filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΕ12|| Θεωρία της Μετάφρασης (Ε' εξάμηνο)

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΓΕ12|| Θεωρία της Μετάφρασης (Ε' εξάμηνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leni » 25 Οκτ 2007, 16:20

μηπωσ ειχε κανεισ κανει την πρωτη εργασια στη σιδηροπουλου?την πηρα και δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω.ειναι η πρωτη εργασια ....αν καποιοσ την εχει κανει ασ μ πει.Ποσα βιβλια δινονται στη μεταφραση?κατι μασ ειπε για 2,αλλα μια κοπελια απο περυσι μου ειπε πωσ σασ ειχε δωσει ενα.....θα χαρω πολυ να με καθοδηγησει καποιοσ για την εργασια....η να την γραψει εδω ολη....για να παρω μια ιδεα αφου ειναι διαφορετικη σρο καθενα ετσι κ αλλιωσ...εννοω πωσ μου εδωσε τη μεταφραση καποιων σελιδων απο το βιβλιο τησ JEREMY MUNDAY(μασ στην εδωσε στα ελληνικα)και θα παρουμε και το βιβλιο απο τη βιβλιοθηκη το αγγλικο...πανω σε συγκεκριμενεσ σελιδεσ πρεπει να κανουμε μια εργασια την οποια δν εχω καταλαβει.... :( ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
leni

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinoula 20 » 06 Νοέμ 2007, 08:48

λενι μου,την προηγουμενη πεμπτη μας εκανε παραδειγμα για την εργασια και αυτη τη πεμπτη θα μας ξανακανει!οποτε,αν ερθεις στο μαθημα,θα καταλαβεις αμεσως τι πρεπει να κανεις!επισης ειπε οτι αν λειψουμε πανω απο 2 φορες,τοτε δε θα πιαστει η εργασια που κανουμε εκει καθε φορα λιγο πριν τελειωσει το μαθημα...αχ.... :roll:
Εικόνα

οι ανθρωποι παντρευονται απο ελλειψη γνωσης,χωριζουν απο ελλειψη υπομονης και ξαναπαντρευονται απο ελλειψη μνημης....
Άβαταρ μέλους
marinoula 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manio » 09 Φεβ 2009, 21:09

γεια σας παιδια. εχει επιλεξει κανεις αυτο το μαθημα? ξερει κανεις υλη? οσο για το βιβλιο, πηρα τηλ την προηγουμενη βδομαδα στην υπευθυνη γραμματειας η οποια ηταν υπευθυνη για αυτο το βιβλιο κ μου ειπε οτι δεν ειχε ερθει ακομη! οποιος γνωριζει ας κανει τον κοπο να μου απαντησει!!! ευχαριστω :confused:
Άβαταρ μέλους
manio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_G » 09 Φεβ 2009, 23:49

Έχουμε 2 βιβλία.

1.Linguistic Identities through Translation, Sidiropoulou (όλο)

2. Τranslation and globalization, Michael Cronin (chapter 5)
[Μπορείς να το πάρεις στο φωτοτυπειο (και σε αγγλικά και σε ελληνικά).

Αν δεν έχεις και το δικό της θα είναι τη πέμπτη το πρωί στο γραφείο της 8-9 νομίζω.
Άβαταρ μέλους
angel_G
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lolbun4 » 12 Φεβ 2009, 15:39

Αύριο πρωί θα γίνει μάθημα,ξέρετε τίποτα?Απλώς δεν πρόλαβα το βιβλίο της το άτιμο πάλι και ελπίζω να τη βρω τουλάχιστον αύριο... :confused:
Can you sleep
Can you breathe
When you know
What you've done?
Tell me where will you run?

("Ghost of Love"- The Rasmus)
Άβαταρ μέλους
lolbun4
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manio » 22 Φεβ 2009, 11:00

Παιδια αυριο Δευτερα 23 Φεβρουαριου δινεται το αλλο βιβλιο Translation and Globalization ολη την μερα απο το γραφειο της κυριας Καμπερη (ή καπως ετσι, δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα της) Αυτη ειναι στην κυψελη που ειναι κ η Χρυσαφη στον 7ο οροφο.
Άβαταρ μέλους
manio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lolbun4 » 09 Μαρ 2009, 00:02

Ξέρω ότι το βιβλίο της το έχουμε ολόκληρο,αλλά επειδή στο τελευταίο τελευταίο μάθημα δεν πήγα,μήπως ξέρει κάποιος σε ποιο στυλ θα είναι οι ερωτήσεις μέσα απ'αυτό? Γιατί πολύ μπλα μπλα εκεί μέσα...Όχι τίποτα άλλο,αλλά με τα class assignments και το take-away aσsignment γλίτωσα τις 2 πρώτες ερωτήσεις που θα είναι σχετικές με μεταφράσεις,και δεν έχω ιδέα τι θα πάω να γράψω! :confused: :study:
Can you sleep
Can you breathe
When you know
What you've done?

Άβαταρ μέλους
lolbun4
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό annouk » 12 Μαρ 2009, 13:52

manio έγραψε:Παιδια αυριο Δευτερα 23 Φεβρουαριου δινεται το αλλο βιβλιο Translation and Globalization ολη την μερα απο το γραφειο της κυριας Καμπερη (ή καπως ετσι, δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα της) Αυτη ειναι στην κυψελη που ειναι κ η Χρυσαφη στον 7ο οροφο.

Το έχεις πάρει το βιβλίο? Εγώ δεν είχα δει πουθενά τέτοια ανακοίνωση και δεν ξέρω κανέναν που να το έχει πάρει
Άβαταρ μέλους
annouk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_G » 02 Ιούλ 2009, 12:35

ξέρω ότι είναι a last minute situation αλλά είναι το τελευταίο μου μάθημα κ το δίνω αύριο είδα τα θέματα που έβαλε το Φεβρουάριο απλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος υπόψη του κάποια sos θέματα που νομίζει ή που είπε η ίδια στο μάθημα, γιατί δε βγάζω άκρη με το βιβλίο της!!! κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :up:
Άβαταρ μέλους
angel_G
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lolbun4 » 02 Ιούλ 2009, 19:04

Δυστυχώς με τη Σιδηροπούλου δεν υπάρχουν sos,άσε που όπως θα διαπίστωσες πολλά πράγματα δεν τα έχει αναφέρει ουδέποτε!Ομολογώ ότι τα θέματά της το Φεβρουάριο με σόκαραν ιδιαίτερα και καταράστηκα την ώρα και τη στιγμή που ξύπναγα άγρια χαράματα κ' έκανα όλες τις εργασίες για να πάρω τελικά 6!@#$%^&!!! :ungry: :mad2:

Αυτό που διαπίστωσα πάντως είναι ότι -αν εξαιρέσεις την κουλή τελευταία που ζητούσε περίληψη όλου του κεφ. του Cronin!- προτιμά θέματα που αναφέρονται σε έργα, δηλαδή τι κανόνες μετάφρασης εφαρμόζονται στο τάδε λογοτεχνικό/ποιητικό έργο,και όχι καθαρή θεωρία!Αυτά!Σόρι για την πολυλογία, αλλά την έχω άχτι την άτιμη! :peace2:
Can you sleep
Can you breathe
When you know
What you've done?

Άβαταρ μέλους
lolbun4
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_G » 02 Ιούλ 2009, 20:51

Τhanks!! και εγω οταν ειδα τα θεματα του χειμωνα επαθα σοκ...και παλι αγρια χαραματα εχει βαλει την εξέταση!! αχ θεέ μου...ελπίζω να μη βαλει παλι κουλά θέματα:dizzy: :dizzy:

ευχαριστώ κ πάλι :up:
Άβαταρ μέλους
angel_G
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lolbun4 » 03 Ιούλ 2009, 11:48

Τίποτα,καλή επιτυχία!! :peace2:
Can you sleep
Can you breathe
When you know
What you've done?

Άβαταρ μέλους
lolbun4
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rokaki » 08 Οκτ 2009, 23:41

παρακολουθεί κάποιος αυτό το μάθημα; μπορείτε να μου πείτε πότε θα δοθεί βιβλίο και αν έχει υποχρεωτικές εργασίες; ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
rokaki

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rokaki » 08 Οκτ 2009, 23:44

επίσης θα ήθελα να μάθω και για το άλλο μάθημα της Σιδηροπούλου Διαγλωσσική μελέτη αν έχει εργασίες και πότε δίνει βιβλίο. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
rokaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 09 Οκτ 2009, 18:50

Τα βιβλια δεν εχουν ερθει ακομα,αλλα εχει καποιο αποθεμα ειπε στο γραφειο της και θα μπορουμε να παμε να παρουμε αφου γινουν οι δηλωσεις μαθηματων και παραλαβει τον καταλογο φοιτητων απο τη γραμματεια.Βεβαια οπως ειναι λογικο,δεν επαρκει για ολους.Τρεχα γυρευε δηλαδη.Καποιοι θα πρεπει να περιμενουμε για τα καινουρια βιβλια.

Οι εργασιες δεν ειναι υποχρεωτικες.Αντι για αυτες μπορουμε να γραψουμε δυο εξτρα ερωτησεις στην τελικη εξεταση.
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 09 Οκτ 2009, 20:49

Ξερει κανεις αν για να περασουμε το μαθημα πρεπει να γραψουμε 5 καθαρο στο γραπτο ή μαζι με τις εργασιες?Αν δηλαδη εχουμε 1.5 + 1.5 = 3 απ τις δυο εργασιες πρεπει να γραψουμε 2 στο τελικο γραπτο για να περασουμε ή πρεπει να παρουμε βαση στο γραπτο για να ισχυσουν οι εργασιες?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rokaki » 10 Οκτ 2009, 12:44

σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Να είσαι καλα.
Άβαταρ μέλους
rokaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 15 Νοέμ 2009, 09:04

γεια σας!
δν εχω παρακολουθησει καθολου το μαθημα. ειμαι τεταρτο ετος και σκεφτομαι να το δηλωσω. μηπως θα μπορουσε να μου δωσει καποιος πληροφοριες? κανετε εργασιες ή θεωρια; σκεφτομαι να αρχισω να το παρακολουθω αν και ξερω οτι οι εργασιες που κανετε καθε εβδομαδα δν μετρανε αν εχεις χασει πανω απο 2.
Μια βοηθεια σας παρακαλω :huh: :huh:
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 15 Νοέμ 2009, 14:17

Το μαθημα ειναι πολυ καλο και η καθηγητρια βοηθαει πολυ!Ναι,κανουμε μια μεταφραση στο καθε μαθημα,που φυσικα γινεται μετα το διαλειμμα,γι αυτο και το αφιθεατρο γεμιζει τη δευτερη ωρα.Το ξερει και η ιδια γι αυτο βαζει στο τελος τη μεταφραση για να ερθουν οσοι θελουν μονο για το βαθμο.Τωρα αν δεν μπορεις να ερχεσαι στις μεταφρασεις,υπαρχει μια εξτρα ερωτηση στο τελος.Το ιδιο ισχυει και για οσους δεν κανουν το assignment.Επισης εχει πει οτι ακομα και αν κανουμε το assignment ή τις εργασιες και ο βαθμος μας ειναι χαμηλος,θα μας κοψει για να μας δωσει την ευκαιρια να γραψουμε καλυτερα στο γραπτο!Ειναι πολυ καλη και εχεις περιθωριο να περασεις και με βαθμο ακομα και αν δεν πατας στο μαθημα! :up:
Τελευταία επεξεργασία από Πινοκιο και 15 Νοέμ 2009, 20:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 15 Νοέμ 2009, 19:46

σ'ευχαριστω παρα πολυ :cool: !
απλως τωρα αποφασισα να αρχισω να το παρακολουθω και ξερω οτι γι'αυτη τη μεταφραση που κανετε σε καθε μαθημα δν μπορεις να εχεις χασει πανω απο 2 οποτε ουτως ή αλλως την εχασα.
μια τελευταια ερωτηση:
την εργασια σας την εχει δωσει και αν ναι ποτε ειναι η προθεσμια?
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Επόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες