filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μπορει να διδαξει καποιος μονο με Proficiency?

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μπορεί ένας κάτοχος Proficiency να διδάξει;;

Ναι, μπορεί.
8
9%
Όχι, δεν μπορεί.
16
18%
Ναι, υπό προϋποθέσεις (επιπλέον σεμινάρια διδακτικής, συνεχής επιμόρφωση κτλ)
21
24%
Εξαρτάται από το άτομο, δηλαδή όπως ακριβώς και με τους πτυχιούχους Αγγλικής Φιλολογίας
43
49%

Σύνολο ψήφων : 88

Re: Μπορει να διδαξει καποιος μονο με Proficiency?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 20 Ιουν 2010, 23:00

Πινοκιο έγραψε:ούτε κι εγω πιστευω οτι ειναι χασιμο χρονου η σχολη!Προσωπικα ηταν πρωτη μου επιλογη και δεν μετανοιωσα ουτε μιε μερα που την επελεξα! :up:
τωρα ολη αυτη η κουβεντα δεν ωφελει.Χρειαζονται πολλα για να μπορεις διδαξεις; πτυχιο,προσωπικη δουλεια,θεληση,αφοσιωση και πολλα αλλα.Καποιοι το'χουν,καποιοι αλλοι δεν το'χουν...Απλα οι ανθρωποι πρεπει πλεον να μαθουν οτι αγγλικα ειναι κατι παραπανω απο το ρημα to be... :confused:

συμφωνω σε ολα οσα ειπες και κυριως στο οτι δεν ωφελει αυτη η κουβεντα εδω :up:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 20 Ιουν 2010, 23:19

Lenio έγραψε:metalslug, συνήθως έχουμε σύμπνοια απόψεων, αλλά μ'αυτό το θέμα με άγχωσες λιγάκι (όχι συνειδητά! :peace2: )

Όταν μπήκα στη σχολή δεν γνώριζα ότι δεν θα ήταν επαρκής για το επαγγελματικό μου μέλλον, όμως θεωρώ ότι κάτι παραπάνω ξέρω απ'αυτόν που έχει ένα απλό Proficiency. Δεν θα'θελα να νιώθω ότι ακυρώνονται οι σπουδές μου και ο κόπος μου. Άσε που ο φροντιστηριάρχης δεν έχει τη δυνατότητα απ'την αρχή να γνωρίζει την αξία κάποιου.

Λενιώ, επί της ουσίας δεν νομίζω ότι λέμε κάτι διαφορετικό. Είναι σχεδόν* βέβαιο ότι ξέρεις όχι κάτι, αλλά πολλά παραπάνω από έναν κάτοχο Prof. Βέβαιο όμως δεν είναι καθόλου ότι θα κάνεις καλό μάθημα. Αυτό δεν προκύπτει από πουθενά. Δυστυχώς, επαναλαμβάνω. Το πτυχίο μας, θα έπρεπε να είναι αρκετό, αλλά δεν είναι...

Η αξία σου είναι δεδομένη, δεν φαίνεται από ένα χαρτί, η πράξη αυτό έχει δείξει. Δεν μπορείς να πας με οποιοδήποτε πτυχίο και να απαιτήσεις δουλειά με το σκεπτικό ότι έχεις το πτυχίο. Εγώ και χωρίς πτυχίο βρήκα δουλειά, και την κράτησα και έγινα και απαραίτητη μονάδα στην δουλειά αυτή, με αποτέλεσμα ο εργοδότης μου να μην μπορεί -στην κυριολεξία- χωρίς εμένα. Δεν μου τα έδωσε το πτυχίο όλα αυτά, η αξία μου και η σκληρή μου δουλειά μου τα έδωσαν.

Spoiler:
*Σχεδόν βέβαιο και όχι βέβαιο, γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις σαν αυτήν....

Όσο για τους πτυχιούχους του δημοσίου που είναι ακατάλληλοι, είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και πολλοί μη πτυχιούχοι που διδάσκουν και μπορεί να είναι ακατάλληλοι...

Σαφέστατα. Δεν διδάσκουν αγγλικά όμως όλοι οι κάτοχοι prof, και από αυτούς που διδάσκουν, οι ακατάλληλοι δεν επιβιώνουν στην αγορά. Στο δημόσιο από την άλλη, οι ακατάλληλοι ζουν και βασιλεύουν, έμμισθα από την φορολογία όλων μας. Δεν είναι το ίδιο.

Πινοκιο έγραψε:ούτε κι εγω πιστευω οτι ειναι χασιμο χρονου η σχολη!Προσωπικα ηταν πρωτη μου επιλογη και δεν μετανοιωσα ουτε μιε μερα που την επελεξα! :up:
τωρα ολη αυτη η κουβεντα δεν ωφελει.Χρειαζονται πολλα για να μπορεις διδαξεις; πτυχιο,προσωπικη δουλεια,θεληση,αφοσιωση και πολλα αλλα.Καποιοι το'χουν,καποιοι αλλοι δεν το'χουν...

Συμφωνώ σε όλα. Η σχολή, για εμάς, στα 18 μας, δεν είναι χάσιμο χρόνου. Για κάποιους άλλους, όμως είναι, και ανάφερα συγκεκριμένες περιπτώσεις, που πλέον μέσω της δουλειάς τους δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα και σε κανέναν. Το αντίθετο...

Απλα οι ανθρωποι πρεπει πλεον να μαθουν οτι αγγλικα ειναι κατι παραπανω απο το ρημα to be... :confused:

Έκανα αγγλικά στο σχολείο από την έκτη δημοτικού. Σε αυτήν καθώς και σε όλες τις επόμενες τάξεις, με εξαίρεση την τρίτη Λυκείου όπου η αγγλικός μας πραγματικά έδειξε ενδιαφέρον, ο απλός και συνεχής ενεστώτας, ήταν το κομμάτι της γραμματικής που μας απασχόλησε περισσότερο σε όλη σχεδόν την χρονιά, άντε να προχωρήσαμε και στο πρώτο είδος υποθετικού λόγου. Ένα χρόνο μετά τις πανελλήνιες, θυμάμαι χαρακτηριστικά, συνάντησα έναν συμμαθητή μου ο οποίος είχε περάσει ΤΕΙ Λογιστικής στην Πάτρα. Εκεί είχαν και αγγλικά σαν επιλεγόμενο μάθημα. Του λέω, και η ύλη τι περιλαμβάνει; Άσε μου λέει, δύσκολα πράγματα (γελώντας), απλό ενεστώτα και τέτοια...

Τι να λέμε τώρα...
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AliG » 09 Ιούλ 2010, 16:55

Ας πω κι εγώ την άποψή μου, αν και κάμποσοι/ες μπορεί να συγχιστούν με αυτά που θα δουν...

Η σχολή μας δέχεται άτομα με επίπεδο Lower στο περίπου. Προετοίμασα μία μαθήτρια για Πανελλήνιες φέτος και το επίπεδο κάπου εκεί ήταν. Εγώ μπήκα με κατατακτήριες. Λογικό δεν είναι εφόσον δέχεσαι τόσο χαμηλό επίπεδο να κάνεις κάτι να το ανεβάσεις; Να φτάσει κάποιος σε επίπεδο Proficiency συνειδητά και με σαφή τρόπο και όχι ad hoc και εξαρτώμενο από ατομικές επιλογές;

Σύμφωνα με αυτή τη λογική, τα μαθήματα που υπάρχουν στη σχολή που πλησιάζουν σε αυτόν τον στόχο είναι τα εξής δύο: ακαδημαϊκός λόγος και κειμενικά είδη. Βοηθήστε όσοι πιστεύετε ότι υπάρχουν κι άλλα για εμπλουτισμό της λίστας.

Το ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΚΑΘΙ είναι τα προφορικά. Οι καθηγητές τι κάνουν μέσα στην τάξη;;;;; Μιλάνε!!!! Το 90% της επικοινωνίας τους με τους μαθητές είναι προφορικά! Πόσα μαθήματα βοηθάνε στη βελτίωση του 90% της επικοινωνίας μέσα στην τάξη; 20% της φωνητικής του τρίτου εξαμήνου. Έκανα κάποια απλά μαθηματικά και είναι 0,53% της σχολής (των 38 μαθημάτων). Ούτε 1% της σχολής δεν είναι αφιερωμένο στα προφορικά.... Πρόσφατα ρώτησα μία συμφοιτήτρια τι έργα είχαν στο Σαίξπηρ και μου είπε μεταξύ άλλων "Μακμπίθ". Μία άλλη με ρώτησε σε μία ερώτηση τι έβαλα το "σαλτ" (αλάτι εννοούσε). Και οι δύο κοπελιές μόλις τελείωσαν το 3ο έτος.

Η απάντηση για το αν έχουμε το επίπεδο του Proficiency διαφέρει ανά άτομο, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον αν θέλει κάποιος μία γενική εικόνα να δει τα αποτελέσματα των τεστ στα κειμενικά είδη και στον ακαδημαϊκό λόγο. Συνήθως τα έχουν αναρτημένα στην γυάλινη πόρτα των γραφείων των καθηγητών απένταντι από τα ανσανσέρ του 9ου ορόφου. Από Α1 :jawdrop: σε Α2, κυρίως Β1 και Β2 και ελάχιστα C1, C2. Αυτά είναι αποτελέσματα σε τεστ επιπέδου γλώσσας στο 4ο εξάμηνο, στη μέση της σχολής. Πόσες φορές έχετε ακούσε κάποιον / α να βρίζει συγκεκριμένη καθηγήτρια / καθηγητή γιατί την /τον έκοψαν λόγω γλώσσας;;; Πιστεύετε ότι οι καθηγητές είναι απλά περίεργοι;;;;;;; Τελικά οι περισσότεροι από αυτούς που βρίζουν με τις πολλές παίρνουν πτυχίο, έτσι δεν είναι;

Ως σχολή Ανώτατης Εκπαίδευσης, η σχολή μας θα έπρεπε κατ' αρχάς να διασφαλίζει την ανώτατη γνώση στο γνωστικό αντικείμενο (την αγγλική γλώσσα) και σε αυτό αγαπητοί συνάδελφοι έχει αποτύχει. Το Proficiency από την άλλη είναι ένας τρόπος απόδειξης επαρκούς κατάρτισης στη γλώσσα. Μέχρι τώρα χάνουμε 0-1 στον πιο σοβαρό τομέα, στο γνωστικό αντικείμενο.

Από την άλλη, η σχολή μας κάνει "καλλιεργημένους". Μαθαίνουμε για φιλοσοφία (Ελληνική), θέατρο, ποίηση, λογοτεχνία. Επίσης, μαθαίνουμε γλωσσολογία, οπότε μπορούμε να μιλάμε για τη γλώσσα (το γνωστικό αντικείμενο που έχουμε/δεν έχουμε) με επιστημονικούς όρους. Προσωπικά λατρεύω τη γλωσσολογία και φυσικά είναι πολύ παραπάνω από την χοντροϊδέστατη απλοποίηση που έκανα πιο πάνω, αλλά είναι κάτι που προϋποθέτει καλή γνώση της γλώσσας, δεν τη βελτιώνει.

Και έρχομαι στο άλλο μεγάλο κεφάλαιο, στα παιδαγωγικά. Εδώ παίρνουμε πόντο, αν και είμαστε οι μονόφθαλμοι στους τυφλούς. Έχουμε κάποια παιδαγωγικά μαθήματα αξιόλογα, όπως εφαρμοσμένη γλωσσολογία, μέθοδοι διδασκαλίας... πήρα φόρα και μόνο αυτά τα δύο είναι, ας προσθέσει κάποιος αν ξέχασα κανένα. Α, τώρα τελευταία βάλανε τις μαθησιακές δυσκολίες ως υποχρεωτικό όχι σαν κι εμάς που προσπαθούσαμε να βγάλουμε νόημα από το βιβλίο του Μπαμπινιώτη... :oops: :off topic:
Κατά τα άλλα υπάρχει ψυχολογία, παιδαγωγικά (2 και 2 νομίζω) τα οποία είναι προεραιτικά. Επίσης, όταν ζήτησα από τον καθηγητή των παιδαγωγικών να κάνω εργασία και παρουσίαση σε ένα από τα θέματά του αλλά για την ξενόγλωσση τάξη, αρνήθηκε χωρίς βέβαια να δώσει κάποιο λόγο ο "παιδαγωγός". Άντε λοιπόν να μας βάλω ένα βαθμό για γενικές γνώσεις και στοιχειώδη γνώση παιδαγωγικών. 1-1 το σκορ.

Η ερώτηση ήταν αν μπορούν οι κάτοχοι Proficiency να διδάξουν αγγλικά, μάλλον υπονοώντας ότι τους λείπουν οι γνώσεις παιδαγωγικών, αλλά αν θέλουμε να βελτιωθούμε καλά θα κάνουμε να ρωτήσουμε αν μπορούμε εμείς να διδάξουμε αγγλικά, γιατί σε εμάς δεν είναι σίγουρη η γνώση της γλώσσας.

Κατά τη γνώμη μου, ο καθένας θα πρέπει να κάνει μία αυτοκριτική και να δει αν υπάρχει κάτι το οποίο χρειάζεται βελτίωση πριν βγει στην αρένα. Τώρα που είμαστε φοιτητές είναι η κατάλληλη ευκαιρία για να μάθουμε περισσότερα πράγματα. Υπάρχει διδασκαλείο, υπάρχουν βιβλιοθήκες, καθηγητές, συμφοιτητές, όλο και κάποιος θα μπορέσει να βοηθήσει. Ο φροντιστηριάρχης σίγουρα δεν μπορεί να ξέρει αν είμαστε καλοί καθηγητές από την αρχή αλλά αν κάποιος δεν μπορεί να πει μια λέξη σωστά στα αγγλικά, δε θα πάρει πολλή ώρα να το καταλάβει. Το πτυχίο μπορεί να ανοίξει την πόρτα σε κάποια δουλειά αλλά μόνο η προσωπική εργασία θα την κρατήσει.
Je veux d'l'amour, d'la joie, de la bonne humeur, c' n'est pas votre argent qui f'ra mon bonheur, moi je veux crever la main sur le coeur...
Άβαταρ μέλους
AliG
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 09 Ιούλ 2010, 23:12

AliG έγραψε:

Και έρχομαι στο άλλο μεγάλο κεφάλαιο, στα παιδαγωγικά. Εδώ παίρνουμε πόντο, αν και είμαστε οι μονόφθαλμοι στους τυφλούς. Έχουμε κάποια παιδαγωγικά μαθήματα αξιόλογα, όπως εφαρμοσμένη γλωσσολογία, μέθοδοι διδασκαλίας... πήρα φόρα και μόνο αυτά τα δύο είναι, ας προσθέσει κάποιος αν ξέχασα κανένα. Α, τώρα τελευταία βάλανε τις μαθησιακές δυσκολίες ως υποχρεωτικό όχι σαν κι εμάς που προσπαθούσαμε να βγάλουμε νόημα από το βιβλίο του Μπαμπινιώτη... :oops: :off topic:

να προσθεσω εδω οτι ολα τα μαθηματα του pre-teaching service programme που υπαρχουν στη σχολη μας ειναι αξιολογα (εκτος απο αυτα τα 2 που παρεθεσες ειναι και το TEFL Practicum , η Αναλυση επικοινωνιας στην Ξενογλωσση ταξη, οι ευρωπαϊκες προοπτικες και φυσικα η Πρακτικη)
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AliG » 09 Ιούλ 2010, 23:50

Ευχαριστώ για το input Κατερίνα, μόλις τελείωσα το τρίτο έτος και δεν έχω άποψη γι'αυτά τα μαθήματα ακόμη!
Je veux d'l'amour, d'la joie, de la bonne humeur, c' n'est pas votre argent qui f'ra mon bonheur, moi je veux crever la main sur le coeur...
Άβαταρ μέλους
AliG
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 10 Ιούλ 2010, 09:14

AliG έγραψε:Ευχαριστώ για το input Κατερίνα, μόλις τελείωσα το τρίτο έτος και δεν έχω άποψη γι'αυτά τα μαθήματα ακόμη!

:up:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 11 Ιούλ 2010, 19:06

AliG έγραψε:Η ερώτηση ήταν αν μπορούν οι κάτοχοι Proficiency να διδάξουν αγγλικά, μάλλον υπονοώντας ότι τους λείπουν οι γνώσεις παιδαγωγικών, αλλά αν θέλουμε να βελτιωθούμε καλά θα κάνουμε να ρωτήσουμε αν μπορούμε εμείς να διδάξουμε αγγλικά, γιατί σε εμάς δεν είναι σίγουρη η γνώση της γλώσσας.

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες, και ειδικά στο θέμα των προφορικών.Ακόμα και το ίδιο το προφορικό της φωνητικής εγώ το βρίσκω λειψό, μιας και τί κάνουμε?Πάμε δυο φορές το χρόνο και λέμε δυο χαζομάρες.Συμφωνώ επομένως ότι θα έπρεπε να έχει πέσει πολύ μεγαλύτερο βάρος στα προφορικά και σαφώς βρίσκω απαράδεκτο το γεγονός ότι κυριαρχεί η ιδεολογία ότι οι φοιτητές της Αγγλικής αν θέλουν να βελτιώσουν το επίπεδο της γλώσσας τους θα πρέπει να βασιστούν σε προσωπική δουλειά και στο self-access center.

Και επίσης θεωρώ λάθος το ότι στα εντατικά του Ακαδημαϊκού δέχονται μόνο ένα συγκεκριμένο αριθμό ατόμων.Κανονικά θα έπρεπε να έχουν δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα σε ζητήματα γραμματικής/συντακτικού, ακόμα και λεξιλογίου, για να μη σου πω ότι θα έπρεπε ένα τέτοιο μάθημα να είναι υποχρεωτικό.

Τώρα από εκεί και πέρα κυριαρχεί και μια παράξενη λογική για μας τους Έλληνες και δεν τα πάμε καλά στα ζητήματα προφοράς, του στυλ "θα με πουν φυτό αν το προφέρω σωστά", την οποία φυσικά και καταδικάζω. Το θέμα όμως ποιο ειναι?Αν μη τι άλλο, εδώ που έχουμε φτάσει, σίγουρα ξέρουμε πώς να προφέρουμε σωστά το 90% των καθημερινών λέξεων.Το ερώτημα είναι αν θέλουμε να το κάνουμε.
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AliG » 12 Ιούλ 2010, 00:12

Πινοκιο έγραψε:Τώρα από εκεί και πέρα κυριαρχεί και μια παράξενη λογική για μας τους Έλληνες και δεν τα πάμε καλά στα ζητήματα προφοράς, του στυλ "θα με πουν φυτό αν το προφέρω σωστά", την οποία φυσικά και καταδικάζω. Το θέμα όμως ποιο ειναι?Αν μη τι άλλο, εδώ που έχουμε φτάσει, σίγουρα ξέρουμε πώς να προφέρουμε σωστά το 90% των καθημερινών λέξεων.Το ερώτημα είναι αν θέλουμε να το κάνουμε.

Πινόκιο, δεν ήξερα καν ότι ο ακαδημαϊκός έχει φροντιστηριακό!

Αυτό που λες για το ότι ξέρουμε πώς να προφέρουμε αλλά πιστεύουμε ότι θα μας πουν φυτά, σοβαρολογείς;;;; Γίνεται και μετά το δημοτικό αυτό;;;; :thumbdown: Εγώ αυτό που έχω δει είναι να μιλάνε πολύ αυτοί που έχουν κάποια καλή προφορά, κάποιοι που έχουν απλά αυτοπεποίθηση ανεξαρτήτως προφοράς, και η πλειοψηφία να βγάζει το σκασμό. Ξέρω άτομα που επί τρία χρόνια δεν έχουν αρθρώσει κουβέντα μέσα στην τάξη. Όσο για το φροντιστηριακό της Φωνητικής, έχεις δίκιο δύο συναντήσεις σε ένα εξάμηνο, τι να σου κάνουν...

Είμαι πολύ χαρούμενη που γίνεται αυτή η κουβέντα! Θα ήταν πολύ μεγάλο όνειρο να το δουν οι καθηγητές που πρέπει και να γίνουν κάποιες αλλαγές προς τη σωστή κατεύθυνση;;;
Άβαταρ μέλους
AliG
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 13 Ιούλ 2010, 20:31

Δεν έχει φροντιστηριακό ο Ακαδημαϊκός!Αυτό που έχει είναι ένα είδος άτυπης ενισχυτικής, όπου περνούν λίγα άτομα, αυτοί που έχουν γράψει τους χαμηλότερους βαθμούς στο τεστ αξιολόγησης επιπέδου!!
Όσο για τα άλλα που αναφέρεις, συμφωνώ στο έπακρο!Αν και νομίζω ότι η πλειοψηφία των καθηγητών δεν θα άλλαζαν τον τρόπο διδασκαλίας τους...Μου έρχονται στο μυαλό διάφορες και διάφοροι ανάλογοι, ειδικά μία (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε) που ούτε καλημέρα δεν λέει!Πατάει το play και μετά από 3 ώρες το stop και σηκώνεται και φευγει!Βέβαια δεν λέω ότι είναι όλοι έτσι, αλλά με κάτι τέτοιους καθηγητές είναι που θα πρέπει να οργίζεται κανείς!!!Πιστεύω ότι οι εν λόγω κύριοι θα έπρεπε να εγκαταλείψουν τον κλάδο, μιας και από ότι φαίνεται δεν τον αγαπούν καθόλου!!!!!
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dreamcloud » 22 Σεπ 2010, 22:56

Παιδια το θεμα ειναι λιγο πολυπλοκο.Αν υποθεσουμε οτι η δουλεια ενος καθηγητη ειναι να καταφερνει να διδασκει σωστα και με μεταδοτικοτητα ,τοτε ορισμενοι που διδασκουν μονο με proficiency αλλα το κανουν σωστα και μερικες φορες πιο σωστα απο εκεινους που εχουν πτυχιο δεν θεωρω οτι κανουν κατι κακο.Πρακτικα ναι, μας ''παιρνουν'' τη δουλεια,και πιστεψτε με το χω νιωσει πολυ καλα αυτο ,το να μην βρισκεις δουλεια.Ειναι δυσκολα στην εκπαιδευση και περισσοτερο στα ιδιαιτερα.Εγω εχω παρει και τα δυο proficiency και μπηκα και στη σχολη εχοντας την ως στοχο απο νωρις λογω κολληματος με τη γλωσσα.Η καλυτερη καθηγητρια που ειχα ειχε μονο proficiency και διδασκε χρονια,χαρη σε εκεινη πηρα το πτυχιο.Αντιστοιχα οσοι ηταν στο σχολειο απλα κοιτουσαν το ρολοι τους και επαιρναν σταδιακα το σχημα της καρεκλας.Εν τελει ναι ,πιστευω οτι θα μας συνεφερε περισσοτερο να απαγορευτει η αδεια διδασκαλιας σε κατοχους μονο proficiency γιατι ειναι οπως και να το δεις αδικο 4 χρονια σπουδες σε σχεση με 2 χαλαρα.Παρολα αυτα ομως θεωρω οτι καποιος που εχει καλη διαθεση ,μεταδοτικοτητα, θεληση και γνωση ,εχοντας μονο proficiency μπορει να διδαξει.Σε σχεση με ορισμενους που εχουν το πτυχιο ως απλα ενα λογο για να δικαιολογουν την υπαρξη τους στη ταξη.....Γενικα σημασια εχει η σωστη εκπαιδευση.Στην τελικη ο καλος εκπαιδευτικος φαινεται,και με τον εναν η τον αλλο τροπο δεν χανεται...
....sοme dance to remember....
........some dance to forget....
Άβαταρ μέλους
dreamcloud

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 23 Σεπ 2010, 10:42

εχεις δικιο, συμφωνω, αλλα ζουμε σε δυσκολες εποχες και ειναι ΑΔΙΚΙΑ να εχεις κανει 4 χρονια σπουδες και τοοσα εξοδα (οσοι ειναι απο επαρχια με καταλαβαινουν) και μετα να μη μπορεις να βρεις δουλεια ....
ανυπομονω να απαγορευσουν την αδεια διδασκαλιας σε κατοχους proficiency .Οχι μη βιαστειτε να με πειτε κακια.Οταν θα ψαξετε δουλεια το ιδιο θα πειτε . :peace2:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 23 Σεπ 2010, 11:16

Katerina_1988 έγραψε:εχεις δικιο, συμφωνω, αλλα ζουμε σε δυσκολες εποχες και ειναι ΑΔΙΚΙΑ να εχεις κανει 4 χρονια σπουδες και τοοσα εξοδα (οσοι ειναι απο επαρχια με καταλαβαινουν) και μετα να μη μπορεις να βρεις δουλεια ....
ανυπομονω να απαγορευσουν την αδεια διδασκαλιας σε κατοχους proficiency .Οχι μη βιαστειτε να με πειτε κακια.Οταν θα ψαξετε δουλεια το ιδιο θα πειτε . :peace2:

+1

Άσε που από καθηγητές, οι οποίοι έχουν μόνο proficiency,έχω καεί ως μαθήτρια. :thumbdown:
Βέβαια, δεν είναι όλοι το ίδιο! :peace: Ξέρω, όμως, άτομα που περνάνε το proficiency, πάνε και βγάζουν άδεια και δεν ξέρουν να μιλήσουν. :thumbdown: Θέλει πολύ διάβασμα και προσωπική εξάσκηση για να μπορείς να διδάξεις μόνο με proficiency.
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 23 Σεπ 2010, 14:26

dreamcloud έγραψε:Η καλυτερη καθηγητρια που ειχα ειχε μονο proficiency και διδασκε χρονια,χαρη σε εκεινη πηρα το πτυχιο.Αντιστοιχα οσοι ηταν στο σχολειο απλα κοιτουσαν το ρολοι τους και επαιρναν σταδιακα το σχημα της καρεκλας.

Και εγώ την ίδια εμπειρία έχω να καταθέσω. Η καλύτερή καθηγήτρια αγγλικών που έχω γνωρίσει είχε μόνο proficiency... χάρη σε αυτήν πήρα το πρώτο μου πτυχίο, χάρη σε αυτήν πέρασα αγγλική φιλολογία, κυρίως όμως, χάρη σε αυτήν αγάπησα την γλώσσα.

Αν πάω σε άλλη γλώσσα, π.χ. στα γαλλικά όπου έπεσε σε μόνο δυο καθηγητές στο σχολείο, η κατάσταση ήταν παρόμοια. Έβλεπα το μάθημα σαν αγγαρεία, όπως και όλοι οι συμμαθητές μου. Από ό,τι μου έλεγαν άλλα παιδιά χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για κάποια ξένη γλώσσα, έτσι ακριβώς έβλεπαν και το μάθημα των αγγλικών. Ως την ώρα του παιδιού...

Στην τελικη ο καλος εκπαιδευτικος φαινεται,και με τον εναν η τον αλλο τροπο δεν χανεται...

έτσι ακριβώς!! :up:

Katerina_1988 έγραψε:εχεις δικιο, συμφωνω, αλλα ζουμε σε δυσκολες εποχες και ειναι ΑΔΙΚΙΑ να εχεις κανει 4 χρονια σπουδες και τοοσα εξοδα (οσοι ειναι απο επαρχια με καταλαβαινουν) και μετα να μη μπορεις να βρεις δουλεια ....

Δυστυχώς αυτό μπορούν να το πουν δεκάδες χιλιάδες άνεργων αποφοίτων ελληνικών ΑΕΙ, όχι μόνο της αγγλικής. Αν η κατάσταση στην εκπαίδευση σε σχέση με την απορροφητικότητα των αποφοίτων ήταν λίγο καλύτερη, να είσαι βέβαιη ότι όπως ακριβώς πριν κάποια χρόνια, θα αδιαφορούσαμε παγερά για την ύπαρξη κατόχων prof... μάλιστα από μια άλλη άποψη, εμείς έχουμε εισβάλλει στο *δικό* τους μερίδιο της αγοράς (ιδιαίτερα μαθήματα/φροντιστήρια) πολύ περισσότερο από ό,τι αυτοί στο δικό μας (δημόσιο σχολείο), δηλαδή καθόλου...

maritsa έγραψε:

+1

Άσε που από καθηγητές, οι οποίοι έχουν μόνο proficiency,έχω καεί ως μαθήτρια. :thumbdown:
Βέβαια, δεν είναι όλοι το ίδιο! :peace: Ξέρω, όμως, άτομα που περνάνε το proficiency, πάνε και βγάζουν άδεια και δεν ξέρουν να μιλήσουν. :thumbdown: Θέλει πολύ διάβασμα και προσωπική εξάσκηση για να μπορείς να διδάξεις μόνο με proficiency.

Ναι... το ίδιο μπορώ να πω κι εγώ. Υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά όμως, δηλαδή αν έβλεπες ότι η τάδε καθηγήτρια δεν το κατέχει το αντικείμενο απλά θα σταμάταγες να πηγαίνεις σε αυτήν... και θα το έλεγες και σε όλους τους γνωστούς σου. Στο σχολείο οι επιλογές σου είναι η εξής μια: Να την φας στη μάπα για όλη τη χρονιά...
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 23 Σεπ 2010, 15:14

εγω παλι νομιζω οτι και η καλυτερη καθηγητρια του κοσμου να ειναι καποια(ειτε κατοχος προφ ειτε αποφοιτος της αγγλικης φιλολογιας) αν περασει ασεπ και μπει στο δημοσιο ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ. και αδιαφορει οχι μονο γιατι ξερει οτι εχει σιγουρη δουλεια αλλα επισης γιατι ξερει οτι τα παιδια δν νοιαζονται πραγματικα και θεωρουν τομαθημα της αχρηστο. ειναι κατι αμοιβαιο.
ολο αυτο το λεω γιατι πιο πανω συνεκριναν καθηγητες φροντιστηριων με καθηγητες σχολειου. η διδασκαλια ξενων γλωσσων στην ελλαδα δν εχει να κανει με το σχολειο ως οργανισμο. θεωρω ακυρο να συγκρινεις τι γινεται σε ενα φροντιστηριο (ή ιδιαιτερο) με το σχολειο.

(παντως εγω δν θα εμπιστευομουν τα παιδια μου σε κατοχο προφ και μονο-οπως και δν κανω μαθηματα παροτι μου εχουν προτεινει αρκετες φορες.)
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dreamcloud » 23 Σεπ 2010, 18:15

Εχεις παρα πολυ δικιο,οι μαθητες εχουν μια παγια σταση απεναντι στους καθηγητες αγγλικων στο σχολειο ειτε επειδη κανουν ιδιαιτερα ειτε επειδη πανε σε φροντιστηριο.Οπως και να χει παντως , το επιπεδο τους στο 70% των περιπτωσεων (αν οχι παραπανω) ειναι υψηλοτερο σε σχεση με το επιπεδο των βιβλιων που διδασκονται αντιστοιχα σε καθε ταξη.Επομενως αδιαφορουν επειδη ηδη ξερουν και οσα δεν ξερουν αδιαφορουν επειδη θα μαθουν απο το φροντιστηριο.Παρολα αυτα επειδη η πραγματικοτητα ειναι σκληρη, και επειδη εκαστος στο ειδος του,αν απαγορευοταν η αδεια διδασκαλιας σε κατοχους μονο proficiency θα ηταν εξαιρετικα βολικο.
....sοme dance to remember....
........some dance to forget....
Άβαταρ μέλους
dreamcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lady_on_the_Grey » 26 Σεπ 2010, 18:34

Να πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη για το θέμα, παρ' ό,τι δεν έχω διαβάσει όλες τις παραπάνω δημοσιεύσεις. Για να διδάξει κάποιος επιτυχώς οποιοδήποτε αντικείμενο πρέπει α) να το γνωρίζει καλά, β) να γνωρίζει τη μέθοδο διδασκαλίας του αντικειμένου αυτού (στην περίπτωσή μας, της Αγγλικής γλώσσας) και γ) να έχει μεταδοτικότητα στους μαθητές του και πολύ όρεξη, μεράκι και αγάπη για αυτό που κάνει γιατί η διδασκαλία δεν είναι ένα απλό επάγγελμα, αλλά είναι λειτούργημα και ειδικά όταν έχεις να κάνεις με παιδιά και νέους, όπου θα έχεις να αντιμετωπίσεις και χίλια δυο άλλα θέματα ως καθηγητής, πέρα από την διδασκαλία και θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά τα θέματα (Ψυχολογία, Παιδαγωγική, κ.λπ.) καλύπτονται σε μια σχολή όπως το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ και κάθε Πανεπιστημιακής σχολής που σέβεται τον εαυτό της.
Από εκεί και πέρα ο τρόπος με τον οποίο περνάμε τα μαθήματα και το πόσο θα ασχοληθούμε με το κάθε μάθημα είναι προσωπικό θέμα του καθενός και φυσικά κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί επαρκώς με το κάθε μάθημα ώστε να το γνωρίσει και να γίνει κτήμα του και ίσως να το ψάξει και λίγο παραπάνω αναζητώντας επιπλέον γνώσεις από αυτές ενός ξερού βιβλίου ή αυτές που ίσως αποκτήσει από πέντε δέκα παραδόσεις, που χρειάζονται για να περάσει το μάθημα, δεν θα είναι σε θέση να φέρει σε πέρας με επιτυχία το δύσκολο και τόσο σημαντικό έργο του διδασκάλου/καθηγητή. Άρα δεν παίζει ρόλο ποιος έχει πτυχίο Αγγλικής ή με τι βαθμό το πήρε, αλλά τι γνώσεις απέκτησε από όλη αυτή την εμπειρία και φυσικά και τι όρεξη έχει να επιμορφώνεται διαρκώς για τις νέες διδακτικές μεθόδους, τα νέα δεδομένα στον τομέα της παιδοψυχολογίας, κ.λπ., αλλά και κατά πόσο δύναται να τα εφαρμόσει όλα αυτά στην πράξη, ώστε να ανταπεξέρχεται στις απαιτήσεις μιας σύγχρονης κοινωνίας και σύγχρονης εκπαίδευσης.

Κάποιος με Proficiency, λοιπόν, για να φτάσω και στο ζητούμενο, και κάποια εκπαιδευτικά σεμινάρια στην πλάτη του, όπου θα μάθει μεθόδους διδασκαλίας και ίσως και με κάποια έφεση στη διδασκαλία, μεταδοτικότητα και αγάπη για αυτήν, θα μπορούσε να διδάξει, υπό την προϋπόθεση ότι έχει και κάποιες γνώσεις ψυχολογίας και παιδαγωγικής. Αυτά νομίζω πάνε μαζί.

Η άποψή μου είναι ότι και οι μεν και οι δε μπορούν να διδάξουν υπό προϋποθέσεις και δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε τον ανταγωνισμό τη στιγμή που οι μελλοντικοί μας εργοδότες, μη νομίζετε ότι είναι χαζοί να προσλάβουν κάποιον καθηγητή που δεν μπορεί να ανταποκριθεί στην τάξη ή που δεν θα είναι σωστός επαγγελματίας. Όσοι έχουν όρεξη και μεράκι και αγαπούν αυτό που κάνουν, σε οποιοδήποτε επάγγελμα και όχι μόνο στο "δικό μας" (σε εισαγωγικά, γιατί εγώ είμαι μεταφράστρια εδώ και μια δεκαετία, αλλά δεν ξέρω στο μέλλον αν θα ασχοληθώ και με τη διδασκαλία, ποτέ δεν ξέρεις...!) να είναι βέβαιοι ότι θα βρουν εργασία. Το θέμα με την εύρεση εργασίας, όμως, είναι ένα εντελώς διαφορετικό κεφάλαιο, γιατί εκεί παίζουν και άλλα πράγματα μεγάλη σημασία και όχι μόνο το μεράκι, η όρεξη, η αγάπη για το αντικείμενο και οι όποιες γνώσεις, αλλά και οι δημόσιες σχέσεις, οι γενικές μας γνώσεις και παιδεία, η γενική μας αντίληψη και γιατί όχι και η ικανότητά μας να αποκτήσουμε τις πολύτιμες "γνωριμίες" και έναν "κύκλο" συναδέλφων και φίλων που ίσως κάποτε μας βοηθήσουν σαν από μηχανής θεοί! Υπομονή λοιπόν, συνεχή ενασχόληση με όποιο αντικείμενο μας αρέσει, εξειδίκευση όσο το δυνατόν σε ένα τουλάχιστον αντικείμενο και εκπαίδευση και όλα θα γίνουν! :study: :cool: :goodluck:

Ευχαριστώ που με ακούσατε/διαβάσατε!
Yes, we cats!
Άβαταρ μέλους
Lady_on_the_Grey

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lady_on_the_Grey » 26 Σεπ 2010, 18:51

AliG έγραψε:Κατά τη γνώμη μου, ο καθένας θα πρέπει να κάνει μία αυτοκριτική και να δει αν υπάρχει κάτι το οποίο χρειάζεται βελτίωση πριν βγει στην αρένα. Τώρα που είμαστε φοιτητές είναι η κατάλληλη ευκαιρία για να μάθουμε περισσότερα πράγματα. Υπάρχει διδασκαλείο, υπάρχουν βιβλιοθήκες, καθηγητές, συμφοιτητές, όλο και κάποιος θα μπορέσει να βοηθήσει. Ο φροντιστηριάρχης σίγουρα δεν μπορεί να ξέρει αν είμαστε καλοί καθηγητές από την αρχή αλλά αν κάποιος δεν μπορεί να πει μια λέξη σωστά στα αγγλικά, δε θα πάρει πολλή ώρα να το καταλάβει. Το πτυχίο μπορεί να ανοίξει την πόρτα σε κάποια δουλειά αλλά μόνο η προσωπική εργασία θα την κρατήσει.

Α και συμφωνώ απόλυτα με την AliG! :goodjob:
Yes, we cats!
Άβαταρ μέλους
Lady_on_the_Grey

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AliG » 26 Σεπ 2010, 20:21

Παιδιά, βλέπω ότι έχετε ανησυχίες για την επαγγελματική σας αποκατάσταση, το οποίο είναι λογικό. Επίσης, κάποιοι έχετε ελπίδες ότι θα σταματήσουν να δίνουν άδειες διδασκαλίας σε κατόχους Proficiency. Αυτό ακούγεται τα τελευταία 20 χρόνια και δεν πρόκειται να γίνει. Αν κόψουν τις άδειες, θα πέσει και η δική μας η δουλειά, πολύ λιγότερος κόσμος θα θέλει να κουραστεί να φτάσει σε αυτό το επίπεδο. Μη γελιέστε, ο λαός μας λέει "μάθε τέχνη κι άστηνε" και οι περισσότεροι μαθητές γι'αυτό φτάνουν στις εξετάσεις, όχι από αγάπη προς τη γλώσσα. Υπάρχει και ένα μεγάλο κύκλωμα με φορείς πιστοποιήσεων οι οποίοι ζουν από τις εξετάσεις. Παίζονται τεράστια χρηματικά ποσά και αν το καλοσκεφτείτε δε συμφέρει κανέναν - ούτε κι εμάς - να κοπούν οι άδειες.

Όσο για την ανεργία, την κρίση και λοιπά οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά ας μη μας πιάνει πανικός. Όποιος αγαπάει αυτό που κάνει, έχει τη δυνατότητα να γίνει εξαιρετικός στη δουλειά του και οι εξαιρετικοί βγάζουν μάτι από μακριά. Στον κλάδο μας μπορούμε να αρχίσουμε τη διδασκαλία με ιδιαίτερα και αυτό είναι ιδιαίτερα καλό. Με κάθε παιδάκι που διδάσκουμε, μπορούμε να έχουμε διαφορετικό στυλ και να βρούμε αυτό που μας ταιριάζει. Οι ευχαριστημένοι γονείς μιλούν για τη δουλειά μας στους φίλους τους και έτσι κάνουμε όνομα στην αγορά. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι ο πρώτος χρόνος είναι κάπως δύσκολος, λίγα τα παιδιά και με χαμηλές τιμές, αλλά μετά βελτιώνονται τα πράγματα. Μετά από μερικά χρόνια είναι εύκολο να πιάσει κάποιος δουλειά σε φροντιστήριο, εάν αυτό θέλει. Οι φροντιστηριάρχες ξέρουν τι ψάχνουν και κάνουν συζητήσεις με τους ενδιαφερόμενους πάνω σε βιβλία, σε τρόπους διδασκαλίας κλπ. Άλλοι κλάδοι είναι σε χειρότερη μοίρα. Κανείς δεν προσλαμβάνει κάποιον χωρίς προϋπηρεσία και δεν υπάρχουν τρόποι να την αποκτήσει κανείς μόνος του. Η συμβουλή μου είναι αν αγαπάτε αυτό που κάνετε, μην τρελένεστε, μην πανικοβάλεστε και μην απογοητεύεστε. Αν έχετε μεράκι, όλα θα πάνε καλά! :up:
Άβαταρ μέλους
AliG
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό acatone » 28 Σεπ 2010, 14:29

Παιδια,πολυ ευστοχο το θεμα προς συζητηση!καταρχην,θελω να με συγχωρεσετε για την εκτεταμενη χρηση των κεφαλαιων στην τοποθετηση μου.Ζητω την κατανοηση σας. Αρχικα , οπως ειπωθηκε και παραπανω τα αρμοδια οργανα αποφασισαν με νομο να μην επιτρεπεται η ασκηση του επαγγελματος του καθηγητη (ιδιως σε φροντιστηρια) απο ανθρωπους που κατεχουν ΜΟΝΟ την επαρκεια του Proficiency και οχι το πτυχιο της Αγγλικης.εινα αληθεια οτι οσοι περασαν στην Αγγλικη απο σποντα ,χωρις δηλαδη να αγαπουν τα Αγγλικα και την ολη ατμοσφαιρα γενικως,ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΗ ΣΧΟΛΗ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΟΥΝ ΠΟΛΥ!ετσι εξηγειται και το φαινομενο συμφωνα με το οποιο το 40%(προσωπικη μου αποψη) των φοιτητων στην Αγγλικη κανει τετοια παιδαριωδη λαθη(γραμματικα κτλ κτλ) που κανει πολλους να αναριωτουνται αν θα επρεπε να βρισκονται στην Αγγλικη!Μπορει καποιος να με αποκαλεσει "μνησικακο","αναλγητο" κτλ αλλα δε πρεπει πλεον να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας!και επειδη τυχαινει να ξερω πώς ηταν η Αγγλικη χρονια πριν (35 χρονια πριν) απο τους γονεις μου και οχι μονο,θα πω ενα πραγμα: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΕ,ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ!Οι περισσοτεροι θα πρεπει να ξυπνησουν και να σταματησουν να εθελοτυφλουν!ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΟΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΧΟΜΠΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ!Μπορει αυτα που λεω να φαινονται σε καποιους "σκληρα" αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα και οσο πιο γρηγορα το αντιληφθουν καποιοι τοσο το καλυτερο για τους ιδιους!Ετσι καταντησε η Αγγλικη να δεχεται πυρα απο παντουμε αποτελεσμα να φθασουμε σε σημειο μονο με την επαρκεια του Proficiency να διδσκει ο αλλος Αγγλικα!αυτα για να ξεκαθαριζουμε καποια πραγματα....τωρα οσον αφορα το θεμα μας...Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΝΟ ΜΕ Proficiency ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ.ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΑΥΤΟ?! Δηλαδη καποιος της Αγγλικης θα μπορουσε να παει να διδαξει Ψυχολογια ή Κλασικη Φιλολογια χωρις την απαραιτητη καταρτιση του πτυχιου?και δεν τα λεω αυτα απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης(π.χ. "θα μας παρουν τις θεσεις ,θα γεμισει ο κλαδος"κτλκτλ ,)αυτα ουτε καν που με νοιαζουν...το θεμα ειναι ποιο ειναι το σωστο και το δικαιο.το Proficiency αντικατοπτριζει μονο τις γνωσεις πανω στην Αγγλικη.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΓΛΙΚΗ???ΟΧΙ ,ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟ ,ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ!η Αγγλικη δεν ειναι μονο γνωσεις,ειναι η γενικοτερη ατμοσφαιρα αυτου του πολιτισμου, αυτης της κουλτουρας που τον βιωνει κανεις στο μετρο που αυτο ειναι δυνατο...αν δεν το εχει ζησει και νοιωσει κανεις αυτο το πραγμα,συγγνωμη ,αλλα δεν ειναι καταλληλος για να διδαξει Αγγλικα.λυπαμαι που το λεω αλλα δεν ειναι καταλληλος, ο,τι και να λεει η υπολοιπη κοινωνια...α, και κατι αλλο...πρεπει να στματησει πια αυτη η ταση που μονο στην Ελλαδα υπαρχει συμφωνα με την οποια Φροντιστηριουχοι,γονεις,μαθητεςκαι λοιποι αποκαλουν τα πιστοποιητικα γλωσσομαθειας "πτυχια".ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!το Lower,to Proficiency ,to Advanced ειναι απλως πιστοποιητικα ,τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΑ!ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ!Μα θα μου πειτε,και τι δηλαδη οποιος εχει πτυχιο της Αγγλικης αυτοματως σημαινει οτι εχει τις δεξιοτητες τις ψυχολογικες και την καταρτηση και το σθενος να διδαξει?ὍΧΙ,ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ.Γι αυτο ειπα και τα παραπανω στην αρχη της τοποθετησης μου.Μονο αυτοι που εχουν μπει συνειδητοποιημενοι σ αυτην την σχολη θα πανε μπροστα και θα αναδειχθουν.γιατι σε διαφορετικη περιπτωση θα συνεχισει η Αγγλικη να κουβαλαει τη ρετσινια της περιφρονιμενης ειδικοτητας.Αλλωστε να μην ξεχναμε οτι στην παρουσα φαση η Αγγλικη ,μετα την Κλασικη Φιλολογια,ειναι το πιο δυναμικο και "βαρβατο" τμημα της Φιλοσοφικης Σχολης.

ΥΓ1:Οποιος γελασει με τα παραπανω,ενα του λεω:ας πιασει τη βαση της Αγγλικης και μετα τα λεμε...!
ΥΓ2:Φιλικη συμβουλη :οποιος σκοπευει να περασει στην Αγγλικη μονο και μονο επειδη πιστευει οτι θα ειναι πιο ευκολο τμημα απο καποια αλλα,τον συμβουλευω να το ξανασκεφτει ...σχολιακια του τυπου "μμμμ,Αγγλικη..ε, καλα οξω φτωχεια ,τι να πιασει μπροστα στην Ιατρικη (ή το Πολυτεχνειο)"δεν περνανε πλεον εδω!οι περισσοτεροι θα πρεπει να ξεχασουν την Αγγλικη που ξερανε στην οποια οποιος ηθελε εμπαινε,οποιος ηθελε εβγαινε...Η Αγγλικη εχει ανεβει πολλα επιπεδα.ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ!Οποιος θελει ν μπει στην Αγγλικη να μπαινει εχοντας αγαπη γι αυτο που κανει και οχι απο σποντα ,ωστε να μη συνεχιστει η απαξιωση της Αγγλικης Φιλολογιας με το θεμα του Proficiency .
ΥΓ3:και αν αυτα που ειπα φανηκαν σε καποιους "καπως...."',επιτρεψτε μου να ειμαι λιγο "αυστηρος"...και "ρομαντικος" σὑγχρονως.
Άβαταρ μέλους
acatone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 28 Σεπ 2010, 20:17

ευγε :worthy:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης