filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 05 Σεπ 2007, 15:33

Αναλογα με το ΠΟΥ θελετε να δουλεψετε, ρωτηστε τον εργοδοτη τι χρειαζεται. Καποιοι αρκουνται στην επαρκεια, αλλοι θελουν Αδεια Διδασκαλιας > CLICK ενω αλλοι ζητουν να εχετε και πτυχιο. Μαθετε λοιπον τι σας χρειαζεται στη δουλεια που θελετε και μετε μπειτε στο www.ypepth.gr να δειτε αναλυτικα τη διαδικασια που χρειαζεται για το καθενα.

Τοσο η επαρκεια οσο και η αδεια ειναι αρκετα χρονοβορες διαδικασιες και παιρνουν καιρο. Αν σας ζητηθει π.χ να την εχετε μεσα σε ενα μηνα, ειναι αδυνατον. Αρχιστε νωρις τις διαδικασιες για να μη μενετε ξεκρεμαστοι.
Τελευταία επεξεργασία από Lara Croft! και 22 Σεπ 2009, 16:22, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ksenia22x^ » 05 Σεπ 2007, 16:03

Λώρα,η σελίδα του ypepth τα έχει όλα..Απλά αυτό που θες εσύ το έχει σε άλλη κατηγορία..Στην κατηγορία των φροντιστηρίων..
Περίμενε και θα σου πω ακριβώς..
"People demand freedom of speech to make up for the freedom of thought which they avoid."
- Soren Aabye Kierkegaard (1813-1855)
Άβαταρ μέλους
ksenia22x^

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ksenia22x^ » 05 Σεπ 2007, 16:11

Λώρα, κοίτα εδώ:

http://ypepth.gr/el_ec_category6785.htm

και πιο συγκεκριμένα

http://ypepth.gr/el_ec_category297.htm

Βασικά αν μπείς στη σελίδα του Υπουργείου,θα πας στο πλάι εκεί που λέει το εκπαιδευτικό σύστημα,στην κατηγορία Ιδιωτική Εκπαίδευση,στην υποκατηγορία Φροντιστήρια..Αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχεις πτυχίο για να πάρεις την άδεια..Κοίτα το όμως και μόνη σου..
Ελπίζω να βοήθησα..
"People demand freedom of speech to make up for the freedom of thought which they avoid."
Άβαταρ μέλους
ksenia22x^

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 05 Σεπ 2007, 17:51

Σε ευχαριστω πολυ! Οντως βοηθησες. Δεν ειχα προσεξει το πρωτο link. Δυστυχως εχω αλλα 2 χρονια για το πτυχιο. Δεν μπορω μονο με επαρκεια να εργαζομαι σε Φροντιστηριο αν ο εργοδοτης δεν εχει προβλημα?
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ksenia22x^ » 05 Σεπ 2007, 18:13

Νομίζω ότι μπορείς να δουλέψεις στα φροντιστήρια με την επάρκεια ..:D
Αρκετές κοπέλες που ξέρω δουλεύουν σε φροντιστήρια με την επάρκεια χωρίς να έχουν πάρει ακόμα το πτυχίο.
Άβαταρ μέλους
ksenia22x^

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 05 Σεπ 2007, 18:38

Λώρα, τώρα που έκλεισες τα 21 δικαιούσαι να πάρεις άδεια διδασκαλίας, χωρίς να έχεις πτυχίο Αγγλικής. Το θέμα της χορήγησης άδειας, μόνο στους πτυχιούχους αγγλικής συζητάται τώρα και δεν ξέρω αν θα ισχύσει και πότε.
Δικαιολογητικά λοιπόν που θυμάμαι ότι χρειάζονται σίγουρα είναι επικυρωμένο αντίγραφο της επάρκειας, ένα παράβολο 30€ (χωρίς να είναι 100% σίγουρη για το ποσό) και ακτινογραφία θώρακος από δημόσιο νοσοκομείο. Απευθύνεσαι στα γραφεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που είναι στη Λυκούργου. (Η Λυκούργου είναι κάθετος της Αιόλου στο ύψος του Notos Galleries, το κτίριο που ψάχνεις, είναι στη στοά "ασύλου ανιάτων". Όπως κατεβαίνεις τη Λυκούργου, περνάς την Αθηνάς-που είναι κάθετη και συνεχίζεις. Στο δεξί σου χέρι όπως κατεβαίνεις είναι η συγκεκριμένη στοά. Στη γωνία έχει ένα μαγαζί με ρολόγια, νομίζω). Ελπίζω να κατάλαβες. Για περεταίρω πληροφορίες σχετικά με τα δικαιολογητικά, νομίζω μπορείς να πάρεις και το Υπουργείο Παιδείας. Τώρα που άλλαξε κτίριο, βελτιώθηκαν και οι τρόποι των υπαλλήλων και νομίζω ότι θα σε εξυπηρετήσουν.
Εικόνα
Let's get away...just for one day...
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joy » 05 Σεπ 2007, 20:44

Πολύ χρήσιμο το θέμα που ανοίξατε!
Να ρωτήσω όμως κάτι;
Η επάρκεια χορηγείται μόνο σε όσους έχουν Proficiency;
Το λέω επειδή ακούω πολλούς που λένε πως αν έχεις συμπληρώσει το 3ο έτος της σχολής τη δικαιούσαι. Στη σελίδα του Υπουργείου όμως δεν είδα να λέει κατι τέτοιο και πέρισυ που είχα πάει στα γραφεία της Δευτεροβάθμειας μου είπαν ότι το σταμάτησαν αυτό. Τώρα δεν ξέρω...ή αυτές βαριόντουσαν να μας εξυπηρετήσουν (γιατί ήταν και "ευγενέστατες"...) ή όντως το έχουν σταματήσει.
Εχετε καμία ιδέα; Εχω συμπληρώσει το 4ο έτος αλλά ακόμα χρωστάω κάτι μαθηματάκια (2-3) και από το 3ο...
Αν γνωρίζετε κάτι θα με βοηθούσε πάρα πολύ!
Άβαταρ μέλους
joy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ksenia22x^ » 06 Σεπ 2007, 02:06

Έχουν σταματήσει να δίνουν την επάρκεια σε αυτούς που έχουν συμπληρώσει το τριτο ετος.Αυτό δεν ισχύει πια.Λοιπόν την επάρκεια την παίρνεις με το Proficiency,την άδεια την παίρνεις με το πτυχίο.Αλλά αν έχεις πάρει την επάρκεια μπορείς να πάρεις την άδεια λόγω επάρκειας μόνο που η άδεια θα αναφέρει ότι αποκτήθηκε από απάρκεια δηλαδή Proficiency και όχι από πτυχίο.Αυτά τα έχω ρωτήσει και μου τα είπαν από το υπουργείο..Αλλά αν θέλετε να σας τα πουν οι ίδιοι ρωστήστε το..
Άβαταρ μέλους
ksenia22x^

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joy » 08 Σεπ 2007, 15:04

οκ Ξένια!!
Σ'ευχαριστώ πολύ!!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
joy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 08 Σεπ 2007, 18:22

Ελπιζω να αρκει η επαρκεια για να δουλεψω στο Φροντιστηριο...
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 08 Σεπ 2007, 18:31

Ρώτα όπου σκοπεύεις να δουλέψεις για να είσαι σίγουρη. Εγώ στο φροντιστήριο που πήγαινα όταν ρώτησα, μου είπαν ότι θέλουν άδεια, ίσως γιατί δεν έχω κλείσει τα 21. Αλλά ξέρω ότι δεν ισχύει για όλα τα φροντιστήρια. Καλή επιτυχία Λώρα! (Ιδιαίτερα δοκίμασες?)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 08 Σεπ 2007, 19:40

Iδιαιτερα ειχα περυσι και λογικα θα εχω και φετος, εκει εννοειται οτι δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα θελω να αρχισω φροντιστηριο και για να αποκτησω εμπειρια και για τα ενσημα και το στανταρ ωραριο.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 08 Σεπ 2007, 19:50

Κατάλαβα! Καλή επιτυχία λοιπόν! Κι εγώ λέω να ξεκινήσω φέτος με ιδιαίτερα. Ήδη δημοσίευσα μία αγγελία, τώρα θα δούμε πόσοι θα ανταποκριθούν...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 09 Σεπ 2007, 18:12

Υπομονη με τους ενοχλητικους αντρες ανω 25 που μπερδευουν τις αγγελιες με φοιτητριες με αγγελιες για... μασαζ!
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 09 Σεπ 2007, 18:15

Ωωωω! Πολύ εδιαφέρουσα πληροφορία! Ευχαριστώ για την ενημέρωση! :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 29 Σεπ 2007, 15:07

Τελικα αρκει μονο η επαρκεια...
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Νεο θεμα για την αδεια διδασκαλειασ ξενων γλωσσων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leni » 10 Οκτ 2007, 12:41

ακουσα παντωσ οτι ζητησαν οι σχολεσ(αγγλικη,γαλλικη,γερμανικη,ιταλικη φιλολογια)και η συγκλητοσ του πανεπιστημιου(Κυριοσ Κιττασ) απο το ΥΠΕΠΘ να μην δινει την αδεια διδασκαλιασ με το proficiency..........(αυτο εγινε απο τον ιανουαριο του 2007).Περιμενουμε να δουμε την αποφαση του υπουργειου.οποιοσ ενδιαφερεται ασ κοιταξει και στην ιστοσελιδα www.pekade.gr

Μακαρι να αποφασιστει για να αποκτησει και αξια το πτυχιο γιατι δεν μπορει ο καθενασ που πηρε ενα proficiency να βγαινει και να κανει τον καθηγητη.......εδω σταματησαν να δινουν την αδεια στουσ 3ετησ τησ αγγλικησ και συνεχιζουν να την δινουν σε ολουσ οσουσ απλα πηραν το p roficiency . :( :? :twisted:
Άβαταρ μέλους
leni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konina » 10 Οκτ 2007, 21:13

αν και δεν με συμφερει που το λεω γιατι εχω Proficiency κ ειμαι απο το προγ.ψυχολογίας,νομιζω οτι εχετε απολυτο δικιο....
ειναι πολύ αδικο το συστημα που επικρατει....
Μάθε τους κανόνες...
....ώστε να ξέρεις πως να τους παραβιάζεις!!!!!!
Άβαταρ μέλους
konina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mk » 25 Νοέμ 2007, 12:07

Είναι απαράδεκτο να επιτρέπεται σε κατόχους proficiency να διδάσκουν. Πέρα από μια καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας (και όχι στην ουσία της) δεν θεωρώ ότι διαθέτουν κάποιο άλλο προσόν που να δικαιολογεί αυτό το δικαίωμα που τους παρέχεται. Απορώ γιατί επιτέλους δεν σταματά αυτή η απερισκεψία παρά μόνο κολλάει σε διάφορες συζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
mk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 25 Νοέμ 2007, 14:08

συμφωνω μαζι σας οτι ειναι αδικο για εσας να ισχυει αυτο και το λεω γιατι εχω πολλους φιλους μου που το εχουν και ειναι σε διαφορετικη σχολη απο εσας και ειναι αδικο να μπορουν να κανουν αυτο που εσεις πασχίζετε....και εγω αν ειχα το proficiency θα το θεωρουσα +1 παραπανω προσον αλλα οχι για διδασκαλια.Ειναι το ιδιο με το να εισαι φιλολογος και θεολογος και να μπορουν και οι δυο να κανουν φιλολογικα μαθηματα :evil: :evil: :evil: :evil: και στη τελικη εγω να μη βρισκω δουλεια ενω ο θεολογος ναι.....στον ιδιωτικο τομεα αναφερομαι.Αδικιες του συστηματος!Μακαρι να δικαιωθείτε :wink:
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 2

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες