filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

-ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hely » 15 Οκτ 2009, 11:11

Παιδιά, οι επί πτυχίω παλαιών ετών πρέπει να δηλώσουμε κατεύθυνση :?:
Άβαταρ μέλους
hely

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *Zoe* » 16 Οκτ 2009, 21:38

Και μια ερωτηση κι απο μένα.
Οι επι πτυχιω εχουν τη δυνατοτητα να αντικαταστησουν μαθημα της ομαδας Α για παραδειγμα με μαθημα της ομαδας Γ?
Δηλαδη,στη δηλωση που θα κανουμε,μπορουμε να επιλεξουμε μαθημα απο οποιαδηποτε ομαδα,αρκει να συμπληρωσουμε τον απαιτουμενο αριθμο μαθηματων της σχολης?
Κατι τετοιο εχω ακουσει.οποιος γνωριζει,ας μου πει.Ειναι ανάγκη γιατι ηδη παρακολουθω μαθημα αλλης ομαδας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
*Zoe*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 08 Ιαν 2010, 20:14

Επι πτυχιω μπορεις να παρεις απο οποια ομαδα να'ναι. Ειχε βγει ανακοινωση στη γραμματεια.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aggeliki86 » 05 Μαρ 2010, 12:09

Καλημάρα σε όλους!Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι σχετική με τα μαθήματα επιλογής της κατέυθυνσης!Μόλισ πέρασα και το τελευταίο μου μάθημα και με προβληματίζουν οι αλλαγές του προγράμματος σπουδών.Δηλαδή: στην αναλυτική βαθμολογία μου εχω περάσει 12 μαθήματα επιλογής της κατεύθυνσης μου, σύμφωνα όμως με το καινούριο πρόγραμμα έχω περάσει 7, καθώς κάποια έχουν καταργηθεί! Θα χρειαστεί να δώσω κι αλλο μάθημα ή τα μαθήματα που πέρασα έχουν κατοχυρωθεί απο την γραμματεία???
Άβαταρ μέλους
aggeliki86

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kucci » 05 Μαρ 2010, 13:46

Σπας πλάκα;:P Επειδή αυτοί κάθε τρίμηνο αλλάζουν πρόγραμμα σημαίνει ότι εμείς θα προσθέτουμε κι άλλα μαθήματα ώστε να μας δώσουν το πτυχίο αφού περάσουμε 12 "υπάρχοντα" μαθήματα κατεύθυνσης;
Μου φαίνεται απλά σενάριο για θρίλερ επιστημονικής φαντασίας η θεωρία σου, όπου βασανίζονται επί δεκαετίες χιλιάδες φοιτητές για να καταφέρουν και να περάσουν 12 μαθήματα κατεύθυνσης ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σε μια εξεταστική επί πτυχίω..

"Κανείς δε μπορεί να χάσει... ούτε ένα... γιατί ακόμα κι αυτό... ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ!!... Άραγε οι επιζώντες θα προλάβουν να πάρουν πτυχίο; Η συνέχεια σύντομα στη Φιλοσοφική"
Άβαταρ μέλους
kucci
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό liatamv » 05 Μαρ 2010, 15:09

kucci έγραψε:Σπας πλάκα;:P Επειδή αυτοί κάθε τρίμηνο αλλάζουν πρόγραμμα σημαίνει ότι εμείς θα προσθέτουμε κι άλλα μαθήματα ώστε να μας δώσουν το πτυχίο αφού περάσουμε 12 "υπάρχοντα" μαθήματα κατεύθυνσης;
Μου φαίνεται απλά σενάριο για θρίλερ επιστημονικής φαντασίας η θεωρία σου, όπου βασανίζονται επί δεκαετίες χιλιάδες φοιτητές για να καταφέρουν και να περάσουν 12 μαθήματα κατεύθυνσης ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σε μια εξεταστική επί πτυχίω..

"Κανείς δε μπορεί να χάσει... ούτε ένα... γιατί ακόμα κι αυτό... ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ!!... Άραγε οι επιζώντες θα προλάβουν να πάρουν πτυχίο; Η συνέχεια σύντομα στη Φιλοσοφική"

:lola: :lola: :lola: αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
"A doodle. I do doodle. You too, you do doodle too!"
Άβαταρ μέλους
liatamv

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 05 Μαρ 2010, 21:15

Εννοειται πως δε σε πειραζει αν αλλαζουν μαθηματα. Εσυ κοιτας τα δικα σου, να εχεις οσα πρεπει. Ανεξαρτητα απο το αν διδασκονται ακομα ή οχι.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

επι πτυχιω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mairaL » 24 Μαρ 2010, 17:08

βρε παιδια εγω ειμαι επι πτυχιω και στο β εξαμηνο εΙχΑ περασει το εισαγωγη στη θεωρ.γλωσσολογια(ΕΥ03) που εχει αντικατασταθει-λογικα-απο το μαθηδιακες δυκολιες(ΕΥ05)....τωρα δηλαδη πρεπει να περασω το υπαρχον μαθημα :?:
Άβαταρ μέλους
mairaL

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hely » 24 Μαρ 2010, 19:41

Αν το έχεις περασει κ ηταν υποχρεωτικο δεν μπορείς να το ξαναδώσεις, ούτε καποιο που αποτελει αντιστοιχο του. Να δεις τον πίνακα αντιστοιχιων συμφωνα με το έτος εισαγωγής σου.
Άβαταρ μέλους
hely

επι πτυχιω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mairaL » 24 Μαρ 2010, 21:02

hely ευχαριστω για την απαντηση καταρχας, στον πινακα δε γραφει τιποτα και ισως δεν ημουν σαφης.. το μαθημα εισαγωγη στη θεωρ.γλωσσολογια το ειχα περασει και ηταν υποχρεωτικο στο β εξαμηνο,τωρα δεν υπαρχει. αρα δε μετραει στα 38 που πρεπει για πτυχιο? πρεπει να δωσω το μαθησιακες δυκολιες που ειναι πια υποχρεωτικο-οχι αναγκαστικα αντιστοιχο? αρα τζαμπα ενα μαθημα ε? :confused:
Άβαταρ μέλους
mairaL

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hely » 24 Μαρ 2010, 21:24

όχι παιδι μου, μη σκας άδικα. παρε μια αναλυτικη απο τη γραμματεια δες ποια μαθηματα εχεις περάσει-ολα τα παλιά που έχεις περάσει ισχύουν για το πτυχίο σου- και μετά δες ποσα σου μένουν για το πτυχίο. πρόσεξε τις αντιστοιχίες μόνο ναι?
Άβαταρ μέλους
hely

Re: επι πτυχιω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 24 Μαρ 2010, 21:43

mairaL έγραψε:hely ευχαριστω για την απαντηση καταρχας, στον πινακα δε γραφει τιποτα και ισως δεν ημουν σαφης.. το μαθημα εισαγωγη στη θεωρ.γλωσσολογια το ειχα περασει και ηταν υποχρεωτικο στο β εξαμηνο,τωρα δεν υπαρχει. αρα δε μετραει στα 38 που πρεπει για πτυχιο? πρεπει να δωσω το μαθησιακες δυκολιες που ειναι πια υποχρεωτικο-οχι αναγκαστικα αντιστοιχο? αρα τζαμπα ενα μαθημα ε? :confused:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΟΧΙ!!!! :jawdrop:

Ό,τι σου είπε η hely. Μα είναι δυνατόν να "χάνεται" μάθημα που έχεις ΗΔΗ περάσει?? Όχι κοπέλα μου, δεν γίνονται αυτά τα πράγματα, ακόμα και στο αγγλικό που δεν είναι ακριβώς πρότυπο οργάνωσης... :up:
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

επι πτυχιω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mairaL » 24 Μαρ 2010, 21:49

ασε με κ ειμαι να σκασω :mad2: θελω να τελειωσω φετος οπωσδηποτε και το λιγοτερο που με παιρνει ειναι να τα θαλασσωσω στη δηλωση μαθηματων. μωρε εγω περασα στη σχολη το 2001-2002 αρα απο την αρχη παρακολουθω το καινουριο προγραμμα σπουδων και οι αντιστοιχιες δε με αφορουν-υποθετω- απλως αγχωνομαι γιατι το μαθημα που καταργησανε ηταν υποχρεωτικο και βαλανε αλλο υποχρεωτικο,ξερω πως για τα μαθηματα κατευθυνσης-ομαδων-και να καταργηθουν ισχυει ο βαθμος,αλλα νομιζα πως και αλλοι θα εχουν τη συγκεκριμενη απορια με το β εξαμηνο.ουφ
Άβαταρ μέλους
mairaL

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 24 Μαρ 2010, 22:39

Eσυ κοιτας σε καθε εξαμηνο ποσα χρειαζεσαι. Αν ειναι καποιο υποχρεωτικο, οπωσδηποτε. Απο κει και περα, για τα επιλογης δεν υπαρχει περιορισμος ομαδων, οποτε δε σε νοιαζουν αλλαγες. Εκτος απο το γεγονος οτι δεν μπορεις να παρεις μαθημα που εχεις περασει κι ας εχει παει σε αλλο εξαμηνο, απο το οποιο χρωστας.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

επι πτυχιω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mairaL » 24 Μαρ 2010, 23:14

καλα μιλαμε θα τρελαθω. βρε παιδια στο β εξαμηνο υπαρχουν 4 υποχρεωτικα (εισαγ.στη γγωσσολογια ΙΙ,μεταφρ.κ πρακτ.εφαρμογες,αμερ.πεζογραφια και μαθησιακες δυσκολιες). παλιοτερα δεν υπηρχε το μαθησιακες δυσκολιες και υπηρχε το εισαγωγη στη θεωρ.γλωσσολογια-πρεπει να αλλαξε κανα χρονο τωρα- που εχω περασει.............αρα τωρα πρεπει να δωσω το μαθησιακες δυσκολιες η οχι? και το τραγικο ειναι πως στη γραμματεια ειμαι σιγουρη πως δε θα ξερουν και θα τσακωθω...τεσπα μαλλον θα πρεπει να παω...
Άβαταρ μέλους
mairaL

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 25 Μαρ 2010, 00:31

Οχι ρε! Αφου ειχες περασει τη Θεωρ, Γλωσσολ. για ποιο λογο να δωσεις και τις μαθησιακες δυσκολιες? Αυτο σου ειπα και πριν, μην κοιτας τις αλλαγες, παρα μονο αν χρωστας μαθημα απο αυτο το εξαμηνο.
Αν ηταν καθε φορα που μπαινει νεο μαθημα να το δινουν και οσοι εχουν περασει το παλιο, θα το ειχαμε κλεισει το μαγαζι. Αν καποιος ειναι επι πτυχιω και χρωστα ενα μαθημα και μεσα σε ενα χρονο αλλαξουν ολα τα μαθηματα, θα χρωστα 37? Δεν ειναι λογικη αυτη.
Μετρα οσα μαθηματα εχεις περασει και ποσα σου υπολειπονται. Ολα πρεπει να ειναι 38.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό indeed » 25 Μαρ 2010, 08:25

Ακριβώς. Μην ανησυχείς καθόλου. Ξέχασε τις Μαθησιακές Δυσκολίες. Από την στιγμή που έχεις περάσει τη Θεωρητική Γλωσσολογία, δε σε αφορά καθόλου μα καθόλου το συγκεκριμένο μάθημα. Το ένα υποχρεωτικό ελληνικό μάθημα που χρειάζεται να έχεις περάσει στο β' εξάμηνο το έχεις κατοχυρώσει ήδη.

Απλά η Θεωρητική Γλωσσολογία έπαψε να προσφέρεται στο τμήμα μας και έπρεπε να το αντικαταστήσουν.

Ίσως θα βοηθούσε αν διευκρίνιζαν την αλλαγή/αντιστοιχία με κάποια ανακοίνωση, αλλά αυτά είναι πολύ μικρά γράμματα και, ως γνωστόν, στη σχολή μας τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται (εδώ με την οργάνωση που έχουμε πολλές φορές και τα δυσκόλως εννοούμενα παραλείπονται, ή αγνοούνται!)

Άσε που αν μπλεκόντουσαν παλιές αντιστοιχίες και πιο παλιές αντιστοιχίες και πιο πρόσφατες αντιστοιχίες = παιδική χαρά.

Και τη δήλωσή σου μια χαρά θα την κάνεις χωρίς άγχος (το οποίο κατανοώ απόλυτα) και θα είναι και σωστή. Και ό,τι άλλο σε μπερδέψει, μας ρωτάς. Πάντως σίγουρα στις Μαθησιακές Δυσκολίες πατάς ένα ωραιότατο delete και το αποβάλεις από το μυαλό σου, γιατί αλλιώς θα αγχώνεσαι δίχως λόγο. Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
indeed

επι πτυχιω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mairaL » 25 Μαρ 2010, 09:47

ευχαριστω πολυ :cool: καλη μας συνεχεια
Άβαταρ μέλους
mairaL

Re: -ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mrs Mary » 14 Απρ 2010, 20:09

Παιδιά, αύριο θα γίνουν τα μαθήματα? :?: :confused:
Άβαταρ μέλους
Mrs Mary

Re: -ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ-

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 14 Απρ 2010, 22:02

Από όσο έχει γίνει γνωστό, ναι θα γίνουν, τουλάχιστον δεν υπάρχει καμία επίσημη ανακοίνωση ότι δεν θα γίνουν.

Από τους φίλους μας τους φραγκοφονιάδες (Francophonies):

sissoullini έγραψε:
Yperkopeli έγραψε:Αύριο που είναι οι απεργία καθηγητών και στάση εργασίας στα λεωφορία και ταξί, θα γίνουν κανονικά τα μαθήματα ; :help:

Στο τηλεπικοινωνιακο κεντρο της σχολης που πηρα μου ειπαν πως δεν γνωριζουν κατι για σταση καθηγητων ουτε τους εχει ερθει καποιο σχετικο εγγραφο. Αρα αυριο στη σχολη μονο με τρολει και μετρο.............

annimina έγραψε:
Yperkopeli έγραψε:Αύριο που είναι οι απεργία καθηγητών και στάση εργασίας στα λεωφορία και ταξί, θα γίνουν κανονικά τα μαθήματα ; :help:

Τρίωρη στάση εργασίας από τις 11 π.μ. έως τις 2 μ.μ. κηρύσσει για την Πέμπτη 15 Απριλίου η ΟΛΜΕ καλώντας όλους τους εκπαιδευτικούς σε συγκέντρωση έξω από το Υπουργείο Παιδείας στο Μαρούσι στις 12 το μεσημέρι.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες