filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fofiath » 09 Σεπ 2011, 18:56

Για Β1 και το heroes 2 ειναι καλο και το wonderkids 2!!νομιζω οτι ειναι αρκετα ευχαριστα! :goodluck:
Άβαταρ μέλους
fofiath

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό menia22 » 10 Σεπ 2011, 16:22

τι γνωμη εχετε για το happy hearts για junior;
Άβαταρ μέλους
menia22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 13 Σεπ 2011, 12:26

Γνωρίζετε μήπως αν οι εταιρείες παρέχουν δωρεάν μαζί με τα βιβλία και τα cds για τις ασκήσεις listening;
All grown-ups were once children... but only few of them remember it — Antoine de Saint-Exupéry
Άβαταρ μέλους
Lenio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 13 Σεπ 2011, 13:36

πολύ δύσκολο να γίνεται αυτό! Τα CD με τα listening είναι που κοστίζουν περισσότερο και δεν τα δίνουν έτσι!Από ένα πακέτο δηλαδή με βιβλίο καθηγητη-μαθητή-κομπάνιον-CD κλπ, τα CD κοστίζουν περισσότερο! Μέχρι τώρα το μόνο σε δωρεάν CD ή DVD που έχω βρει είναι demo έκδοση προγράμματος διαδραστικού πίνακα.
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 13 Σεπ 2011, 17:51

Απέκτησα προσφάτως έναν μαθητή που θέλει να δώσει για Lower τον επόμενο Δεκέμβρη. Υποτίθεται ότι είναι pre-Lower αλλά έχει τρομερά κενά καθώς σαν μαθητής είναι σκράπας (με προειδοποίησε η μητέρα του). Μέρος του διπλώματος όπως ξέρουμε είναι το listening και πρέπει να το κάνουμε για να παίρνει μια ιδέα. Αν είναι όπως τα λες Πινόκιο, δεν ξέρω τι να κάνω. Θα επιβαρυνθεί η δική μου τσέπη; :confused: Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως που μου απάντησες.
All grown-ups were once children... but only few of them remember it — Antoine de Saint-Exupéry
Άβαταρ μέλους
Lenio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό terra nostra » 13 Σεπ 2011, 19:36

Lenio δοκίμασε τον εκδοτικό οίκο Burlington. Εμένα μου έστειλαν 3 βιβλία της σειράς (για pre-Lower) Connect B1+ μαζί με τα cd που είναι για listening εντελώς δωρεάν (πλήρωσα μόνο 3.5€ το courier). To τηλ τους είναι 210 976 7888, το email τους greece@burlingtonbooks.com και το site τους https://www.burlingtonbooks.com/Greece/ ... ageID=1469
Άβαταρ μέλους
terra nostra

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 13 Σεπ 2011, 19:46

terra nostra, μια άλλη μικρή που της κάνω ιδιαίτερα είναι B Junior τώρα και είχε βιβλία της σειράς Burlington. Τους έστειλα mail εχθές για να μου διευκρινίσουν αν μπορώ να πάρω το cd της συγκεκριμένης σειράς δωρεάν και σήμερα που κοίταξα τα mail μου δεν μου είχαν απαντήσει. Το πολύ πολύ να τους τηλεφωνήσω αύριο. Αν είναι έτσι όπως τα λες, με έσωσες. Και χίλια ευχαριστώ και για τις πληροφορίες περί της εταιρείας! :thxx: :huglove:
Άβαταρ μέλους
Lenio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό terra nostra » 13 Σεπ 2011, 20:54

Ούτε στο δικό μου email είχαν απαντήσει. Πιστεύω πως τηλεφωνικά θα βγάλεις άκρη. Απλά να ξέρεις πως μπορείς να πάρεις μέχρι 3 δωρέαν βιβλία το χρόνο από αυτούς και όχι παραπάνω. Εγώ πήρα το teacher's book καθώς και τις teacher versions του workbook κ του companion και μαζί με αυτά μου έστειλαν 5cd με τα listening ανά ενότητα του βασικού βιβλίου κ δύο cd με listening για τα practice test που υπάρχουν στο τέλος του βιβλίου σαν simulation για τις εξετάσεις
Άβαταρ μέλους
terra nostra

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 13 Σεπ 2011, 20:58

τους ειπες εσυ να στα στειλουν τa cd ή απο μονοι τους τα στειλαν ?
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό terra nostra » 13 Σεπ 2011, 23:02

όταν συζητάγαμε για το ποια βιβλία θέλω να μου στείλουν η κοπέλα με την οποία μίλαγα ανέφερε μόνη της τα cd. Πάντως για σιγουριά δεν βλάπτει να τους το αναφέρεις όταν τους πάρεις τηλέφωνο
Άβαταρ μέλους
terra nostra

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 13 Σεπ 2011, 23:17

:thxx:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό victoria2111 » 14 Σεπ 2011, 19:12

Αγαπητοί συμφοιτητές χρειάζομαι τα φώτα σας....
Ξεκίνησα φέτος ιδιαίτερα κ πέρα από τα παιδάκια που δεν είχαν ποτέ πριν επαφή με αγγλικά έχω κ ένα αγοράκι στ δημοτικού το οποίο τώρα θα πάει C class....Πέρυσι στο φροντιστήριο τους έκαναν το world wonders 2...Eγώ έχω διαλέξει να δουλεύω με express publishing γιατί θεωρώ πως έχουν πολύ καλά βιβλία (και εγώ της express έκανα) και επειδή τα πακέτα τους κυμαίνονται σε φυσιολογικές τιμές...
Σκέφτηκα λοιπόν να κάνουμε το access που μου φάνηκε ενδιαφέρον..το πρόβλημά μου είναι το πιο νούμερο πρέπει να πάρω...Με την κοινή λογική το 3 καθώς μιλάμε για c class αλλα το access 3 είναι επίπεδο B1 το οποίο μου φαίνεται πολυ υψηλό για C class...Oπότε δεν ξέρω να πάρω το 1 που είναι beginner A1 level ή το 2 που είναι elementary A2 level; :help: :help:

ps θα κάνουμε κ ένα διαγνωστικό τεστάκι να δω που ακριβώς βρίσκεται
[b]I'd rather be dreaming than living....Living is just so hard to do..Is chances not choices...Is noises not voices....A day's just a day to get through...Living's just so hard to do...[/b]
Άβαταρ μέλους
victoria2111

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό flwraki » 14 Σεπ 2011, 20:24

παιδια μπορειτε να μου προτεινετε βιβλια για lower? οχι τεστακια.. κυριως course book... :thxx:
Άβαταρ μέλους
flwraki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Libellula » 14 Σεπ 2011, 21:07

αγαπητό...φλωράκι!?
κι εγώ express έκανα (τα click on) κ η αδερφή μου το ίδιο (κάνει το access). συμφωνώ ότι ειναι από τα καλύτερα!!! εγώ κάνω ιδιαίτερα σε παιδιά β' δημοτικού με τα fairyland. για C class είναι όντως το access 3. η αδερφή μου που έλεγα πάει φέτος στ' κ B class και έχει το Access 2. απλά έχε στο νού σου ότι η express έχει πιο ανεβασμένο το επίπεδο δυσκολίας, χωρίς αυτό να δυσκολεύει ιδιαίτερα τα παιδιά θα έλεγα :peace: .και καλύτερα έτσι να σου πω, γιατί αν ρίξεις μια ματιά στα βιβλία αγγλικών που χρησιμοποιούν στο σχολείο τα παιδιά, μιλάμε τους έχουν κείμενα και λεξιλόγιο πολύ πιο δύσκολα από αύτα που γνωρίζει ο μέσος μαθητής στην αντίστοιχη τάξη....
Άβαταρ μέλους
Libellula

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 16 Σεπ 2011, 12:02

flwraki έγραψε:παιδια μπορειτε να μου προτεινετε βιβλια για lower? οχι τεστακια.. κυριως course book... :thxx:

θα σου προτεινα το Forum 2 ... της express publishing ,

παιδια, εχω μια απορια, ετοιμαζομαι να παρεγγειλω καποια βιβλια για κατ'οικον διδασακλια απο την express publishing , μου ζητησαν να στειλω με fax την αδεια διδασκαλιας μου, εγω εχω αδεια διδασκαλιας για φροντηστηριο, πειραζει ? λετε να μη τη δεχτουν ? :oops:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 16 Σεπ 2011, 12:15

ελα μωρε...
συτην στειλε..
το πολυ πολυ αμα σου πουν τιποτα να πεις οτι τα βιβλια θα τα χρησιμοποιησεις στο φρο σου :peace2:
don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 16 Σεπ 2011, 13:54

Katerina_1988 έγραψε:παιδια, εχω μια απορια, ετοιμαζομαι να παρεγγειλω καποια βιβλια για κατ'οικον διδασακλια απο την express publishing , μου ζητησαν να στειλω με fax την αδεια διδασκαλιας μου, εγω εχω αδεια διδασκαλιας για φροντηστηριο, πειραζει ? λετε να μη τη δεχτουν ? :oops:

Μα νομίζω για τον ιδιωτικό τομέα υπάρχει μόνο η άδεια διδασκαλίας για φροντιστήρια και η εγγραφή στην επετηρίδα ιδιωτικών σχολείων. Οπότε στείλε αυτήν που έχεις. Εγώ όταν πήγα στην έκθεση που έγινε στο ξενοδοχείο Divani Caravel είπα στην Express Publishing συγκεκριμένα που με ρώτησε ότι ήταν η πρώτη μου φορά. Με ρώτησαν αν έχω άδεια διδασκαλίας, τους είπα ότι έχω δρομολογήσει την διαδικασία και ότι εν ευθέτω χρόνω θα την έχω στα χέρια μου και μου ζήτησαν απλά να τους καλέσω και να τους στείλω με φαξ την πιστοποίηση περάτωσης σπουδών μου. Δεν φάνηκαν να είναι δηλαδή πολύ σχολαστικοί και απαιτητικοί με τα 'γραφειοκρατικά' θέματα αυτού του στυλ
Άβαταρ μέλους
Lenio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 16 Σεπ 2011, 14:40

να πω απλα ενημερωτικα οτι υπαρχουν 2 ειδη αδειων διδασκαλιας
1. η αδεια για φρο που την βγαζεις μια φορα και τελος
2. η αδεια για κατ'οικον διδασκαλια (για ιδιαιτερα δηλαδη) η οποια ανανεωνεται καθε χρονο με κατι χαρτια

σημειωση
δεν μπορει καποιος να εχει και τις 2
μονο 1 απο τις 2
don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 16 Σεπ 2011, 22:15

Lenio έγραψε:
Katerina_1988 έγραψε:παιδια, εχω μια απορια, ετοιμαζομαι να παρεγγειλω καποια βιβλια για κατ'οικον διδασακλια απο την express publishing , μου ζητησαν να στειλω με fax την αδεια διδασκαλιας μου, εγω εχω αδεια διδασκαλιας για φροντηστηριο, πειραζει ? λετε να μη τη δεχτουν ? :oops:

Μα νομίζω για τον ιδιωτικό τομέα υπάρχει μόνο η άδεια διδασκαλίας για φροντιστήρια και η εγγραφή στην επετηρίδα ιδιωτικών σχολείων. Οπότε στείλε αυτήν που έχεις. Εγώ όταν πήγα στην έκθεση που έγινε στο ξενοδοχείο Divani Caravel είπα στην Express Publishing συγκεκριμένα που με ρώτησε ότι ήταν η πρώτη μου φορά. Με ρώτησαν αν έχω άδεια διδασκαλίας, τους είπα ότι έχω δρομολογήσει την διαδικασία και ότι εν ευθέτω χρόνω θα την έχω στα χέρια μου και μου ζήτησαν απλά να τους καλέσω και να τους στείλω με φαξ την πιστοποίηση περάτωσης σπουδών μου. Δεν φάνηκαν να είναι δηλαδή πολύ σχολαστικοί και απαιτητικοί με τα 'γραφειοκρατικά' θέματα αυτού του στυλ

α ναι? αυτη που μιλησα στο τηλεφωνο μου ειπε πρωτα να στειλω την αδεια και τα στοιχεια μου, να φανταστεις ουτε καν με ρωτησε πως με λενε ή για ποιο βιβλιο ενδιαφερομαι :lola:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 17 Σεπ 2011, 10:38

Τελικά Κατερίνα είχες δίκιο. Πήρα κι εγώ τηλέφωνο εχθές και μου ζήτησαν την άδεια διδασκαλίας. Μου είπαν ότι δικαιούμαι δωρεάν τα βιβλία και τα cds μιας σειράς (ενός επιπέδου) και πως αν θελήσω και άλλη σειρά, δικαιούμαι 50% έκπτωση.
Άβαταρ μέλους
Lenio

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες