαλύτερη ανάλυση απ΄τις σημειώσεις. Μάλιστα στο τελευταίο μάθημα απ'ό, τι μου είπαν, έδωσε και συγκεκριμένες σελίδες του βιβλίου που είναι sos. Το οποίο δεν το δικαιούμαι ούτε εγώ αλλά θα το πάρω απ΄τη βιβλιοθήκη γιατί στο εμπόριο είναι αρκετά ακριβό. Πάντως απ'ότι είπε, θα είναι επιεικής στη βαθμολογία.
Εικόνα
Deep into that darkness peering, long I stood there,
wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before.
Άβαταρ μέλους
SophiaSonia21

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 8

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό patatosalata » 17 Απρ 2014, 22:27

Μόλις είδα ότι είχε βγει ανακοίνωση για αίτηση ορκομωσίας και δεν πρόλαβα την προθεσμία. Τι κάνω;
“Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Άβαταρ μέλους
patatosalata

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 20

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lady_on_the_Grey » 29 Απρ 2014, 12:57

Αυτό που συμβαίνει φέτος είναι εξωφρενικό, τουλάχιστον! Έχουν ξεκινήσει μαθήματα εαρινού εξαμήνου, συγκεκριμένα διανύουμε την τρίτη εβδομάδα μαθημάτων, μέσα στις γιορτές και παρότι έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της εξεταστικής βαθμολογία ΔΕΝ έχει δοθεί ακόμη. Και σκέφτομαι τώρα με το μικρό μου το μυαλουδάκι, είναι δυνατόν να διορθώνουν ακόμη γραπτά οι καθηγητές; Εφόσον έχουν να ασχοληθούν με το τρέχον εξάμηνο και την οργάνωση και διδασκαλία των μαθημάτων τους;

Και έστω ότι φταίει η γραμματεία και το "ελλιπές" προσωπικό, κ.λπ., κ.λπ. Εγώ, τώρα, και πολλοί άλλοι ίσως συμφοιτητές επί πτυχίω, που έρχονται από μακρινές πόλεις και περιμένουν βαθμολογία των τελευταίων μαθημάτων για πτυχίο, πρέπει να παρακολουθούμε μαθήματα εαρινού εξαμήνου άσκοπα, σε περίπτωση που δεν έχουμε περάσει κάποιο από τα μαθήματα, των οποίων περιμένουμε αποτελέσματα και χρειαστεί να ξαναδώσουμε κάποιο μάθημα για να συμπληρωθεί ο αριθμός των 38 μαθημάτων για πτυχίο.

Αν δεν μπορούν, δεν προλαβαίνουν ή οτιδήποτε να περάσουν βαθμολογία ας ζητήσουν την βοήθειά μας! Υποτίθεται ότι όλοι είμαστε μαζί στον "αγώνα" τους, γιατί μας αφήνουν να ταλαιπωρούμαστε όμως, ενώ τους υποστηρίξαμε τόσο καιρό στις απεργίες και τις διεκδικήσεις τους; Δεν είναι άδικο; Εμένα ποιος θα μου πληρώσει τα 40άρια που χαλάω πηγαινέλα Πάτρα με το ΚΤΕΛ για να παρακολουθώ μαθήματα, τη στιγμή που είμαι σχεδόν βέβαιη ότι έχω περάσει, αλλά περιμένω βαθμολογία να το επιβεβαιώσω, γιατί στην προηγούμενη εξεταστική την πάτησα και με έκοψε η καθηγήτρια στα δυο τελευταία μαθήματα που περίμενα και μετά έτρεχα και δεν έφτανα, για να βρω άλλα μαθήματα να δώσω, σημειώσεις, βιβλία και ύλη, τελευταία στιγμή κυριολεκτικά! Χώρια την αγωνία, χώρια τα ξενύχτια στο διάβασμα, χώρια που έχω παρατήσει το σπίτι μου. Και οκ, επιλογές μας είναι, αλλά αυτό παραπάει πια!

Τι συστήματα είναι αυτά που ξεκινάνε μαθήματα εξαμήνου χωρίς να έχει δοθεί η βαθμολογία των εξετάσεων, ποτέ μου δεν κατάλαβα. Και έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν, δεν είναι δικαιολογία το ότι "δεν έχουν προσωπικό". Τους είδα και όταν είχαν...! Μου έχει ξανατύχει στο παρελθόν να παρακολουθώ ένα μάθημα ξανά, ενώ περίμενα βαθμολογία εξεταστικής, επειδή δεν ήμουν σίγουρη ότι το είχα περάσει και στην πορεία βγήκαν αποτελέσματα και το είχα περάσει.

Και όχι τίποτα άλλο, ωραία τα μαθήματα και οι παραδόσεις και οι διαλέξεις, και πραγματικά, το λέω από την καρδιά μου, πολύ τα γουστάρω και μακάρι να μπορούσα να σπουδάζω σε όλη μου τη ζωή! Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να προχωρήσουμε στη ζωή μας. Να κάνουμε πράγματα για τα οποία θα είμαστε περήφανοι, να δημιουργήσουμε, να δουλέψουμε. Μετά μας κατηγορούν, εμάς τους "αιώνιους" που δεν τελειώσαμε στην ώρα μας. Μα είναι αδύνατον να τελειώσει κάποιος τη σχολή στην ώρα της, έτσι όπως τα έχουν κάνει. Χωρίς σύστημα, χωρίς βιβλία, χωρίς ενημέρωση. Φέτος έμαθα δεν παίρνουν ούτε βιβλία τα παιδιά. Με κλήρωση λέει θα δοθούν τα τελευταία βιβλία που έχουν ξεμείνει από πέρσι σε κάποια μαθήματα!

Βγάλτε βαθμολογία ΤΩΡΑ, που να σας πάρει! Και, είπαμε, όταν δεν προλαβαίνετε, ζητήστε βοήθεια, από εμάς τους φοιτητές, αμέ! Γιατί όχι; Εθελοντισμό δε θέλατε; Ορίστε, τον έχετε! Τι φοβάστε; Μήπως κάνουμε τη δουλειά σας καλύτερα από σας;

Χρόνια πολλά και καλά αποτελέσματα, και καλό πτυχίο σε όλους! :goodluck:
Τελευταία επεξεργασία από Lady_on_the_Grey και 29 Απρ 2014, 12:59, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Yes, we cats!
Άβαταρ μέλους
Lady_on_the_Grey

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iwannanti » 14 Μάιος 2014, 11:08

Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω ,εχει υπωθει αρκετες φορες στο φορουμ οτι οι επι πτυχιο επιλεγουν τα μαθηματα επιλογης ανεξαρτητως ομαδας. δηλαδη οτι μπορει καποιος να επιλεξει και μαθηματα απο την ιδια ομαδα. (μιλαω φυσικα για μαθηματα μετα το 5ο εξαμηνο). Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι απο που προεκυψε αυτο? Εχω ψαξει πολυ και δεν εχω βρει καπου να το λεει επισιμα.Αν γνωριζει καποιος...εστω και που να ψαξω για αυτο το θεμα.. Ευχαριστω πολυ :peace2:
Άβαταρ μέλους
iwannanti

Ευχαριστώ: 2

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lady_on_the_Grey » 14 Μάιος 2014, 12:52

iwannanti έγραψε:Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω ,εχει υπωθει αρκετες φορες στο φορουμ οτι οι επι πτυχιο επιλεγουν τα μαθηματα επιλογης ανεξαρτητως ομαδας. δηλαδη οτι μπορει καποιος να επιλεξει και μαθηματα απο την ιδια ομαδα. (μιλαω φυσικα για μαθηματα μετα το 5ο εξαμηνο). Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι απο που προεκυψε αυτο? Εχω ψαξει πολυ και δεν εχω βρει καπου να το λεει επισιμα.Αν γνωριζει καποιος...εστω και που να ψαξω για αυτο το θεμα.. Ευχαριστω πολυ :peace2:

Καλημέρα, φίλε/φίλη. Τα πράγματα είναι απλά. Πας σ' αυτό το λινκ, στην ιστοσελίδα του τμήματος και κατεβάζεις ένα από τα αρχεία με τις αντιστοιχίες μαθημάτων που σε αφορούν. Στην αρχή του κάθε εγγράφου διαβάζεις τα εξής:

Εικόνα

Σημείωση - προσθήκη: Από το παραπάνω προκύπτει μόνο το "ανεξαρτήτως εξαμήνου"!
Στο έγγραφο όμως που ανεβάζει η γραμματεία στην αρχή (ή στη μέση... ή όποτε της έρθει... λολ) του εξαμήνου, που περιλαμβάνει τις οδηγίες για τις δηλώσεις μαθημάτων αναφέρονται συνήθως τα εξής:

"ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Οι φοιτητές/τριες του Ζ΄ εξαμήνου καθώς και οι επί πτυχίω φοιτητές του τρέχοντος προγράμματος σπουδών (εισαγωγή 2001 και εξής), οι οποίοι/ες οφείλουν μαθήματα επιλογής από παρελθόντα εξάμηνα μπορούν να επιλέξουν οποιοδήποτε μάθημα επιλογής από τα προσφερόμενα στο συγκεκριμένο εξάμηνο, χωρίς να δεσμεύονται πλέον από τον περιορισμό των ομάδων
."

Δες παράδειγμα εδώ.[/size]

Καλά ξεμπερδέματα! :peace2: :up:
Τελευταία επεξεργασία από Lady_on_the_Grey και 14 Μάιος 2014, 13:22, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά
Yes, we cats!
Άβαταρ μέλους
Lady_on_the_Grey

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iwannanti » 14 Μάιος 2014, 15:57

Σε υπερευχαριστω!! Βασικα χτες εμαθα οτι περασα και το τελευταιο μου μαθημα και δεν το πιστευω! Και νομιζω οτι θα μου παει κατι στραβα γι αυτο ψαχνομαι. Ευχαριστω και παλι! καλη συνεχειαααα
Άβαταρ μέλους
iwannanti

Ευχαριστώ: 2

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lady_on_the_Grey » 14 Μάιος 2014, 19:44

iwannanti έγραψε:Σε υπερευχαριστω!! Βασικα χτες εμαθα οτι περασα και το τελευταιο μου μαθημα και δεν το πιστευω! Και νομιζω οτι θα μου παει κατι στραβα γι αυτο ψαχνομαι. Ευχαριστω και παλι! καλη συνεχειαααα

Φιλενάδα, σε νιώθω! Κι εγώ χθες έμαθα ότι πέρασα το τελευταίο μου μάθημα για πτυχίο! Μαζί θα ορκιστούμε! :woohoo:

Έχεις καμιά ιδέα τι πρέπει να κάνουμε τώρα; Πότε θα ορκιστούμε, κ.λπ; Εγώ προσπάθησα σήμερα το πρωί να μιλήσω με τη Γραμματεία, αλλά δεν το σήκωνε κανείς, κλασικά. Τελικά μίλησα με τη Γραμματεία Τομέα, και ήταν μια καλή κοπέλα και μου είπε ότι η επόμενη ορκωμοσία είναι στις 30 Μαΐου, αλλά για όσους πέρασαν όλα τα μαθήματα στην προηγούμενη εξεταστική, αν κατάλαβα καλά, την επαναληπτική του Σεπτεμβρίου.

Λογικά, για εμάς που τελειώσαμε τώρα, θα πρέπει να βγει κάποια ανακοίνωση για επόμενη ημερομηνία ορκωμοσίας. Αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Αν μάθεις κάτι, πλζ ενημέρωσε, ναι; Το ίδιο θα κάνω κι εγώ! ;)

Και συγχαρητήρια!!! :goodjob: :huglove: :happy: :clapping:
Yes, we cats!
Άβαταρ μέλους
Lady_on_the_Grey

Χρωστούμενα Μαθήματα (Εξεταστική 2014)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ειρήνηηη » 06 Ιουν 2014, 21:57

Καλησπέρα!

Ελπίζω αυτή να είναι η σωστή ενότητα... :tease:
Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο δεν εφαρμόζεται στο τμήμα μας η τροπολογία που πέρασε ο υπουργός σύμφωνα με την όποια όλοι οι φοιτητές (προπτυχιακοί και επί πτυχίω) έχουν το δικαίωμα να δώσουν στις εξεταστικές Φεβρουαρίου-Ιουνίου 2014 όλα τα χρωστούμενα μαθήματα ανεξάρτητα εάν αυτά έχουν διδαχθεί χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο? Ο νόμος εφαρμόζεται ήδη σε άλλα πανεπιστήμια αλλά και σε τμήματα του ΕΚΠΑ όπως το Χημικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
ειρήνηηη

Σχολή/Τμήμα: Αγγλική Γλώσσα και Φιλολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 9gewrgia9 » 07 Ιουν 2014, 18:46

Καλησπερα! Προς το παρον εφαρμοζεται γιατι εγω ειμαι επι πτυχιω και στην εξεταστικη του χειμρινου εδωσα μαθημα εαρινου εξαμηνου! Ακουσα βεβαια οτι φετος ειναι η τελευταια φορα που εφαρμοζονται οι επι πτυχιω εξεταστικες και μαλλον απο το νεο ετος θα καταργηθουν. δεν ειμαι σιγουρη ομως. για περισσοτερες πληροφοριες ρωτα την γραμματεια (αν και δε νομιζω να παρεις καποια συγκεκριμενη απαντηση και απο εκει). Το μονο σιγουρο ομως ειναι οτι στο τρεχον εαρινο εξαμηνο μπορεις να δωσεις και χειμερινα αλλα μονο αν εισαι επι πτυχιω!
Μιλούσαν για τις ανομίες της εξουσίας, για τα βάσανα των αναξιοπαθούντων, για τη φτώχεια που μάστιζε το λαό,
όμως στα μάτια τους όλη την ώρα της θερμής κουβέντας τους πλανιόταν ασταμάτητα ένα βουβό ερώτημα:
"Θα μπορούσες να μ' αγαπήσεις;".
Λέων Τολστόι
Άβαταρ μέλους
9gewrgia9

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Φιλολογίας, Γλωσσολογικό
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ειρήνηηη » 10 Ιουν 2014, 22:40

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εγώ βρίσκομαι στο πρώτο έτος και θέλω να εξεταστώ στο μάθημα που κόπηκα στην εξεταστική του Ιουλίου. σε όλα τα υπόλοιπα πανεπιστήμια της χώρας αλλά και σε άλλα τμήματα του ΕΚΠΑ από όσα ξέρω όλοι οι προπτυχιακοί έχουν αυτή την δυνατότητα σύμφωνα με νέα τροπολογία του υπουργού. Η αλήθεια είναι πως όντως στην γραμματεία δεν κατάφερα να βρω κάποια άκρη και στο μειλ που τους έστειλα αργότερα για να τους δείξω σχετικό άρθρο της εφημερίδας της κυβερνήσεως δεν απάντησαν :bangin: ...
Άβαταρ μέλους
ειρήνηηη

Σχολή/Τμήμα: Αγγλική Γλώσσα και Φιλολογία

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Poison_Ivy » 21 Ιούλ 2014, 17:42

ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ-ΣΟΥΛΤΣ :help: :help: :help: :help:

ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ???? ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΑΓΓΛΙΚΟΥ???? :bangin: :bangin: :bangin:
" Thoughts are tyrants that return again and again to torment us." - Emily Brontë
Άβαταρ μέλους
Poison_Ivy

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Giotaki! » 21 Ιούλ 2014, 18:57

Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην εξεταστική Ιανουαρίου με τους επί πτυχίω. Φαντάζομαι πως κάνεις κανονικά δήλωση όπως όλοι, αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να δηλώσεις τα μαθήματα που είχες δηλωμένα από πριν π.χ. από το εαρινό εξάμηνο του προηγούμενου έτους (στα οποία εξετάστηκες και το Σεπτέμβρη) ή αν μπορείς να αλλάξεις μαθήματα. Το λέω γιατί εφόσον δεν διδάσκονται τα μαθήματα, πως αλλάζεις και πας και δίνεις χωρίς παρακολούθηση;
Οι επί πτυχίω ας με διαφωτίσουν... Ευχαριστώ!!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
Giotaki!

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AbbyNormal » 22 Ιούλ 2014, 16:59

Σε κάθε νέα δήλωση μαθημάτων μπορείς να δηλώσεις μαθήματα απο την αρχή, είτε τα είχες δηλώσει στη δήλωση μαθημάτων του προηγούμενου εξαμήνου είτε όχι.
Μπορείς λοιπόν να δηλώσεις κάποια μαθήματα αντί κάποιων άλλων που είχες δηλώσει σε προηγούμενη δήλωση μαθημάτων. Δεν γνωρίζω την ύπαρξη κάποιου περιορισμού που να ορίζει οτι μπορείς να κάνεις την ίδια δήλωση μαθημάτων κάθε φορά - ως επι πτυχίω δηλαδή, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, άλλαζα κατά βούληση μαθήματα επιλογής (π.χ. είχα δηλώσει "Βικτωριανό Μυθιστόρημα", και εφόσον δεν θα εξεταζόταν σε αυτή την εξεταστική, το άλλαξα με "Λογοτεχνία και Κοινωνία της Βικτωριανής Εποχής").
Ως επι πτυχίω, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στα μαθήματα επιλογής - πέραν του οτι θα πρέπει να περάσεις τουλάχιστον 8 μαθήματα απο την κατεύθυνση στην οποία βρίσκεσαι ώστε να μπορείς να πάρεις πτυχίο.

...Συνεπώς, όσον αφορά την εξεταστική Ιανουαρίου, θα κάνεις δήλωση μαθημάτων στις ημερομηνίες που θα οριστούν με σχετική ανάρτηση απο τη γραμματεία, και θα δηλώσεις τα μαθήματα στα οποία θες να εξεταστείς στην εξεταστική του τρέχοντος εξαμήνου. Δεν γίνονται προδηλώσεις, όπως όταν βρίσκεσαι στο 3ο έτος που κάνεις προδήλωση μαθημάτων γι ατο επόμενο εξάμηνο. Συνήθως οι ημερομηνίες δήλωσης μαθημάτων για τους επι πτυχίω είναι αρκετά μετά την έναρξη του εξαμήνου.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα/αν κατάλαβα σωστά την ερώτησή σου. Εάν έχεις απορίες, ρώτα για διευκρινήσεις :;):

Άβαταρ μέλους
AbbyNormal

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Giotaki! » 23 Ιούλ 2014, 14:41

Καλησπέρα Abby Normal, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :thxx:

Ναι νομίζω μου έλυσες την απορία. Ο προβληματισμός μου είναι όσον αφορά στα εαρινά μαθήματα (γιατί μόνο εαρινά μου έχουν μείνει), δηλαδή εφόσον τα μαθήματα δεν έχουν διδαχθεί μέσα στο εξάμηνο (χειμερινό, αφού αναφερόμαστε στην εξεταστική Ιανουαρίου) , πως γίνεται να αλλάζουμε και να πάρουμε μάθημα το οποίο δεν έχουμε παρακολουθήσει;
Αλλά αφού το λες λογικά δεν θα υπάρχει περιορισμός! Πολύ χαίρομαι που το μαθαίνω! biggrinsmile Γιατί είδα πως η Λασκαράτου εξετάζει τους επί πτυχίω προφορικά και θα ήθελα να το αποφύγω... Παρεμπιπτώντως, ξέρουμε ποιοι άλλοι καθηγητές εξετάζουν προφορικά; Ή δεν είναι μόνο θέμα καθηγητή και παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο;

Χίλια ευχαριστώ και πάλι!!! :)
Άβαταρ μέλους
Giotaki!

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ach » 08 Δεκ 2014, 14:46

γεια σαςςς!!!:) :)

εχω μπει το 08 με κατατακτηριες (λογοτεχνικο) και ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει
* ποσα/ποια επιλογης προτεινετε/μπορω να δωσω? :study:
* αν η τσιμπουκη διδαξε το αμερικανικη λογοτεχνια και αισθητικη θεωρια !!!!
και αν δικαιουμαι να το δωσω???? (δε μου το εμφανιζει στη δηλωση.. εμφανιζει κατι ασχετα του στυλ καναδικη λογοτεχνια...εθνος και ταυτοτητα κλπ..!!! ) και εχω ηδη διαβασει ολο το βιβλιο Kavalier & clay :lola:

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωω <3
ευα
Άβαταρ μέλους
ach

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες