filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sophia89 » 16 Ιαν 2014, 13:41

Παιδιά ξέρει κανείς αν δίνουν ακόμα επάρκεια σε όσους έχουν περάσει το τρίτο έτος; Και τι χρειάζεται να κάνεις για να την πάρεις; Τηλεφωνώ από το πρωί στη γραμματεία για να ρωτήσω και δεν απαντάει κανείς. Δεν μένω πια στην Αθήνα για να πάω αύριο αυτοπροσώπως να ρωτήσω. :thxx:
Άβαταρ μέλους
sophia89

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 16 Ιαν 2014, 18:45

Πάντως επειδή οι καιροί είναι χαλεποί, καλό θα ήταν οι νέοι ενδιαφερόμενοι να περιμένουν λιγάκι, (εάν το επιθυμούν & δεν βιάζει), μέχρι να βγάλουν την επάρκεια, καθώς το Υ.Δ.Μ.Η.Δ. (Υπ. Διοικητ. Μεταρρ. & Ηλ. Διακυβέρνησης), στο πλαίσιο διοικητικών απλουστεύσεων, προωθεί προς ψήφιση νομοσχέδιο, στο οποίο προβλέπεται η απλούστευση των διαδικασιών για τη χορήγηση της επάρκειας διδασκαλίας ξένης γλώσσας σε φροντιστήρια.

Οι προωθούμενες αλλαγές (εάν εν τέλει ψηφισθούν, δεν αποσυρθούν ή δεν τροποποιηθούν...) έγκεινται στα εξής:

1. Καταργείται πλέον η συνδρομή του Εποπτικού Συμβουλίου Ιδιωτικής Εκπαιδεύσεως για την έκδοση της επάρκειας (η οποία δημιουργούσε επιπλέον χρονοτριβές στην έκδοση).

2. Καταργείται το παράβολο των πενήντα (50) ευρώ για τη χορήγηση επάρκειας προσόντων για διδασκαλία ξένων γλωσσών υπέρ ΕΛΙΓΕ (δλδ. του Ειδικού Λογαριασμού Ιδιωτικής Γενικής Εκπαίδευσης).

Επίσης, το εν λόγω σχέδιο νόμου έχει τεθεί σε δημόσια διαβούλευση μέχρι την ερχόμενη Τρίτη (21.1., 14:00 μ.μ.), και εδώ μπορείτε να αφήσετε τα σχόλιά σας για κάθε άρθρο του νομοσχεδίου ξεχωριστά, τα οποία - κατά τα λεγόμενα - λαμβάνονται υπόψη (;) :funny:από τον εκάστοτε Υπουργό πριν την τελική συγκρότηση και κατάθεση του νομοσχεδίου στη Βουλή.

Ειδικότερα, για το άρθρο που ενδιαφέρει (άρθρο 5), αφήνετε τις όποιες παρατηρήσεις σας, εδώ: http://www.opengov.gr/minreform/?p=1315

Ήδη, ορισμένοι, στα λιγοστά σχόλια, έχουν εκφράσει πάλι τη χιλιοειπωμένη αντίθεση που υπάρχει από τους πτυχιούχους των ΑΕΙ για την επάρκεια. :tease:

Όλο το επίμαχο σχέδιο νόμου, εδώ: http://www.opengov.gr/minreform/wp-cont ... giseis.pdf
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 16 Ιαν 2014, 18:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό patatosalata » 26 Φεβ 2014, 22:45

Πριν λίγες μέρες έφτασε επιτέλους η επάρκεια στο σπίτι μου.

"...δύναται να διδάξει σε Κέντρο Ξένων Γλωσσών ή κατ' οίκον, ύστερα από αναγγελία ενάρξεως του επαγγέλματος στον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π."

Για τι πράγμα μιλάει; Για άδεια; Έχει αλλάξει κάτι; Χελπ!
“Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Άβαταρ μέλους
patatosalata

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 27 Φεβ 2014, 11:29

Τώρα για μπορέσεις να διδάξεις σε φροντιστήριο πρέπει να βγάλεις και άδεια διδασκαλίας! Η επάρκεια σου δίνει την δυνατότητα αυτή ! Δες εδώ
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 49

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό patatosalata » 04 Μαρ 2014, 23:34

Σ' ευχαριστώ πολύ smurfette! :thxx:

Με μπέρδεψαν λίγο έτσι όπως τα έλεγαν!
“Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Άβαταρ μέλους
patatosalata

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 05 Μαρ 2014, 01:14

Μην σε αγχώνει η διαδικασία! Και γω έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά τελικά είναι απλή! Θα σου συνιστούσα επίσης να μην τα στείλεις με ταχυδρομείο στον εοππεπ γιατί πάντα υπάρχει ένα ελάχιστο τοις εκατό να γίνει καμιά στραβή.. Καλύτερα να τα πας αυτοπροσώπως στον εοππεπ που είναι στην νέα Ιωνία κ έτσι θα σου δώσουν και ένα χαρτί πρωτόκολλου που θα λέει τον αριθμό σου πάνω πανω. Έτσι θα έχεις πάντα μια καλύτερη σιγουριά ότι έχουν κατατεθεί σωστά τα χαρτιά!!
but you need me
now you need me....

Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Paz29 » 13 Μαρ 2014, 21:33

Γεια!!!! Υπάρχει κανείς που να έκανε τα χαρτία του για άδεια διδασκαλίας στον ΕΟΠΠΕΠ?? Έχω κάτι απορίες.....
Άβαταρ μέλους
Paz29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 15 Μαρ 2014, 00:31

Τα έχω κανει εγώ... :tease:
but you need me
now you need me....

Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό larracroft » 23 Μαρ 2014, 00:38

Γεια σας,και εγω ειμαι στο τριτο ετος κι θα ηθελα το καλοκαιρι να διδαξω σε φροντιστηριο.Τι απαιτειται για να παρω την επαρκεια και την αδεια?
Άβαταρ μέλους
larracroft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό christinelle » 23 Μαρ 2014, 15:54

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις αναγγελια στο τριτο ετος, ζητανε αντιγραφο πτυχίου....

Επισης οσοι δεν μπορειτε να πατε απο τον ΕΟΠΠΕΠ για τα χαρτια, μπορειτε ανετα να τα στειλετε με κουριερ και να γραψετε στα σχολια "παραλαβη αριθμου πρωτοκολλου με την παραδοση". Εγω δουλεύω στον Ασπρόπυργο και μενω Ελευσίνα, σιγα μην επαιρνα άδεια, να κάψω 10 ευρώ βενζίνη, να στηθω στην ουρά του ΕΟΠΠΕΠ...Αφου το κούριερ πιο λίγα κοστίζει και χωρις καμια ταλαιπωρια.

Απο περιέργεια, μετα απο ποσο καιρο απο την καταθεση του φακέλου βγαίνει η απόφαση?
Άβαταρ μέλους
christinelle

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 24 Μαρ 2014, 11:57

larracroft έγραψε:Γεια σας,και εγω ειμαι στο τριτο ετος κι θα ηθελα το καλοκαιρι να διδαξω σε φροντιστηριο.Τι απαιτειται για να παρω την επαρκεια και την αδεια?

Αν έχεις proficiency, μπορείς να βγάλεις επάρκεια και άδεια διδασκαλίας. Αλλιώς νομίζω κι εγώ ότι θες πτυχίο.
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Paz29 » 26 Μαρ 2014, 20:18

Θα μπορούσες τότε να μου πεις αν πήγες εκεί και τα κατέθεσες ή τα έστειλες?? το ποινικό μητρώο το βρίσκουν μόνοι τους ε? γτ έχω ακούσει διάφορα... πόσο καιρό κάνει να βγει :thxx: :thxx: :thxx
Τελευταία επεξεργασία από Paz29 και 26 Μαρ 2014, 20:21, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Paz29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ελενη Κρουζ » 26 Μάιος 2014, 16:02

New job openings, English teachers needed, strictly native speakers or native-like, with teaching licence, from 21 to 26 years of age, excellent fluency in English, excellent command of the English language, with or with no experience, hard working, serious about their job, committed to teaching, consistent and punctual, willing to learn, loving with children and good-natured, for Foreign Language Institute in Kallithea with a 40-year-old tradition in foreign language education, nice working environment, min. wage plus insurance, contact at
elenisrc@windowslive.com
Άβαταρ μέλους
Ελενη Κρουζ

Σχολή/Τμήμα: Theology University Graduate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 03 Αύγ 2014, 18:13

Καλησπέρα!! Την επάρκεια μπορούν να την πάρουν όσοι έχουν proficiency michigan ή cambridge ή οποιοδήποτε proficiency που να αναγνωρίζεται από τον ασεπ??
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Λουμεν » 23 Σεπ 2014, 00:44

Υπαρχει καποιος που εχει κανει αιτηση για εναρξη επαγγελματος?Ειδα τη σελιδα στον εοππεπ για τα δικαιολογητικα αλλα ειναι μονο αυτα η χρειαζεται και καποιο παραβολο?
Άβαταρ μέλους
Λουμεν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Realsoter » 29 Σεπ 2014, 18:15

Γεια σας,ειμαι στο 4ο ετος με ετος εισαγωγης το 2011.Μπορειτε να μου πειτε ποτε μπορω να παρω διδακτικη επαρκεια??Πρεπει να εχω παρακολουθησει καποια συγκεκριμενα μαθηματα ή μολις παρω πτυχιο μπορω να τη παρω?Επισης,τα μαθηματα που δεν εχω περασει σε προηγουμενα εξαμηνα πρεπει να τα δινω μεχρι να τα περασω η μπορω να διαλεξω αλλα απο το αναλογο εξαμηνο σε ερχομενες δηλωσεις?
Άβαταρ μέλους
Realsoter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 24 Νοέμ 2014, 01:20

Αν και έχει περάσει καιρός... Αυτό που λες γινόταν παλιά. Μόλις τελείωνες το 2ο έτος και έχοντας περάσει όλα τα μαθήματα έπαιρνες διδακτική επάρκεια. Πλέον δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Συγκεκριμένα, η διαδικασία αναγγελίας έναρξης επαγγέλματος με επάρκεια έχει παγώσει μέχρι να παρθεί η σχετική απόφαση. Για να "βγάλεις άδεια" πρέπει να καταθέσεις τα ανάλογα δικαιολογητικά με το πτυχίο του τμήματος να είναι ένα από αυτά.

Όσο για τα μαθήματα, μπορείς είτε να τα δίνεις μέχρι να τα περάσεις είτε να τα αλλάξεις. Δεν δεσμεύεσαι κάπως σε αυτό.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Diona » 29 Ιουν 2015, 14:37

Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει βγάλει αναγγελία διδασκαλίας? Χρειάζομαι άμεσα να μάθω πληροφορίες για κάποιες απορίες που έχω και δυστυχώς στον ΕΟΠΠΕΠ δεν το σηκώνουν ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Diona

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 29 Ιουν 2015, 14:40

Γεια σου !

Είσαι από την Αγγλική Φιλολογία; Αν ναι μπορείς να βγάλεις άδεια διδασκαλίας εφόσον έχεις πάρει το πτυχίο σου. Αν έχεις κάποιο Proficiency ,τότε δεν μπορείς να βγάλεις άδεια γιατί τις έχουν παγώσει από τον Μάρτιο του 2014.. :confused:
but you need me
now you need me....

Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 29 Ιουν 2015, 17:50

Καλησπέρα!

Πρόσφατα έκανα τη διαδικασία. Τι απορία έχεις;
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης