filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleni111 » 22 Οκτ 2010, 10:16

Hello και απο μένα...από ότι βλέπω σε έχουν κατατοπίσει αρκετά και οι προηγούμενοι...Εγώ έκανα μάθημα σε φροντιστήριο σε τμήματα A Junior, και ενώ με τρελαίνανε γενικά μου άρεσε αυτή η ηλικία. Από τη μικρή μου εμπειρία, ξέρω ότι τους αρέσουν τα παιχνίδια (Simon Say's), συνήθως τα βιβλία σε αυτό το επίπεδο τα έχει ενσωματωμένα στη διδασκαλεια, και τα τραγουδια αν τα αφήνεις να χορεύουν και να κάνουν κινήσεις τα απολαμβάνουν ακόμη πιο πολύ! Γενικά πρέπει να δίνεις τη δυνατότητα στο παιδάκι να κουνηθεί και ίσως να φωνάξει λιγο στο μάθημα (πάντα με μέτρο) γιατί τους είναι πολύ δύσκολο να κάθονται σε ένα σημείο για πολύ ώρα... Εγώ τους μάθαινα από τα πρώτα κιόλας μαθήματα εντολές όπως read, write, look, sit down, stand up κλπ τις οποίες τους τις έδειχνα, και μετά τις έλεγα και περίμενα να μου τις δείξουν (το write π.χ. ήταν η κίνηση του χεριου να γράφει) και σε κάθε μάθημα πρόσθετα εντολές (μέχρι που μάθαμε eat, drink, fly, dance, run, stop, run fast κλπ) γενικά έτσι μάθαιναν λεξιλόγιο χωρίς να το καταλαβαίνουν και αργότερα όταν συνατούσαμε κάποιεσ από τις λέξεις στο βιβλίο τις ήξεραν και χαίρονταν....

Ουφ! Πολλά είπα! Έχω όμως και μια ερώτηση, εγώ θα αρχίσω μαθήματα σε μία κυρία που τα έχει αφήσει πολύ καιρο οπότε ειναι false beginner, και τα θέλει για τη δουλειά της...Κάποιο δηλαδη business English course σε elementary επίπεδο...βέβαια ότι βιβλία βρίσκω είναι δύσκολα για το επίπεδο της. Θα ήθελα απλά να μου πείτε αν γνωρίζετε για κάποιο βιβλίο για false beginners το οποίο όμως να δίνει έμφαση στο χώρο εργασίας (όχι απαραίτητα να μάθει από τώρα ορολογίες) ...Αν όχι, κάποιο βιβλιοπωλείο ρε παιδιά που να υπάρχει να πάω να τα ψάξω μόνη μου, γιατί σε κάτι Ελευθερουδακης και Παπασωτηριου δεν έχουν και πολυ μεγάλη ποικιλια και είναι παλιές εκδόσεις!!!
Ευχαριστώ που με ακούσατε!!!!!
Άβαταρ μέλους
eleni111

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 22 Οκτ 2010, 14:23

Eleni111 το Simon Says ήταν κι εμένα το αγαπημένο μου παιχνίδι! Όχι μόνο στη Jounior A :tease: . Τώρα για το βιβλίο που ζήτησες δεν έχω ιδέα, αλλά :google: μαι μετά από μια σύντομη αναζήτηση βρήκα αυτό (http://mykcl.info/content/1/c6/01/24/18/FalseBeginners.pdf). Ίσως σε βοηθήσει. Δεν προτείνει κάποιο βιβλίο (εξάλλου αναφέρεται σε όσους θέλουν να μάθουν γαλλικά), αλλά έχει γενικά πράγματα που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις. Η δική μου συμβουλή πάντως, εφόσον χρειάζεται τα αγγλικά για τη δουλειά της, είναι να τη ρωτήσεις τι ακριβώς κάνει και να κινηθείς πάνω σ'αυτό. Ένα φρεσκάρισμα στη γραμματική και το "βασικό" λεξιλόγιο ίσως... Όπως και να 'χει :goodluck: !
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 03 Φεβ 2011, 20:27

Χαιρετω! Αν κ λιγο αργα ειναι η αληθεια :oops:

Ξεκινησα φετος ιδιαιτερο για πρωτη φορα με ενηλικες (2 κυριες 40+) που ειχαν κανει αγγλικα παλαιοτερα αλλα χωρις να παρουν πτυχιο οποτε στοχευσαμε στο toeic που ειναι ευκολοτερο. Για να ανασυρουμε ομως μνημες 20+ετων, ηθελα μια μεθοδο και ειχα πελαγωσει που δεν εβρισκα.

Μια επισκεψη στο βιβλιοπωλειο της γειτονιας μού ελυσε τα χερια, αφου μου προτειναν το "english for adults" του Γριβα. Οχι κατι τρομερο σα βιβλιο, αλλα τουλαχιστον εχεις την υλη συγκεντρωμενη, απ'το να τραβιεσαι συνεχως με φωτοτυπιες πολυ καλυτερα. Η σειρα εχει 3 τευχη (1,2,3) αναλογα με το επιπεδο των μαθητων. Αν βρειτε κατι αναλογο απο αλλον οικο, ριξτε ενα μηνυματακι να το μαθω κι εγω, αν δε βρειτε κατι καλυτερο παντως, συνισταται! :-)
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anthi90 » 18 Φεβ 2011, 15:52

Καλησπέρα. Έχω κι εγώ μερικές ερωτήσεις.

Η μητέρα μου βρήκε ιδιαίτερο μετά από πολύ καιρό αναζήτησης και μάλιστα μέσω μιας παλιάς της συμμαθήτριας που ενδιαφέρεται για την κόρη της. Η κοπέλα είναι 22 χρονών, έχει δώσει δύο φορές για lower αλλά δεν τα έχει καταφέρει. Μετά από τέσσερα χρόνια αποχής από το αντικείμενο, αποφάσισε να ξαναπροσπαθήσει εφόσον δε σπουδάζει ούτε δουλεύει, κι έτσι έχει αρκετό χρόνο για μελέτη. Έχει πάρει όλα τα πτυχία στα γαλλικά αλλά για έναν περίεργο λόγο, με τα αγγλικά δεν τα πήγαινε καλά.

Σχετικά με τη μαμά μου, έχει σπουδάσει δύο χρόνια Αγγλική Φιλολογία στο εξωτερικό αλλά για προσωπικούς λόγους επέστρεψε στην Ελλάδα και αποφοίτησε από το βρετανικό συμβούλιο. Έχει επίσης επάρκεια διδασκαλίας και κάποια χαρτιά από σεμινάρια teacher's training. Ασχολιόταν πολλά χρόνια με ιδιαίτερα μαθήματα αλλά στους χαλεπούς αυτούς καιρούς εξαφανίστηκαν το ένα μετά το άλλο. Έτσι λοιπόν έχει να ασχοληθεί 1μιση χρόνο με τα αγγλικά αλλά δεν τίθεται θέμα, καθώς κρατάει συνεχώς επαφή με τη γλώσσα. Το θέμα είναι ότι δε γνωρίζει ποια βιβλία είναι κατάλληλα και αποτελεσματικά για την ηλικία και το επίπεδο της κοπέλας.

Θα θέλαμε λοιπόν να μάθουμε αν με βάση την εμπειρία σας γνωρίζετε και έχετε μείνει ικανοποιημένοι από συγκεκριμένα βιβλία και αν υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι που να προμηθεύουν δωρεάν τα βιβλία τους στον καθηγητή..Ενημερωτικά, η κοπέλα θα δώσει για lower τον επόμενο Δεκέμβρη.

Κάθε πληροφορία σχετικά με βιβλία, αλλαγές(π.χ.)στο σύστημα εξέτασης κτλ. είναι χρήσιμη γιατί έχουμε πελαγώσει. Ευχαριστώ πολύ!!!
:help:
Άβαταρ μέλους
anthi90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 18 Φεβ 2011, 16:05

Ανθή καλησπέρα :)

Μεγάλη εμπειρία δεν έχω στον τομέα, αλλά για βιβλίο έχω να σου προτείνω τη σειρά upstream. Το έκανα στο advanced και στο proficiency και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Το επίπεδο είναι πολύ καλό και πιστεύω πως και για το lower θα είναι ικανοποιητικό. Εδώ (http://www.papasotiriou.gr/results.asp?cat=0&mode=0&ty=0&av=upstream&Go.x=18&Go.y=13&Go=Go) υπάρχουν αποτελέσματα από γνωστό βιβλιοπωλείο σχετικά με το βιβλίο που σου λέω.

Όσον αφορά τις αλλαγές στην εξέταση για το cambridgde δεν γνωρίζω κάποια. Στο michigan όμως έχει γίνει μία: στα προφορικά μπαίνουν δύο δύο πλέον και όχι ένας ένας όπως παλιά.

Ελπίζω να βοήθησα :) :goodluck:
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anthi90 » 19 Φεβ 2011, 13:44

Καλημέρα! Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φαίνεται πολύ καλό βιβλίο! Θα το ψάξω!!! Έχουμε και κάποια άλλα υπόψιν μας. Ελπίζω να βρεθεί κάποια άκρη!
:thxx:
Άβαταρ μέλους
anthi90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 19 Φεβ 2011, 17:27

Τα καλύτερα εύχομαι!! Δεν κάνει τίποτα :)
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 27 Φεβ 2011, 22:33

Στην προκειμενη περιπτωση το προβλημα βεβαια ειναι η μαθητρια και πρεπει να ληφθουν υποψη πολλες παραμετροι...

Κατ'αρχας τα αιτια της αποτυχιας στις προηγουμενες εξετασεις. Υπαρχει προβλημα με το γλωσσικο επιπεδο, ή το crash ερχεται στις εξετασεις για καποιο απροσδιοριστο λογο??? Αν συμβαινει το πρωτο, φυσικα θα πρεπει να κανετε μεθοδο ωστε να ανεβει το επιπεδο και μετα να συνεχισετε με προετοιμασια για εξετασεις...

Αν παλι συμβαινει το δευτερο ειναι περισσοτερο πολυπλοκα τα πραγματα, αλλα ευκολοτερο να επιτυχει σε συντομο χρονικο διαστημα. Πρεπει να δειτε τα αποτελεσματα, σε ποια sections ειχε χαμηλοτερη βαθμολογια, ωστε να εστιασετε εκει. Επισης αν οπως ειπα το επιπεδο ειναι οκ, μπορειτε να αφησετε τη μεθοδο και να ασχοληθειτε αποκλειστικα με τεστακια ωστε να βελτιωθει εκει που πασχει. Επιπλεον, αν υπαρχει προβλημα στα προφορικα ή την εκθεση, μπορειτε να δωσετε toeic (για αναλυτικη ενημερωση δες τη σελιδα της hau) το οποιο εχει μονο multiple choice και 2 sections, γραπτο κ ακουστικο. Δεν ειναι "ευκολο" αλλα η δομη του μπορει να βολευει :-)
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Veroulitab » 22 Μάιος 2011, 23:46

Καλησπέρα!!
Φέτος προετοιμάζω για πρώτη φορά μαθήτρια για εξετάσεις :happy: , για το PET και θα ήθελα να ανταλλάξω απόψεις με κάποιον που να έχει βρεθεί στη θέση μου! Τα πηγαίνει αρκετά καλά αλλά παρόλα αυτά ανησυχώ αρκετά... :help:
Άβαταρ μέλους
Veroulitab

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 26 Μάιος 2011, 02:52

Αφου τα πηγαινει καλα γιατι ανησυχεις βρε?! :lola:

Χαλαρωσε, το εποικοδομητικο "αγχος" η εγνοια δηλαδη για οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα πρεπει να υπαρχει σε καθηγητη κ μαθητη αλλα μεχρι εκει. Καλη επιτυχια!!! :cool: :cool:
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Veroulitab » 26 Μάιος 2011, 20:23

Για την ακρίβεια τα πηγαίνει αρκετά - συμπαθητικά καλά :super: !!!Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν πολλάαα!!Το PET έχει βάση το 70%, το οποίο είναι ένα σεβαστό ποσοστό...Και επίσης με στρεσάρει η διαδικασία με τα χαρτιά, τις προθεσμίες κτλ. :eek: Έχεις μήπως καθόλου ανάλογη εμπειρία :?:
Άβαταρ μέλους
Veroulitab

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 27 Μάιος 2011, 15:22

χεχε.. αυτα ειναι τα μονα ευκολα βρε!! :Ρ οχι δυστυχως δεν εχω στειλει ακομα μαθητη για πτυχιο... :oops:
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Veroulitab » 27 Μάιος 2011, 19:37

Άντε...και στα δικά σου τότε!!!Σε ευχαριστώ πάντως! :thxx:
Άβαταρ μέλους
Veroulitab

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nickthegreek992 » 21 Ιούλ 2011, 23:22

Πόσα ευρώ/ώρα πρέπει να ζητήσει κάποιος με μηδενική εμπειρία, όπως εγώ;
'Αιτία έλομένου, θεός άναίτιος.
Άβαταρ μέλους
nickthegreek992

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nadia! » 22 Ιούλ 2011, 10:59

Ποιο επίπεδο θα διδάξεις? Παίζει κι αυτό ρόλο..
Άβαταρ μέλους
nadia!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 22 Ιούλ 2011, 16:03

συμφωνω ! κατα την προσωπικη μου γνωμη , για junior classes 8 ευρω ειναι οκ , για regular classes απο 10 και πανω , για διπλωματα 15-20 , αναλογα παντα, γιατι αν ειναι γνωστος-συγγενης συνηθιζονται χαμηλοτερες τιμες
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 26 Ιούλ 2011, 02:04

Παιζει κ η περιοχη ρολο, αλλα ρε παιδια 8€ επαιρνα εγω σε φροντιστηριο (στο 2ο ετος με εμπειρια μηδεν!) για J'A στην Ελευσινα μαλιστα, οχι Β.Π...

Απο μενα τουλαχιστον 10 για junior (εγω θα ζητουσα 12) κι απο κει κ περα αναλογικα οσα θεωρει κανεις λογικα. Υπαρχουν ομως πολλοι παραγοντες που επηρεαζουν την τιμη εκτος απο την περιοχη και το επιπεδο, οπως η οικονομικη κατασταση των γονεων, οι ωρες που θα κανεις και ισως αλλοι που δε μου ερχονται τωρα.

Προσωπικη αποψη παντως, αν ειναι να κανουμε διευκολυνσεις, καλυτερα στο τελος του μηνα να κανεις μια εκπτωση επι του συνολικου ποσου παρα να κοβεις απο την ωρα, γιατι σε περιπτωσεις που κανεις λιγες ωρες λογω διακοπων κλπ μειωνεις κι αλλο τις ηδη μειωμενες σου απολαβες. Εκτος αυτου, καλο ειναι να μη διαδοθει συνδεδεμενο με μια χαμηλη τιμη το ονομα σου, γιατι μπορει μεν να λειτουργησει αυτο σαν "κραχτης" και να σου φερει πελατες αρχικα, αλλα αν μετα πας να την αυξησεις (λογικο αν απο αυτο ζεις, δεν εισαι δηλαδη περαστικος στο χωρο) θα τους κακοφανει και δε θελουμε δυσαρεστημενους πελατες, ετσι δεν ειναι??!! :cool:
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 07 Αύγ 2011, 16:24

Συμφωνώ όχι κάτω από 10 ευρώ την ώρα!Εκτός κι αν είναι κανένας γνωστός, αλλά και πάλι όχι κάτω από 8 την ώρα.Εγώ έκανα ιδιαίτερο σε επίπεδο lower με 12 ευρώ, μετά μου ζητήσανε να το κάνουμε 10, οκ, και μετά κατέβηκαν στα 5! Ε,όχι ρε παιδιά, καταντάει αηδία!
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 11 Αύγ 2011, 22:01

ε οχι και 5 ...
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mel » 26 Αύγ 2011, 21:25

Καλησπερααα!!!Χρειαζομαι την βοηθεια σας!!! :help: δεν εχω ασχοληθει με ιδιαιτερα...περιμενω να παρω πτυχιο πρωτα!:P
αλλα προσφερθηκα να κανω μαθηματα σ ενα φιλο μου που εχει παρατησει τα αγγλικα στο λυκειο δεν εχει παρει lower και θελει να προσπαθησει να δωσει το toeic!και το ερωτημα ειναι το εξης:υπαρχει καποιο βιβλιο για το συγκεκριμενο πτυχιο?επισης θα πρεπει να του κανω επανληψη ολη τη γραμματικη...να του βαζω κ ασκησεις πανω στη γραμματικη right?και κατι ακομα το toeic εκτος απο γραμματικη εξεταζει κ λεξιλογιο...εγω τι λεξιλογιο θα πρεπει να του δινω να διαβαζει?υπαρχει καποιο companion που ειναι καθαρα για lower?αλλα τιπσ για το μαθημα???please!!!!! :help:
Άβαταρ μέλους
mel

Ευχαριστώ: 1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες